LM3886-brum

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Split

LM3886-brum

Príspevok od používateľa Split » 17 Júl 2011, 19:09

Zdravim.. robim si jeden zosilnovac konkretne http://svetelektro.com/clanky/a-opat-lm3886-264.html vsetko fajn az na znamy brum (50 Hz asi)... objavilo sa aj take mensie vysokofrekvencne bzucanie , to bude asi sposobene tym, ze ten boucherotov clen tam ma zly rezistor (schema ukazuje 18k a ma tam byt 2,2 ohmu) no brum mi robi vacsie starosti... nie je taky hlasny, no pridam vsetky detaily ktore by mohli dopomoct k pricine... skratovanie vstupnych svoriek signalu uplne odstrani brum, pripojenim dlhsieho vodica na vstup sa brum zvysi, brum sa zvysenim vstupneho signalu nemeni, avsak zosilni sa ak chytim do ruky mobil ktory ma kovove puzdro a z ktoreho je privadzany vstupny signal do zosilnovaca... fotky asi nie je treba je to uplne totozna schema aj plosak az na fakt ze zemne spoje ktore boli na plosaku som spravil hrubsie.... dakujem vopred za odpovede

EDIT: zosilnovac nie je v ziadnej krabici vsetko bolo skusane mimo akejkolvek krabice na stole...

Používateľov profilový obrázok
randal
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: 11 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: vk
Vek: 46

Príspevok od používateľa randal » 17 Júl 2011, 19:42

Môžeš dať foto ako to máš pospájané? Zem z repráka ide priamo na spoločnú zem (ideálne hneď za filtrčnými elytmi)
0
naj film: Vykúpenie z väznice Shawshank, Zelená míľa
naj herec: Gary Oldman
naj herečka: Helena Bonham Carter
naj športovec: Valentino Rossi
naj hudba: AC/DC
naj spisovateľ: Stephen King
naj kniha: Vrece kostí , Cintorín zvieratiek, 1408

martind1983
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 30 Jún 2011, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa martind1983 » 18 Júl 2011, 07:42

Ked si to spravil podla navrhovanej schemy, skus dat aj na vystup oddelovaci kondik. Relativne vacsiu hodnotu ako na vstup aspon 10x. A skontroluj si ci mas dostatocne dimenzovany zdroj.
0
Pri tych tisickach schopnych a mudrych ludi aj tak clovek zisti, ze na vsetko zostane sam.

Split

Príspevok od používateľa Split » 18 Júl 2011, 11:18

no skusal som pripojit iny zdroj zvuku konkretne notebook ktory slapal na baterke, ziadny brum mi nesposoboval iba malicky sum (co uz je asi len chybou zvukovky)... kazdopadne brum tam stale je aj po vymene rezistora za ten 2,7 ohmovy 2W do boucherota, taktiez piskanie som zbadal len pri signale z mobilu... dalsi problem bol v tom ze z mobilu nedokazem zosilnovac skoro vobec vybudit (dost potichu hra reprak), avsak z notebooku sa mi uz podarilo ho vybudit celkom slusne... zosilnovac vsak funguje asi spravne pretoze ked som si stiahol signalny generator na zvukovku a porovnaval napatia s multimetrom (samozrejme frekvencie do 1kHz) tak po prepocte vzdy vychadzali zosilnenia okolo 19 az 20... rozmyslam ci tam nebude dobr dat nejaky primitivny predzosilnovac s operacnym zosilnovacom, mozno ten by vedel nejako odstranit tento problem.. priznam sa ze s audiom som nikdy velmi nepracoval preto pride vhod kazda rada... pripajam fotku ako som to mal zapojene (ja viem ze je to len dratovacka tak poprosim bez komentu), pripajam takisto vzorky signalov na vystupe zosilnovaca, ktore som zachytil pomocou osciloskopu (ako inak zo zvukovky) pri skratovanom vstupe a vstupe naprazdno
Prílohy
naprazdno.jpg
skrat.jpg
zosik.jpg

Používateľov profilový obrázok
Axwell
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2388
Dátum registrácie: 28 Feb 2009, 00:00
Vek: 32

Príspevok od používateľa Axwell » 18 Júl 2011, 12:13

z mobilu sa nedari vybudit skoro ziadny zosik do limitacie, z notebooku sa to da vacsinou vzdy, predzosilnovac mozes spravit, a potom mozes spravit aj tak, ze spravis este aj prepinac vstupov napr. 1 vstup bez predzosiku, a druhy vstup s predzosikom.

brum z mobilu hmm tak tu moze byt nejaka izolacia poskodena... asi preto, skus notebook pripojit do el. siete a uvidis ci bude brum aj potom.
Kamarat mal tento isty problem, brum ale az ked to mal v krabici s LM3886, ale viem, ze tusim len uzemnil vstup o krabicu a bolo.

mas blizko napajaci zdroj k LMku, treba skusit dat nejaky plech ako mas tu dosku tak za filtraciu, ale nemalo by to robit, ale skusit mozes co ked...

ten chladic kde je ? tu vidim len kusok plechu, takto nemeraj zosik...

inac to tvoje LMko je odizolovany alebo nie ? lebo su dva typy puzdier LM3886.
0

Split

Príspevok od používateľa Split » 18 Júl 2011, 14:53

ten zosik nikdy nemeram dlho, to LMko nie je odizolovane, tym este bude problem ako to upevnit o chladic bo na LMku n chladiacej ploche je vlastne potencial takze ho musim nejak inteligentne odizolovat aby sa prenasalo len teplo a nie aj potencial

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 hodinách 11 minútach:

no zda sa ze chybou bolo tak troska zemnenie... precinoval som vsetky medene cesticky ktore boli zemou a vysledok je dobry... brum sa znizil asi o polovicu, nadalej vsak brumi ked je pripojeny mobil a samozrejme ked sa ho chytim ja.. toto uz odstrani asi iba umiestnenie do kovovej krabicky...

Používateľov profilový obrázok
andrewwwww
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 337
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Hlohovec
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa andrewwwww » 27 Júl 2011, 01:20

Moja skusenost z LM3886 je taka ze brumel len ked som nemal pripojenI vstup. tak isto mi zacal brumiet ked som vypol pocitac. To bolo zvukovou kartou ktora navIse aj spôsobovala znacne rusenie. Problem sa mi podarilo vIriesit pouzitim predzosilnovaca. Zdroj som mal tiez docela blizko ku koncovemu stupnu aj z trafom ktore bolo ale odtienene medenIm pasikom. Brum mi to ale nespôsobovalo aspon pocutelnI nie na osciloskope som neskusal. Pri pripojeni na MP3 prehravac mi to hralo najcistejsie ziadnI brum ani rusenie iba minimum sumu co vIchadzal z prehravaca ale to len pri spusteni prehravania. A dokonca som ten zosilnovac nemal ani uzemnenI iba pri pripojenom pc vtedy sa GND spoji zo skrinkou pc ktora je prepojena z PE vodicom.


//Ty si ve škole chyběl když se probíralo Y a čárky?
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 27 Júl 2011, 01:42

Měděný plech stíní pouze proti elektrické složce elmag pole které trafo vyzařuje. Proti magnetické ne!
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Split

Príspevok od používateľa Split » 27 Júl 2011, 17:24

k teme... zistil som presnu pricinu brumu a piskotu a vsetkeho humusu... k uvedeniu situacie... pouzival som mono jack (tzn. ze signal pre lavy aj pravy kanal mali rovnaku kontaktnu plosku t.j. boli spojene) a neviem akym zazrakom sa mi odpalila lava strana na vystupe jack konektora na mobile... tzn. ze na ten isty kontakt siel signal z mobilu ale takisto aj odpaleny kontakt z druheho kanala kde to chytalo brum a vselijake svinstvo... takze zosik bol v tom absolutne nevinne... sice neviem ako sa odpalila jedn strana na vystupnom konektore z mobilu ale tak touz nezistim... ide to tak ako ma (teraz)..samozrejme nie z toho mierne pokazeneho mobilu...

EDIT: pisem to preto ze mozno to niekomu v buducnosti moze pomoct ako jedna z pricin brumu, koniec koncov prisiel som na to vylucovacou metodou ked vsetky ostatne zdroje signalu fungovali OK a az potom vo vlaku som zistil ze lave sluchatko je hluche ked som chcel pocuvat hudbu...

Tuf
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1249
Dátum registrácie: 27 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: cz

Príspevok od používateľa Tuf » 27 Júl 2011, 22:52

Split napísal:... pouzival som mono jack (tzn. ze signal pre lavy aj pravy kanal mali rovnaku kontaktnu plosku t.j. boli spojene) ...
Pri priamom spojení prívodu signálu z ľavého a pravého prívodu na spoločný vstup dôjde ku skratu na výstupoch, ľavý s pravým.
Zvyčajne sa do každého prívodu zaradujú oddeľovacie rezistory s hodnotou od desiatok ohmov do kiloohmov.
0

Hund17
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 05 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Trenčiansky kraj
Vek: 31

Príspevok od používateľa Hund17 » 27 Júl 2011, 22:59

to sa aj mne stalo, kopu krát som mal SE610 na výstupe vyskratuvané, či už voči zemi alebo obidva kanály spolu a vždy prežil, pár krát dokonca aj na 12V a ide ale jeden kanál mi už na najvyššej hlasitosti pri bassovej pesničke chrapčí.
0

markoskarlos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Feb 2012, 20:14

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa markoskarlos » 01 Mar 2012, 16:02

Zdravím, v súvislosti s touto témou sa chcem spýtať, či sa dá nejakým spôsobom odstrániť menší brum pri odpojenom vstupe zosilňovača (neprispájkovaných signálových vodičoch)? Totiž ten malý brum úplne zmizne keď vstup skratujem, a tiež sa o dosť zmenší, keď sa GND dotknem prstami. Je na to nejaké riešenie, aby som sa GND nemusel dotýkať, alebo mal vstup v skrate (čo je samozrejme somarina) ? Inak je to zosik s STK4050V zapojený podľa datasheetu, funguje dobre, filtrácia 2x11600uF + 2x100nF, trafo toroid. Vďaka za postrehy.
0

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa Ond3x » 01 Mar 2012, 16:27

Co tak použít funkci mute?
0

Používateľov profilový obrázok
brdo1994
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: trnava
Vek: 30

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa brdo1994 » 01 Mar 2012, 16:31

mozno by tomu pomohlo stabilizovane napatie,to by si mohol spravit s tranzistorom a zenerovou diodov na internete je schem dost,ale este si pockaj co povedia druhy myslim ze to bude mam odskusane na viacerych zosilnovac to robilo ked som mal na napjanie adapter no ked som ten isty zosilnovac zapojil na 8 tuzkovych bateriek do serie to uz nerobilo dokonce aj to nerobilo ked som sa aj chytil signaloveho vstupu nic sa nedial a potom som pripojil mobil a hralo to normalne,este otazka mas na vstupe potenciometer aj ten niekedy na vstupe pomoze.
0

markoskarlos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Feb 2012, 20:14

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa markoskarlos » 01 Mar 2012, 17:57

áno, pre zosik je stabilizované napätie najlepšie, ale v budúcej skrini už nemám miesto na stabilizátor. A skôr to, že si na zosilňovači nemal brum keď si ho napájal baterkami je jasne, baterka ti poskytuje dokonale vyhladené napätie. S potenciometrom je to ešte horšie, dakto to tu už aj riešil (zapojenie 1M ohm pot. na vstup) ale už som skúsil viacero variant s potenciometrami (10k, 47k, lin., log.) a aj tak je to tam. A keď sa dotknem kovového tela potenciometra brum sa zväčší. Pri tomto pomôže spojiť telo s GND zosika. S PE v zásuvke v žiadnom prípade.
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa Thales » 02 Mar 2012, 01:45

Ale prd stabilizovaný zdroj. Máš na vstupu nějaký odpor který ho spojuje se zemí?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

markoskarlos
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Feb 2012, 20:14

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa markoskarlos » 02 Mar 2012, 04:34

Stabilizovaný zdroj je fajn v tom zmysle, že ti zosik "nepláva" na brum však nemá vplyv. Na vstupe hneď odpor nie je, až za kondíkom na GND. Aj som tam skúsil dať 47k ale nepomohlo. S ním alebo bez neho, to je jedno. Nová varianta sa mi javí ako najlepšia, spojiť GND zosilňovača s PE v zásuvke, telo potenciometra od všetkého izolovať (skriňa, GND, PE). Pri triede ochrany I však hrozí pri prerazení fázy na skriňu (kostru), že sa mi potom objaví aj na GND= zničenie zosilňovača pokým zareaguje istič.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: LM3886-brum

Príspevok od používateľa aladar » 13 Júl 2018, 09:20

Ja som si teraz v zosilovaci spojil vstupy s GND s 22k rezistormi pred kondenzatormi a pomoglo vyrazne. Mozno este mensie by sa sikli, ale neboli po ruke na odskusanie.
0

Napísať odpoveď