Zosik s TDA7250

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

MartinV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Jan 2017, 17:31

Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa MartinV » 11 Mar 2017, 16:22

Zdravím , chcel by som sa spýtať či by mi vedel niekto poradiť kde by mohla byť chyba.. Zosik mi fungoval asi mesiac v pohode a dneska som ho pripojil ku PC , zapol a z ničoho nič sa začalo z neho dymiť. Rozobral som skrinku a všimol som si že na jednom z tranzistorov na nožičkách bolo tenké medene vlákno z kábla , ktoré sa tam dostalo zrejme pri stavbe keď som strihal drôt a to mohlo spôsobiť skrat ale nie som si istý. Skúsil som zosik znova zapnúť a repráky len tak dunia a je tam veľký odber v obvode (nerozsvieti sa ani LEDka na zdroji) ... Vedeli by ste mi niekto poradiť čo by trebalo vymeniť ? poprípade ako by som premeral tranzistory (jedna sa o Darlingtony TIP) , alebo ako by som premeral ten integráč TDA7250 .. neviem čo by mohlo byť zle .. Vdaka za rady :)
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa Marek1975 » 11 Mar 2017, 16:30

a je tam veľký odber v obvode
- SKRAT

fotky z vnutra?
schema?
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

MartinV
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 26 Jan 2017, 17:31

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa MartinV » 11 Mar 2017, 16:46

0

sergej
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 291
Dátum registrácie: 07 Dec 2014, 16:49
Bydlisko: PN/PH
Kontaktovať používateľa:

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa sergej » 11 Mar 2017, 17:04

Po tom co vymenis prdnute tranzistory a pravdepodobne aj 7250, vyhod aj tu paticu a bud noveho chrobaka zaspajkuj napriamo alebo tam daj preciznu paticu. Inak budes chrobaka menit do aleluja. Su to vlastne skusenosti z oprav viacerych tychto stavebnicovych zosilnovacov, kedy chrobaky odchadzali bez zjavnej priciny. Po zapajkovani sa to uz viac neopakovalo. A este vyfukaj skrinku stlacenym vzduchom :-).
0
Ked to funguje na 1. zapnutie, je to prinajmensom podozrive...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa Dolfi » 11 Mar 2017, 17:54

MartinV napísal:... a repráky len tak dunia a je tam veľký odber v obvode (nerozsvieti sa ani LEDka na zdroji) ...
Dávaj bacha, neodpáľ (nenakopni) si repráky ! Prečo to neskúšaš naprázdno, prípadne do odporovej záťaže ?

Darlingtony sú ako obyčajné tranzistory. Prechody CE a EC (pri NPN aj PNP) nesmú viesť. A tak isto EB (NPN) a BE (PNP), no sú tam odpory, treba s nimi počítať.
Tak isto ich môžeš správne zapojiť na nejaký DC zdroj, (trebárs 12 V), s malou žiarovkou v kolektore. A cez odpor (1k0) ich otvoriť do báze. Bez budenia tranzistory nesmú svietiť.

Švába testovať nejako jednoducho sa podľa mňa nedá. Jedine tam dať nejaké dobré výkonové tranzistory, (nie darlingtony, a modliť sa, že ich integráč neodpáli). Do napájania dať ochranné odpory/ žiarovky, znížiť napájacie napätie a zmerať odber a nulu na výstupe.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa penjo » 12 Mar 2017, 09:12

MartinV napísal:Vedeli by ste mi niekto poradiť čo by trebalo vymeniť ?
Celý zosilovač...TDA7250 odídu aj keď sa na ne škaredo pozrieš :D
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Zosik s TDA7250

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 13 Mar 2017, 00:19

Po skúsenostiach s týmto švábom, Ti odporúčam radšej zakúpiť stavebnicu s LM3886 a využiť krabičku týmto zosilňovačom. Poďakuje ti najmä tvoja trpezlivosť a tvoj čas, ktorý môžeš využiť inak, ako opravovaním tohto čuda dookola.
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok