Oprava rádia z veteránu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 10 Apr 2017, 20:59

Zdravím hľadám niekoho kto by mi rozchodil rádio z USA veterána z roku 1951 tak aby fungovalo na príjem FM. Neviem či je to možné. Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa enigma » 10 Apr 2017, 21:12

a to je až tak dôležité že sa museli založiť dva príspevky?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa miroja » 10 Apr 2017, 21:24

Keby som mal takyto problem, zacal by som bydliskom a potom nazvom radia a samozrejme fotografiami pokial mozno aj v rozobratom stave.
Predpokladamm, ze nikto netusi o ake radio ide, ci je to elektronkac,tranzistorove. Nepises ani, ci je plne funkcne a treba ho len upravit, alebo najskor rozchodit...
0

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 10 Apr 2017, 22:29

Neviem prečo mi to spravilo dva krát

-- Spojený príspevok 10 Apr 2017, 22:38 --

No bydlisko Žarnovica, rádio je z Buicka rok 1951 názov je Sonomatic.

-- Spojený príspevok 10 Apr 2017, 22:44 --

Z rádia som dal dole len kryt a videl som tam elektrónky, pripojil som ho na 6v autobateriu ale nešušťalo iba svietilo svetielko a žhavili sa elektrónky.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 11 Apr 2017, 06:30

To dodo...,
ne že bych se chystal jet za Tebou (Morava, jiná práce po ránu),
ale pro další zájemce moje Věštecká koule ukázala nástřel - jestli je zapojená třeba:
anténa, reprák funkční, zapnutý rozsah ..., jinak Ji oprav a přilož potřebné údaje
(myslím tím štítek,fotky uvnitř atd. pro hledání )
Prílohy
1948_sonomatic-radio-13-of-20.jpg
1948_sonomatic-radio-13-of-20.jpg (44.17 KiB) 5055 zobrazení
1948_sonomatic-radio-20-of-20.jpg
1948_sonomatic-radio-20-of-20.jpg (28.38 KiB) 5055 zobrazení
1950_Buick.png
1951-buick-selectronic-radio.jpg
1957_Buick.png
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa miroja » 11 Apr 2017, 11:07

V tom aute mas palubnu siet 6V? Podla schemy, co sem dal Jirka84 by malo byt zeravenie 12V.
Elektronkove radia mali na vyrobu anodoveho napatia vibracny menic, ten by chcelo skontrolovat ako jedenu z prvych veci. Ak je radio urcene na 12V a pripojis ho na 6V, nemusi sa rozbehnut prave ten vibracny menic a preto chyba anodove napatie, ale to je stale len v teoretickej rovine z mojej strany.
Ak by ti nebolo daleko a nikto by sa nenasiel...
Original fotky by boli uzitocne.
0

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 11 Apr 2017, 11:35

V aute je určite 6v. V roku 1951 ešte používali 6v myslím ze o rok alebo dva roky neskôr už bolo 12v. Fotky pridám ked budem pri pc lebo z mobilu mi to nejde kvôli velkosti fotky.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa zipaj » 11 Apr 2017, 12:09

Ale FM na ňom nepôjde, ak chceš zachovať pôvodný stav rádia, tak jedine nejaký FM prijímač a malý vysielač pre SV
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa miroja » 11 Apr 2017, 12:36

Ak som dobre identifikoval kapacity ladiacich kondikov na druhej scheme od Jirku84 (co vsak nemusi byt presne tvoj model), tak to nevyzera na SV primac. Na tom to vyzera na elektronky 12V. Na tej hornej vyzeraju byt elektronky so 6V zeravenim.
Ak vsak nema od vyroby VKV, tak doplnit povodne radio o VKV rozsah nie je moc realne. Jedna z moznosti je ohladuplne vyviest z radia vstup na NF zosik a radio pouzivat uz len ako koncak k inemu VKV "tuneru". Ked tu budu tvoje fotky, mohli by sme vediet viac. Odfot aj detail stupnice, hadam tam budu frekvencie (metre) rozsahov, ktore vie primat. Ak malo VKV, tak by s rozsahom nemusel yt problem, ak sa nemylim VKV v USA je CCIR.
Technicky suhlasim aj s napadom konvertovat nejake moderne FM/mp3 prehravac do AM, ale v reale to nevidim ako lahko realizovatelne.
0

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 11 Apr 2017, 13:03

Pridávam fotky čo mám. Môžem ešte odfotiť zajtra vnútro radia.
Prílohy
IMG_6249.JPG
IMG_6261.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
AndiCibula
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2494
Dátum registrácie: 29 Nov 2009, 00:00
Bydlisko: Brno
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa AndiCibula » 11 Apr 2017, 13:31

Napísať inzerát na www.radiohistoria.sk
Pár ľudí sa tým fundovane zaoberá a vie spraviť kvalitnú rekonštrukciu/renováciu/reštauráciu. Zadarmo to ale určite nebude.
0
Performance in nanospace.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa miroja » 11 Apr 2017, 16:40

Tak podla fotky stupnice to ma len SV (550 - 1600 kHz). Upravit ho aj na prijem VKV nie nerealne, ale bolo by to hooodne komplikovane a nemyslim si, ze je to dobra cesta.
Podla mna bud rozchodit radio ako bolo vyrobene, (na SV sa da stale chytit Radiozurnal), alebo ako som pisal vyssie - pouzit ho ako NF zosilnovac ineho zdroja signalu (mp3/iny VKV primac).
Chodievam cez Zarnovicu, mozno by som ti s tym vedel pomoct, najblizsie by som mal ist az po Velkej noci.
0

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 11 Apr 2017, 19:59

Miroja bolo by super keby sme sa vedeli stretnúť. Ja sa do tochto nerozumiem. Jediné čo chcem aby rádio fungavalo a bolo zachované vnútro čo najviac hlavne tie elektrónky ale aby fungovali FM Slovenské stanice.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2505
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa enigma » 11 Apr 2017, 20:11

sorry , ale teraz si sám sebe protirečíš .... ako ti už chlapci povedali , bud zásah do radia ( stráca originalitu ) alebo iba SV .... musíš sa rozhodnúť sám čo ti je primárne .... či FM alebo originalita radia . byť tebou , primárne by mi bolo zachovať si originalitu . dnes už za pár medených mincí kúpiš starú mp3 ktorá má aj FM -ko . dokonca aj mobil ho už má ..... rozhodni sa podľa vlastných priorít . pekný zvyšok dňa prajem
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa muziker » 11 Apr 2017, 20:37

dodobaca napísal:Jediné čo chcem aby rádio fungavalo a bolo zachované vnútro čo najviac hlavne tie elektrónky ale aby fungovali FM Slovenské stanice.
Ako zberateľ starých rádií pričom ich aj opravujem a reštaurujem ťa chápem že chceš zachovať orig. rádio, ale prosím ťa zabudni na to čo požaduješ, lebo je to technicky nemožné - totiž z AM prijímača nedokážeš len tak mirnix-dirnix dostať slušný FM prijímač, pretože obidva majú diametrálne odlišne navrhnuté VF a MF obvody.
Záver z toho znie, tak ako si to predstavuješ ti to nikto neurobí. Jediné schodné riešenie je zachovať rádio ako historický kus kompletne a na reálne používanie (počúvanie použiť buď nejaký kompletný FM prijímač (môžeš ho buď citlivo zakomponovať na viditeľné miesto do interieru auta, alebo niekam "zašiť".
Druhá možnosť je využiť (ako ti už odporúčali) NF časť prijímača vrátane reproduktorov a na jeho vstup priviesť NF signál z nejakého iného FM prijímača. Tu by ale bolo potrebné reálne posúdiť stav NF časti, či má vôbec zmysel o tom uvažovať, pretože uviesť nefunkčný kus do prevádzkyschopného stavu originálnymi dielmi z USA nemusí byť najlacnejšia záležitosť (EBAY to ale pri dostatku prachov vyrieši). Je len na tebe čo z toho nakoniec bude.
Inak na rozsahu SV máš reálnu šancu u nás zachytiť cca 4 vysielače, samozrejme záleží na konkrétnej lokalite (bude tam niečo maďarské, české a všetkých prekričia silnejšie rumunské). Po zotmení až do brieždenia (teda cez noc) je toho aj viac ... z českých je to napr. ČRo2.
0
muziker

dodobaca
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 10 Apr 2017, 20:50

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa dodobaca » 11 Apr 2017, 20:47

Ako som písal nerozumiem sa tomu. Neviem čo obnáša zmena na FM. Ak by bolo možné pri zachovaní originality tam napojiť na ten reprák niekde skrytú mp3 alebo niečo iné budem rád. Myslím že po osobnom stretnutí s Miroja budem múdrejší. Len príde mi škoda nevyužiť to rádio čo je v aute nemám rád ked je ničo niekde skryté, preto by som rád využil toto rádio aj s ovládaním na ňom. Pretože ak by som mal niekde skryté iné rádio alebo mp3 tak by som ho nemohol ovládať cez to rádio co tam je. Plus musí fungovať na 6v.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa amater63 » 11 Apr 2017, 22:35

Ahoj,i tady se někdo inspiroval,ale ne s elkama......http://www.retroraj.cz/shop/cenpart.php ... couac88vxc
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa Harchom23 » 11 Apr 2017, 23:15

a čo tak AM vysielač z 555ky napojený cez ateunator na antenu radia... zvukovo by to nebolo nič ideálne, ale predpokladám že pri veku toho rádia to nebude limitujúca čásť... a na ten vysielač potom napojiť hoc čo... (mobil, radio, mp3...)
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa zipaj » 12 Apr 2017, 14:33

555 má na výstupe obdlžník, čiže aj veľmi veľa harmonických, modulávia TTL occilátora detto. Najjednoduchší vysielač AM je nejaký (najlepšie kryštálový) oscilátor v pásme AM modulovaný do napájacieho napätia cez transformátor. Pri malom výkone nie je treba ani veľký budiaci NF výkon
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Oprava rádia z veteránu

Príspevok od používateľa amater63 » 12 Apr 2017, 19:57

Ahoj,zapojení je spousta.Vše je na tazateli,..Jen Info:
https://translate.google.cz/translate?h ... rev=search
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok