Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
0thomass0
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 14 Jan 2008, 00:00
Vek: 34

Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa 0thomass0 » 08 Okt 2017, 10:13

Po velmi dlhom case by som sa rad podelil o skusenost pri "repase" elektrostatickych panelov. Cele to zacalo kupou reproduktorov Martin Logan Sequel II. Kupil som ich s tym ze jeden hral slabsie ako druhy. Samozrejme predajca ma na to upozornil vedel som do coho idem. Avsak po pripojeni doma akosi mi zvukovo nieco nesedelo, basov bolo strasne moc stredy vysky slabe. Rozdiel medzi hlasitostou reprakov bol asi 20%. Tak som zacal hladat. Na diy audio som nasiel ze to neni nic neobvykle ze vsetky vekom stracaju citlivost a popri tom som narazil na celkom jednoduchy navod ako ich vratit do zivota. Chcel by som sa o tento navod a skusenost podelit kedze na Ceskoslovensku som nenasiel skoro nic o tychto repro. Prikladam aj par fotiek ako to cele vyzeralo. V provom rade je nutne panely vymontovat a nasledne oddelit prednu (vrchnu) cast panelu (mriezku). Predna cast panela je k zvysku prilepena na dvoch miestach hore a dolu. Vekom lepidlo uz nedrzi az tak ako kedysi ale pomôct si mozeme nahriatim. Lepidlo zmekne a da sa lepsie oddelit. Toto je asi najpreciznejsia a najkomplikovanejsia cast. Pokial sa nepodari rozdelit panel bez poskodenia folie bude nutne vymenit aj foliu. Pokial sa teda tento ukon podaril a predna cast je oddelena je pred nami folia ktoru je potrebne ocistit. Medzi jednotlivymi prepaskami je na folii nanesena vodiva vrstva (conductive coating). Na cistenie je idealne pouzit izopropyl alkoholom a handru ktora nezanechava chlpy, je treba poutierat dokladne celu foliu (niekolkokrat). Ked je folia dokladne ocistena mozeme zlepit povodnu medenu pasku. Tu prichadza na rad sada ktoru vyraba Australska firma ER audio. Firma ponuka dve moznosti bud sadu s foliou alebo bez. Mne sa reproduktory podarilo rozobrat bez poskodenia takze som kupil sadu bez folie. Sada plus posta plus dph cca 100€. V sade je vsetko potrebne conductive coating 8m medenej folie .... na fotke som to vyfotil. Nova paska sa nalepi na obe strany idealne v jednom kuse a ukonci sa na opacnej strane na pribalenom konektore. nasledne v jednotlivych stvorcoch sa naniesie nova vrstva samozrejme az cez foliu. Posledne 3 stvorce pri spodu sa nenanasaju. Dolezite je ze 1ml roztoku je potrebne minut na stvorec cca 30x30cm. Ak som to dobre ratal tak na cely panel bude stacit 5ml ja som pouzil asi 8ml. 5ml roztoku sa riedi 2,5ml destilovanou vodou. Nariedene mnostvo je nutne na panel aj minut. Nasledne uz len nechat vyschnut panely zlepit ako boli a pripojit naspät k vyhybke. A uz len vychutnavat hudbu. Kedze som nerobil oba naraz tak som porovnaval. Reproduktor ktory povodne hral slabsie o 20% po tomto repase hral silnesie asi o 13% cize celkovo reproduktoru chybala asi tretina citlivosti ! Predsa len 25 rocne reproduktory :)
Prílohy
IMG_20170912_135618.jpg
IMG_20171005_174004.jpg
IMG_20171005_174208.jpg
IMG_20171005_175837.jpg
IMG_20171005_175846.jpg
IMG_20171005_180156.jpg
IMG_20171006_073759.jpg
IMG_20171006_080005.jpg
IMG_20171006_184252.jpg
IMG_20171007_083940.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa hpeter » 08 Okt 2017, 11:14

:thumbup:
je tam iba nabita diafragma 12µ medzi statormi, a bez ochrannych folii ?
super ze sa diafragmy neroztrhli, spravne a rovnomerne napnutie je kriticke.
neviem ci sa to da urobit v domacich podmienkach
0


Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa hpeter » 13 Okt 2017, 16:54

vela stastnych kilometrov :) !
folia a elvamid na povlak
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa platon.rado » 10 Jan 2018, 07:52

Super robota..Raz som ich počul v BB predajni.Páčilo sa mi to.Chlap nám púšťal Pink Floyd Dark side of the moon, vinyl.Myslím že aj niektorej časti "Priatelia" ich mali v obývačke.Neviem presne ale ktorý tip.Tak nech slúžia.
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2018, 10:52

Basák vidím :) ale stredy a výšky robí akože tá mriežka ?
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa platon.rado » 10 Jan 2018, 12:40

Ano...za pomoci elektrostatického pola a jemnej membrány..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2018, 12:52

Zaujímavá technológia :) zase som sa niečo nové naučil :)

Posluchovo je to ako porovnateľné s klasikou (membrána,cievka magnet) ??
A výkonovo?
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa hpeter » 10 Jan 2018, 17:52

Obrázok
mam iba sluchadla, no zvukovy rozdiel je citit, najma vysky a detaily, stereopriestor.
tenka folia "nema" hmotnost a je zatlmena okolitym vzduchom (->minimal rezonancia,zotrvacnost), repro membrany nebyvaju vzdy tazke, no cievka prida na zotrvacnosti pohybu
el.stat. sila je sice slaba ale posobi po celej plochy folii rovnomerne, nie ako reprak kde sila cievky posobi do stredu membrany a zvysok plochy ju nasleduje (-> "cone breakup" pri vyssich frekv.)
elektrostaty maju nizke skreslenie voci reprakom
Obrázok Obrázok
robia aj s basovymi panelmi, tie su moc drahe, tieto martinlogan hybridy s wooferom su dostupnejsie
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa elmoto » 10 Jan 2018, 18:08

Ta folia je tam na niecom polozena? Ako si dosiahol rovnomerne nasponovanie? To je predsa dolezity parameter. Mam taku foliu z Chemosvitu celu hadam 100m rolku.
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa platon.rado » 10 Jan 2018, 21:16

Tomáš ten gold zosík je Denon 2010 ??? Či ??? Asi staršia verzia ešte..
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 11 Jan 2018, 09:21

Super prácička, chválim záchranu týchto sústav, je to taka raritka. :thumbup:
Čo sa týka sústav ako takých, z technického hľadiska sú len zaujímavé...inak sú to mršby a viacmenej slepá cesta. Z hľadiska smerovosti je to proste zle, tým pádom aj celkový vyžiarený výkon a index smerovosti je zlý. Hrá to zaujímavo a veľa ľuďom sa to môže páčiť, ale ako odposluch pri nahrávaní by som to neradil používať. :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa platon.rado » 11 Jan 2018, 18:37

Jasné že nie sú stavené ako odposluchy..Ale hrá to zaujímavo.Al aj tak 80% si kúpi klasiky.Ja tiež..No ja si nekúpim repro nikdy...Aj doma si vieš spraviť veľmi, veľmi slušné repro...Stačia len peniažky a chuť do práce.. :)
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 12 Jan 2018, 08:21

Ja si samozrejme veškeré bedne staviam sám...za 1000-1500€ sa už dajú postaviť veci, ktoré rozmetajú niekoľkonásobne drahšiu komerciu. Či už teda človek pôjde cestou klasiky, OSWG, synergy horn,...
Osobne momentálne pracujem na väčšom klasickom 4-pásme (12+7+2+0,75)...a určite chcem mať doma aj niečo väčšie s OSWG (asi 12+15). Čakám, či sa podarí vymyslieť zvukovod, ktorý okrem perfektných mimosoviek bude mať slušný priebeh aj v osi.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa platon.rado » 12 Jan 2018, 09:17

Ale hej....Kamarátovi som staval za 2000€ a presíkli Dynaudio Contour S 5.4 a tie stoja 9000€...A boli ešte drahšie..Zvukovo sa vyrovnali B&W 802.
Mýslim že teraz je na špici firma scanspeak.Má vynikajúce kúsky...
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 12 Jan 2018, 11:51

Mal som sen....
Bi-amp, kde spodok by tahal FETak s klasickymi repro, a stredy vysky lampac s elektrostatmi....
Mozno raz :)

Ta renovacia sa mi paci. Tomas, cim to krmis, odkial si to zohnal, a ak to nie je tajne, aj za kolko? Dik
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa hpeter » 22 Jan 2018, 20:19

zdeno, nebol by si prvy. podobne riesenia ale so sirokopasmami+bas robia mnohym majitelom radost
0

Používateľov profilový obrázok
0thomass0
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 508
Dátum registrácie: 14 Jan 2008, 00:00
Vek: 34

Re: Repas elektrostatickych panelov (Martin Logan Sequel II)

Príspevok od používateľa 0thomass0 » 28 Jan 2020, 11:09

platon.rado mali ich v seriali ale iny typ tie v seriali boli mensie. Co si sa pytal este na zosik je to ONKYO A9711. Idealne sa hodi prave k tomuto typu reproduktora. Neviem preco ale ked k tomu pripojim mosfet pripadne elektronku nehra to tak dobre ako s tym onkyom.

Mam este jeden par ale tam som musel pristupit aj k vymene folii ale akosi sa mi stale nedari vhodne naniest vodivu vrstvu. Kedze pri nanasani na novu foliu sa mi casti tej kapaliny zhrknu k sebe a nasledne ked sa pripoji vn tak sa folia krci a vydava praskave zvuky. Musim to este prekonzultovat s panmi z Australie v com moze byt chyba.
Prílohy
20191226_181932_compress22.jpg
0

Napísať odpoveď