Pcl86

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Pcl86

Príspevok od používateľa mikoš » 20 Apr 2012, 21:21

Zdravím, stávam si zosilňovač s pcl86. Všetko už funguje akurát sa mi zdá, že to hrá akosi moc slabo basy. Teda slabšie ako pri prvých testoch. Môže to byť príliš vysokým napätím na žeravení? Akým napätím by sa mala žeraviť pclka? Môže v tom byť ešte nejaký iný problém? Ďakujem
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

JanoP

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa JanoP » 20 Apr 2012, 21:24

Slabe basy koli zeraveniu? 8O . Postni schemu. Ake pouzivas vystupne trafa? Zeraviace napatie zistis v datasheete. U elektroniek rady P na rozdiel od rady E (prve pismeno v znaceni) nie je pevne dane zeraviace napatie, ale zeraviaci prud, ktory by mal byt 300mA.

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa mikoš » 20 Apr 2012, 22:05

Použil som toto zapojenie: http://pokusy.chytrak.cz/schemata/pl82.htm
Akurát to nenapájam priamo zo siete ale cez transformátor.
Neviem si predstaviť ako by to mohlo mať niečo s žeravením, ale je to to jediné čo som zmenil oproti prvým pokusom.
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

cicolably

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa cicolably » 20 Apr 2012, 22:07

to maš aj take iste výstnupne trafa ???

JanoP

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa JanoP » 20 Apr 2012, 22:08

A vystupny transformator si pouzil aky? Mas tam aj ten vstupny?

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa mikoš » 20 Apr 2012, 22:16

Nie výstupák je originál na pcl
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

JanoP

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa JanoP » 20 Apr 2012, 22:25

typ si mohol napisat... skus tam zaviest spatnu vazbu do katody triody podla tejto schemy:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... uegoII.htm

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa Thales » 20 Apr 2012, 22:42

Pokud máš jako výstupák to TV trafo tak se nediv že to nebasuje. Pokud máš ještě k tomu málo citlivé bedny tak se 2x nediv že to nebasuje.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa mikoš » 20 Apr 2012, 22:48

Myslím, že to je TV trafo :( Mne sa zdalo akurát, že pri prvých pokusoch to hralo fajn (teda nič super) ale teraz to hrá ako keby iba výšky. Ďakujem, skúsim to.
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa muziker » 20 Apr 2012, 22:56

mikoš napísal:Zdravím, stávam si zosilňovač s pcl86. Všetko už funguje akurát sa mi zdá, že to hrá akosi moc slabo basy. Teda slabšie ako pri prvých testoch. Môže to byť príliš vysokým napätím na žeravení? Akým napätím by sa mala žeraviť pclka? Môže v tom byť ešte nejaký iný problém? Ďakujem
Slabší prenos basov (ak opomenieme korekčné obvody) by mohol mať príčinu v menšom priereze železa VT, menšej primárnej indukčnosti VT, menších hodvotách väzbových kondenzátorov, .....ale zo žeravením by to nemalo súvisieť (Žeravenie je 13 V / 0,3 A). Výkon zosíka by mal byť asi 4 W podobne ako pri EL 84 pri použití VT pre EL84 (4-5 kOhm primár) U jednočinného konc. stupňa je vhodné zapojiť paralelne ku primáru VT kondenzátor asi 2,2 - 10 nF (vyskúšať). Pom§že to proti rozkmitaniu a upraví to trocha aj zvuk.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa Thales » 20 Apr 2012, 23:00

Výstupní výkon se obvykle pohybuje mezi 2-2,5W. To je na standardní bedny s citlivostí kolem 85-87dB dost málo. Pokud se mu to ale při prvních pokusech zdálo že to hraje relativně OK a zvuk se změnil až později tak lze očekávat i nějakou chybu. To s trafem můžeme nazývat spíš vlastnost než vada.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
mikoš
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 855
Dátum registrácie: 07 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: vrútky
Vek: 29
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa mikoš » 21 Apr 2012, 23:03

Takže nakoniec bola chyba vo výstupnom trafe, bola team veľká medzera. Už som ho poriadne zložil a hrá to celkom dobre. Ešte ak sa môžem opýtať v niektorýc pesničkách zvykne akoby stišovať keď je refrén, môže to byť chyba zosilňovača, že nestíha všetkozahrať a preto stíši?
0
Uhlie je minulosť, urán je súčasnosť, deutérium je budúcnosť!
Aj ja si pridám reklamu na moju stránku pozrite si: http://www.mikoselweb.estranky.cz/

JanoP

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa JanoP » 21 Apr 2012, 23:21

Neviem ti na to odpovedat, je to dost divne 8O . Vyskusal si tu spatnu vazbu? Ak nie, vyskusaj ju a poreferuj posluchove dojmy.

fingal
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 09 Jún 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa fingal » 22 Apr 2012, 21:18

sranda... to iste mi robí veža phillips a na elektronkáči s EL84 mi to tiež robilo. Napríklad refrén iron maiden a akoby v istom momente stiahli volume. Myslel som že je to bolo blbou nahrávkou alebo tým že elektronky boli skôr pokusný prasobastl než seriózny projekt. Možno blbý cinch kábel na vstupe ale neviem ...
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Máj 2014, 08:11

Ozivim staru temu, pretoze mam podobny problem.
Postavil som tento elkac http://www.tubeamp.sk/se_pcl_ecl_86_tub ... ifier.html . Hra v pohode az na basy. Skoro ziadne nie su !
Skusal som zopar veci ale nic zatial nepomohlo.
1. Vymena PCL86 - skusal som 5-8 roznych (vyrobca) PCL86 ale ziaden pocutelny rozdiel co sa tyka basov.
2. Rozne vystupaky - skusil som dva zo starych TV - bez pocutelneho rozdielu. Akurat bol rozdiel v hlasitosti (rozna impedancia sekundarneho vinutia). Potom som este vyskusal dva vystupaky (zo starych radii) pre EL84 ale bez zelaneho vysledku.
3. Skusil som laborovat s velkostou kapacity C4. Zacal som najprv bez nej, potom 50uF, 100uF, 150uF. Lepsilo sa to ale nejak vyrazne nie.

Tie basy su stale velmi nevyrazne. Ja viem ze je to televizna elektronka a ziadne HiFi vysledky neocakavam, ale trosku basov by sa zislo. Poradite co mam este skusit ?

BTW. Ubytok na R9 j3 5.93V pri napajani 240V)
Diky
0

JanoP

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa JanoP » 12 Máj 2014, 08:30

Skúsil si aj SV čo som písal v predchádzajúcich príspevkoch? Od výstupákov z TV ani neočakávaj extra basy alebo kvalitu. Pozri si akú majú šírku prenášaného pásma:
http://zdenoeddie.sweb.cz/9WN676xx.pdf

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa Wili » 12 Máj 2014, 08:37

Napajaci zdroj pre anody mas dobry? zhavis dobrym napatim?

Este ma napada... skusil by som zmenit na vacsiu hodnotu pripadne pozriet ci su v poriadku kondenzatory C1 a C2, daj tam aspon 100n/400V, pripadne viac. Potom R1 je enormne vysoky, tam by som dal maximalne 1M. Odpor R6 by som tiez trochu zmensil, cca na 470k. Este by som poexperimentoval s tou spatnou vazbou, ktora ide z anody koncovej elektronky na katodu vstupnej, mozes to skusit prerobit z vystupu trafka do katody, tie odpory by potom tym padom boli velmi velke takze by som tam dal trimer cca 50k a nastavil spatnu vazbu tak aby to malo pozadovanu vstupnu citlivost / parametre.

Kondenzator C4 daj aspon 220u/63V. Na teraz ma viac nenapada, poskusaj tieto veci, mozno to bude lepsie.

Este teraz ako tak na to pozeram, odpor R3 je velmi maly, asi to bude mat dost blbo nastaveny pracovny bod. Nechce sa mi teraz hladat grafy a simulovat to, ale asi by som skusil tento odpor dat vacsi, hruby odhad tak cca 2k-4k. Kedze ti nejde o nejake hyper hi-end parametre, mozno by som skusil opriet katodu vstupnej triody o kondenzator napr. 470uF/35V alebo podobny, zvysil by si zisk, a tym padom by si mohol zaviest silnejsiu spatnu vazbu, ak by to nekmitalo a zvladlo by to taku vazbu "nahnal" by si na tom mozno lepsie basy.
0
Naposledy upravil/-a Wili v 12 Máj 2014, 08:39, upravené celkom 1 krát.

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Máj 2014, 08:38

No skusim este tu SV. Co sa tyka vystu[akov, ako som pisal skusal som rozne. Mam jeden odskusany (z juhoslovanskeho elkoveho EL84 zosiku) na EL84 a tak hral perfektne (teda basy) Skusil som ho zapojit na PCL86 a nist (basy). Este skusim Indel trafo pre EL84 no a samozrejme tu SV.
Otazocka. Jedna SV tam uz je (R4, R5) Mam ju tam nechat a pouzit tu druhu ?
Wili: diky !! Skusim tie zmeny.
BTW: Anodove napatie 230V, zhavenie 13.3V ~
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa dan21 » 12 Máj 2014, 08:51

Wili: Tie zmeny co si popisal su velmi podobne scheme co dal JanoP (http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... uegoII.htm)
Mam pouzit obidve SV ? Teda R4 a R5 nahradit trimrom 50K a dat ho jednym koncom na sekundar a druhym na katody triody.
Skusim potom este tuto SV vyhodit a pouzit tu zo schemy od JanoP
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Pcl86

Príspevok od používateľa Wili » 12 Máj 2014, 08:59

Ake obidve? nie, len jednu, celkovu negativnu spatnu vazbu. Jednu stranu trafka uzemnis, a z vystupu kde je faza natiahnes spatnu vazbu do katody vstupnej triody. Toto napojis cez trimer, mozes asi aj mensi, 20k napr. a tymto trimrom nastavis celkove zosilnenie, a bude to menit aj ine parametre.
0

Napísať odpoveď