Mesačník HI FI techniky

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 25 Apr 2012, 21:58

Poznáte niečo takéto? 8O Teda aspoň tí skôr narodení. :( 5ko by mohol zareagovať.... :D
Prílohy
HaZ 3_1968.gif
HaZ 5_1968.gif
HaZ 6_1970.gif
HaZ 9_1971.gif
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 26 Apr 2012, 00:15

Já to chci :)
Ideálně na papíře - nakenuju kvalitně klidně sám.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 10 Máj 2012, 19:47

HaZ 5_1969 obálka - prenoskové ramienko z TESLA Litovel - P1101, reklama na MGF pásky BASF s českou ženskou nôžkou ?, historický pohľad závod vyrábajúci MGF pásy vo vtedajšom Západnom Nemecku. :D
Prílohy
HaZ_5_1969_závod na výrobu MGF pásiek.pdf
(784.25 KiB) 166 stiahnutí
Reklama na MGF pásky BASF.pdf
(941.13 KiB) 145 stiahnutí
P1101 z TESLA Litovel.pdf
(652.07 KiB) 235 stiahnutí
HaZ 5_1969.pdf
(560.97 KiB) 229 stiahnutí
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 10 Máj 2012, 21:22

Tu som vám pripravil "pre náročných poslucáčov hudby (ale aj pre začínajúce hudobné skupiny)" podľa vtedajších (rok 1968) kritérií kompletný materiál na stavbu 3-pásmovej reproduktorovej sústavy KE 150 a reproduktorovej sústavy KE 300 spred 44 rokov aby ste mali prehľad na čo sme hrali v rokoch 1968 / 1969 . Tieto sústavy boli postavené výlučne z domácich komponentov - reproduktory z TESLA Valašské Meziříčí a všetko ostatné je z domácej dielničky. Myslím, že ešte aj dnes by si našli svojich priaznivcov, lebo hrali veľmi dobre. Pekné čítanie :D :D :D
Prílohy
KE150 a KE300_6.pdf
(1.09 MiB) 367 stiahnutí
KE150 a KE300_5.pdf
(1.07 MiB) 285 stiahnutí
KE150 a KE300_4.pdf
(440.41 KiB) 266 stiahnutí
KE150 a KE300_3.pdf
(815.07 KiB) 266 stiahnutí
KE150 a KE300_2.pdf
(1016.25 KiB) 265 stiahnutí
KE150 a KE300_1.pdf
(1.08 MiB) 288 stiahnutí
KE150 a KE300_0.pdf
(859.61 KiB) 331 stiahnutí
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa AndiCibula » 10 Máj 2012, 22:05

Tak tieto KE150 už dlho plánujem postaviť, pretože mám na ne repráky vyrabované z rozmlátených Supraphon RK60 8)
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 10 Máj 2012, 22:05

Ak sa vám to páči, môžeme pokračovať na tomto mieste aj s ďalšími podobnými "stavebnými návodmi" tak reproduktorových sústav ako aj tranzistorových zosilňovačov, ale napr. aj preampy pre magnetodynamícú prenosku gramca, či nejaké korektory "basov" a "výšok" či nejakých receivrov a podobne.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 10 Máj 2012, 22:09

Známe, mám doma, chystám vylepšenou verzi MK2, už jsem to tu někde rozebíral. Kdybys byl býval řekl dodal bych skeny co tu mám. Já vím že tehdy se hrálo na ledacos, jen bych tu raději 2x neříkal že to utáhne malé hudební skupiny nebo se toho někdo chytí a ty prima repráky zničí protože to co se tehdy s těmi repráky dělalo je jen takové lehké lechtání oproti těm hrůzám co musí od mladých zažívat dnes i na pubošpárty. Tam by to fakt ty bedny dlouho nevydržely. V rukou šetrného a myslícího člověka vydrží doma ale dost.

Mohl bys mi naskenovat ten návod na TW50? Já vím že dnes už to nemá cenu ale dokumentace od něj mi chybí do sbírky.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 10 Máj 2012, 22:47

Thales napísal:Známe, mám doma, chystám vylepšenou verzi MK2, už jsem to tu někde rozebíral. Kdybys byl býval řekl dodal bych skeny co tu mám. Já vím že tehdy se hrálo na ledacos, jen bych tu raději 2x neříkal že to utáhne malé hudební skupiny nebo se toho někdo chytí a ty prima repráky zničí protože to co se tehdy s těmi repráky dělalo je jen takové lehké lechtání oproti těm hrůzám co musí od mladých zažívat dnes i na pubošpárty. Tam by to fakt ty bedny dlouho nevydržely. V rukou šetrného a myslícího člověka vydrží doma ale dost.

Mohl bys mi naskenovat ten návod na TW50? Já vím že dnes už to nemá cenu ale dokumentace od něj mi chybí do sbírky.
Aby som to uviedol na správnu mieru, TESLA ARO 814 a ARO835 boli také malé zázraky z V. Meziříčí. Ako príklad uvediem, že výrobca im udával výkon 10 W (RK r. 1965) a max. 12 W, ale ja som napríklad dlhodobo týral svoj box pre basgitaru osadený 4 x ARO 835 čo bolo podľa výrobcu pre 40 W elektrónkovým zosilňovačom ktorý dával max. 100 W bez problémov "a nijako sa nesťažovali" a slúžili k plnej spokojnosti. Mal som ale ako prvý ozrutný box 300 litrov a tú "ozrutnú kravu" mi odmietli nosiť všetci spoluhráči z kapely. Aj preto som to pomerne rýchlo prerobil na menšie aby len tak tak vošli tie 4 repráky a objem klesol na cca 240 litrov čo bolo aj tak hodne.

Tie boxy čo som tu hodil sme dlhodobo trápili zase zosilňovačom TESLA MUSIC 130-kou a tiež to v pohode prežili. Vtedy v rokoch 1968 - 1970 si človek veľmi nemal z čoho vyberať. Neskôr som kúpil nemeckú VERMONA 1000 čo bola súprava 100 W (tranzistorový zosík + 2 kusy boxy), ale nepáčila sa mi tak ako tie doma robené boxy.
Inak súhlasím s tým, že dnes mladí sú ako z divých vajec a bez rozmýšľania spravia čokoľvek. Moja skúsenosť šiel som jednu DEATH METAL-ovú kapelku mladých ľudí nazvučiť do kulturáku. Vzal som 2 kW PA systém ľ 700 W na basu a 100 na gitaru. Tí mladí boli každý jeden rytmicky úplne inde ale ja som musel uprchnúť z kulturáku, lebo som mal dojem že mi niekto mláti kladivom do hlavy. Mladí samozrejme chceli vždy ešte kým to išlo točiť VOLUME do prava. Tak som sa naštval pustil som im to na plné gule a vyšiel som von, lebo ma z toho bolela hlava (aj z ich akožemuziky). Tieto boxy by také týranie určite neprežili.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 10 Máj 2012, 22:56

Ono je to hlavně o tom že (jak jsem zde už několikrát psal) Tesla udávala tehdy příkon reproduktorů opatrně a s vělkými rezervami. Ono se není čemu divit - takový reproduktor nebyla spotřebka jako dneska. Příkon byl udáván trvalý a testován byl dlohodobě (tj 100 hodin se zmetkovostí pod 2%). Ono toho ta cívka víc ani unést nemohla jelikož byla vinutá na formeru z bakelizovaného papíru který nevede teplo moc dobře. To znamená že pokud toho špičkově vydržel víc (což odpovídalo tehdejšímu stylu hudby) tak unesl 10 sekund dvojnásobek jmenovitého příkonu a 0,5s trojnásobek (tak to bylo přímo ve specifikacích). To je předpokládám doba kdy se patřičné teplo kumuluje v mědi cívky a pak se při menším zatížení cívka dochladí. Dneska se vine například na hliník který to teplo odvede lépe (ale je těžší). Takže pokud ten reproduktor dostal špičku třeba 40W tak to přežil. jenže dneska jede basová linka na plno a tam už nejde mluvit o krátkodobém špičkovém zatížení, tam dostává po řiti pořád a proto to nemůže vydržet. Ale jinak mám ten reprák rád. Když po něm člověk nechce zas tak moc basů tak hraje příjemně a to i bez složité výhybky. Nicméně s novou verzí kterou chystám se celý potenciál té soustavy posune rázem jinam :wink:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Máj 2012, 23:07

ARO835 za cca 500 Kčs boli takmer nedostihnutelné "basové" reproduktory. (Dva v bedni, a ani nie moc výkonný zosilňovač, a pri svojej citlivosti, utiahli basu na dedinskej zábave bez problémov).
(Pre súčasníkov: 500 Kčs som nemal ani "rozpočet" na existenciu na intráku na mesiac. Jeden (dotovaný) stravný lístok na obed alebo večeru vtedy stál 2,60 Kčs).

No a "príšerne drahý" ARN930 bol "frflavý" sen všetkých HiFi-stov, (basák s gumovým závesom), ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 10 Máj 2012, 23:42

Po baráku jich mám asi 6. Pokud se natrefí na dobrý kus je to i dnes výborný reproduktor. Libovolný jiný Tesla reprák na HioFi je proti němu jen takové chrchlátko (a to včetně ARN860x). Pokud vím nedal se tehdy samostatně koupit - nebyl v normální maloobchodní nabídce. Vznikl pouze pro potřeby ARS850, přesto s ním v AR jednou vyšla konstrukce (ne moc dobrá). Zajímalo by mě jak si tehdy autor představoval jak si ho člověk jako sežene.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 11 Máj 2012, 00:09

Dolfi napísal:ARO835 za cca 500 Kčs boli takmer nedostihnutelné "basové" reproduktory. (Dva v bedni, a ani nie moc výkonný zosilňovač, a pri svojej citlivosti, utiahli basu na dedinskej zábave bez problémov).
(Pre súčasníkov: 500 Kčs som nemal ani "rozpočet" na existenciu na intráku na mesiac. Jeden (dotovaný) stravný lístok na obed alebo večeru vtedy stál 2,60 Kčs).

No a "príšerne drahý" ARN930 bol "frflavý" sen všetkých HiFi-stov, (basák s gumovým závesom), ... :wink:
Je veľmi poučné pre mladších ak sa rozpamätajú ti čo si toho viac pamätajú (sám sa nepovažujem za starého). Ak sa dobre pamätám tak ARO 814 stál presne 340.- Kčs a to bola suma, za ktorú mnohí slováci chodili do práce aj celý mesiac v polovici 60-tych rokov (dôchodky boli bežné vo výške 140 .- Kčs). Najhoršie na celom bolo to, že takýchto reproduktorov nebolo v predajniach toľko aby si ich nakúpili prípadní záujemcovia, ale sa čakalo bežne aj dva, tri mesiace kým vôbec prišli do maloobchodnej predajne v okresnom či krajskom meste. Z tohto pohľadu sme vždy závideli pražákom ich napr. Rádioamatéra na Žitné 7, Václavském nám. 25, Jidřišské 12. Prvýkrát som sa tam dostal v roku 1966 a bol som úplne ohúrený tým čo všetko sa dalo kúpiť, ale z 20.- Kčs čo som dostal od rodičov ako vreckové som veľmi nevyskakoval.
Hm....i tým intrákom na vysokoškolskom internáte to bolo krásne: 1 .- Kčs nocľažné za noc, obed za 2,60 a večera tak isto. Raňajky sa nepodávali, to sme chodili do lahôdok na tresku s rohlíkom. Na týždeň som dostal vreckové 50.- Kčs a z toho 27 som precestoval. Ak dnes mladí majú suchoty v peňaženkách, mali sme ich aj my - a občas poriadne.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 11 Máj 2012, 00:43

Tak jsem nahlédl do mého archivního ceníku prodejny Radioamatér z roku 1968, kde jsem nalezl ARO814 za 340Kčs a ARO835 dokonce za 490Kčs. O rok později stoupla cena ARO814 na 385Kčs a cena ARO835 klesla na 420Kčs, v nabídce přibyl do nabídky basových reproduktorů ARO932 a ARO942 po 1100Kčs (Kua to byla šlupka! Ale jinak další prima basáčky, též mám 4 kousky. Kdyby to někoho zajímalo mám je i změřené pro porovnání s dnešní produkcí - ostuda to není!). Mám lovit ve starých ceníkách a katalozích dál? :) Kdyby dneska ty věci stály tolik lidé by si dávali jiný pozor a ne jako když dneska najdeme na Tvojítrubce videa jak debilové pálí repráky čistě pro zábavu.

Jinak Tesla měla tehdy pěknou reklamu :wink:
Prílohy
Tesla_radio.jpg
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 11 Máj 2012, 06:40

Trosku si zaspominam...
Pametam si ked nas tato mal este 16ks 5w repracikov a starsi brachovia ich potom co skoncil s "muzikantstvom" postupne likvidovali. Bratovi bolo dovolene spravit si 4 bednicky v ktorych boli po 3 repra v serii, po par rokoch s nimi zacal hrat "kinderdiskoteky" s jeho prvym vyrobenym tranziwatt zosikom osadenym drahymi KDckami :D . Presny typ reprakov uz neviem, ale je fakt skoda ze su davno v prdeli. Este by som mozno niekde v pivnici vyhrabal bednisko s 16 otvormi ktore boli volakedy nimi osadene :) Pohanal to povodne 100W lampac. (Asi na spev ? )

Neskor (asi o 5 rokov odhadujem rok ´90) sa uz dali lacno kupit aj predchodcovia dnesnych TVM arn, ale to uz boli repraciky popalene.
0

Používateľov profilový obrázok
Betaron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 09 Nov 2010, 00:00
Bydlisko: Valašské Klobouky
Vek: 67

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Betaron » 11 Máj 2012, 09:46

..taky se připojím se svými nostalgickými vzpomínkami;
Na reproduktorech ARO835 / magnet Permag A/ jsem vlastně vyrostl. V sedmdesátých letech vlastně nic lepšího pro muzikantské účely v ČSSR nebylo k sehnání. S reproduktory ARO835 hrávali kytaristi i baskytaristi. Taky jsme je dávali do odposlechů. Blahé paměti pokud vzpomenu, měl jsem doma 12ks ARO835.
Osobně jsem hrával baskytaru na box 4x ARO835 s kopií 100W Marshall JCM800 osm roků po tanečních zábavách a zvuk byl excelentní, výkon v sálech dostatečný bez snímání do PA. I dnes by se ten zvuk neztratil, bohužel box 4x 13“ je dost veliká kráva, který hraje opravdu litrama, ale blbě se transportuje v době minimalizace aparatur.
Bednu mám dodnes v šopě odloženou ad acta, reproduktory jsem nechal asi před dvanácti roky převinout u Husáka na 8 Ohm s hliníkovým formerem a membrána je na textilním závěsu. Jaké jsou toho nyní T+S parametry mi není známo, ale tyto inovované reproduktory mám společně se dvěma piezy ve dvou skeletech od Forte Vocal 60 a na poměry to hraje velmi slušně s koncákem 2x 200W. Půjčuji tento komplet i s malým CD mixpultíkem na různé „chlastací“ akce.
Ještě v roce 1982 jsem koupil v běžné prodejně elekro 2ks ARO 835, tehdejší cena 400,- Kčs za repro. ARO835 mám dodnes v precizním stavu v dílně v 70-ti litrových bednách a hrají znamenitě.
Pak určitě stojí za zmínku, kdy začátkem 80-tých let jsem postavil malé kombo pouze s jedním ARO835. V kombu byl vestaven 50W zesilovač s korekcemi BSV, šest let jsem s ním hrál na baskytaru v kavárně docela bez problému.
0

Rákosnik

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Rákosnik » 11 Máj 2012, 10:25

muziker: To je super! Můžeš toho naskenovat víc, prosím? :) Diky.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa muziker » 11 Máj 2012, 12:32

Dobre, tu máte ďalšie reproduktorové sústavy - teraz to bude KE100/20 a KE100/40, keďže vám urobili skeny reproduktorových sústav KE150 a KE300 radosť.
Osadené sú znova staršími reproduktormi z produkcie TESLA Valašské Meziříčí - typu ARO 667 (s feritovým magnetom - na pohľad väčší v čiernom plaste a trocha vyššou char. citlivosťou 93 dB oproti ARO 689 ktoré mali na pohľad menší magnet vo farbe koša a nižšiu char. citlivosť 91 dB. Impedanciu mali obidva typy 4 Ohm a výkon 5 W. Ja osobne som radšej používal ARO 667, lebo aj na počutie hrali hlasnejšie (vyššia char. citlivosť) na rovnakom zosilňovači. Postavil som 2 kusy KE100 / 40 v roku 1968. Používali sme ich s MUSIC 130 ako spevové boxy. Trocha mi vadil plochší /stredovejší/ zvuk, lebo tam evidentne vo zvuku chýbali "spodky", ale od tých cca 100 Hz to malo vcelku vyrovnaný priebeh až po nejakých 15 000 Hz čo je relatívne takmer na hranici počuteľnosti bežného poslucháča. Chce to doplniť o 1 - 2 kusy wooferov, aj v samostatnom boxe (aby to najmä sedelo impedančne s týmito sústavami) - napr. už známe teslácke ARO 814, (835) z KE150 (300).

Poznámka: Mnohí majú dosť značné problémy so sluchom - odporúčam audiotesty na ORL ambulancii najmä tým, ktorí dlhšiu dobu používajú slúchadlá typu "špunt" do uší a vyžívajú sa vo vyšších hlasitostiach. Štatistiky vo svete hovoria o vysokom podiele "hluchých" mladých ľudí do 25 rokov práve vplyvom "špuntov". :D :D :D
Prílohy
KE100_3.pdf
(1.15 MiB) 239 stiahnutí
KE100_2.pdf
(764.39 KiB) 206 stiahnutí
KE100_1.pdf
(936.19 KiB) 230 stiahnutí
0
muziker

Rákosnik

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Rákosnik » 11 Máj 2012, 13:18

Diyk budou někdy další :) ?

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Thales » 11 Máj 2012, 14:11

Mohu poprosit o ten TW50S ?

Rád bych jen dodal že ARO689 má citlivost 92dB a méně agresivní zvuk (dá se zcela bez úprav poslouchat i samostatně ale má měkčí basy), ARO667 má 95dB a poměrně agresivní zvuk. Týká se to zejména starších verzí a pokud se frekvenčně pustí výše. Pokud se shora dělí dostatečně nízko nepředstavuje to problém. Pokud se hodlá pustit výše je vhodné toto korigovat RLC členem. Neodstraní to úplně (ten má totiž na svědomí membrána) ale pomůže dost.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Mesačník HI FI techniky

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Máj 2012, 15:16

Keď už spomíname ...

Už som to tu raz dával. V "tretiaku" (1974) nás presunuli z internátu "Bernolák" (BA), kde bolo vybudované celom slušné IRŠ (internátne rozhlasové štúdio) na Mladú Gardu. A práve tam boli dovezené dve Avie vyradenej techniky zo štátneho rozhlasu v Banskej Bystrici. To bola zábava, dať to dokopy. A objavil sa tam aj stereo profi páskový magnetofón Philips. A začal vznikať archív platní z taklmer celého Slovenska. Síce na páskach ORWO. Ale pri rýchlosti 39 cm/ sec. to bolo super ...

No na čo najradšej spomínam, to bol zvuk aktívnych zvukových monitorov. Označenie nevie a nikde som nevidel ani ich fotku. Preto aspoň popíšem. Boli to trochu menšie skrine, možno na 30 cm nožičkách. Dole vpredu mali vodorovné drevené žalúzie, kde bol umiestnený 35 W elektrónkový zosilňovač s EL34. No a bedne boli štvorpásmové. Jediné čo na 100 % viem, že tam bol tlakový výškáč. A ďalej nejaký malý stredovýškač, tuším ARO835 tam bol ako stredobas a ešte nejaký veľký basák ...
Možno je to skreslená nostalgia. No taký zvuk som nepočul zo žiadnej, aj elektrónkovej súčasnej aparatúry. Snáď trochu sa k nemu blížil zvuk elektrostatických slúchatok STAX, (nižšia rada).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď