Posúdenie zosilovača

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
napisy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 65

Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa napisy » 02 Jan 2017, 21:10

príklad
príklad
Nakoľko som sa stavbou zosilňovačov v minulosti vážne zaoberal, a dnes už nemám prehľad poprosím odborníkov o komenty...jedná sa mi o to, že nechcem nejaké TDA. LM atď - malo by to byť z diskrétnych súčiastok tak okolo +-100W(4ohm)...a samozrejme jednoduché s rýchlym prebehom...Na nete som našiel toto - hľadal som to i tu na fóre -ale nič také...podobá sa to trochu TW120...Nechcem tam IC! hlavne, aby tam bola komplementárna dvojica koncových tranzistorov. mám i iné verzie - nie ruské - ak by to niekomu vadilo...
0
Hovorenie pravdy v časoch všeobecnej lži je hrdinský čin. Orwell

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 03 Jan 2017, 08:49

Funguje to, ale jeho použitie, s ohľadom na zapojenie (zisk 100x), je skôr na nástroje ako na vyslovene kvalitnú hudbu. Podobne je zapojený aj známy zosilňovač Unitra PW8010.
0

Používateľov profilový obrázok
napisy
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 13 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 65

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa napisy » 03 Jan 2017, 10:03

Ďakujem za odpoveď i inšpiráciu...Začína sa mi to čím ďalej tým viac ľúbiť...
0
Hovorenie pravdy v časoch všeobecnej lži je hrdinský čin. Orwell

Pedagogicky_dozor
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 01 Júl 2016, 07:44
Vek: 31

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Pedagogicky_dozor » 03 Jan 2017, 12:58

Kvalitatívne to zapojenie nedosiahne ani na to TDA, tobôž nie na LMko... Ak to má byť lepšie, tak by som sa minimálne odrazil aspoň od tohoto -> http://www.zosilnovace.eu/Zosilnovac100W.htm
Btw. ako sa dá časom stratiť prehľad v analogovej technike? Tranzistor teraz funguje inak ako kedysi? :lol:
0

cthulhu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 442
Dátum registrácie: 18 Máj 2015, 12:51

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa cthulhu » 03 Jan 2017, 13:36

:rolleyes:
0
Naposledy upravil/-a cthulhu v 26 Jan 2017, 20:29, upravené celkom 1 krát.

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 03 Jan 2017, 13:38

Zapojení je habadej. Nakoniec hodne závisí od mechanickej koncepcie a dostupnosti plošných spojov. V tomto zmysle je vhodné kontaktovať Tomáša (Tomel). On má rôznych nf modulov. plné šuplíky, aj ja som nejaké dostal a som spokojný. Ani s DPS nie sú žiadne trable, ešte sa mi nestalo, že by nejaké nemal. :)
0

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa lubos3362 » 03 Jan 2017, 20:21

Začni bastliť, strieľať trandy a potom pochopíš, či nebude lepšie to LM.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa hpeter » 03 Jan 2017, 20:42

Zapojenie jednoduche, preto kvalita zdroja-filtracia bude mat vacsi vplyv (PSRR). Tiez tie elyty by bolo vhodne skusit radsej foliaky.. A tiez pridat foliaky do zdroja x-xx µF
0

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa lubos3362 » 03 Jan 2017, 21:00

Chlapci ste naivný ak si myslíte, že podľa jednoduchej starej schémy sa dá poskladať slušný zosilnovač len tak, s dnešnými náhradami je to nový vývoj. Mám nejaké tie skúsenosti so servisom zosilnovačov kadejakých značiek aj z top triedy. Často len vyhľadanie náhrady a nastavenie konca pre novú súčiastku zaberie hodiny. Pre neskúseného nerealizovateľné. TIP 142/147 do slušného konca nepatria.
0

Používateľov profilový obrázok
Jozko95
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 811
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Bydlisko: medzi BN a PE
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Jozko95 » 03 Jan 2017, 21:06

Podla mna by bolo dobre sa spytat na nazor kvalitneho tranzistoraku aj uzivatela platon.rado resp. by bolo super, keby sa ku tomu aj sam vyjadril, aj mna by to dost zaujimalo...
Myslim si, ze platon.rado by mal k tejto teme dost co povedat, kedze som si vismol, ze toho ozaj vela postaval a poskusal...
0
Majte so mnou strpenie, som začiatočník díki moc :-)

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa lubos3362 » 03 Jan 2017, 21:20

Jeden z najlepších čo tu bol dostal bohužiaľ BAN.
0

cthulhu
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 442
Dátum registrácie: 18 Máj 2015, 12:51

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa cthulhu » 03 Jan 2017, 21:35

:ANAL:
0
Naposledy upravil/-a cthulhu v 26 Jan 2017, 20:29, upravené celkom 1 krát.

lubos3362
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 01 Feb 2013, 21:02
Bydlisko: Nováky

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa lubos3362 » 03 Jan 2017, 21:44

Je to danhard, si myslím, že v jeho prípade by pomohla cenzúra ak sa to dá.
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa tomel » 04 Jan 2017, 07:16

Namiesto toho aby ste sa pokúsili nejako rozobrať schému.. Iba prazdne rečičky..

Začnem od vstupu..

Diferak je starodávne riešený... Chce to niečo lepšie s prudovym zdrojom aby ním prechádzal konštantný prúd. Tranzistory by som prerobil na NPN (z dôvodu že sa môžu nahradiť na vstupoch Jfetmi). Ako záťaž na diferak by bolo najlepšie použiť aktívne prúdové zrkadlo.. Pri 100W to už chce aj kaskodu, aby sa dali použiť nizkošumové tranzistory..

A už máme o pár ried lepší zosik ako UNI

VAS- bez žiadnej kompenzácie.. To bude pekný priebeh na výstupe..Zase prúdový zdroj ktorý sa používal na transiwatoch.. Tzv. Bootstrap.
Chce to zase niečo lepšie.. Ďalší samostatný prúdový zroj.

Teplotná väzba. Teraz je to riešené diódami v sérii aby to bolo v AB triede. lepšie je prerobiť to na snímanie teploty s tranzistorom (nasobič Ube) teplotná stabilita bude lepšia.

Koncové tranzistory (TIP) ihneď vyhodiť a nahradiť ho sólo tranzistormi. Poprípade pridať aj predbudič to zase budu lepšie parametre zosilňovača.

Dajú sa tam vykúzliť ešte veľa vecí, hlavne VAS, pridať prudovú ochranu....

Použiť rýchle tranzistory a máme lepšie parametre ako napr. JPA100.

Kto chce vidieť ako to má cca vyzerať tak v mojej SUB100 to je využité.
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 04 Jan 2017, 09:02

Ešte by som doplnil vyššie uvedené, koniec SUB100 nie je subbasový špeciál, ako by mohol evokovať názov, ale kvalitný celopásmový zosilňovač.
0

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa tomel » 04 Jan 2017, 11:27

Bolo to navrhované do Subu tak preto taký názov...pre náročnejší subik. Ono mám druhu verziu to už premenujem.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Jan 2017, 12:09

Ahojte.Je tu dosť ľudí, čo toho aj dosť postavili.A som rád že medzi ne patrím.Dalo by sa povedať, že ma do tohto kolotoču nekonečnej výroby a povedal by som hľadania svätého grálu dostal Milan a Rado(nalimnko,maduda).Tak Vám ďakujem pekne :) A rovno Vám poviem, že to ide dosť do peňazí a času.Chcete vyskúšať každý koncák ktorý nájdete nete a vždy sa bude posúvať vpred.Poviem Vám ale jedno, že na poriadny zosilňovač nepotrebujete tísíce €. Teraz hovorím len o oživenom module.Nie o celom zosilňovači!!!Tam as dajú minúť éčka :)

Ja nemám elektrotechnické vzdelanie, takže sa tu nebudem oháňať elektro výrazmi, ale samozrejme keď do niečoho fušujete,musíte základ vedieť.Všetko čo som robil bolo zapojenie CFA.Posudzujem podla zvuku.Zosilňovač je na počúvanie.Nikto nemá pripojený v obývačke osciloskop, a masturbuje pri sínusovke.Aspoň myslím 8O .Samozrejme všetko mám na osciloskope otestované.Vyberiem 3 naj.Všetky sú ale perfektné.Je to test ako to počujem ja.
1.miesto Accuphase E-450.Zvukovo je asi naj.A nie je to len preto že je to Accuphase.Oproti ostatným má viacej detailov.Basy idú hlbšie.
Obrázok
2.Miesto CFA Damir Mosfet.Oproti Accuphase má manej info v nahrávke.Menej detailov.Pásmo je kus užšie.Je to ale len o 10-15%.Hrá krásne.
Obrázok
3.Miesto Ostripper Slewmaster ,Tu je ich viacej.Ukážka je len s jedného s mnohých.Posliem aj link.Zaujímavosťou je že je zosilňovač rozdelený na vstupnú/diferák/ a koncovú časť,plus všetko čo k tomu patrí.Takže si môžte vstupnú časť meniť.Zvukovo je na podobnej úrovni ako Damirov.Len je o niečo horší.To sú ale maličkosti.
Obrázok
http://www.diyaudio.com/forums/solid-st ... umble.html

Mám toho samozrejme viacej.A už sa mi nechce písať.. :thanks:
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
tomel
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 19 Sep 2011, 00:00
Bydlisko: TV
Vek: 26
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa tomel » 04 Jan 2017, 12:29

Presne... Chcem potvrdiť to co vraví Rado.

Zosilňovač je hlavné posudzovať zvukovo a nie ako sa správa na sinusovke alebo či má skreslenie 0,00000.. ( aj to je dôležité)
Počul som zosiky čo mali horšie parametre ako iné čo boli parametricky niekde inde a tie mali lepšie zvukové podanie. Ale je to v rámci možností... Topológia je dôležitá.
0

Xeon_sk
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 92
Dátum registrácie: 03 Júl 2014, 11:56
Bydlisko: Bratislava IV

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa Xeon_sk » 04 Jan 2017, 12:39

Robíme návrhy niekomu, kto neuviedol ani oblasť využitia ani hranicu finančných nákladov. V takýchto prípadoch sa riadime svojimi potrebami a skončíme minimálne u DPA, Leachu, alebo u niečoho s min. 24 tranzistormi na kanál. Podľa jeho druhej a poslednej reakcie odhadujem, že to chce na gitaru - možno pre seba, ale skôr pre syna.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Posúdenie zosilovača

Príspevok od používateľa platon.rado » 04 Jan 2017, 12:47

Ďakujem Tomáš.Aby to zas nevyznelo že na parametre sa vysrať!!!Každý chce mať ten priebeh,SR,Skreslenie,PSRR a pod len to naj.
Ano topológia celého zapojenia je dôležitá.Ked si popozeráte zapojenie niektorých "HIGH-END" zosíkov zaplačete.Ako to môže niekto predávať zas tisíce €. Samozrejme ja tam aj vývoj...No toto je na dlhú debatu.

Ešte by som chcel doplniť že j-fet v diferáku je zvuková nirvána...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Napísať odpoveď