Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

slodko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 09:43

Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa slodko » 09 Dec 2013, 09:46

Caute chcel by som vediet ze ako je to s tymi ohmami na reproduktoroch ze napr. co je lepsie ked je 4ohm alebo 2 . :D Zaujima ma to ze , ako sa to berie .Viem ze ohm-je odpor ale co to znamena dakujem za odpovede som tu novy
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa misocko » 09 Dec 2013, 11:57

takze skusil by som pohladat ohmov zakon (kedze sa ti nechce tak skusim ja)

ide o to ze napr pri 12V a 4ohm dokazes z repraku dostat teoreticke maximum 36W (12V/4ohm = 3A, 12V * 3A = 36W)
pri 8ohm je to len 18W, pri 2ohm je to 72W (je to samozrejme teoreticky vykon od ktoreho musis odpocitat ucinnost zosilovaca)
tu potom pozor - na zosik nesmies pripojit reprak s mensim odporom ako je predpisane - prekrocil by si prud a znicil vykonaky zosika. A samozrejme vo vysledku pozor na prekrocenie maximalneho vykonu zosiku a repraku. Odpor a vykon najdes aj na zosiku aj na repraku.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Wili » 09 Dec 2013, 12:28

ohmy zalezia aj od pouzitia, ako uz vyssie bolo napisane: cim vyssia "ohmaz" tym nizsi je prud, pretoze potrebujes vyssie napatie na dosiahnutie rovnakeho vykonu. To znamena ze kedze postacuje nizsi prud, kable ktore idu k reproduktorom kladu nizsi odpor tomuto prudu, resp. staci ti aj tensi kabel pre rovnaky vykon, resp. s rovnakou hrubkou kabla mozes pouzit vacsiu dlzku. Z toho dovodu sa aj robia 100V rozvody na velke vzdialenosti, pretoze mas nizsi prud a nizsie straty. To iste funguje aj pri VN vedeni z elektrarne, preto tam maju extremne vysoke napatie(500 000V?) aby mali nizky prud, tak toto je nieco podobne.

Nizka ohmaz je vhodna skor do aktivnych reprosustav, pripadne do automobilov, kde su privodne kable relativne kratke a tym padom nedochadza k stratam vplyvom vysokych prudov.

Okrem ineho ma to vplyv aj na celkovu efektivitu reproduktoru a jeho silu magnetickeho systemu (aspon myslim). Dokonca B&C speakers vyrabaju 21" reproduktor IPAL, ktory ma impedanciu 1Ohm. Myslim ze prave preto ze je tam vyhoda vysokej efektivity magnetickeho systemu. Ale ako som pisal vyssie, 1Ohm reproduktor nemozes napajat 10metrov dlhym kablom...teda mozes ale musel by mat velmi velky prierez.

Odpoved na tvoju otazku znie: vacsinou na impedancii az tak nezalezi, skor aby ti pasovala k zosilnovacu. Skor ide o ine parametre, ktore dany reproduktor robia lepsim.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa jardo181 » 09 Dec 2013, 12:45

Takze ked mam 500W zosik (dam 360W) aby sa lepsie pocitalo, je to v aute na 12V, takze reprak ma 0,4ohm. Ja som ho kukal a ma 4Ohm. Cize je v zosiku asi menic napatia, ale ked som tam dal sinosovku a na naplno tak som na kontaktoch repraku nameral 10V AC 90Hz cca. Co som spravil zle? aj mne to prosim vysvetlite asi som dutyy :)
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 09 Dec 2013, 12:54

jardo a si si isty, ze to ma realne 360W? 360w to uz su diskoteky, nie zosik do auta. Na napajanie by isli kable, ktore znesu 30A - pozri si, 10A kable, ake su hrube.
Tie waty na zosikoch su len pmpo, cim vacsie cislo tym lepsi adidas. Skus si to pomerat na niecom realnom, par w zosiky.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa jardo181 » 09 Dec 2013, 13:33

Tie kable su k tomu nahatane 20mm2, a prud som meral max na tej sinusvoke teraz cca 32A, viem ze ked to naham pustene hodinu mam po baterke :) Len mi nejde do hlavy preco to nesedi podla ohmovho zakona. Merak som skusal aj na zdoji a ukazuje dobre. Zosik ma 2x250W a reprak je 350W.
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa pettter » 09 Dec 2013, 14:05

Jardo kokos to si čím meral, že 32A!!! Nepoznám bežný merák, ktorý by bez špec prípravkov zmeral taký prúd. Tým pomaly nakopneš auto!!!
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Washu » 09 Dec 2013, 14:51

pettter: A o kliestovych ampermetroch si uz pocul?
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
JAKUB G
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1386
Dátum registrácie: 17 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Kanianka
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa JAKUB G » 09 Dec 2013, 15:00

UNI-T 33A mi odmera bez problemov taky prud. pipa ze pre prezazeny ale odmera. A ako specialny pripravok? to ako bocnik? Strasne specialny...
Jardo. Ano je tam menic. Tych 10V si bud zle nameral alebo tam mas nieco zle. Vykon do repraku vypocitas jednoduho. Uef na druhu/ R zataze.
0
Výkonové zosilňovače a ich konštrukcie
http://www.zosilnovace.eu
Facebook – zosilnovace.eu

Používateľov profilový obrázok
djwiktor
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 01 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Šaľa
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa djwiktor » 09 Dec 2013, 15:06

A netreba zabudat ani na to, ze impedancia sa meni s frekvenciou. :wink:
0
Tlacim na 3D tlaciarni Felix 3.0 dual
Stormchasers.sk

Používateľov profilový obrázok
Felix
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 568
Dátum registrácie: 09 Sep 2013, 13:36
Bydlisko: Košeca
Vek: 24

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Felix » 09 Dec 2013, 15:14

0

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Siggi » 09 Dec 2013, 16:05

Relativne podla poistky si vies spocitat prikon zosilnovaca. Ano v zosiku je menic z 12V na 2x25-50V niektore maju az do 2x160V. Pri mereani vykonu do reproduktoru si musis uvedomit ze reproduktor ma impedanciu co je frekvencne zavisly odpor, no na repraku mas jednosmerny odpor. Dalsim faktorom co vplyva na vykon je bedna na reproduktor, je velmi narocne dosiahnut s 4 ohmovym reproduktorom v bedni realnu impedanciu 4ohmy na frekvencii napr.50Hz. Ked uz si meral velkost vystupneho napatia, mal si uz zmerat velkost prudu tecuceho cez reproduktor. potom si dosadis do vzorca R=U/I a vyjde ti realna impedancia pri danej frekvencii. Zosik ma uvedeny vykon do urcenej zataze 2 alebo 4 ohmy. Preto sa na meranie vykonu pouzivaju zatazove odpory, idealne bezindukcne.
Ako tak citam, myslim ze mas zosik TOXIC tie maju pisane 2x250W alebo 1x500W realne ma zosik vykon do 4 ohmov 2x50W alebo 1x125W.
0

Používateľov profilový obrázok
jardo181
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 588
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 21:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa jardo181 » 09 Dec 2013, 17:06

Jasne chlapi, chyba vo vypocte, miesto 10 to malo byt 100V, desatinna ciarka, hlboko sa ospravedlnujem za moju nedbanlovost. A ten prud som meral panelovym ampermetrom z rozvode ma 50A. cize 32A * 100V = 320W +/-. No znacku nepoviem, je to uz vydrate ale bol to jeden z tych "lacnejsich".
No a aby sme uz neodbacali z temy, tak: Impedancia reproduktoru je priamoumerna kvalite zvuku. Bezne mas 2 - 4 - 8 ohm, na gytarove boxi som videl tusim aj 16 ohm a v telke na sluchatka bolo aj 2000 ohm. Preto to pocul asi aj hluchy :) alebo to bude inak?
0
IT bojovník
Ak by bol záujem tak: Ebay, DX, Aliexpress...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa breta1 » 09 Dec 2013, 22:08

V těch tvých měřeních i výpočtech si udělej pořádek.
Při tvých udávaných 100V bys měl výkon 2,5kW.
Při tvých udávaných 32A bys měl výkon přes 4kW
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa elmoto » 10 Dec 2013, 16:26

pettter napísal:Jardo kokos to si čím meral, že 32A!!! Nepoznám bežný merák, ktorý by bez špec prípravkov zmeral taký prúd. Tým pomaly nakopneš auto!!!
Prudy pri startovani sa pohybuju v stovkach Amperov! Nieje problem aby si starter potiahol 600 Amperov. Samozrejme podla motora.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Thales » 10 Dec 2013, 21:11

jardo181 napísal: No a aby sme uz neodbacali z temy, tak: Impedancia reproduktoru je priamoumerna kvalite zvuku. Bezne mas 2 - 4 - 8 ohm, na gytarove boxi som videl tusim aj 16 ohm a v telke na sluchatka bolo aj 2000 ohm. Preto to pocul asi aj hluchy :)
Co je to za blbost? To chceš jako povědět že čím větší impedance tak tím kvalitněji to hraje? Nebo víc? :roll:
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Bobys
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 243
Dátum registrácie: 03 Mar 2013, 13:26
Vek: 27
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Bobys » 10 Dec 2013, 22:13

jardo181 napísal:... a v telke na sluchatka bolo aj 2000 ohm. Preto to pocul asi aj hluchy :) alebo to bude inak?
bude to trocha inak...keď som ešte dávno nevedel čo sa môže a čo nie tak som robil všeliajké chujoviny...jednou z nich bolo napríklad strkať 2000 Ohm slúchadlá do veže na výkonový výstup (veža výstup bola 4-16ohm, 20W do 4 ohm)...naplno do tých 2000 Ohm to dalo výkon ako maximálny výkon terajšieho MP3 prehrávača do 32Ohm Slúchadiel čiže sa to počítalo v mW. Samozrejme tie 2000 Ohmové boli na o dosť inom princípe ako dnešné slúchy (membrána bola plechová, a to doslova).

Osobne preferujem 4Ohmy - najčastejší údaj na zosíkoch a vytlačíš z toho pomerne slušný výkon, na bytové podmienky.
Raz som čítal názor že 8ohmové "bedýnky" sú najlepšie :? , autor dôvod neuvádzal :ANAL:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa muziker » 10 Dec 2013, 22:49

Jardo, jardo 181....veď to sa ani čítať nedá. Si šikovný mládenec tak si aspoň zapni vo Worde kontrolu gramatiky a až potom svoj výtvor hoď do placu....a nezabúdaj že čítaním technickej literatúry sa aj trocha vzdelávaš a nebudeš tvrdiť také bludy
" No a aby sme uz neodbacali z temy, tak: Impedancia reproduktoru je priamoumerna kvalite zvuku. Bezne mas 2 - 4 - 8 ohm, na gytarove boxi som videl tusim aj 16 ohm a v telke na sluchatka bolo aj 2000 ohm. Preto to pocul asi aj hluchy "
a tvoja slovenčinárka by tiež nad výtvormi ako "gytarove boxi " iba horko zaplakala. :)
0
muziker

pettter
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 911
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 11:09

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa pettter » 11 Dec 2013, 00:55

jardo181 napísal:...Impedancia reproduktoru je priamoumerna kvalite zvuku. Bezne mas 2 - 4 - 8 ohm, na gytarove boxi som videl tusim aj 16 ohm a v telke na sluchatka bolo aj 2000 ohm. Preto to pocul asi aj hluchy :) alebo to bude inak?
1. impedancia reprákov nemá takmer nič s kvaltou zvuku (bacha na slovo takmer).
2. impedancia sa vyberá podľa výstupnej impedancie zosilňovača, alebo zosilňovač sa vyberá podľa impedancie reprákov.
3. impedancia je údaj o tom aký prúd pretečie pri danom výstupnom napätí zosilňovača a tým je daný elektrický príkon. Teda ak zosik pri sínuse 1kHz dáva napr 10V do 4ohm tak prúd bude 10/4=2,5A a elektrický víkon bude 25W.
4. impedancia o.i. súvisí ďalej s veľkosťou cievky v zmysle počtu závitov. A to zase určuje aký elektromagnetickú silu tá cievka vyvinie. Tá sila je potom schopná viac, či menej "natriasať" membránou a teda rozhýbať viac, či menej vzduchu a narobiť väčší, či menší rambajz. A dostali sme sa k pomeru premeny elktrického výkonu na akustický
5. čiže 4 ohmy viac ampér menej závitov, 8 ohmov menej ampér viac závitov. Medzi nimi nie je podstatný rozdiel z pohľadu pomeru elktrického a akustického výkonu. Ide o konštrukciu použitého zosika.
6. Na 4 ohmovom zosiku bude pri 8 ohmových reprákoch pracovný bod výstupných výkonových tranzistorov v prdeli a bude to skresľovať, ofarbenô je blbosť, sorry. Inak sa nič podstatné neudeje, lebo výstupný prúd bude menší ako na aký je zostrojený zosik.
7. pri 8 ohmovom zosiku a 4 ohmových reprákoch je to obdobné, teda pracovný bod v prdeli výstupný zvuk skreslený, ofarbenô je blbosť, sorry. Naviac sa výstupný prúd enormne zväčší, lebo zosik bol postavený pre prúdy do 8 ohmovej záťaže a naraz má tam iba polovičnú záťaž. Výkonový stupeň je preťažený a buď zdymí, alebo ho odpojí poistka
8. pri sluchátkach nepotrebujeme taký akustický výkon, máme to rovno na bubienkoch. Väčšinou sa jedná o prenosné veci a tak aby zosik nevalil 10tky ampér... Preto sú tam také veľké impedancie.

9. pre tých, čo v mojom výklade nájdu x chýb, nechajte si poznámky na moju adresu pre seba a napíšte mu svoj výklad, ja som sa mu snažil urobiť jednoduchý prehľad o čo tu ide, nie o fyzikálny elaborát na STU katedru audio

10. Jardo181, ako sa Ti číta moja slovina s mäkčenmi a ostatnýma "serepetičkami"? Tuším že dobre. Ale mne a podľa reakcií sa dá povedať, že nám sa Tvoja slovina číta hovädsky, ale hovädzky zle. Podľa tej slovenčiny vypadáš ako 15 ročný blb zo 4 triedami ZŠ. Ešteže si to tu leštíč záujmom o elektroniku. Niečo s tým urob, lebo príde čas, keď sa s tým budeš prezentovať, napr. na vyššiu školu, či do zamestnania. A v životopise, či bežnej emailovej komunikácii by "gytarové boxi", či iné perly Tvoj kredit pre potenciálneho zamestnávateľa moc nezdvíhali. Vieš si predstaviť pocity Tvojho zákazníka, keby si mu ponúkal "kúpte si moje boxi, sú lepšie ako yné"... a nehovor, že je to iba tu na fóre. Tu na fóre si uvolnený a ide to s Tvojej podstaty...
0
Naposledy upravil/-a pettter v 13 Dec 2013, 11:51, upravené celkom 3 krát.

Siggi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 198
Dátum registrácie: 01 Dec 2011, 11:58
Bydlisko: Bratislava
Vek: 54
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory rozdelenie podla impedancia ohm

Príspevok od používateľa Siggi » 11 Dec 2013, 09:17

Pri auto zosikoch je vacsinou konstrukcne robena vystupna impedancia 4 alebo 2 ohmy, niektore zvladnu aj 1 ohm pripadne americke zosiky aj 0,5-0,25ohmu. Zasadny vlyv na kvalitu zvukuma DF (dumping faktor- cinitel tlmenia) viac wikipedia. ak ma zosik udavany DF 500 pri 4 ohmoch tak pri 2 ohmoch bude mat 250. Tie lacne zosiky maju okolo 100 a menej, ak das 2 ohmovy reprak tak mas polovicny DF a tym padom horsiu kontrolu zosiku nad reprom. Basova zlozka bude mat doznevy, bude nevyrazna, nebude to mat gule a subbass bude duniet. V lacnych zosikoch byva kamen urazu zdroj a hlavne poddimenzovane kondenzatory na vstupe a vystupe zdroja. Velky vplyv na kvalitu zosiku ma aj jeho konstrukcia a zapojenie.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok