mikrofonny predzosilovac

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
stenlikobra1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 04 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

mikrofonny predzosilovac

Príspevok od používateľa stenlikobra1 » 26 Apr 2010, 23:54

Zdravim, mam taky maly problem: robim pre kamarata predzosilnovac na dynamicky mikrofon, ale neviem najst nijaky kvalitny... kazdy co som spravil, tak poriadne sumi...
Nemal by nahodou niekto nejaku schemu, pripadne aj DPS nejakeho overeneho predzosilovaca pre mikrofon??? Chce ho totiz pouzivat aj na menie akcie...
Naposledy som nasiel: http://www.sound.westhost.com/project13.htm
(neskusal som ho... )
alebo http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/ ... 71_mic.htm
(tiez som ho neskusal... )
Skusal som napr. tieto: (priloha)

ale neviem... :(
Potreboval by som to cim skor, dakujem.
Prílohy
mic2.zip
(42.7 KiB) 272 stiahnutí
mic1.zip
(48.33 KiB) 252 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 27 Apr 2010, 00:17

a nebude chyba niekde inde
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
stenlikobra1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 04 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stenlikobra1 » 27 Apr 2010, 00:28

no to by som tiez chcel vediet... :) no ale netusim kde... :(
no neviem, pri prekreslovani schemy a kresleni plosaku som nespravil chybu, lebo to ide... na doskach nemam ziadne skraty... aspon so nijake nenasiel.. osadenie je dobre... vsetky cesty medzi spojmi su preskrabane (pre istotu... )... ale aj tak to trochu sumi... :(
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 27 Apr 2010, 08:51

Máš nějaký označení toho mikrofonu?
0

Používateľov profilový obrázok
stenlikobra1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 04 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stenlikobra1 » 27 Apr 2010, 12:16

no to bohuzial nemam... :( ale je to HAMA, a druhy co ma tak je (tak trochu smejd - 3.5mm jack) Philips... ale mam doma podobny - Hamu...
ale skusim zistit presne...
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 27 Apr 2010, 13:46

stenlikobra1 napísal:no to by som tiez chcel vediet... :) no ale netusim kde... :(
no neviem, pri prekreslovani schemy a kresleni plosaku som nespravil chybu, lebo to ide... na doskach nemam ziadne skraty... aspon so nijake nenasiel.. osadenie je dobre... vsetky cesty medzi spojmi su preskrabane (pre istotu... )... ale aj tak to trochu sumi... :(
Je tazko takto radit. Ale sumi vsetko, mozno to uz nebudes pocut alebo nevies zmerat ale sumy to vzdy. Aspon prezrad aky operak si pouzil z coho dane zapojenia napajas a tak nech mame aspon nejaku predstavu.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

A este jeden komentar si neodpustim. Nie kazdy ma eagle takze prebuducnost skus obrazok alebo pdf ci iny standardnejsi format.
0

Používateľov profilový obrázok
Romanixe
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1154
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Pezinok,Bratislava-Raca
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Romanixe » 27 Apr 2010, 18:20

Hmm s mojej skusenosti : robil viacej typov predzosilnovacov pre mikrofon, poviem pravdu vela mi z nich najprv nefungovali a niektore fungovali a tiez ako aj ty hovoris bzucali bud stale alebo pri dotyku mikrofonu. Neviem aky mas druh zosilnovaca alebo ci ma vyhradeny vstup pre mikrofon ale pytal som sa raz jedneho odbornika ze cela vec bzucania je v tom ze nie je ten mikrofon uzemneny to znamena ze som rozobral tu 6,3 mm koncovku a nasiel som tam 3 kable dva izolovane a jeden volne to bolo to myslene stienenie ja som to vyriesil tak ze som tento kabel pripojil na šasi mikrofonu a o šasi zeme reproduktoru a funguje to bezchybne doteraz samozrejme pri vysokych hlasitostiach naprazno troska bzuci ale je to uz myslim minumum ale on vravel ze vsetko je v tom ci mas podomacky spraveny zosik alebo original ale je to len moj a jeho nazor takze ak niekto dojde s lepsim a kvalitnejsim nazorom velmi sa potesim aj ja zatial tolko a prajem vela stastia a nervou ( odzil som si s mikrofonmi svoje ) :D
0

Používateľov profilový obrázok
stenlikobra1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 04 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa stenlikobra1 » 27 Apr 2010, 23:38

Washu napísal:
stenlikobra1 napísal:no to by som tiez chcel vediet... :) no ale netusim kde... :(
no neviem, pri prekreslovani schemy a kresleni plosaku som nespravil chybu, lebo to ide... na doskach nemam ziadne skraty... aspon so nijake nenasiel.. osadenie je dobre... vsetky cesty medzi spojmi su preskrabane (pre istotu... )... ale aj tak to trochu sumi... :(
Je tazko takto radit. Ale sumi vsetko, mozno to uz nebudes pocut alebo nevies zmerat ale sumy to vzdy. Aspon prezrad aky operak si pouzil z coho dane zapojenia napajas a tak nech mame aspon nejaku predstavu.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 3 minútach:

A este jeden komentar si neodpustim. Nie kazdy ma eagle takze prebuducnost skus obrazok alebo pdf ci iny standardnejsi format.
jj, ok, samozrejme, prepac... hodim to tu... a inac mam to len s tranzistormi...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 5 minútach:
Romanixe napísal:Hmm s mojej skusenosti : robil viacej typov predzosilnovacov pre mikrofon, poviem pravdu vela mi z nich najprv nefungovali a niektore fungovali a tiez ako aj ty hovoris bzucali bud stale alebo pri dotyku mikrofonu. Neviem aky mas druh zosilnovaca alebo ci ma vyhradeny vstup pre mikrofon ale pytal som sa raz jedneho odbornika ze cela vec bzucania je v tom ze nie je ten mikrofon uzemneny to znamena ze som rozobral tu 6,3 mm koncovku a nasiel som tam 3 kable dva izolovane a jeden volne to bolo to myslene stienenie ja som to vyriesil tak ze som tento kabel pripojil na šasi mikrofonu a o šasi zeme reproduktoru a funguje to bezchybne doteraz samozrejme pri vysokych hlasitostiach naprazno troska bzuci ale je to uz myslim minumum ale on vravel ze vsetko je v tom ci mas podomacky spraveny zosik alebo original ale je to len moj a jeho nazor takze ak niekto dojde s lepsim a kvalitnejsim nazorom velmi sa potesim aj ja zatial tolko a prajem vela stastia a nervou ( odzil som si s mikrofonmi svoje ) :D
a inac ja mam original dynamicky mikrofon, ktory bol kedysi pouzivany na velke predstavenia a slavnosti vo vojenskon utvare (na tribune)... takze je dobry, a pozeral som , ma to spojene ako ma byt... :)
A zosilovac som si robil, 2x100W (tranzistorovy)... a ide dobre... vstup mam napriamo...
tak neviem... :(
ale dakujem ti velmi pekne :)

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 11 minútach:

prikladam schemy v png... :)
Prílohy
2-b.png
2-a.png
1-b.png
1-a.png
0

Používateľov profilový obrázok
Romanixe
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1154
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Pezinok,Bratislava-Raca
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Romanixe » 05 Máj 2010, 21:33

chcem sa este spytat ? hmm pokial viem dobre dynamicke mikrofony zevraj nepotrebuju k pouzivaniu predzosilovac takze? alebo je to zase ten typ mikrofona kde zosik nestaci hmm dalej hmm ked mas robeny zosik mozes mat mikrofon aj neviem aky ale fakt ti neviem poradit ako ale urcite na to je nejaka filtracia alebo nieco take ale tak uz som prestal nejak s mikrofonom robit tak to uz nepotrebujem a nejak po tom nepatram ale ak by sa vyjadril niekto skusenejsi velmi by aj tebe pomohol a aj mne ale aj urcite vela inym elektromanom vopred dik :D
0

barokar

Príspevok od používateľa barokar » 05 Máj 2010, 22:06

Romanixe napísal:Hmm s mojej skusenosti : robil viacej typov predzosilnovacov pre mikrofon, poviem pravdu vela mi z nich najprv nefungovali a niektore fungovali a tiez ako aj ty hovoris bzucali bud stale alebo pri dotyku mikrofonu. Neviem aky mas druh zosilnovaca alebo ci ma vyhradeny vstup pre mikrofon ale pytal som sa raz jedneho odbornika ze cela vec bzucania je v tom ze nie je ten mikrofon uzemneny to znamena ze som rozobral tu 6,3 mm koncovku a nasiel som tam 3 kable dva izolovane a jeden volne to bolo to myslene stienenie ja som to vyriesil tak ze som tento kabel pripojil na šasi mikrofonu a o šasi zeme reproduktoru a funguje to bezchybne doteraz samozrejme pri vysokych hlasitostiach naprazno troska bzuci ale je to uz myslim minumum ale on vravel ze vsetko je v tom ci mas podomacky spraveny zosik alebo original ale je to len moj a jeho nazor takze ak niekto dojde s lepsim a kvalitnejsim nazorom velmi sa potesim aj ja zatial tolko a prajem vela stastia a nervou ( odzil som si s mikrofonmi svoje ) :D
myslim ze jemu ide o sum sposobeny kmitanim kremikovych suciastok (operaky, tranzistory) a nie o bzucanie co je sposobene chybnym zemnenim ci zlym odtienenim.

to stenlikobra1:
ako uz bolo spomenute, sumiet ti to bude stale, nech spravis cokolvek, v amaterskych podmienkach to neodstranis a uz vobec nie s mikrofonmi za par desiatok €.
Ide aj o zosik-- ktory ma vlastny sum + sum z predzosilu este aj zosilnuje.
ak chces nieco viac tak skus sa poobzerat po nizkosumovych operacnych zosiloch ktore boli vyvinute pre nf techniku a k tomu nejake zapojenie.. ale nic konkretne ti zatial neviem poradit.. ale pohladam nieco a potom sa ozvem, ak...

Používateľov profilový obrázok
Romanixe
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1154
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Pezinok,Bratislava-Raca
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Romanixe » 05 Máj 2010, 22:12

barokar napísal:
Romanixe napísal:Hmm s mojej skusenosti : robil viacej typov predzosilnovacov pre mikrofon, poviem pravdu vela mi z nich najprv nefungovali a niektore fungovali a tiez ako aj ty hovoris bzucali bud stale alebo pri dotyku mikrofonu. Neviem aky mas druh zosilnovaca alebo ci ma vyhradeny vstup pre mikrofon ale pytal som sa raz jedneho odbornika ze cela vec bzucania je v tom ze nie je ten mikrofon uzemneny to znamena ze som rozobral tu 6,3 mm koncovku a nasiel som tam 3 kable dva izolovane a jeden volne to bolo to myslene stienenie ja som to vyriesil tak ze som tento kabel pripojil na šasi mikrofonu a o šasi zeme reproduktoru a funguje to bezchybne doteraz samozrejme pri vysokych hlasitostiach naprazno troska bzuci ale je to uz myslim minumum ale on vravel ze vsetko je v tom ci mas podomacky spraveny zosik alebo original ale je to len moj a jeho nazor takze ak niekto dojde s lepsim a kvalitnejsim nazorom velmi sa potesim aj ja zatial tolko a prajem vela stastia a nervou ( odzil som si s mikrofonmi svoje ) :D
myslim ze jemu ide o sum sposobeny kmitanim kremikovych suciastok (operaky, tranzistory) a nie o bzucanie co je sposobene chybnym zemnenim ci zlym odtienenim.

to stenlikobra1:
ako uz bolo spomenute, sumiet ti to bude stale, nech spravis cokolvek, v amaterskych podmienkach to neodstranis a uz vobec nie s mikrofonmi za par desiatok €.
Ide aj o zosik-- ktory ma vlastny sum + sum z predzosilu este aj zosilnuje.
ak chces nieco viac tak skus sa poobzerat po nizkosumovych operacnych zosiloch ktore boli vyvinute pre nf techniku a k tomu nejake zapojenie.. ale nic konkretne ti zatial neviem poradit.. ale pohladam nieco a potom sa ozvem, ak...
hmm dakujem aspon teraz viem preco to stale tak sumi ale tak myslel som si ok este raz dik takze ani sa do toho dalej pustat nebudem
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 05 Máj 2010, 22:19

ani nízkošumový OZ ti nepomôže keď to špatne navrhneš! Treba to cele brať ako jeden reťazec, inak to bude len šumiaci zliepanec. Ten predzosilňovač čo tu je je tak dobrý pre elektretový mikrofón, a nie pre dynamický. Ten ma symetrizovaný výstup, a to treba zachovať. Diferenciálnym zosilňovačom previesť sym. na nesymetricky a potom ďalej spracovávať. Dynamické mikrofóny sa používaju s Phantomom /predpätím/.

barokar

Príspevok od používateľa barokar » 05 Máj 2010, 22:26

s tym phantomom to je zbytocne komplikuje podla mna, ved nejde predsa navrhovat predzosil do studia na nahravanie... predzosil pre dynamicky majk sa da v pohode zvladnut aj s nizkym, nepatrnym sumom, na normalne pouzivanie :)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 05 Máj 2010, 22:35

joži napísal:ani nízkošumový OZ ti nepomôže keď to špatne navrhneš! Treba to cele brať ako jeden reťazec, inak to bude len šumiaci zliepanec. Ten predzosilňovač čo tu je je tak dobrý pre elektretový mikrofón, a nie pre dynamický. Ten ma symetrizovaný výstup, a to treba zachovať. Diferenciálnym zosilňovačom previesť sym. na nesymetricky a potom ďalej spracovávať. Dynamické mikrofóny sa používaju s Phantomom /predpätím/.
Dynamicke? Doteraz som bol v tom ze dynamicke su "cievka na membrane v magnetickom poli" teda ze mikrofon je zdrojom prudu a pre svoju cinnost napajanie nepotrebuje. Phantom som videl akurat tak pri kondenzatorovych.
S tym ze vystup mikrofonu je symetricky a treba pouzit diferencialny zosilnovac alebo symetrizacne trafko suhlasim ale nieje to trochu owerkill?
Teda neviem na co to potrebuje.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 05 Máj 2010, 23:39

A prečo by to malo byť owerkill? za to že to má spraviť tak ako sa to robí a aby to bolo dobré? nechápem. Vzhľadom na to že mikrofon má veľmi vysokú impedanciu, pochybujem že daný chlapec bude mať symetrizačné trafko na to uspôsobené.

Čo sa týka Phantomu, kľudne to môže vynechať a nepoužiť, nikto sa tomu nebráni. Phantom sa bežne používa s dyn. mikrofónmi, kondenzátorové Tele-mikrofóny sú obvykle napájané s tužkových bateriek


napríklad: pre prípadné zvýšenie zosilnenia stačí upraviť NFB u OZ. tento som používal iba ako symetrizačný predzosilnovač s Phantomom pre nesymetrický mikrofónový vstup
Prílohy
mikrofon.png

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 06 Máj 2010, 00:07

Nejak mi to nesedi co pises, dynamicky a velka vystupna impedancia? OK nezadefinovali sme si co je velka. Ale vazne nechapem naco by bol phantom pre dynamicky mikrofon, prosim toto rozpis nech sa poducim daco.
Totiz aspon podla toho co viem ma velku impendanciu prave kondenzatorovy mikrofon radu Gohm. A tento aj potrebuje phantomove napajanie a vacsinou ma aj integrovany zosilnovac ktory je navrhovany s velmi malou vstupnou kapacitou prave koli impedancii mikrofonnej vlozky. Preto sa tam pouzivali elektronky a teraz low-noise J-FET tramzistory. Mikrofon ako pristroj teda aj s tym integrovanym zosilnovacom uz ma impedanciu prisposobenu kablu teda podstatne nizsiu ako samotna vlozka.
Dinamicky mikrofon ako som uz pisal je sam osebe zdroj prudu nechapem naco by potreboval phantom. Jedine ak by mal nejaky integrovany zosilnovac.
Zosilnovac ktory si uviedol a vstupnu impedanciu co pozeram odhadometricky pomerne nizku a je preto pouzitelny s dynamickym mikrofonom alebo aj s kondenzatorovym ale uz ratas s tym ze vo vlastnom mikrofone je zosilnovac.
Prikladam odkaz na wikipediu aby bolo jasne co myslim pod dynamickym a kondenzatorovym mikrofonom:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Mikrof%C3%B3n
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 06 Máj 2010, 00:18

s "veľkou" impedanciou dynamického mikrofónu som narážal v spojitosti so symetrizačným transformátorom. Pokial by použil klasický linkový /cca 600Ohm aj menej/ transformator, tak by ten mikrofon docela moc zaťažil nemyslíš?

čo sa týka používania Phantomu s Dynamickými mikrofónmi, to ti ja nepoviem, opýtaj sa nejakého zvukára, tí to používajú veľmi často:-)

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 06 Máj 2010, 00:26

joži napísal:s "veľkou" impedanciou dynamického mikrofónu som narážal v spojitosti so symetrizačným transformátorom. Pokial by použil klasický linkový /cca 600Ohm aj menej/ transformator, tak by ten mikrofon docela moc zaťažil nemyslíš?

čo sa týka používania Phantomu s Dynamickými mikrofónmi, to ti ja nepoviem, opýtaj sa nejakého zvukára, tí to používajú veľmi často:-)
Neviem kolko maju kvalitne dynamicke mikrofony, kedysi som mal taky smejdik a ten mal prave 600R impedanciu. A z teorie obvodov vieme ze impedancia zdroja a impedancia spotrebica by mali byt rovnake ak chceme preniest maximum vykonu cize v tom mojom pripade to vychadza prave tych 600R...
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 06 Máj 2010, 01:16

pozerám datasheety tých dynamických mikrofónov, a som prekvapený, myslel som si že impedancia tých mikrofónov je vyššia. Takže v podstate by predsa len stačil ked už by tam mal byť transformator, aj dáky 600Ohmvý linkový

Používateľov profilový obrázok
Romanixe
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1154
Dátum registrácie: 27 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Pezinok,Bratislava-Raca
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Romanixe » 06 Máj 2010, 10:36

No ja si myslim ze najvhodnejsi komponenet je ked si kupis oroginalny zosik pre mikrofony so zabudovanym predzosilnovacom a mikrofon k tomu aby to nesumelo ako som uz spomenul ked urobis cokolvek pre nesumenie bude to bezvyznamne bude to stale sumiet aj ked menej ale bude :D
0

Napísať odpoveď