Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Mullard 3-3 lamp├í─Ź

Mullard 3-3 lamp├í─Ź

Neviete si rady so zosilova─Źom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Mullard 3-3 lamp├í─Ź

Odosla┼ąod Riki » 28 Mar 2015, 11:14

FullSizeRender.jpg
IMG_4951.jpg
Hram sa z myslienkou, ze si postavim elektronkac do dielnicky. Vybral som si tuto schemu, koli jednoduchosti a dobrym recenziam.
Pr├şlohy
3-3-c.jpg
Schema
Naposledy upravil Riki d┼ła 09 Apr 2015, 18:10, celkovo upraven├ę 1 kr├ít.
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 340
Zalo┼żen├Ż: 14.01.2013

Re: Mullard 3-3 lamp├í─Ź

Odosla┼ąod breta1 » 28 Mar 2015, 11:20

Ud─Ťlej si radost a postav to.
Kdy┼ż ale chce┼í jednoduchost, pro─Ź se dv─Ťma elektronkami, kdy┼ż m┼»┼że┼í pou┼ż├şt jenom jednu, n─Ťjakou sdru┼żenou ECL..
breta1
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8397
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2009

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2015, 12:11

high-end pre ka┼żd├Ż kan├íl jedna....
Najlep┼íie repros├║stavy nie s├║ tie,ktor├ę n├ím najviac daj├║,ale tie ktor├ę n├ím najmenej stratia.
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4677
Vek: 41.63
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2008

Odosla┼ąod muziker » 28 Mar 2015, 13:27

Ke─Ć┼że sa tu hovor├ş o kombin├ícii EF86 + EL84 a pr├şpadnej ECL(PCL)xx, treba vzai┼ą do ├║vahy aj rozdielne vlastnosti a tie┼ż "zvuk" v obidvoch pr├şpadoch. Samozrejme tu z├íle┼ż├ş aj na tom ─Ź├şm sa ten zosil┼łova─Ź bude k┼Ľmi┼ą. jedno je v┼íak ist├ę a s├şce ┼że "tri├│dov├Ż a "pent├│dov├Ż" zvuk je in├Ż (mo┼żnos┼ą zapoji┼ą EL84 v tri├│dovom resp. pent├│dovom zapojen├ş). Zvuk bude ma┼ą odli┼ín├Ż charakter aj pri pou┼żit├ş tr├│d resp. pent├│d v preampe (ECC93 vs. EF86).
Za ├║vahu naviac stoj├ş aj to, ┼że z kombin├ície elektroniek EF86+ EL84 sa d├í z├şska┼ą vy┼í┼í├ş v├Żkon ako v pr├şpade ECL(PCL)xx. Je tu v┼íak e┼íte mo┼żn├í aj ve─żmi dobr├í kombin├ícia elektroniek ECC83 + EL84, alebo e┼íte lep┼íia kombin├ícia ECC83 + 6V6.
Rovnako by som zv├í┼żil pou┼żi┼ą usmer┼łovaciu elektronku a porozm├Ż┼í─żal by som rad┼íej na polovodi─Źov├Żch di├│dach - je to efekt├şvnej┼íie (men┼í├ş ├║bytok nap├Ątia na usm., men┼í├ş vn├║torn├Ż odpor v priepustnom smere a t├Żm aj tvrd┼í├ş zdroj an├│dov├ęho nap├Ątia) a v neposlednom rade je to aj lacnej┼íie (cena Si di├│d je zlomok ceny EZ80, EZ81 a tie┼ż odpadne potreba ┼ąeravenia - elektronka je v┼íak na poh─żad efektnej┼íia :) ).

E┼íte dod├ím, ┼że sie┼ąov├Ż transf. mus├ş ma┼ą na vinut├ş 2x 300V minim├ílne pr├║d 70 mA, pri polovodi─Źovom usmer. by sta─Źilo jednoduch├ę vinutie 300V/70mA a pou┼żi┼ą Si usm. di├│dy 4x 1N4007. Na ┼żeraviacom vinut├ş by sa tie┼ż ─Źosi u┼íetrilo, lebo odpadne ┼żeravenie EZ80.
Ak by niekto namietal, ┼że usmernenie elektronkou sa tie┼ż podoe─ża na v├Żslednom zvuku zosil┼łova─Źa, s├║hlas├şm do istej miery, ale to sa d├í o┼íetri┼ą doplnen├şm zapojenia usmer┼łova─Źa o pas├şvne prvky simuluj├║ce usmernenie elektronkou pri pou┼żit├ş polovodi─Źov├Żch usm. di├│d.
V pr├şpade kombin├ície s ECC83 + EL84 mo┼żno medzi jednotliv├ę tr├│dy ECC83 zaradi┼ą pas├şvne korekcie typu Baxandal (basy + v├Ż┼íky) na ├║pravu zafarbenia zvuku. ├Ütlm v pohode vyrovn├í ECC93 v─Ćaka vysek├ęmu zosil. ─Źinite─żu (u).
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 5733
Vek: 69.72
Zalo┼żen├Ż: 10.03.2009

Odosla┼ąod platon.rado » 28 Mar 2015, 18:54

Je jasn├ę ┼że usmernenie elektr├│nkou sa predra┼ż├ş.Nikdy som ale netestoval porovnanie zvuku s elektr├│nkou alebo klasika cez diody.N├ízory s├║ ┼że cez elektr├│nku je to lep┼íie...ale na oko to vypad├í lep┼íie cez lampu.M├ím spraven├Ż a otestovan├Ż jeden lamp├í─Ź,u┼ż mi je to aj blb├ę sem p├şsa┼ą..st├íle som ho nedokon─Źil,ale to zapojenie je priam fantastick├ę.M├┤┼żem poveda┼ą ┼że je lep┼í├ş ako lamp├í─Źe za 5000ÔéČ.Na zvuku sa najviac podie─ża v├Żstupn├Ż transform├ítor.Ale to je n├ím zrejme jasn├ę...a v neposlednom rade v├Żkonov├ę elektr├│nky.
Najlep┼íie repros├║stavy nie s├║ tie,ktor├ę n├ím najviac daj├║,ale tie ktor├ę n├ím najmenej stratia.
platon.rado
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 4677
Vek: 41.63
Zalo┼żen├Ż: 20.02.2008

Odosla┼ąod zipaj » 29 Mar 2015, 02:02

Ak sa rozhodne┼í pre krem├şkov├ę di├│dy do usmer┼łova─Źa an├│dov├ęho nap├Ątia, pou┼żitie transform├ítora s nap├Ąt├şm 300V by bolo chybou, preto┼że potom po usmernen├ş na C9 namer├í┼í cca 420V, ale m├í┼í tam ma┼ą 310V (vi─Ć tabu─żka na konci http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm ), ─Źi┼że mus├ş┼í pou┼żi┼ą transform├ítor s an├│dov├Żm nap├Ąt├şm 220 - 230V
Z├íkladn├ę parametre zosil┼łova─Źa pre kapelu? - N├şzka v├íha a ve─żk├Ż v├Żkon, v tom hluku sa aj tak v┼íetko strat├ş :-)
zipaj
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2456
Vek: 43.27
Zalo┼żen├Ż: 13.02.2011

Odosla┼ąod Riki » 29 Mar 2015, 12:46

ziaden kremik tam nebude, trafo u mam 300V-0V-300V a usmernovac 5u4g tak ako na obrazku.
http://www.audioelektronik-shop.de/ein_ ... _klon.html
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Riki » 08 Apr 2015, 22:20

suciastky pospajkovane
Pr├şlohy
FullSizeRender.jpg
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod Riki » 11 Feb 2018, 11:33

Po dlhsej dobe ma to zas chytilo, zosilnovac postaveny a odladeny zacal som pracovat na b├║de kam ho nastahujem. predny a zadny panel je hotovy, caka ma vrch a drevene boky z ceresne. Po zvukovej stranke je to fantasticky zosilnovac.
Obrázok
Obrázok
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 11 Feb 2018, 15:25

sympaticke mini tuc-tuc
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1053
Vek: 34.72
Zalo┼żen├Ż: 16.06.2013

Odosla┼ąod dan21 » 11 Feb 2018, 15:27

Tie vystupaky vyzeraju ako Indel. Je tak ? :-)
dan21
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2343
Zalo┼żen├Ż: 11.04.2007

Odosla┼ąod Riki » 11 Feb 2018, 16:36

Diki Peter, dufam ze ja finalizacia bude podla predstav.
VT su Indely, su celkom fajn, ci ?
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod juraj77 » 11 Feb 2018, 16:59

napadla ma ot├ízka t├Żkaj├║ca sa elektr├│nok. V┼íetky elektronick├ę s├║─Źiastky sa zlep┼íuj├║ v parametroch a kon┼ítrukcii. Plat├ş to aj v pr├şpade elektr├│nok ? Osobne m├ím pocit ┼że nie...
" Bez vody si viem predstavi┼ą ┼żivot, ale bez internetu a po─Ź├şta─Źa nie.."
juraj77
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1354
Vek: 38.72
Zalo┼żen├Ż: 23.09.2012
Paragraf: 22

Odosla┼ąod muziker » 11 Feb 2018, 18:54

to juraj77: Nako─żko patr├şm k sk├┤r naroden├Żm a odchovan├Żm na elektr├│nkach a anal├│govej technike, dovol├şm si k tomu uvies┼ą p├ír pozn├ímok. Mysl├şm, ┼że elektr├│nky s├║ u┼ż pomerne d├ívno za svojim zenitom - a to dokonca aj u n├ís na Slovensku. Preto nov├ę technol├│gie u┼ż s nimi v ┼żiadnom pr├şpade ner├ítaj├║. Aj preto nem├í zmysel prem├Ż┼í─ża┼ą o vylep┼íovan├ş ich parametrov.
Len na ilustr├íciu - polovodi─Źe za─Źali svoj n├ístup vo svete mas├şvnej┼íie u┼ż pred 70 rokmi a za t├║ dobu dok├ízali ├║plne vytla─Źi┼ą elektr├│nky ako tak├ę (samozrejme tak to plat├ş pre v┼íetko - a┼ż na nejak├ę v├Żnimky). Ale na druhej strane sa vyr├íbaj├║ dodnes, a vo svete existuje e┼íte p├ír v├Żrobcov (dokonca aj na Slovensku je jeden), preto┼że niektor├ę skupiny (gitaristi a nostalgick├ş r├ídioamat├ęri) ich dodnes pou┼ż├şvaj├║ a tak bud├║ v ponuke dovtedy, k├Żm bude trva┼ą dopyt po nich. Nakoniec aj z├ísoby star├Żch elektr├│niek s├║ e┼íte v┼íade po svete pomerne ve─żk├ę.
Dnes vzh─żadom na kvalitu a ekonomiku prev├ídzky polovodi─Źov u┼ż ur─Źite nikto nebude vylep┼íova┼ą parametre ani kon┼ítrukcie be┼żn├Żch elektr├│niek v pre┼żit├Żch anal├│gov├Żch aplik├íci├ích. Elektr├│nky na tak├ęto vyu┼żitie ako je v tomto vl├íkne s├║ u┼ż len o spomienkach, nostalgii a mo┼żno aj o snahe odl├ş┼íi┼ą sa od "┼íedi digit├ílnej s├║─Źasnosti". Samozrejme je e┼íte dos┼ą ve─żk├í komunita muzikantov a milovn├şkov "vern├ęho zvuku" ktor├ş sa bud├║ do krvi h├ída┼ą, ┼że pr├íve toto je to prav├ę orechov├ę - ale tech. pokrok to nezastav├ş.
Mo┼żno v┼íak predpoklada┼ą, ┼że to o ─Źom hovor├ş┼í (aj ke─Ć o tom pochybujem) sa deje niekde v nejak├Żch ┼ípeci├ílnych aplik├íci├ích so ┼ípeci├ílnymi elektr├│nkami.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod hpeter » 11 Feb 2018, 20:32

zalezi na uhle pohladu, priamo zhavene triody su najstarsie (cim starsie tym lepsie); ale linearita voci modernym pentodam je bezkonkurencna. popularite (zvuk) sa tesia najma z obdobi 1920- 1930┬┤ mnohe z nich sa nevyrabaju, prezili do dnesnych casov len 2a3,300b.
ucinnost a max vykon je u triod biedny.. preto boli vyskrtnute v 40┬┤ rokoch tetrodami
sranda ze v cca 60┬┤rokoch usa (a zapad) kina presli modernizaciou, a stare "haraburdie" sa rusilo (western electric, siemens klangfilm).. japonskymi hifistami boli zozbierane za smiesne peniaze (j.hiraga atd), ktori znovu objavili zvuk triod a citlivych horn systemov.
elkovy "biznis" sa s oneskonenim vratil na zapad, (jap. clanky a casopis "mj" tomu pomohli).

vidim pokrok v parametroch pre "cermet" vysielacie elky, tiez "framegrid" technologia, ich strmost voci beznym typom je desiatky tisic (bezne 1-5tis) ┬Ámhos - blizko jfet
pokrok-nostalgia; pred rokom 2000 boli platne na ustupe, a sleduj co sa deje teraz. biznis znova rastie 8O
urcite pouzivate jednu cermet elku v kuchyni, ked si zohrievate jedlo.
tu druhu sklenenu v domacnosti, vytlacili z obehu lcd-oled displeje
lepsia nahrada za indel
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Riki » 12 Feb 2018, 04:15

Peter mierne si narusil moj koncept, zosilovac som testoval s Hammondom bez problemov, na zaciatku som mal zapojeny Indel zdal sa mi byt v poriadku, ale neskusal som ho na vyssej hlasitosti. No vcera som znova zapoji Indel a veru tym za cely obvod funguje na 300 V vtedy je anodovy prud 65mA a Indel zvlada do 48mA v limite sa asi presycuje. Minule projekty boli do 250V , tak asi preto mi celkove zatazenie nejak uslo. Hammondy tam nedam su brutalne velke a chcem ich pouzit v inom projekte tak asi zostanu objednat toroidy.pl. Ako vidim zatazit sa daju do 150mA aj ostatne parametre su vynimocne dobrea dalej ze sa da zapojit do UL. Ozaj ma zmysel dat prepinac na UL, pentoda, trioda ?
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Odosla┼ąod muziker » 12 Feb 2018, 09:46

─îi nakoniec d├í┼í "prep├şna─Ź na UL, pentoda, trioda" sa rozhodni s├ím na z├íklade vlastn├Żch sk├║senost├ş po vysk├║┼ían├ş. "Tri├│dov├Ż" zvuk sa mierne l├ş┼í├ş od "pent├│dov├ęho", ale ─Źi ┼ąa to oslov├ş (a najm├Ą ─Źi to bude ma┼ą zmysel pod─ża ┼ż├ínru po─Ź├║vanej hudby a zbytku HW v audiore┼ąazci u teba) mus├ş┼í pos├║di┼ą s├ím.
muziker
muziker
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Wili » 12 Feb 2018, 14:20

Riki ja som raz taky zosilnovac s prepinacom mal a bolo to celkom prakticke a pacilo sa mi to, vyuzijes to najma vtedy ak nevyzadujes plny vykon ale pocuvas na nizsich hlasitostiach, vtedy si das triodu a ten zvuk je trochu muzikalnejsi ale maksi, zase ak to bolo v pentode bolo to prijemnejsie ze to malo akoby drive a vacsiu silu a dynamiku, co bolo cititelne aj pri nizsej hlasitosti a vhodnejsie pre modernu hudbu. UL bolo nieco dobre z oboch svetov, ale zvuk uz akoby stratil charakter a bol suchy a mozno z prilis tranzistorovo dokonaly, klasicky pripad nizkeho skreslenia :D takze co pesnicka to inak prepnuty prepinac... :D

Mimochodom ak pouzijes spravne elektronky, trafo s malym prudom nie je az tak obmedzujuci clanok, vykonovu stratu na elke lahko nazenies omnoho vyssim napatim. Ja som tak mal napr. EL34ky s 58mA ale na 400V v triede A.

Riki ak chces tu je link an ten zosilnovac kde som mal prepinanie modov elektornky, ale mozno si ho pamatas:

https://svetelektro.com/Forum/mini-elek ... 41947.html
Wili
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1316
Vek: 29.15
Zalo┼żen├Ż: 13.09.2010

Odosla┼ąod hpeter » 12 Feb 2018, 23:38

podvyzivene trafko nasrobovat na koncak s mensim prudom a vacsim napatim (studensi bias-klesa max vykon).
rezim vyssej impedancie- (napr 4r sekundar a 8r repro) tam je iny problem; pre nizsiu impedanciu staci menej henry na primari, s rastucou impedanciou potrebujes viacej, inak basy idu dole. (Z voci XLprim)
ze hammond je tazky a velky, je znamka poctivosti, fyziku neoklames :)
vyst.trafa su sirokopasmove imped.prevodniky; musia pracovat s 10 oktavami. to antenny zosilovac nedokaze
hpeter
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen

Odosla┼ąod Riki » 13 Feb 2018, 10:05

Je to super ze sa otvorila tema VT, inak by som uz mal vyvrtane diery na hornom panely pre Inde. Takze vcera so to dosledne otestoval zosik celkovy anodovy prud je 103mA ak mam obvod CLC ale v tom pripade napatie okolo 370V pri trrafo 2x 300V po zapojeni odporu okolo 300 ohm 3x1k 10W odpory parallene znizi sa napatie na 340V cca, ale pri vacsom vykone aj skresluje aj vynechava vtedy sa prud kolise do 95mA. Najlepsie riesenie je pouzit Hammondy a 120mA trafak s 2x260 V napatim pri 5C4S a CLC ja napatie 312V a pri EZ 81 320 V cca. Takze male tuc tuc trocha narastie do objemu, a aplikujem Wiliho prepinac s UL 3oda 5oda. Wili cez prepinac si priamo prepinal anodove napatie, ci cez relatka ?
porovnaie Indel a Hammond
Obrázok
Riki
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen

Ďalšia

Nasp├Ą┼ą na Audiotechnika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 3 host├ş.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist