1A DC/DC spínané stabilizátory TRACO TSR-1 si už našli stabilné miesto na trhu a úspešne nahrádzajú neefektívne lineárne stabilizátory.
Spínané stabilizátory si nachádzajú svoje uplatnenie takmer vo všetkých oblastiach napájania, medzi ktoré patrí aj regulácia na strane záťaže (Point Of Load – POL). Snáď každý konštruktér pozná klasické lineárne stabilizátory série 78xx alebo 79xx. Dá sa povedať, že lineárne stabilizátory sú stále vhodné pre aplikácie, kde na nich nevzniká príliš vysoká výkonová strata. Ale keď napríklad potrebujeme získať 5V/0,5A z 12V (ktoré slúžia na napájanie ostatnej elektroniky v našom zariadení), vzniká na stabilizátore strata cca 7V x 0,5A=3,5W. To je už značný výkon, ktorý si vyžaduje dostatočne dimenzovaný chladič a miesto na DPS. Pri dnešnom trende znižovania spotreby je výhodnejšie radšej eliminovať vznik zbytočných strát, čo zároveň umožňuje vyrobiť zariadenie, ktoré sa menej hreje, preto je obyčajne aj spoľahlivejšie.
TSR-1 od spoločnosti TRACOPOWER predstavuje pinovo kompatibilnú náhradu za lineárne stabilizátory série 78xx a obsahuje aj vstupné a výstupné filtračné kondenzátory. TSR-1 dosahuje účinnosť až 96% (priemerne 80-90%) a tým nevyžaduje chladič. Podľa lokálnych podmienok vo vašom zariadení je potrebné len dodržať zníženie výkonu o 2%/ °C pri teplotách stabilizátora nad 60°C (ak sa môžu také podmienky v zariadení vyskytnúť). TSR-1 poskytuje aj ďalšie benefity ako napr. vynikajúcu reguláciu (pri zmene vstupného napätia aj pri zmene záťaže), odolnosť trvalému skratu a priemyselný rozsah pracovných teplôt.
Dostupných je 10 modelov s výstupnými napätiami 1,2 až 15VDC. Detailné informácie vám poskytne datasheet TSR-1. V prípade, že potrebujete získať aj záporné napätie, potom je pre vás vhodná séria TSRN-1.
V prípade záujmu prosím kontaktujte firmu SOS electronic s.r.o. na adrese info@soselectronic.sk.
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
ako nahrada 78xx fajn, ale ta 37 nasobna cena 🙁
cenovym rozdielom medzi tsr a 78xx mozem doplacat neusetrenu energiu este v buducom zivote
Ak by som si to kupil tak nie kvoli usetrenej elektrickej energii, ale kvoli mensim stratam – teda zariadenie netreba chladit a je mensie.
Ludia castokrat radsej daju 1E za regulator a 5E za chladic nez 6E za regulator bez chladica 🙂
5€ za chladič na 78xx??? Si trochu dosť prehnal, nie?
Ešte k tomu ak ho vytiahneš z nejakého starého PC zdroja tak zadarmo 🙂
chladič nechladič, zaleži od vykonovej straty
Samozrejme ze som to prehnal, ale som rad, ze sa niekto zamyslel nad tym aky konsky chladic moze 7805-ka potrebovat 🙂
Nič lacnejšie a podobne efektívne sa nedá zohnať? Toto je neskutočne prestrelená suma ….
ale dá napr LM2596 na ebay sa dajú kúpiť moduly s týmto IO za
1-1,5€
To poznám, tie moduly mám doma 🙂 Mal som však na mysli niečo kompaktnejšie podobne ako tieto TSR-1 😛 Určite to nemôže byť jediný výrobca takýchto modulov
http://www.richtek.com/product_pnlist.jsp?pos=17
http://img.v-module.com/datasheets/DS_VMP3202_3.pdf
http://dx.com/p/vmp3203-5v-high-efficiency-dc-dc-module-47817
🙂 ja som sa zasobil s 3.3V a 5V
Do roka a do dne to bude číňan dělat za desetinu ceny. 😀
uz aby zacal