Pár otázok o zosilňovačoch

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 04 Sep 2017, 07:37

Zdravím, zaujíma ma pár vecí ohľadom tranzistorových a integrovaných zosilňovačov, nie elektrónkových.
1. Môže zosilňovač ísť na max. hlasitosti aj naprázdno, t.j. bez pripojených reproduktorov, bez záťaže? Viem, že pri elektrónkových zos. sa bez záťaže poškodia elektrónky. Počul som, že aj tranzistorový alebo IO zosilňovač musí byť zaťažený, inak odíde (niečo mi hovorí že to tak nie je, preto sa radšej pýtam).

2. Dá sa mostíkovo zapojiť akýkoľvek stereo zosilňovač, ktorý vnútorne ešte nebol most. zapojený? Treba jeden signál zapojiť normálne a druhý invertovať, no netuším ako zapojiť vstupy, do ktorého kanálu má ísť ktorý signál. Mohol by mi niekto aj nájsť schému op. zosilňovača, ktorý by invertoval ten signál a ako prispôsobiť hodnoty súčiastok v ňom?

3. Dalo by sa na výstup integrovaného obvodu, kde sa už pripájajú reproduktory, pripojiť jednoduchší zosilňovač triedy AB? Jednoducho pripojiť dva ďalšie tranzistory na výstup napr. 2x25W IO aby sa zdvihol výkon, ak je to možné, a o koľko? Podľa čoho navrhnúť takýto zosilňovač a podľa čoho prispôsobiť hodnoty súčiastok podľa IO?

Ďakujem za odpovede :)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1099
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa cool-zool » 04 Sep 2017, 10:02

Nepovažujem sa za úplného odborníka (skôr všeobecne) ako aj tvoje otázky sú skôr všeobecné , nakoľko sa odpoveď nebude týkať úplne všetkých IO zapojení !
1- Pri IO koncových zosilňovačoch kde výstup nie je cez elektrolytický kondenzátor (záleží hlavne na napájaní zosilňovača) a myslím že pri tranzistorových to bude podobné nemusí byť výstup trvale zapojený ! (napr. koľko autoprehrávačov má výstup na štyri repro a zapojené sú iba dva) ! Ale záleží aj na tom či úplne na plno a ako dlho ! Príklad zapojenie zosilňovača s TDA 2030 so symetrickým napájaním - bez problémov a s nesymetrickým kde na výstupe je kondenzátor - ten sa musí o záťaž vybíjať , inak by to nerobilo dobrotu !
2 - V podstate áno , dajú sa , ale záleží na vnútornom zapojení obvodu a jeho možnostiach , veď na nete máš plno schém takých zapojení (pozor , pri mostíkovom zapojení sa impedančná záťaž zvyšuje ! napr. TDA 2005 má 2x10W/4ohm , ale pri mostíku 1x20W/8ohm - uvedené ako príklad , neberte ma vážne )! Zapojenie vstupov invert. a neinvert. máš potom v danej schéme k jednotlivým zosilňovačom - IO !!!
3 - tiež by ma to zaujímalo lebo som videl nejaké schémy kde budič bol IO (či už na to navrhnutý napr. TDA7250 , alebo prispôsobený s napr. TDA2030 ) ???!!!
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa StefanST » 04 Sep 2017, 14:42

Michachal98, vitaj na fóre SE.

(1) Ako už bolo povedané, tranzistorový zosilňovač môžeš prevádzkovať aj bez záťaže, resp. s oveľa menšou záťažou (vyššou impedanciou). Je to podobné, ako keď máš napájací zdroj a nepripojenou záťažou. Aj tam môžeš odoberať prôd od 0 až po max.hodnotu. V prípade zosilňovača s nesymetrickým napájaním to platí tiež, len je dobré mať za oddeľovacím kondenzátorom miesto reproduktora pripojený rezistor, možno 100x väčší ako impedancia reproduktora. To preto, aby sa kondenzátor nabil na pracovné napätie (1/2 napájacieho) a po pripojení reproduktorov sa nenabíjal cez reproduktory. Často funkciu takejto záťaže predstavuje odporový delič pre výstup na sluchátka.

(2) Principiálne áno, ale zvuk môže byť oveľa horší. Ak pripojíš na jeden vstup riadny a na druhý vstup invertovaný signál, na výstupe reťazca (reproduktory) budú fázové pomery tak rozhasené (zmenené), že to asi nebude dobré riešenie. (EDIT.: Myslené pri zapojení invertovaného signálu na začiatok celého zosilňovacieho reťazca, nie samotného konca)
Mostíkové zapojenie koncov sa už od začiatku navrhuje s takouto možnosťou a týka sa len samotného koncového stupňa zosilňovača.
Naviac, nič tým nezískaš! Potrebuješ 2x väčšiu impedanciu reproduktorov. Ak provizórne zapojíš svoje pôvodné reproduktory do série, získaš rovnakých 20W, ako v pôvodnom zapojení s dvomi kanálmi 2x10W.
Mostíkové zapojenie za používa najmä, ak máš limitované napájacie napätie (napr. len 12V), alebo ak pre požadovaný výkon nie sú integrované obvody pre dostatočne vysoké napájacie napätie.

(3) Áno, dá sa to, ale nie je to moc výhodné riešenie:
Potrebuješ ďalšie koncové tranzistory, možno že aj budiace, prípadne zopár tranzistorov, čo ti zosilnia signál 1 až 3x. Ďalej potrebuješ zodpovedajúci napájací zdroj, t.j. nové trafo, filtračné kondenzátory. Všetko to dimenzované na požadovaný výkon.
Ak to všetko budeš mať, potom stojí zvážiť, či si radšej neurobiť kompletný samostatný zosilňovač s požadovaným výkonom.
Ak by to malo byť riešenie s integrovaným obvodom, platí to isté.
A aký výkon? Aký potrebuješ - 5W / 50W /500W - záleží od tvojich potrieb.
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 04 Sep 2017, 19:38

Ďakujem za odpovede :)
1. Takže ak je na výstupe kondenzátor, nemal by ísť naprázdno, inak sa povedzme kondenzátor vybije naspäť do tranzistorov (len tipujem)? :? Je nejaký problém ak je zapojený iba jeden kanál, druhý bez záťaže, popr. vadí ak je jedna strana zaťažená 4Ω a druhá napr. 16Ω?

2. Neviem či to chápem správne, ak má IO pri 8Ω 2x20W a zapojím ho mostíkovo, dá 1x40W pri 16Ω? :? Ak je to takto, tak mostíkovo pri 8Ω repro by mal mať ešte väčší výkon, ktorý by ho asi usmažil :)

3. Mám doma totiž nejaké IO z nefunkčného domáceho kina, napr. TDA7265 s výkonom 2x25W, ktorý by stačil, mňa však zaujíma či by sa dal 'upgradovať' tranzistormi a ako. Nejde o to, či sa to oplatí ale skôr si to vyskúšať a naučiť sa niečo. Dal som dokopy pár stavebníc, opravil som pár zosilňovačov a hifi systémov, kde som v podstate len vymenil zlú súčiastku, zvyšok premeral aby neodišla hneď po zapnutí, no nemám žiadne znalosti ani skúsenosti s návrhom vlastného zosilňovača, výpočty súčiastok atď. aj keď poznám princíp fungovania tried zosilňovačov. Zdvojnásobiť výkon nejakého IO pridaním jednoduchého ale dobre vypočítaného AB zosilňovača a budem happy :applause: :biggrin:
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa hpeter » 04 Sep 2017, 21:25

Nijee. Nie su ako tranzistory, ze by pri letmom prekroceni max U, hned strielali. Iskrenie v sokete nie je rarita. Skorej by som sa bal o izolaciu trafa prim-sek.
Michachal98 napísal: Viem, že pri elektrónkových zos. sa bez záťaže poškodia elektrónky.
Odpoved na ostatne otazky, nie je jednoznacna, zalezi od suciastok a danej schemy.
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 04 Sep 2017, 22:42

hpeter Do elektrónok sa vôbec nevyznám, aj keď hrajú úžasne, zatiaľ ma neláka postaviť elektrónkový zosilňovač, takže to o trafe som len strelil čo som počul. Odpovede na ostatné otázky som v podstate dostal, za čo ďakujem, ďalej sa už pýtam len na detaily a nejde o konkrétne zapojenie, skôr o všeobecnú teóriu ako sa správa mostíkové zapojenie alebo jednoduchú schému zosilňovača a radu ako vypočítať súčiastky podľa potreby, podľa IO ktorý pred to chcem napojiť. Ak mi s tým vie niekto pomôcť a potrebuje schému, stačí základná schéma z datasheetu TDA7265 (stereo zapojenie, nie mostíkové) a prvá jednoduchá schéma z googlu na zosilňovač triedy AB, kde sú 2-3 tranzistory, dve diódy, rezistory, kondíky a to je vše. Prepojiť výstup z IO do vstupu toho ABčka zvládnem, s čím si neviem rady je výber najvhodnejších tranzistorov, vypočítať hodnoty rezistorov, kondenzátorov a napájacieho napätia, od čoho tie hodnoty závisia.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa StefanST » 05 Sep 2017, 17:18

Michachal98 napísal: ... Nejde o to, či sa to oplatí ale skôr si to vyskúšať a naučiť sa niečo. Dal som dokopy pár stavebníc, opravil som pár zosilňovačov a hifi systémov, ... no nemám žiadne znalosti ani skúsenosti s návrhom vlastného zosilňovača, výpočty súčiastok atď. aj keď poznám princíp fungovania tried zosilňovačov. Zdvojnásobiť výkon nejakého IO pridaním jednoduchého ale dobre vypočítaného AB zosilňovača a budem happy
Michachal98 napísal: ... a nejde o konkrétne zapojenie, skôr o všeobecnú teóriu ako sa správa mostíkové zapojenie alebo jednoduchú schému zosilňovača a radu ako vypočítať súčiastky podľa potreby, podľa IO ktorý pred to chcem napojiť. Ak mi s tým vie niekto pomôcť a potrebuje schému, stačí ... a prvá jednoduchá schéma z googlu na zosilňovač triedy AB, kde sú 2-3 tranzistory, dve diódy, rezistory, kondíky a to je vše. Prepojiť výstup z IO do vstupu toho ABčka zvládnem, s čím si neviem rady je výber najvhodnejších tranzistorov, vypočítať hodnoty rezistorov, kondenzátorov a napájacieho napätia, od čoho tie hodnoty závisia.
(1) Akú máš školu, resp. kde teraz chodíš - aby sa dali rady ušiť "na mieru".

(2) Ak si chceš navrhnúť zosilňovač, musíš vedieť, ako funguje. Je k tomu dosť literatúry.

(3) Pre tvoje srdcovku (zvýšiť výkon koncového stupňa) by mohla postačiť aj nasledujúca schéma.
Ako budič slúži koncový stupeň "menej výkonného" zosilňovača. Rezistor R1 je kvôli ochrane budiča, najlepšie je zapojiť ho hneď za konektor a má ochrániť tvoj budiaci zosilňovač pri tvojich pokusoch. Predtým si musíš naštudovať trochu teórie, ako koncový stupeň funguje, vypočítať parametre výkonových tranzistorov, vypočítať parametre chladiča, vyhľadať vhodné tranzistory a chladič podľa parametrov a navrhnúť a postaviť napájací zdroj. Potom už len skúšať. Ak to budeš myslieť vážnejšie, zišiel by sa aj osciloskop (postarší, z druhej ruky už za 10-20E), alebo nejaký zo zvuk karty PC.
Pozn.1: Na výkonovom zosilňovači s IO sa toho moc nenaučíš, možno chladenie IO.

Pozn.2: Pri laborovaní rátaj s tým, že nejaké tranzistory odídu, vyberaj preto tie lacnejšie.
Pozn.3: Pozor na pripojenie k budiacemu zosilňovaču - GND na GND, živý na živý!! Aby si nemusel meniť aj ten.
SE-Konc. stupeň.png
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Sep 2017, 18:33

Michachal98 napísal: 2. Neviem či to chápem správne, ak má IO pri 8Ω 2x20W a zapojím ho mostíkovo, dá 1x40W pri 16Ω? :? Ak je to takto, tak mostíkovo pri 8Ω repro by mal mať ešte väčší výkon, ktorý by ho asi usmažil :)

3. Mám doma totiž nejaké IO z nefunkčného domáceho kina, napr. TDA7265 s výkonom 2x25W, ktorý by stačil
2: áno je to tak
3: pozor! Vyšší výkon znamená vyššie napájanie. to ten tvoj IO neprežije. Chce to celkovú úpravu zosilňovača.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa nalimko33 » 05 Sep 2017, 20:22

že Ťa to baví Miloš..... sa potrebuješ odreagovať? hehe
0
SHARP MZ-811

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 05 Sep 2017, 23:17

Ďakujem za rady. Chodím na gymnázium, kde sme sa k elektronike najviac priblížili na fyzike ohmovým zákonom a meraním prúdu v obvode s dvoma žiarovkami :o to som mal za sebou už v druhom stupni na základke, chcel som ísť na elektrotechnickú sš no kamarát mi povedal že prístup učiteľov je dosť zlý a žiaci sú väčšinou grázli, takže som samouk :? Zatiaľ rozumiem všetkému čo tu píšete, elektronikou sa zaoberám už od detstva, žiadne veľké projekty len 'bastlenie' a väčšinou úspešné opravovanie rôznych vecí.

Chápem funkčnosť a vlastnosti polovodičov, poznám základ funkčnosti zosilňovača napr. triedy AB, problém mi robí vybrať vhodné tranzistory a dopočítať zvyšok súčiastok pretože nepoznám žiadne vzorce súvisiace s tranzistormi, googlil som aj pozeral videá, no netuším podľa čoho sa to počíta :? Chladič a zdroj by už potom nebol problém, ani so správnym pripojením k IO.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Edgar » 06 Sep 2017, 00:33

Michachal98 napísal:chcel som ísť na elektrotechnickú sš no kamarát mi povedal že prístup učiteľov je dosť zlý a žiaci sú väčšinou grázli, takže som samouk
Spravím síce menší offtopic, ale nedá mi na to nereagovať. Koľko je učiteľov odborných predmetov na elektrotechnických školách? 10? 20? Určite nie všetci majú rovnaký prístup. Mne stačilo na mojej škole nájsť jedného dobrého učiteľa a na "súkromných" konzultáciách som sa naučil od neho viac ako zo všetkých odborných predmetov dokopy za tie 4 roky. A "grázli" žiaci budú na každej škole čiže pre tieto dôvody by som školu určite "neodpísal" keď by som na ňu chcel ísť preto, že ma to baví. Ale každopádne musím uznať že ako samouk ovládaš tieto veci oveľa lepšie ako poniektorí absolventi SPŠE. :potlesk:
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 06 Sep 2017, 15:06

Neodpisujem celú školu, len toto mi povedal kamarát ako to tam chodí, určite by stačil jeden normálny učiteľ ktorý by mi vysvetlil aj to, za čo mu nezaplatia. Na cirkevnom gymnáziu je predsa len menej grázlov, čo viem od bývalých spolužiakov tak tam išli pretože sa im takáto škola zdá ľahká a na gympel si netrúfajú.
Nemyslím že mám viac znalostí ako absolventi SOŠE, skôr ma to zaujíma a venujem sa tomu viac ako niektorí študenti týchto škôl. Niektorí maturanti (česť výnimkám) robia záverečné práce podľa naučených schém, nedokážu spätným inžinierstvom nájsť chybu, prispôsobiť si komponenty. Spravia peknú krabicu ktorá bude nejako hrať a po odmaturovaní dúfajú že sa s tým už nestretnú. Týmto myslím iba niektorých ľudí, ktorých takáto škola vyslovene nebaví. Preto tu nežiadam o hotové riešenie, ale o postup, rady a vzorce ktoré som inde na internete nenašiel, aby som si to vedel prispôsobiť ako potrebujem a vedel to do budúcnosti. :)
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa hpeter » 06 Sep 2017, 16:21

Neviem, mozno teraz uz na skolach ucia aj moderne veci, zodpovedajuce sucasnej a aj buducej dobe. Moj rocnik (automatizacia ss), casto to boli zastarane systemy z cias minulych. Ziadne priemyselne systemy riadene PLC alebo PC, proste nic z toho. Zabite roky, nic zaujimave som nenaucil. Techologie s ktorymi teraz bezne robim, by sa mi na skole zdali ako utopia. O tomto to je, clovek sa uci cely zivot. (ak nie, tak ludi za pasom je habadej)
Teraz sa zacinaju zobudzat (niektori) zamestnavatelia, kde ak vycitia snahu a huzevnatost tak si zamestnanca "doformuju". Sialenstvo sucasnej doby, kde ludia chodia na kadejake fylozoficke/masmedialne "vysoke skoly" (krmivo pre urad prace/mcdonalds) - len aby mali nejaky titul, firmy uz zacinaju skrtat. "Absolventi x,y,z prosim neprihlasujte sa na pracovnu ponuku"
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa 5ko » 06 Sep 2017, 16:46

Máš pravdu, majstri,čo niečo vedeli sú na dôchodku, alebo pod hlinou a za posledných 25 rokov, nemali koho naučiť svojmu remeslu,lebo fabriky sa zmenili na prekladacie skladiská smetí z číny. :mrgreen:
Ak aj nejaké zostali,fungovali zotrvačnosťou na starých zamestnancoch, no nevychovali si dorast /lebo školy stoja peniaze/a teraz im budú dobrí aj mohamedámi.
Preto fandím mladému už len za to , že sa sám snaží naučiť sa niečo aj napriek tomu, že nechodí na školu,ktorú by chcel.
/je mi to nejako povedomé :wink: /
Najhoršie na tom je to, že ak by sa tým chcel neskôr aj živiť, bez papiera mu to bude trt platné ,to je slovenská realita.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa StefanST » 20 Sep 2017, 18:09

máš SS
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 16 Máj 2018, 11:26

Zdravím, znovu by som rád otvoril túto tému, pretože mám zase nejaké otázky a problémy ohľadom zosilňovačov :)

1. Mám DPA1000 (dva toroidy, 2x2 koncáky do mostíka), funguje, avšak pár vecí sa mi nepáči. Prvá vec je, že má tr. KD617/606 namiesto KD607, nevadí to, že to nie je úplne ideálny pár? Nebude to robiť zlo, aj keď to na prvé počutie hrá v pohode?
Ďalej by ma zaujímalo, či zvládne hrať na skoro plný výkon na 4Ohm, keďže je zapojený do mostíka? Už sa to tu riešilo, ale mne sa nezdá že by sa výkon zdvojnásobil pri dvojnásobnej imp., skôr pri rovnakej, čiže 2x200W @ 8ohm by v mostíku dal 1x400W @ 8 Ohm (teoreticky), alebo sa mýlim? Aby som ten DPA neodpálil pri 4ohm..

2. Akým postupom by sa dal uhádnuť výkon zos. AB triedy podľa napájacieho napätia? Mám napr. napájanie ±54 sym. do záťaže 4Ohm, účinnosť AB 50-60%, keď si odmyslím pokles napätia na zdroji, ako vypočítam koľko W by to teoreticky dalo?

3. Toto sa týka skôr reproduktorov, ale nechcem kvôli tomu zakladať novú tému. Potrebujem nejako ochrániť 3 pásmové repro, hlavne bass, proti silnejšiemu zos. a proti šokom. Reproduktory majú pasívnu výhybku a výškový repro chránený žiarovkou. Napadlo mi dať tam jednoducho (rýchlu?) poistku s výkonom toho reproduktora. Alebo je na to nejaký obvod ktorý odpojí repro pri preťažení?

4. Posledná vec, takisto ohľadom tých istých repro, výškový a stredový repro je moc hlasný, pri vyššej hlasitosti basový repro ani nepočuť, len stredy a výšky revú. Musím na korekciách a ekvalizéri úplne stiahnuť výšky, aby boli všetky pásma vyrovnané. Podľa mňa by stačilo pridať rezistory pred výš. a str. repro, za výhybku, ale potom to zmení impedanciu celej bedne a rozladí výhybku.

Vopred ďakujem za odpovede :)
0
Naposledy upravil/-a Michachal98 v 16 Máj 2018, 19:39, upravené celkom 1 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa breta1 » 16 Máj 2018, 13:24

Je-li při sinusovém napětí Um=54V, tedy Uef=38,2V, bude na 4Ω při 100% účinnosti výkon 365W
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa joži » 16 Máj 2018, 13:44

V praxi pri napání 2x50V pri ohlade na všetky straty v zdroji a zosilňovači je dosiahnutý výkon okolo 200W/4Ohm.
Pre laickú orientaciu výstupných výkonov vztiahnutých k napájaciemu napatiu možno všeobecne povedať že pre výkon:
100W/4Ohm cca 2x40V
200W/4Ohm cca 2x50V
300W/4Ohm cca 2x60V
400W/4Ohm cca 2x70V
500W/4Ohm cca 2x80V

to sú zhruba hodnoty napatí ktoré zhruba odrážajú saturačný ubytok zosilnovača a pokles napajacieho napatia zdroja
Pre presný vypočet treba poznať zapojenie zosilňovača a s neho určiť saturačný ubytok.
Vzhľadom na to že DPA100 je serioparalel bude ubytok zhruba dvojnásobný oproti klasickému paralelnému zapojeniu.
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa vlasto » 16 Máj 2018, 17:32

KD606 má len menšie z. napëťie KE (60V),DPA1000 je SP takže je tam určitá rezerva. Ale u KD sa dá predpokladať že tá rezerva bude aj viac ako katalógový údaj. Ak ich niekto aj pároval a vyberal tak by si ich výmenou nič nezískal.
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Pár otázok o zosilňovačoch

Príspevok od používateľa Michachal98 » 17 Máj 2018, 08:23

Ďakujem. No ak je to teda v pohode, tak tých 16 tranzistorov určite meniť nebudem :)
Ešte jedna otázka, čo sa môže stať, ak odíde jeden koncový tranzistor medzi viacerými v paralelnom zapojení (alebo napr. v tom DPA1000)? Môže sa prepáliť alebo skratovať? A ak sa prepáli, bude hrať zosilňovač ďalej, keď má ešte ostatné tranzistory? Môže sa pri odpálení zosilňovača poškodiť repro, ak by to náhodou prepustilo napájacie napätie na výstup?
0

Napísať odpoveď