Solton chorus 50

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Pedrohasic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Feb 2018, 12:36

Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Pedrohasic » 01 Feb 2018, 12:56

Zdravím Vás riešil niekto úpravu zvuku valve na gitarovom kombe Solton chorus 50? Má niekto schému?

čistý kanál má zvuk v pohode, ktorý mi vyhovuje, no keď zopnem valve je to taký nepoužiteľný zvuk dal by sa nejakým spôsobom upraviť zámenou súčiastok osadených na plošáku?
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa muziker » 01 Feb 2018, 20:56

Síce schému ti neponúkam lebo ju nemám, ale aspoň malý pokec pridám z toho čo si pamätám. Meniť súčiastky na plošnom spoji ti neodporúčam bez toho aby si vedel čo činíš, pretože na tomto pomaĺy historickom kúsku môžeš narobiť viac škody ako osohu.

Tebou kritizovaný kanál "Valve" (predpokladám že sa ti na ňom nepáči typ skreslenia) asi len tak ľahko nezmeníš, pretože je to koncepcia založená na tvrdom "orezaní" kremíkovými polovodičmi vtedajšej produkcie. Nemá to nič spoločné s "teplým" skreslením elektróniek v stave saturácie. Asi najschodnejšia cesta (ak ti dobre funguje efektová sľučka) je použiť vhodný externý efekt (Overdrive) cez ňu, alebo skúsiť zapojiť ho na vstup medzi gitaru a kombo a použiť "Clean" kanál. Iná možnosť je postaviť nový, tebe vyhovujúci efekt skreslenia a tento zaradiť do obvodu preampu miesto pôvodného. Pôvodné "Valve" zvuky sa hodia hádam len na psychedelické bláznenie.

Dopátrať sa už dnes presného pôvodu tohto "historického" tranzistorového komba nie je vôbec jednoduché, ale myslím, že pochádza z obdobia 80-tych rokov a mal by to byť produkt západonemecko-československej spolupráce medzi nem. firmou Solton a čsl. firmou Delicia. Naviac je na tomto kombe aj logo nemeckej firmy AA-Craaft, pretože je v kombe vstavaný. Preto schému myslím ani nezoženieš. Možno ale niekde na nete nájdeš čosi podobné z produkcie Solton (robili aj basgitarové kombo, aj Solton 60 Chorus, .... a ďalšie).

Prevedenie bolo na vtedajšiu dobu a naše pomery skutočne precízne a ide o univerzálne, pomerne spoľahlivé kombo odolnej konštrukcie a všestranného použitia so slušným výkonom 50W. Značným záporom tohto komba je strašný kanál "Valve", nie najlepší pružinový "Reverb", nevýrazné korekcie a tým pádom aj "plochší" zvuk a jeho vyššia hmotnosť (?váha?) 20 kg.
Skrinka vyzerala veľmi dobre, bola mierne skosená, vyrobená zo silnej preglejky a opatrená v rohoch skrinky s ochrannými kovovými rohmi (niektoré prevedenia mali aj hliníkové lišty na hranách). Ozvučnica bola polootvorená. Na dne skrinky bol upevnený pružinový hall (ten ale nebol obzvlášť kvalitný - zrejme tu zapracovala cena použitého typu samotného tanku). Ozvučnica bola osadená 12 palcovým reproduktorom Boon 12/80. V hornej časti (v akomsi „šuplíku“) je vlastný zosilňovač (v 80-tych rokoch to bol bežný, zaužívaný spôsob konštrukcie.

Zo zosilňovača vidno spredu (aj zozadu) hnedo lakovaný plech ohnutý do tvaru U, teda predný a zadný panel. Na prednom paneli sú všetky bežné ovládače gitarového zosilňovača, vrátane páčkového voliča režimov zabudovaného chorusu a vibráta.

Vzadu je len sieťová zásuvka pre eurokábel, poistka, konektory Jack pre efektovú sľučku, Slave a výstup pre slúchadlá (Headphones Output) ako aj konektor DIN pre nožný spínač (Footswitch). Ten sa dodával spolu s kombom a obsahuje 3 mechanické spínače - Valve, Reverb a Chorus.

Hlavná devíza tohto Soltona je v čistom kanáli. Ten ale nemá nijako extrémne korekcie a tak kombo znie pomerne neutrálne (aj vďaka použitému reproduktoru). Preto možno kombo chrakterizovať ako s „rovnou“ charakteristikou. To ale pre gitaristov nebýva vždy ideálne. Mnohí preferujú skôr reproduktory Celestion (VB), alebo Jensen (USA), ktoré majú ten správny rockovo–stredový drajv. Ale vtedy sa už stráca oná pôvodná všestrannosť riešenia komba Solton 50 Chorus.

Skreslený kanál: Polovodičový distortion produkuje veľmi tučné, sýte až bučivé stredové skreslenie, ktoré sa vôbec nepodobá ničomu, čo poznáme pri elektrónkových zosilňovačoch. Skreslenie Soltona by sa snáď dalo prirovnať k efektom typu Turbo RAT, Ibanez Metal Charger alebo Power Lead. Pravdupovediac páčilo sa asi málokomu (skôr sa asi nepáčilo) a preto ho veľmi gitaristi nepoužívali.

Ďalšie zabudované efekty ponúkajú vcelku v miernom rozsahu nastaviteľný chorus / vibrato a pružinový hall, ktorý ale v druhej polovici dráhy ovládača Reverb už začína zachádzať do oblasti s nepríjemným zvukom – „zavýja“ cez spätnú väzbu.

Čo sa týka efektovej sľučky, tu u niektorých kusov začínajú problémy – nedarí sa ju po čase rozbehať a tak sa zapojený efekt do nej neprejavuje.
Dá sa ale využiť konektor Jack označený ako Return, čo je vlastne vstup do koncového zosilňovača. Sem možno pripojiť externé gitarové predzosilňovače, čo môže čiastočne zmeniť zvukový prejav komba a neznie to vôbec zle. Ďalšie „vylepšenie sa dosiahne použitím externého reproduktora inej značky v boxe. Konštrukcia to ale bez úprav neponúkne (nie je to však problém so spájkovačkou v ruke).
Prílohy
Delícia-Solton.jpg
Delícia-Solton.jpg (53.36 KiB) 3698 zobrazení
Solton Chorus 50.JPG
Solton Chorus 50.JPG (63.47 KiB) 3694 zobrazení
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Loloone » 02 Feb 2018, 02:11

0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Pedrohasic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Feb 2018, 12:36

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Pedrohasic » 02 Feb 2018, 08:14

Ďakujem za popis zjavne ste si dali záležať :D

-- Spojený príspevok 02 Feb 2018, 09:40 --

konektor v kombe na footswitch som zamenil za 6 pin, nakoľko som nezohnal pôvodný a samotný foot som nechcel zneuctiť. No momentálne mi na footswitch nerozsvieti reverb a chorus kontrolka. Keďže tieto funkcie su pernamentne zopnuté a footswitchom ich iba odpájam. Dalo by sa to vyriešiť tak aby mi tieto kontrolky svietili pri ich zopnutí? diódy nereágujú a určite sú dobre skúšal som.
Prílohy
foto 1 osadenie plošného spoja, foto 2 detail na časť kde je regulácia valve
foto 1 osadenie plošného spoja, foto 2 detail na časť kde je regulácia valve
foto 1 osadenie plošného spoja, foto 2 detail na časť kde je regulácia valve
foto 1 osadenie plošného spoja, foto 2 detail na časť kde je regulácia valve
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa platon.rado » 02 Feb 2018, 09:19

muziker je už taký :)
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Pedrohasic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Feb 2018, 12:36

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Pedrohasic » 02 Feb 2018, 09:46

:lol: :lol: :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa muziker » 02 Feb 2018, 15:44

Ako teraz pozerám na to čo som "vyplodil", v treťom odstavci mi vo vete " Naviac je na tomto kombe aj logo nemeckej firmy AA-Craaft, pretože je v kombe vstavaný" unikol koniec myšlienky.

Má to byť takto (chýbajúce zvýraznené červenou farbou):
Naviac je na tomto kombe aj logo nemeckej firmy AA-Craaft, pretože je v kombe vstavaný 12 palcový reproduktor ich produkcie. Ospravedlujem sa za tento nedostatok. :)
Pedrohasic napísal:konektor v kombe na footswitch som zamenil za 6 pin, nakoľko som nezohnal pôvodný a samotný foot som nechcel zneuctiť. No momentálne mi na footswitch nerozsvieti reverb a chorus kontrolka. Keďže tieto funkcie su pernamentne zopnuté a footswitchom ich iba odpájam. Dalo by sa to vyriešiť tak aby mi tieto kontrolky svietili pri ich zopnutí? diódy nereágujú a určite sú dobre skúšal som.
To, že si nahradil pôvodný za iný je preto, že si nezohnal pôvodný konektor DIN pre nožný spínač (Footswitch)? Potrebuješ samca, alebo samicu ? Sfoť a presne popíš technicky jasne v čom je problém. Možno sa čosi nájde v zásobách buď u mňa alebo u niekoho z tohto fóra.
To že ti nesvietia LED-ky bude možno len problém privedenia napätia na ne cez spomenutý konektor + príslušné vodiče kábla. Tu pomôže len merať a lokalizovať miesto kde je to prerušené (od zdroja až po LED-ky).
Ja by som zvuk "Valve" pravdepodobne riešil postavením nového "skresľovača (na malej DPS upevnenej nad DPS komba) podľa vlastného výberu tak aby to pasovalo aj pre dostupné napájanie aj po zvukovej stránke a s využitím existujúcich ovládačov na prednom paneli. Urobil by som to tak, aby bolo možné jednoducho uviesť prístroj do pôvodnného stavu napr. pri predaji a pod.
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa pixell » 02 Feb 2018, 19:19

Tiež obdivujem Muzikerove odpovede .Mne by sa to pisat nechcelo veru :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa muziker » 02 Feb 2018, 19:22

Keď budeš tak dlho na dôchodku ako ja, bude sa ti chcieť ešte onakvejšie veci robiť (teda aspoň občas) :agree:
P.S. Aj ponorková choroba ťa postihne ak budeš 24 hodín denne doma so ženou ... a budeš utekať za spájkovačkou .... :thumbup:
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa pixell » 02 Feb 2018, 19:38

No to verim. :applause: Uprimne napisane
0

Pedrohasic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Feb 2018, 12:36

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Pedrohasic » 02 Feb 2018, 23:05

Každopádne je to super keď o naše "problémy" niekto zakopne. Muziker to by šlo s tým samostatným napájaním diód vyskúšam to :thumbup:
0

Pedrohasic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 01 Feb 2018, 12:36

Re: Solton chorus 50

Príspevok od používateľa Pedrohasic » 29 Mar 2018, 08:48

Pozdravujem Vás, včera som hral na tomto kombe a zrazu je z neho počuť zvláštne brnenie, ale len keď hrajem, keď som prestal stíchlo to . Pripomínalo mi to ako keby vybrovala pružinka v reverbe o plech. Vedel by mi niekto poraďiť čo by to mohlo byť?
Prajem pekný deň.
Peter
0

Napísať odpoveď