oplati sa tento reprak?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

juraj55

oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 09 Aug 2014, 11:17

ahojte, mam moznost kupit za 20 euro toto:
http://www.hudobne-nastroje.sk/produkty ... c-694.html
chcel by som to dat do bedne, no chcem sa opytat, ked to pripojim na LM3886, bude to akurat,ci bude slaby? ide o to, ze chcem ten zosilovac vyuzit naplno. nie ay mi to na tristvrte chrcalo,o to nemam zaujem... ten reprak by som hodil do nejakej bedne,hlavne nech to duni a co najviac nahlas. ako satelit by som si kupil potom hotovu bednu,hlavne na chaty a podobne,cize na kvalitu nepozerajte vobec, ide o hluk,hlasitost a celkovo,ci sa to vyplati za tu cenu... co myslite? :roll:

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa Drummer » 09 Aug 2014, 14:04

"SPL (1W/1m) 93dB" - Nie až tak zlé číslo.
Ak si zoberieš, že pri 4m vzdialenosti posluchu by si mal pri 1W hluk asi 81dB, pri 8W - 90dB , pri 64W by si mal okolo 100dB vo zvzdialenosti 4m... Tí ktorí by sedeli blízko repra, by dostali riadnu masáž, a a taký hluk je už nezdravý :!:
Takže mladý... :roll: Šetri sluch sebe a svojim blízkym prosím, ber to na vedomie.
Má tam asi všetky parametre (v akustike niesom celkom "doma"), s ktorými by ale vedel Thales a nadaný vospolok spraviť návrh slušnej bedne...

Takto, 12" repro si dokáže uchladiť trvale tak do 50W sinus, Čiže LM-kový zosik by bol pre teba viac než optimum, len zvoliť správne napájanie, aby pri 60W to bol ešte nelimitovaný sinus, toť vsio.
Napr. napajanie 2x30V to je (30 : 1,414)na druhu : 4 = teoretický max. 112W sinus. Treba však brať do úvahy dovolenú SOA tranzistorov, aby sa výkonovo nenamáhali.
Na 60W sinus ti stačí napájanie 2x20V vyfiltrovaných. Tj. trafo aspoň 2x17V 3,5A.

PS: Hluk je rušivé spektrum akustického tlaku, ktorý nám škodí... Do 20Hz. - infrazvuk, a rôzne zdeformované neharmonické zmeny tlaku pri bubienku, takže hluk z toho vážne nechci, pokazíš nálada celej partii, Drž sa minimálneho skreslenia a rozumného vybudenia membrány repráku.

No a aby si nepindal že hlavnú otázku som ignoroval, aj keď čiastočne som odpovedal v prvom odstavci. Nemám taký prehľad v cenách v pomere ku citlivosti, no myslím že 12" 93dB "za dvacku" je viac než výhodná kúpa, tak ho ber, už len nech sa vyjadrí niekto, kto rozumie všetkým parametrom v jeho technickom popise.
A pre svoje zdravie sa skúste riadiť tabuľkou v prílohe, aby sa nepovedalo že som neinformoval.
Prílohy
Hluk.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa Thales » 09 Aug 2014, 20:13

Reproduktoru vyhovuje uzavřená vytlumená ozvučnice o objemu kolem 80 litrů. Je fakt že za ty prachy těžko shánět něco lepšího protože ten rozpočet je prostě velmi malý. Zázraky bych od toho určitě nečekal, je to spíš na takové nenáročné brumendo než reprák co by ti namasíroval vnitřnosti. Pokud má někdo rád rock, metal a jiné žánry náročnější na přesnost basů tak z toho nadšený asi nebude, ale pokud člověk hledá něco opravdu levného na chatu tak se zavřenýma očima proč ne.

Ještě k té citlivosti - ta je dána hlavně hrbem v aktivním pásmu díky slabému pohonu a moc dolů to také nejede, v podstatě od 70Hz to klesá, takže se dá řídi že to hraje od 52Hz (-3dB), 42Hz (-6dB). To je tak na nějakou tucárnu. Ale co by člověk za ty prachy chtěl...

Co se zesilovače týče tak je to otázka k debatě, já bych volil podstatně silnější a to nejen kvůli střední hlasitosti. Silnější zesilovač si ten reprák lépe pohlídá a pak hraje lépe. Pokud to musí být IO pak bych volil TDA7293, lépe však klasický tranzistorák >100W (třeba něco ze zosilnovace.eu).
Prílohy
SP-302C.png
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 09 Aug 2014, 20:44

no ale ide o to, ze ja zhanam reprak ku zosilovacu, a nie naopak,resp. nezhanam vsetko na novo. mam zoislovac. chcem reprak. ono,najlepsie by bolo nieco uz hotove,kazdy den sledujem bazos,ale nic take tam nie je,alebo potom moc drahe(pre mna) . este, zhliadol som tam jeden 15´´ link je tu: http://elektro.bazos.sk/inzerat/4030894 ... 0W-max.php , chlap pise,ze je to asi znacka RFT. tento by som vyuzil na mojom lmku,ci to uz 15ky nemam ani pozerat??

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa Thales » 09 Aug 2014, 21:28

RFT nedělali špatné repráky, určitě parametrově lepší než tento Carpower co se tu řeší, zrada je že to co je na fotce není nepochybně originál - už mu někdo měnil systém. Nevíme tedy jaké má parametry. Také tam nějaký pablb neudělal ani pořádně bassreflex ale je tam jen díra do bedny. Kdo ví co tomu repráku kdo dělal a jak mu nakládal. Kdybych měl možnost si ho pořádně prohlédnout a oměřit tak prosím, ale takto bych se bál.

Co se týče zesilovače - to co jsem psal platí obecně. Když máš slabý zesilovač tak se sebelepší bednou nedosáhneš rozumných výsledků. Je ale blbost na to myslet v tom ohledu jestli tu bednu využiješ nebo ne. S lepší bednou/reproduktorem dosáhneš lepších výsledků i když se fláká se slabším zesilovačem než s blbým zesilovačem a ještě blbou bednou. Co se velikosti reproduktoru to nemá s výkonem nic společného, je to úplně jedno. Jen u menších repráků máš kvůli menší aktivní ploše menší účinnost takže si jen pohoršíš. Koukat po větších bednách je tedy v zásadě správné pokud se nerozhoduješ mezi kvalitním 12" proti mizernému 15".
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 09 Aug 2014, 21:36

najelspe by bolo keb si mozem vsetko co chcem zapojit na ten zosilovac vypocut si to a tak kupit. lenze ja nemam moznost tam zapojit ziadny reprak,nemam ani len toho najmensieho tusaka,co si tam vobec mozem kupit,aby som to vyuzil naplno :cry:

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa jazzym » 09 Aug 2014, 22:20

aky maš vykon toho zosillnvača? .. 60W rms ? ..vykonne HIFI zosilnovače sa nerobia len preto aby hrali hlasno ale aby mali nizke skreslenie pri normalnej hlasitosti ..
pozri si lacne zosilnovače cca 200 eur , ktore maju 30-80W a zosilnovače 400+ maju vždy nad 100W.. a pritom sa stale puživaju doma .

neni mi celkom jasne ako chceš zapojiť 1sub a dva satelity , to maš 4 koncaky?

ja by som ti poradil kupit dva basaky dva vyškače ..urobiť dve kocky bedne ..spojiť to 2eurovymi vyhybkami ..a ked budeš mať dalšie drobne tak si dokupiš stredy s tubami a trojpasmovu vyhybku ...howgh.
0

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 09 Aug 2014, 22:25

nie,chcem 1 bednu sub,a 1 satelit. inak, toto co pises bolo to prve co som chcel. ale. nemam sa s tym cas ani chut zabavat a robit na to bedne. okrem toho, urcite by to neboli bedne presne na to,cize uz by to tak nehralo ako ma... dalej, ukaz mi vyhybku za 2 eura ktora by sa hodila original na dane repraky... ja som taku nenasiel, jedine,urobit si sam-a znova sme pri tom. pouzil by som lacny kondenzatro a tlmivku, a ak b som nieco nespalil tak by to hralo asi tak, ze basak by siel na polovicu a vyskac by uz davno aj zabudol,ze volakedy mal membranu na sebe. proste, nemam na to cas, ani vedomosti nieco taketo skladat.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa Thales » 10 Aug 2014, 06:09

Juro, přestaň dumat pořád nad nějakým využitím naplno, takto se to neřeší. Řeš to jestli to funguje a jak to funguje, zbytek je nepodstatný (když nebudeme řešit vzhled).
jazzym napísal:neni mi celkom jasne ako chceš zapojiť 1sub a dva satelity , to maš 4 koncaky?
Na co 4 zesilovače? Nestačily by tři?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 10 Aug 2014, 07:59

Thales, ako odporucas vyberat repro, pri listovani toho bazosu teda? nejake tipy.
chcem na chate zabodovat 8)

edit: k tomu 15 palcovemu repru co sme sa bavili vyssie,ze viem z bazosu.
tu su fotky.

http://postimg.org/image/y7x6ypnhr/
http://postimg.org/image/6jj8bolw1/
http://postimg.org/image/pr9sx9whb/

reprak ma 8 kilo. takze podla stitku je to ac akustika.

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa jazzym » 10 Aug 2014, 10:56

Thales napísal:
jazzym napísal:neni mi celkom jasne ako chceš zapojiť 1sub a dva satelity , to maš 4 koncaky?
Na co 4 zesilovače? Nestačily by tři?
ale isto stačily ,.. ak ten treti bude silnejší ..pač naplno to treba využiť. :wink:

nemam sa s tym cas ani chut zabavat a robit na to bedne. okrem toho, urcite by to neboli bedne presne na to,cize uz by to tak nehralo ako ma... dalej, ukaz mi vyhybku za 2 eura ktora by sa hodila original na dane repraky...
chapem , nema každy pilku a miesto ..ale ked donesieš načrt do stolarstva kde nemaju robotu urobia ti to za par euros.

tu 2eurovu vyhybku som myslel len ako dočasne univerzale riešenie..
Ahttp://www.dtelektronik.sk/kategoria/oz ... -2-12-4-8/
Bhttp://www.dtelektronik.sk/kategoria/oz ... 9805120-2/
repro napr.
1http://www.dtelektronik.sk/kategoria/oz ... 200w-8ohm/
2http://www.dtelektronik.sk/kategoria/oz ... 100-200-w/
juraj55 napísal: edit: k tomu 15 palcovemu repru co sme sa bavili vyssie,ze viem z bazosu.
tu su fotky.
http://postimg.org/image/y7x6ypnhr/
http://postimg.org/image/6jj8bolw1/
http://postimg.org/image/pr9sx9whb/
reprak ma 8 kilo. takze podla stitku je to ac akustika.
jeden moj 20 ročny reprak čo sa povaloval v otvorenej bedni na balkone leto vlhko mráz.. vyzera zachovalejšie ako hento .. :?
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 10 Aug 2014, 11:02

Juraj: Ak sa nenaučíš uvažovať trochu iným štýlom, tak sú akékoľvek rady z našej strany zbytočné.
"chcel by som to dat do bedne, no chcem sa opytat, ked to pripojim na LM3886, bude to akurat,ci bude slaby? ide o to, ze chcem ten zosilovac vyuzit naplno. nie ay mi to na tristvrte chrcalo,o to nemam zaujem" - chrčať Ti to bude aj tak, pretože to chrčanie zpravidla nespôsobuje reprák, ale zosilňovač pracujúci v limitácii. Vyhnúť sa tomuto javu sa nedá tým, že použiješ väčší reproduktor, ale tým, že obmedzíš signál na vstupe koncáku tak, aby sa koncák do limitácie dostať nemohol. To je prvá vec.
Carpower SP-302C nie je síce nepoužiteľný reprák, ale je rednostne určený na free air použitie v aute. Za určitých podmienok ale zahrá aj v bedni a nie je to až také zlé. Na subwoofer však vhodný nie je. Je to reprák skôr do 3-pásma. To je vec druhá.
Na to, aby si ohúril bandu hluchých trotlov niekde na chate Ti stačí hocičo, z čoho polezú nejaké "hustý bassy pyčo" a nejaké syčanie + cinkanie, takže sa s tým nemusíš ani nijak veľmi trápiť a prežívať to. Urob bedňu, zapoj to a hraj. Aby to však hralo naozaj dobre a ohúril aj niekoho, kto má trochu šajn (ako to má hrať), tak by si potreboval sakra iný rozpočet, vedomosti a skúsenosti. To je tretia vec.
0

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa kubo150 » 10 Aug 2014, 13:32

Ten reprák v prvom linku je velmi používaná seria so širokým použitím.

Je to jeden a ten istý reprák od roznych výrobcov, niekde v prdeli sa toho navyrába plné rite, kostra a základ sa odovzdajú tomu ktorému výrobcovi (carpower, dexon, magnat, jensen...) a tí si potom dajú svoju nálepku aj kopulku s logom.... Tieto reprá sú určené pre nenáročné ozvučovanie, zvečša na kvalitu nenáročné, alebo aj do auta.... Majú lahký záves, (tá pena) dokážu preto dobre zahrať bass a majú dobrú citlivosť, ale zase je reprák ulietaný, preto kvalita a presnosť basu nieje. Takže rámus ti narobia slušný, a aj celkom počúvatelný, ale nečakaj že ti to niekto uzná ako slušné repro, akurád tak krčmový kamaráti.

Osobne som sa s týmto reprákom stretol od carpoweru, magnátu, jensenu, a dexonu. všetky repráky mali velmi podobné parametre, vyzerali rovnako, akurád každý mal inú kopulku a farbu penového závesu. dexon mordý, carpower fialovoružový, jensen tmavomodrý magnat šedý a repráky boli použité večšinou na rôzne salové okobercované reprobedne spolu s tlakovými piezakmi a večšinou bez výhybky.
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 11 Aug 2014, 18:54

dobre zajtra mam ist po ten monacor, tak mi napiste pred tym verdikt. ked to buchnem do bedne a hoci nie je urceny na bass reflex no ja ich tam aj tak dam,bude to duniet a triast chatou?

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 11 Aug 2014, 19:37

Áno, bude to hučať, bučať až sa budú hory zelenať...a pod ladením bassreflexu to vytrhne membránu aj so závesom. :lol:
0

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa jazzym » 11 Aug 2014, 20:02

ja nevidim v tejto teme žiadny monacor .. / 8)
paradoxne , hučať to nemusi lepšie s basreflexom , dokonca sa ti može stať že tam basy vobec nebudu ...
ked to daš do uzavretej , tak chata samotna može tvoriť akysi bassreverbator ,.. a bassy z uzavretej su omnoho krajšie presnejšie..konkretnejši čitatelnejšie.. takže uchvateni budu ludia z toho viac.

basreflexova ozvčnica vytvara vnutri bedni viacej tlaku ako uzavreta ..je to koli proti tlakom voči smeru vychylky membrany,..a treba mať ako taku šajnu kde ho umiestniť ..pač naozaj sa može stať že to vypluje zo zavesu. :wink:
0

clarion

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa clarion » 11 Aug 2014, 20:31

Inak by bolo fajn mať aspoň nejakého šajnu o tom, v akej ozvučnici je viacej "tlaku". Stačí si potrápiť závity a predstaviť si pohyb vzduchu v uzavretej bedni a v bedni s dierov. A možno by bolo ešte oveľa viac super zvážiť, či je potrebné sa vyjadrovať k veciam, ktorým človek nerozumie...

jazzym
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 391
Dátum registrácie: 16 Júl 2013, 00:02

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa jazzym » 11 Aug 2014, 21:09

clarion napísal:Inak by bolo fajn mať aspoň nejakého šajnu o tom, v akej ozvučnici je viacej "tlaku". Stačí si potrápiť závity a predstaviť si pohyb vzduchu v uzavretej bedni a v bedni s dierov. A možno by bolo ešte oveľa viac super zvážiť, či je potrebné sa vyjadrovať k veciam, ktorým človek nerozumie...
suhlasim preto tu skopirujem jeden text z tadialto..http://sk.wikipedia.org/wiki/Ozvu%C4%8Dnica
Basreflexová ozvučnica je momentálne najpoužívanejšia forma, pretože umožňuje vyžiariť nízke tóny účinnejšie než uzavretá. Táto ozvučnica obsahuje basreflexovú trubicu, ktorej úlohou je vyžiariť energiu protifázy zo zadnej strany spolu s energiou vyžiarenou prednou stranou membrány tak, že jej fázu zmení o 180° a to vďaka zotrvačnosti hmotnosti vzduchu v nátrubku a poddajnosti vzduchu v ozvučnici. Pri pohybe membrány smerom vzad sa teda vzduch v ozvučnici stlačí, no kvôli zotrvačnosti vzduchu v trubici nevyvolá jeho okamžitý pohyb. Ten zareaguje až s určitým oneskorením, kedy už membrána reproduktora smeruje dopredu a vyvoláva podtlak v ozvučnici. Z toho vyplývajú väčšie tlakové rozdiely vnútri ozvučnice a teda aj vyššie nároky na jej tuhosť. Vyrobiť takýto akustický obvod je však náročnejšie na výpočet než pri uzavretej ozvučnici. Ozvučnica neposúva rezonančnú frekvenciu reproduktora, ale správne funguje len v určitom frekvenčnom rozpätí a na nízkych frekvenciách už trubica vyžaruje signál s rovnakou fázou ako membrána reproduktora a vyvoláva teda akustický skrat. Frekvenčné pásmo, ktoré sme schopní takto lineárne reprodukovať, je ale širšie než má uzavretá ozvučnica, pričom pod frekvenciou ladenia ozvučnice je pokles amplitúdy viac závislý od klesajúcej frekvencie. Nevýhodou basreflexovej ozvučnice sú vyššie nároky na tuhosť ozvučnice (keďže v jej vnútri vznikajú väčšie tlakové rozdiely) a taktiež väčšie skupinové oneskorenie.
0

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa Komar » 11 Aug 2014, 22:56

Na buhuhuhu je ten reprak akurat; za dany obnos je tazko zohnat nieco ine hrajuce.
Ked to chces dat silou mocou do basreflex bedne, tak to daj do 100L a basreflex na 45Hz.vtedy bude huhububu, bude skakat cela chata.
Problem tohto repraku je ten, ze sice ma nejaku citlivost, co je skoro 93dB, avsak je to do 3.7ohm, co je asi 89.5dB/W realne.
O to nejde. Skor problem je, ze so stupajucou vychylkou reprak hra stale menej, ma ohybnu membranu, ktora sa deformuje a ma tiez relativne tvrdy zaves ktory vo vacsich vychylkach slaby pohon tazsie prekonava.
Tym padom nejaku extra hlasitost pri svojich maximach prikonu neda, preto mu staci tak polovica povoleneho.
0

juraj55

Re: oplati sa tento reprak?

Príspevok od používateľa juraj55 » 12 Aug 2014, 05:48

tak niekto vravi ze je to najlepsi kompromis k pommeru cena/vykon ze zahra najlepsie, a zasa teraz vravis ze po polovice hlasitosti sa zacne membrana deformavat tak nechapem :rolleyes: a repraky s tvrdenou membranou by mali byt teda lepsie potom nie? lebo ked som sa na tento pytal RedSun Q366 ,tak ste povedali ze je to bodel. sak ma tvrdu membranu nie? naco potom davaju dobre membrany na zlych reprakov? mali to dat do toho monacoru a bol by mozno este lepsi :roll:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok