SVETELEKTRO

8. novembra 2011   Verzia pre tlač Verzia pre tlač

Výborné výsledky aj na vysokých frekvenciách s SMD induktormi Fastron


SOS electronic s.r.o.

Pre rastúci záujem o miniatúrne SMD induktory, Vám prinášame série SMD induktorov Fastron 0805AS a 0805F. Sú to kvalitné drôtom vinuté komponenty vhodné aj pre veľmi vysoké frekvencie.

Nie je to tak dávno, keď najlepšou vysokofrekvenčnou cievkou bola pomerne veľká cievka so vzduchovým jadrom vytvorená len z niekoľkých závitov lakovaného medeného drôtu. Do určitej miery to stále platí, keďže zákony fyziky sú nemenné ale pri súčasných požiadavkách na miniaturizáciu zariadení je použitie SMD cievok v mnohých aplikáciách výhodnejšie. Navyše miniatúrne cievky sa ďaleko menej vzájomne ovplyvňujú vlastným magnetickým poľom, čo umožňuje miniaturizovať rozmery zariadenia. V neposlednom rade je induktor veľmi efektívnym, takmer bezstratovým filtrom na miestach kde potrebujeme odstrániť rušenie alebo zabrániť jeho prenikaniu do ďalších častí zariadenia. Preto je ich použitie ako LC filter aktuálne takmer v každom zariadení s procesormi, logickými hradlami apod.

Výhody / vlastnosti:

 1. SMD cievky v púzdre 0805
 2. kvalitné drôtom vinuté prevedenie
 3. vysoké Q a rezonančná frekvencia (SRF)
 4. poskytujú stálosť parametrov a opakovateľnosť výroby aj v náročných VF obvodoch
 5. použiteľné aj na potlačenie rušenia, EMI filtre

Fastron 0805AS sú cievky s keramickým jadrom, ktoré má z magnetického hľadiska vlastnosti veľmi blízke vzduchu, preto má táto rada relatívne vysoký činiteľ akosti – Q, vysokú rezonančnú frekvenciu a vysokú linearitu. Sú dostupné v indukčnostiach od niekoľkých nH po 10 uH. Vďaka veľmi dobrým VF vlastnostiam sú vhodné aj do rôznych VF častí prijímačov, vysielačov, obvodov pre spracovanie signálov, vstupných častí AD prevodníkov, VF filtrov apod., až do frekvencií niekoľko GHz.Fastron 0805F sú cievky s feritovým jadrom, vďaka ktorému dosahujú pomerne veľmi vysoké indukčnosti, pri malom počte závitov. Vďaka malému počtu závitov majú navyše aj pri relatívnej vysokej indukčnosti vysokú sériovú rezonančnú frekvenciu (SRF) a zároveň malý sériový odpor. Sú ideálne vhodné pre odrušovacie účely (decoupling), rôzne filtre, v digitálnej technike a mnohé ďalšie účely.

Vďaka malej tolerancii týchto cievok je možné dosiahnuť veľmi dobrú opakovateľnosť parametrov pri sériovej výrobe vašich zariadení. Veľkú časť série AS vieme dodať aj s toleranciou len 2%, ktorá vyhovie aj pri veľmi vysokých požiadavkách na presnosť naladenia LC obvodov, filtrov, pásmových priepustí apod. Fastron 0805 AS aj F majú z vrchnej strany epoxidovú priehľadnú krytku chrániacu vinutie cievky pred poškodením pri manipulácii a umožňujú presné osadzovanie na automate. Ďalšie informácie o týchto induktoroch vám poskytne dokument Fastron – technical data. Vybrané hodnoty máme skladom, akékoľvek ďalšie hodnoty vám vieme dodať na požiadanie.

V prípade záujmu prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. adrese info@soselectronic.sk.

Ako sa vám páčil tento článok?
 • Páči sa mi (0)
 • Súhlasím (0)
 • Zábavné (0)
 • Informatívne (0)

Komentáre (1)

 1. pixel123 píše:

  škoda že ich neuviedli skorej. 0805 rozmer je môj oblúbený a je to skvelé že aj cievka disponuje týmto rozmerom a konektormi.

Pridaj komentár