Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:

záznejový BFO detektor kovov (dovolenka na Morave)

Kategória: VF technika | 16.07.2007 | Autor: FUBU 

Pred nedávnom bola dovolenka na Morave. Keďže som sa trochu nudil a mal som chuť niečo zostrojiť, tak sme sa spolu s bratom švagriny pustili do detektoru kovov. Nechcel som robiť nič zložité - na to nebol čas. Niečo jednoduché. A tak sme popozerali na nete nejaké schémy a objavili sme záznejový detektor kovov.

Link, ktorý sme našli na webe, a z ktorého sme čerpali.

Pôvodná schéma, podľa ktorej sme robili aj plošák. Bohužiaľ zapojenie nefungovalo.Upravená funkčná schéma po nastavení pracovných bodov tranzistorov. Všimnite si kolektorové odpory v oscilátoroch.


Ako to vyzerá hotové z vnútra
Zapojenie tranzistora BC546C


Krabička je nejaká od vitamínov. Čo sme našli, to sa použilo


No a takto vyzerá naša hľadacia cievka - samozrejme je lepena


Nebudem veľmi opisovať schému. Načrtnem len základ BFO (Beat Freqency Oscillator). Je to v podstate zmiešavač. V našom zapojení sú dve oscilátory. Jeden je referenčný - ten by mal mať čo najstabilnejšiu frekvenciu - nesmie sa meniť s časom ani so zmenou napájacieho napätia ani vplivom teploty okolia. Čiže čo najstabilnejší - preto boli použité fóliové kondenzátory MKT. Druhý oscilátor obsahuje hľadaciu cievku. Obidva by mali kmitať okolo 116kHz s danými hodnotami. No a funguje to takto: Ak nejaký kovový predmet rozladí hľadaciu cievku, tak potom sa ozve v sluchátku záznej s frekvenciou 116kHz - (frekvencia oscilátora hľadacej cievky po rozladení kovovým predmetom) napríklad 116kHz - 115kHz nám dá záznej 1kHz. A to budeme v tom sluchátku počuť. Samozrejme, že treba vytvoriť nulový záznej pred hľadaním kovov. To sa robí dolaďovaním pomocou feritového jadra. Je jedno kde, či sa dolaďuje referenčná alebo hľadacia cievka. V našom prípade sme dolaďovali hľadaciu cievku. Dosah to má cca 30cm. Záleží na tvare cievky a veľkosti kovového predmetu. Želám veľa úspechov pri stavbe.
 


10.07.2009

Príjem meteo-snímkov (časť 2.)

 18935   6  Hodnotenie: 4.8Hodnotenie: 4.8Hodnotenie: 4.8Hodnotenie: 4.8Hodnotenie: 4.8

05.03.2019

Test RF generátoru 0,5 - 470MHz

 6154   14  Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5Hodnotenie: 5

Priemerné hodnotenie: 3.81
Hlasov: 11

Veľmi dobrý

Zvoľte počet hviezdičiek:
Vynikajúci
Veľmi dobrý
Dobrý
Priemerný
ZlýZa obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.

Re: záznejový BFO detektor kovov (dovolenka na Morave) (Hodnotenie: 1)
Od: pegzley - 22.06.2009
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
vyzera to celkom slusne, dobry napad s tou krabickou od cukrikov, ja som montoval nieco naposledy do skatulky od brokov do vzduchovky :) no ale k veci: Rad by som sa spytal na hladaciu cievku, v minulosti som sa totiz aj ja pokusal nieco podobne zostrojit ale bohuzial na hladacej cievke mi to stroskotalo... ak by si mal o tom nejake podrobne info, celkom by potesilo.
Re: záznejový BFO detektor kovov (dovolenka na Morave) (Hodnotenie: 1)
Od: sociopat28 - 21.11.2009
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
 
plne súhlasím s kolegom :D TRANSET 150 všetci určite poznáte... jeden z BFO :) tiež som si to skladal a vždy som skončil pri hladacej cievke... ak by si mohol, zverejni foto ;)

Re: záznejový BFO detektor kovov (dovolenka na Morave) (Hodnotenie: 1)
Od: IdiotoJanny - 09.02.2010
(O užívateľovi | Poslať súkromú správu)
Cawko pls mohol by si tu dodat detaily ako kolko si dal zavitov na tie cievky a rozmery tych feritovych tyci .. a pls este ako si zostrojil tu spodnu hladaciu cievku ?? je pavucinova alebo aka ??
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist

Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.02 sekúnd