subwoofwer do dielne

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 14 Máj 2017, 22:19

Zdravím páni,
Potreboval by som poradiť aký subowoofer dať do dielne (cca 50 štovrcov) kedže si rád púsťam hlasnú hudbu popri robote... prevažne elektronickú basovo založenú hudbu trap, hiphop, house atd atd..
Už pár rokov tam mám SAL Xpro 30100 v 65l BL bedni na JPA 250 v spojení s neznámymi dvojpasmo regálovkami a niesom s tým nejako niesom spokojný. Hlasitosť by bola aj dostačujúca ale tie basy niesu také "ostré" ako by som chcel v niektorých songoch sa basy menia len v nejaké dunenie.
Vedeli by ste mi poradiť buď či vymeniť repro za iné, spraviť iný box či celý nový subwoofer.. prípadne lepší zosilňovač ?
čo by som s tým mal spraviť aby to znelo lepšie.

ďakujem veľmi pekne za každú odpoveď

edit: takto nejak vyzera ten zazrak.. p.s. dizajn nehrá rolu
Prílohy
20170514_222227_HDR.jpg
0
Run it, break it, fix it, love it :)

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa penjo » 16 Máj 2017, 06:27

Zosik môže byť, ale chcelo byt to komplet nový sub s poriadnym reprom. Nie dať nejaký reproduktor do nejakej ozvučnice.
Ale čo je rozhodujúce, koľko chceš do toho investovať, povedzme, že za samotný reproduktor?
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 16 Máj 2017, 07:44

Celý to je blbě. Malá bedna, autoreprák, úzkej bassreflex... Jestli chceš něco opravdu lepšího, co ti neutrhne kapsu, kup si třeba Eminence Kappa 15LF. Pod 100€ nic rozumného nového nekoupíš. V Prodance ti nový reprák i změří.

Druhá varianta -- změřit tomu autorepráku TS parametry (potřebuješ software, co je zadarmo, kousek modelíny, kuchyňskou váhu, počítač se zvukovkou, pár konektorů a jeden odpor 100R) a podle nich nechat jiným software, co je zadarmo, spočítat ozvučnici, nejlépe 2. řádu (bassreflex). Vybrat v grafu, který vyjde z měření oblast, kde se reproduktor chová lineárně a pro tuto oblast spočítat a postavit pásmovou propust 4. řádu, nejlépe Linkwitz-Riley. Satelity pak dělit horní propustí, pochopitelně opět L-R, na stejné frekvenci.

Bez měření to ovšem nepůjde, autorepráky mají obrovské odchylky od katalogových parametrů a navíc při hraní do nevhodných objemů a na nevhodných frekvencích se dokážou i od továrních hodnot zanedlouho posunout někam jinam.

Pokud něčemu z textu nerozumíš, vezmi příslušné podstatné jméno a předej ho Googlu. Když ani to nepomůže, potom se teprve ptej.
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 16 Máj 2017, 11:08

ďakujem za odpoveď
idem odmerať ten reproduktor a uvidíme ako ďalej. Bassreflex nieje až taký úzky ako to vyzerá na fotke tiež odmeriam, odfotím.
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 16 Máj 2017, 12:20

Aktivní výhybku pro subwoofer jsem tu už předváděl, https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 0&p=523113
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 16 Máj 2017, 12:43

nameral som toto:
oplatí sa zaoberať s tým repro, či to hodiť do smetí ?
Prílohy
sal xpro.png
0
Run it, break it, fix it, love it :)

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa djmayo » 16 Máj 2017, 13:28

Ja osobne na taký typ hudby PAčkový reprak veľmi neodporúčam, keď už tak basovejšie orientovaný model nie Delta 15LF, radšej už Selnium 15PW5A s prodancackého výpredaja, so slušnejších repro sa na také aplikácie celkom hodí B&C 15PS100, 15PZB100, možno by som to riskol aj z lacjejším 15CL76/4, síce neje to repro do subbasu, no má relatívene nízku rezonančku aj Qes a aj aj Xmax a na 250W zosile by ani podladený nemal mať problém.
Ten SAL, síce trošku vyššia rezonančka ako nameral tomkocur, ale na autoreprak aj tak celkom solidné parametre,. Samozrejme citlivosť nie je zlá, primeraná ozvučovanému priestoru v aute. Hlavne ešte zmerať impedančku a fázu tej bedne , kde je naladená, či to neje dakde mimo a preto to spôsobuje huhlanie, alebo je aj možné že ten repro má vysoké harmonické skreslenie, t.j. nechcene hrá vyššie harmonické až do tekej miery, že to vadí, to autorepra zvyknu dosť cítelne. V takom objeme by mohol celkom solídne pracovať hifisticky Dayton DCS305-4, prípadne ak financie nie su problém, tak RSS315HO-4, alebo ak to chceš ťahať čím nižšie, tak model RSS315HF-4 ale aspoň v 100l bedni. Takisto ozvučnicu vyrobiť z lepšieho materiálu (multiplex) z vysúhami.
0

Používateľov profilový obrázok
Gavin Milarrr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2533
Dátum registrácie: 06 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: Liberec
Vek: 47

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Gavin Milarrr » 16 Máj 2017, 13:29

Nojono, slabej autoreprák, žádný překvapení. Dal bych ho do uzavřený bedny. Podívej se na ten ekvivalentní objem, to je fakt na zamontování do nějakýho válce o objemu deset litrů.

EDIT: o Deltě jsem nepsal...
0
Taky vás štve debilita a sopláctví? Na http://efis.tul.cz/forum běží experimentální odblbené fórum.

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Komar » 16 Máj 2017, 14:39

Je to velmi pravdepodobne zle zmerane. Autohifi maju tak male Vas obycajne pri kupe, ale toto je stary rozohrany reprak, malo by byt vyssie.
Ten drobny hrbik napravo na impedancke zelenej ciary moze do znacnej miery menit Vas, ktore je zavisle na sirke impedancneho peaku.

Kazdopadne nie zle parametre, vhodne aj pre BR, len to bude dobludu naladene na hrb a preto to huhle.

Ked chces iny repros, mam vizualne ako novy, s neodymom, 12", parametre odmeriam.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 16 Máj 2017, 17:25

Meral som to viac krát a furt to bolo to isté.. (samozrejme to ešte neznamená že to nemôže byť zle).
Dosť sa tu líšia názory na ten repro.. jedna strana hovorí že je slabý, druhá že celkom slušný.. tak teda neviem.. Vrátil by som sa k pôvodnej otázke: špekulovať s týmto repro či sa to neoplatí ?
ďalej by som chcel opraviť informáciu o boxe.. nieje to 65L ale iba 42L a bassreflex má rozmery 34x30x4
Vedeli by ste mi niekto prosím potvrdiť alebo vyvrátiť, či je táto ozvučnica vhodná pre repro so spomínanými parametrami ?
Ak je ten box v poriadku, tak to zahodím celé ako je za psom a zbúcham niečo nové. Ak nie, rád by som to ešte nejak upravil.

Ešte som skúsil zmostíkovať zosilňovač (je to 4 kanal jpa 250) 2 sú teraz na satelity a 2 na sub. Popravde sa mi zdá že to trošku pomohlo. Ide to teraz síce v mostiku di 4R ale hádam vydrží.

Penjo: viac ako stovku by som za repro nerád dal.. kľudne nech je aj použtý
Prílohy
20170516_142706_HDR.jpg
20170516_142758_HDR.jpg
20170516_142734_HDR.jpg
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Komar » 17 Máj 2017, 16:02

Prekontroloval som tie cisla, co tam mas a je to zle zmerane z pohladu zadavanych parametrov - jednak to nema 397cm2 Sd, ak je to 12". Musi mat okolo 490cm2, takze tam zadaj priemer membrany 25cm a Vas bude zrazu skoro 2nasobne a tiez mas zle Re. To si tiez zmeral, ci zadal len zbrucha? lebo z pohladu na graf to vyzera, ze je to 8ohm nominal, Re bude mat asi 6.7Ohm, tzn. vyznamne stupne Qes, zhruba na 0.63, BL klesne na 10 a to zasadne meni situaciu. Zrazu je z toho podpriemerne repro s tazkou membranou, vhodne pod 70Hz ako subbas, ziadny poriadny kickbas z toho preto nelezie.

Ked chces citelne zivejsie repro, mam toto nove na predaj https://elektro.bazos.sk/inzerat/716903 ... L-W330.php
To je parametrami uplne inde, co tam vidis, su realne namerane. V podstate su take, ako z PAcka, len rezonancia je nizsia.
0

jao03
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 17:18
Bydlisko: Kosice

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa jao03 » 17 Máj 2017, 16:45

Tak tu naho odporucaju 45l basreflex http://tksoundworks.com/z-repro/sal_xpro30100.html Sinus live neskor Spirit som mal niekedy v aute original to bolo v uzavretej ozvuc. a hralo to super skoda len ze je to 2x4ohm a nie 2x2 Ja som uvazoval este pouzit subwoofer Morel Primo 125 alebo ground zero GZUW 12SQ mam 3 zosilovace Monacor SAM2, IMG SAM-500D, a este nejaky zo subwooferu System fidelity tiez okolo 150w do 4 ohmou tak skusim viac moznosti a co sa mi bude pacit viac tak to si necham.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 17 Máj 2017, 17:18

Komar Re nemám zle meral som ho.. jednine že by zohrali úlohu dlhé tenké káble. No žeby mali takmer 3ohm si nemyslím. A je to 4ohm nominal.
Priemer membtány je tých 22.5 za predpokladu že sa záves nepočíta, neviem ako to má byť spravne.
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Komar » 17 Máj 2017, 21:50

Teraz som meral reprak s nominalom 4ohm, Re 3.7ohm a impedancne minimum ma 4.6ohm. Ta 12ka, co spominam hore.
Je to specificky reprak, co moze byt uchyteny aj dole hlavou, ma Fs 58, Vas 30, Qts 0.67. Zvuk ako z PAcka.

Takze repro s nominalom 4ohm nemoze mat minimum na 7ohm.

Este si skontroluj, ci v programe mas dobre zadanu hodnotu porovnavacieho odporu. To, ze pouzijes 100ohm odpor este neznamena, ze ma naozaj 100, moze mat v ramci zakladnej tolerancie aj 96 aj 104ohm.

Potom to vypluje uplne ine TSka.

Priemer membrany sa pocita tak, ze zaratas aj 1/3 zavesu, to preto, ze logicky membrana nie je placata, ale je to gulovy vrchlik. Proste tam zadaj cislo, aby bola hodnota Sd medzi 490-505cm.
397 je blbost, to je tak pre 11" repros, napr. tusim tesla ARN 73x mala taky atypicky rozmer. Inak su 11ky rarita.
0

Používateľov profilový obrázok
genius3258
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 10 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa genius3258 » 17 Máj 2017, 22:29

ano, aj odpor som zmeral a tak zadal. Zmeram to ešte raz.. asi to spravil naozaj ten kábel (3m tienená dvojlinka jack-cinch)

FS 58 ??
0
Run it, break it, fix it, love it :)

Komar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 262
Dátum registrácie: 11 Aug 2009, 00:00
Vek: 40
Kontaktovať používateľa:

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa Komar » 17 Máj 2017, 22:50

Jop, ma znacne tuhy zaves, aby sa casom neprevesil. Bezny basak montovany vodorovne klesne aj pol cm a potom z neho nic.
Trochu som mu potunil zaves, uz ma 49Hz a Qt 0.61. Bol zatuhnuty, ako som predpokladal.
Kazdopadne, je to vyssie, nez bezny standard.

3m signalovy kabel prierezu 0.25mm2, co je taky bezny, ma odpor 2ohm. To robi problem, musis ho zmerat presne a zadat do hodnoty kompenzacie.

Skontroluj to vsetko, aby si pri merani mal rozdiel Re vs. min. impedancia na grafe do 1ohmu.
0

jao03
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 12 Jún 2016, 17:18
Bydlisko: Kosice

Re: subwoofwer do dielne

Príspevok od používateľa jao03 » 01 Júl 2017, 14:02

Zdravim rad by som sa opytal ci by sa pri tomto reproduktore JBL GTO 1014 nedal pouzit bassreflex s priemerom 10cm ? Vyrobca odporuca ozvucnicu 35l a bassreflex 77x221mm ale pri priemere 77mm dost fuci. Aspon co som pocul. Ja bednu este len budem vyrabat tak by ma zaujimalo ci nemam nieco zmenit,alebo sa mam drzat manualu. https://www.hobbielektronika.hu/forum/g ... ?id=174287 Dik za odpoved.
0

Napísať odpoveď