Reproduktory TESLA

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa martinhudak » 04 Máj 2017, 19:56

Dobry den.
Asi to sem velmi nepatri, no neviem na koho sa obratit. Mam doma reproduktory Tesla zo 70-tych rokov a su v uzavretych drevenych bedniach. Vid foto. Chcem sa opytat, ci by hrali lepsie basy ak by som v dolnej casti urobil jeden, popripade dva otvory. Tak ako je to u reproduktorov, ktore sa predavaju teraz. Dole v rohu je priestor na otvor v priemere 5cm. Viete mi poradit? Urobim dobre, ci zle?
Dakujem za vsetky Vase rady.
Prílohy
repro1.jpg
repro2.jpg
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa dan21 » 04 Máj 2017, 20:04

Skus si nieco precitat tu
http://www.repromania.net/tesla/ruzne-r ... 067-08.php

http://repromania.net/forum/viewtopic.p ... 65&start=0
a mam taky dojem ze sa spominali aj tu na fore par rokov dozadu :-)
0

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa martinhudak » 04 Máj 2017, 20:28

Pozrel som si tie stranky, no nic o dierach na basy som tam nenasiel.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa zipaj » 04 Máj 2017, 20:52

ak by to bolo iba o "dierach" (basreflex), určite by ich tam navŕtali už vo výrobe
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Máj 2017, 21:10

Tie otvory , diery sa volajú bassreflex a nie sú to iba diery ale rúrky o rôznej dĺžke a priemeru ktoré sa pre danú reprosústavu špeciálne vypočítavajú . Keď si pozorne čítal tú kritiku tak si mohol prísť na to že tie skrinky a celý ten návrh danej reproduktorovej sústavy bol od výroby nepodarok , a len pre info keď by si chcel urobiť reproduktorovu sústavu s tými istými basovými reproduktormi tak pri skrinke s bassreflexom potrebuješ väčší objem (väčšiu skrinku) ako pri skrinke bez bassreflexu ! Tu bola skrinka od výroby malá (ak som dobre postrehol) , tak diery v žiadnom prípade a keď ich urobíš aj tak iba zo skúšky rieš to tak aby si ich mohol potom ľahko zarobiť !!!
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa penjo » 04 Máj 2017, 21:13

Ak chceš zlepšiť basy, tak musíš zväčšiť objem. Na repromanii to robil užívateľ ransom...dorobil dozadu kaslík.
Ale v žiadnom prípade tam nerob žiadne "otvory na basy"...To nie je o tom, že sa teraz predávajú také reproduktory, ale použitý reproduktor treba najprv zmerať, tým zistíš jeho TS parametre a podľa nich sa rozhoduje, či je daný reproduktor vhodný do uzavretej, alebo otvorenej ozvučnice.
0

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa martinhudak » 05 Máj 2017, 16:54

Dakujem vsetkym za odpovede. Asi to necham v povodnom stave.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Máj 2017, 17:33

povodny stav predas za viac, a potom si kup mozno nieco nove
0

janek
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 03 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Kousek od Ostravy

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa janek » 06 Máj 2017, 10:01

V uplynulé době mi prošlo rukama několik párů těchto reprosoustav. Společným jmenovatelem bylo, že v každé z nich byl ve výhybce po těch letech vždy zcela vadný jeden, nebo více krabicových kondenzátorů. Je tudíž nutné jejich proměření a výměna vadných, anebo celková obnova. Na foto je stav po repasi ještě před úpravou reprodukce odporovými děliči.
Pokud jde o basreflex, tak to v žádném případě nepřichází v úvahu.
Jinak jsem na posledním páru realizoval jednoduchou úpravu výhybky z nahoře doporučeného vlákna s použitím odporových děličů ve středové a výškové větvi. Sníží to sice citlivost, ale basy se poněkud zdůrazní a středy zní příjemněji.
Prílohy
Repasovaná výhybka 1PF067 08
Repasovaná výhybka 1PF067 08
0

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa djmayo » 22 Máj 2017, 14:12

Basreflex s týmto reprom určite nie!!! Tie bedne máš v celkom peknom stave až na hornú dýhu, ale basy s toho fakt ktovie aké nedostaneš, ja by som to možno aj odporučil predať a kúpiť či poskladať niečo s modernejšími reprami. Každopádne dá sa to zvukovo zlepšiť najmä na stredoch a výškach a celkovo to oživne s novou výhybkou viď:

http://repromania.net/forum/viewtopic.php?f=61&t=7065

takto s toho sa dá asi zvukovo dostať maximum. Keď už robiť väčšiu bedňu, tak už samozrejme dať aj iné výšky. Každopádne ten basák až taký excelentný nie je a ani vo väčšej ako 100l bedni z neho nedostaneš to čo by si možno čakal...
0

martinhudak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 13 Máj 2011, 00:00
Vek: 47

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa martinhudak » 05 Jún 2017, 08:16

Dobrý deň.
Reproduktory som nechal v pôvodnom stave a aj mi celkom vyhovuje kvalita zvuku. Mam ale iný problém.
Reproduktory mám zapojené v zosilňovači spolu na jednom kanáli. Hrajú MONO. Nepýtajte sa prečo, je to ..... Proste hrajú v rôznych miestnostiach. Potrebujem ale aby mi jeden z nich hral tichšie. Je nejaký jednoduchý spôsob ako upraviť hlasitosť reproduktora ale iba smerom nadol?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Jún 2017, 10:09

No to nebude vôbec ľahké !!! Ak obidva reproduktory napájaš z toho istého konca ako popisuješ (uveď aspoň či ich máš zapojené paralerne , alebo sériovo ? ) . Ak by sa nejadnalo o tak výkonné sústavy tak najjednoduchšie zaradiď do série k jednej bedni výkonový drôtový reostat , ale takto - no neviem !? Možno by sa dalo transformátorom s odbočkami ako dakedy boli staré rozhlasy po drôte , ale či by sa dalo niečo nájsť pre tvoju potrebu fakt neviem (pre info , viem že tie ,,rozhlasy po drôte ,, fungovali trošku inak - len som myslel podobný spôsob ) . . .
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa zipaj » 05 Jún 2017, 17:44

rezistor do série s reproduktorom, ak máš repráky do série, tak pripoj rezistor paralelne na reprosústavu ktorú chceš zoslabiť. Ak majú bedničky impedanciu 4 Ohm, vyskúšaj rezistor napr 3,9R, mala by hrať asi o polovicu tichšie, ak to potrebuješ ešte viac zoslabiť, zapoj do série aj rezistor s vyšším odporom, resp. paralelne rezistor s nižším odporom.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa oravan » 05 Jún 2017, 22:10

tie odpory, pozor na koncák
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Reproduktory TESLA

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Jún 2017, 18:42

Ja som myslel skôr niečo takéto , len vravím výkonovo mi to veľmi nesedí , aj keď to nebude púšťať naplno možno by to niečo vydržalo - a hlavne dalo by sa to samostatne regulovať :

http://www.bsacoustic.sk/regulatory-a-p ... ory/at-40/


aj keď som tam videl aj výkonnejšie : http://www.bsacoustic.sk/regulatory-a-p ... ry/at-60h/
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok