Pred nedávnom bola dovolenka na Morave. Keďže som sa trochu nudil a mal som chuť niečo zostrojiť, tak sme sa spolu s bratom švagriny
pustili do detektoru kovov. Nechcel som robiť nič zložité – na to nebol čas. Niečo jednoduché. A tak sme popozerali na nete nejaké schémy a objavili sme záznejový detektor kovov.
Link, ktorý sme našli na webe, a z ktorého sme čerpali.
Pôvodná schéma, podľa ktorej sme robili aj plošák. Bohužiaľ zapojenie nefungovalo.
Upravená funkčná schéma po nastavení pracovných bodov tranzistorov. Všimnite si kolektorové odpory v oscilátoroch.
Krabička je nejaká od vitamínov. Čo sme našli, to sa použilo
No a takto vyzerá naša hľadacia cievka – samozrejme je lepena
Nebudem veľmi opisovať schému. Načrtnem len základ BFO (Beat Freqency Oscillator). Je to v podstate zmiešavač. V našom zapojení sú dve oscilátory. Jeden je referenčný – ten by mal mať čo najstabilnejšiu frekvenciu – nesmie sa meniť s časom ani so zmenou napájacieho napätia ani vplivom teploty okolia. Čiže čo najstabilnejší – preto boli použité fóliové kondenzátory MKT. Druhý oscilátor obsahuje hľadaciu cievku.
Obidva by mali kmitať okolo 116kHz s danými hodnotami.
No a funguje to takto: Ak nejaký kovový predmet rozladí hľadaciu cievku, tak potom sa ozve v sluchátku záznej s frekvenciou 116kHz – (frekvencia oscilátora hľadacej cievky po rozladení kovovým predmetom) napríklad 116kHz – 115kHz nám dá záznej 1kHz. A to budeme v tom sluchátku počuť.
Samozrejme, že treba vytvoriť nulový záznej pred hľadaním kovov. To sa robí dolaďovaním pomocou feritového jadra.
Je jedno kde, či sa dolaďuje referenčná alebo hľadacia cievka.
V našom prípade sme dolaďovali hľadaciu cievku.
Dosah to má cca 30cm. Záleží na tvare cievky a veľkosti kovového predmetu. Želám veľa úspechov pri stavbe.
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
vyzera to celkom slusne, dobry napad s tou krabickou od cukrikov, ja som montoval nieco naposledy do skatulky od brokov do vzduchovky 🙂 no ale k veci: Rad by som sa spytal na hladaciu cievku, v minulosti som sa totiz aj ja pokusal nieco podobne zostrojit ale bohuzial na hladacej cievke mi to stroskotalo… ak by si mal o tom nejake podrobne info, celkom by potesilo.
plne súhlasím s kolegom 😀 TRANSET 150 všetci určite poznáte… jeden z BFO 🙂 tiež som si to skladal a vždy som skončil pri hladacej cievke… ak by si mohol, zverejni foto 😉
Cawko pls mohol by si tu dodat detaily ako kolko si dal zavitov na tie cievky a rozmery tych feritovych tyci .. a pls este ako si zostrojil tu spodnu hladaciu cievku ?? je pavucinova alebo aka ??