Tesla Accord 401U

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Feb 2018, 15:42

Zdravim,
rad by som sa s vami poradil ohladom spomenuteho radia. Podarilo sa mi ho rozbehat, ale ma este dve chyby.
Prva chyba, ze nesvietia ziarovky podsvietenia stupnice. Vymenil som ich, ale aj tak nesvietia. Podla schemy keby boli vadne, tak by nemalo hrat, ale radio funguje. Nieco mi asi unika, ale neviem co?
Druha chyba (ak to nie je vlastnost), ze podla mna sa dost hreje elektronka E3 (UBL21). Po cca 5 minutach prevadzky citit trochu ako keby "horel prach". Elektronka je umiestnena hned pod cievkou reproduktora a zda sa mi to tam trochu očmudene. Nezda sa mi to OK. Co vy na to?

Vdaka za rady
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa miroja » 08 Feb 2018, 16:37

Tipol by som, ze tie ziarovky asi nie su 6,3V 0,3A. Skus to skontrolovat.
E(U)BL21-tky sa vo vseobecnosti dost hriali a kezde je teraz v sieti nie 220, ale 230 mozu sa hriat este viac. Navyse, ak tam nemas spravne ziarovky, predpokladany ubytok napatia na ziarovkach 12,6 V bude mensi, takze sa viac zeravia...
EDIT: (chybny udaj som opravil)
EDIT2: (chybnu opravu som vratil spat ;-) )
0
Naposledy upravil/-a miroja v 09 Feb 2018, 09:15, upravené celkom 2 krát.

AbcdeF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 27 Máj 2015, 10:53
Bydlisko: Bratislava

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa AbcdeF » 08 Feb 2018, 16:52

Treba prepnúť volič napätia na 240V a dať žiarovky 0,1A. UBL21 však vždy kúrila dosť citeľne, veď 5,5W spotrebuje len žeravenie.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Feb 2018, 18:55

V navode pisu ze ziarovky 6-7V 0.3A. Teraz su tam klasicke 6.3V (tusim 0.3A, musim pozret). Volic je otoceny na 240V.
0

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa senior » 08 Feb 2018, 22:59

Nie, 6,3V / 0,3A sa používali v zariadeniach s žeraviacím prúdom 0,3 A a označenie elektroniel začínalo na P, PCL; PCF atd. Bolo to v televízoroch typu Štandard (Pallas, Luneta, Anabela, Marína ...) U ACCORD rádia je žeravenie 0,1A a elktronky sú označené U..., ako UBL21 UCH21 a pod.
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 09 Feb 2018, 06:38

Preventivne sa doporucuje vymenit kondenzator v G1 pentodovej casti UBL21, inac moze byt pretazovana, prehrieva sa, a skrati sa jej zivotnost.
V extremnych pripadoch zvykne anoda zhavit docervena.
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa miroja » 09 Feb 2018, 08:25

Chlapci, Ferguson ma pradu, maju tam byt ziarovky 6,3V 0,3A, SN nepusti :-) (aj ja som najskor zblbol a opravil som v prvom mojom prispevku ziarovky z 6,3/03 na 6,3,/0,1 ).
Ja pravda, ze U-ckove elektronky sa zeravia seriovo 100mA, ale ziarovky nie su zapojene do serie len so zeravenim, ale v sietovom privode do celeho radia ako poistka. Takze cez ne preteka prud celej spotreby radia (zeravenie+anody).
Ak si tam dal ziaroky 6,3v/03A a nesvietia (skus ich zapojit na zdroj 6,3v a kukni ci svietia normalne) tak by to naznacovalo maly odber radia.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 09 Feb 2018, 09:20

Ivan_Ryger napísal:Preventivne sa doporucuje vymenit kondenzator v G1 pentodovej casti UBL21, inac moze byt pretazovana, prehrieva sa, a skrati sa jej zivotnost.
V extremnych pripadoch zvykne anoda zhavit docervena.
Vsetky asfaltove kondenzatory som vymenil. Ktory mas na mysli? Prikladam schemu.

Dnes som radio otvoril radio a zapol ho tak. Ziarovky sa velmi pozvolne rozsvietili. Idu odhadom na 40%, takze som ich predtym nevidel cez sklo.
Zistil som ale neprijemnu vec - dnes som nebol schopny naladit cokolvek. Z radia isiel len brum vcelku dost hlasny. Regulacia hlasitosti na to nema vplyv, taktiez prepinanie rozsahov. Obcas brum vypadol na 1-2 sekundy. Potom zase len brum. Toto kedysi robilo, potom dlhsiu dobu nic a teraz sa to vratilo. Co by to mohlo byt?
Prílohy
servisny navod_Page_13.jpg
servisny navod_Page_14.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa miroja » 09 Feb 2018, 10:10

Ziarovky sa velmi pozvolne rozsvietili. Idu odhadom na 40%, takze som ich predtym nevidel cez sklo.
Takze to je OK, netreba to dalej riesit. Ked naladis stanicu a pridas hlasitost, rozsvietia sa este viac.
Ak na brum nema vply potak, hladaj chybu v NF zosiku (potak a vsetko za nim) . Rozpoj predzosilnovac a koniec, to by ti malo pomoct lokalizovat chybu presnejsie. Neylucujem sak, ze by to mohlo byt niektorou elektronkou (UBL, UCH).UCH-cky mas de, tak ich skus vymenit navzajom.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa muziker » 09 Feb 2018, 12:05

Niekoľko poznámok k univerzálnym sieťovým rádioprijímačom Tesla:
Inak typická vlastnosť všetkých univerzálnych sieť. prijímačov (Tesla Accord 401U sem tiež patrí) bol pomerne silný sieťový brum v reprodukcii.
Ďalšia typická vlastnosť všetkých univerzálnych sieť. prijímačov bola, že na dotyk boli bakelitové skrinky (vrchná časť nad elektrónkami) pomerne dosť prehriate od elektróniek a občas až tak, že človek tam neudržal ruku (napr. Tesla Talisman 305 až 308).
Ďalej tieto prijímače vyžadovali pre svoju dobrú činnosť najlepšie vonkajšiu dlhodrôtovú anténu a dobré uzemnenie ako protiváhu. Pri len kúsku drôtu pohodeného v izbe namiesto antény a bez riadneho uzemnenia bola reprodukcia pofidérna a "zabručaná" (moje osobné skúsenosti v mestskej bytovke už pred 50-60 rokmi s rôznymi typmi Tesla univerzál. sieť. rádioprijímačov). Dnes v dobe rozšírených spínaných zdrojov je situácia s "brumom a rôznymi pazvukmi" v reprodukcii ešte horšia.
Na doplnenie (osobná skúsenosť z nedávnej doby): Dnes už aj tranzistorové rádio (napájanie z batérií) na rozsahu stredných vĺn (MW) vcelku statočne bručí v mestských bytovkách od rána do večera (za vidna). Ale v noci (za tmy) sa dá počúvať pomerne čisto napr. aj Český rozhlas dvojka, aj Rádio Dechovka dokonca na východnom Slovensku. V noci sa dá zachytiť aj pomerne veľa vysielačov v slušnej kvalite, ale cez deň je to žalostne málo - to je ale už iná téma. V zimnom období je situácia tradične - lepšia, v letnom období zase tradične naopak - horšia. Súvisí to ale aj so šírením vysielania AM v jednotlivých ročných obdobiach. To čo platí pre rozsah stredných vĺn (MW), platí podobne aj pre rozsah dlhých vĺn (LW). Rozsah krátkych vĺn je naopak o čosi špecifickejší a je tu viac rôznych rušení a únikov, ale to by chcelo dlhšiu debatu.
0
muziker

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 09 Feb 2018, 15:23

Muziker: dakujem za info. Rusenie zo siete asi nebude moj problem, lebo mam aj druhe radio ktore si viem naraz zapnut a porovnat. Druhe funguje ako ma. Tu bude nieco s elektronikou.

miroja: na tvoju radu som vymenil tie dve elektronky a zapol. Podarilo sa mi naladit stanicu, musim to odsledovat, ci sa ten brum bude znovu objavovat. Na moj vkus to aj pri najnizsej hlasitosti hralo dost hlasno, miestami bolo pocut v pozadi brum a nepravidelne chrcanie. Ked rusenie v pozadi prestalo, tak radio inak hralo celkom pekne.

(mozno by nebolo odveci naformovat ten dvojity 50uF elektrolyt)
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 09 Feb 2018, 16:59

Konkretne som myslel C36. Ten treba dat s kvalitnym dielektrikom na vyssie napatie (10n/630V).
To brucanie zvykol sposobovat kondenzator C41 premostujuci usmernovaciu diodu. Bol tam pouzity ako tlmiaci clen na obmedzenie spinacich spiciek na diode.
Treba taktiez skontrolovat kondenzatory C29,30,31 najlepsie pripojenim noveho paralelne, a uvidite, ci brum odisiel.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa muziker » 09 Feb 2018, 18:48

ferguson, zareagujem len na tvoju poznámku "(mozno by nebolo odveci naformovat ten dvojity 50uF elektrolyt)"
Formovanie filtračného elektrolytu má zmysel iba pri dlho nepoužívaných (ale inak dobrých) kúskoch. Ale ak napr. nejaký kus stratí kapacitu, alebo sa poškodí prehriatím od blízkej elektrónky (vyschne elektrolyt v kondíku) tam ti už formovanie nepomôže. V niektorých prípadoch ale zvyklo pomôcť vstreknutie trocha destilovanej vody injekčnou striekačkou po otvorení čiernej gumovej zátky na vrchu.
Na tvojom mieste by som ale najprv vylúčil možné zlé zvitkové kondíky ako ti už radili.
U univerzálnych prijímačov v niektorých prípadoch pomôže znížiť brum aj obyčajné otočenie sieťovej vidlice tak, aby na kostre (chassis) bol jednoznačne nulák.
Spomenutý kondík C41 premosťujúci usmerňovaciu diódu by som najprv vyskúšal odpojiť jedným vývodom čo to urobí ...
Spomenutý C36 (10nF) ako ti povedali je väzbový na g1 konc. UBL21 a ten by mal byť kvalitný - rovnako ako všetky väzbové kondíky v prístroji ... v starých rádioprijímačoch je ich zvod často problém.
0
muziker

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 09 Feb 2018, 21:44

Dakujem za rady. Vsetky kondenzatory, ktore ste spominali budu na 99% vymenene. Kedze nemam ziadny pristroj na meranie kondenzatorov, tak som ich vymenil vsetky doradu, okrem tych sludovych (ci ako sa im nadava) a dvojiteho 50uF elektrolytu. V kazdom pripade v pondelok to hned skontrolujem.

Muziker: ako som pisal, nemam merak na kondenzatory. Ked uz nic ine, aspon by som sa to rad naucil ako sa formuju. Mam este par radii, ktore by si to zasluzili.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa muziker » 10 Feb 2018, 12:59

Nemusíš mať merák na kondíky, dá sa to "ošolichať" aj primitívnym spôsobom (aj keď je to pracnejšie a trvá to dlhšie) - v krajnom prípade si pomôžeš tak, že odletuješ jeden vývod pôvodného kondíka a skúšiš priložiť (pripojiť) miesto neho 100% dobrý kondík a meraním napätí, sledovaním zmien (príp. počúvaním porovnáš či to urobí nejakú zmenu). Ak sa nič nezmení, jednoducho bude asi pôvodný ešte OK a tak uvedieš obvod do pôvodného stavu kvôli zachovaniu originality ak máš rádio v zbierke a chceš ho uchovať v pôvodnom stave (ide to aj tak, že nový kondík vložíš do pôvodného obalu starého kondíka).
0
muziker

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 12 Feb 2018, 09:17

Ahojte, tak som to dnes skontroloval. C36, C41 a C31 boli vymenene za nove, takze su OK. Ten dvojity elektrolyt 29,30 je povodny, zatial som s nim nic nerobil.
Cez vikend som ale tak rozmyslal, ze keby je nejaky kondenzator vadny, tak by to malo blbnut asi stale? Nie ze raz ide dobre, raz nie.. Ci? Tak som rozmyslal, ci by nemohol byt problem v nejakom kontakte prepinaca?

(Vsimol som si este jednu vec. V obrazku rozlozenia suciastok pod chassis, je velka cast kondenzatorov oznacena pasikom. Ma to byt polarita? Podla vsetkeho su to zvitkove kondenzatory a oznacenie polarity na obale nemaju.)
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa miroja » 12 Feb 2018, 19:17

Skus este preverit, ci ma hlavny filtracny kondik (C29, C30) dobre pripojeny minus. Niekedy zoxiduje hlinik na spodu kondika, alebo sa na nom uvolni matica na spodu. Potom to niekedy kondikuje a nikedy nie.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 12 Feb 2018, 19:39

Tým pásikom je označený vonkajší vývod fólie..
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa ferguson » 13 Feb 2018, 14:23

miroja napísal:Skus este preverit, ci ma hlavny filtracny kondik (C29, C30) dobre pripojeny minus. Niekedy zoxiduje hlinik na spodu kondika, alebo sa na nom uvolni matica na spodu. Potom to niekedy kondikuje a nikedy nie.
Skontroloval som to, je to tam ciste, dotiahnute, kable prispajkovane.

Nasiel som ale, ze kondenzator C7 sa opieral o chasis a tym bol premosteny. Tak som to poposuval. Neviem ci to ma nejaky vyznam, ale ked som potom odskusal radio, tak hralo v pohode, pekne cisto. Este to par dni odtestujem, ale zatial to vyzera nadejne.

zdeno6505: vdaka za objasnenie. Ma toto oznacenie nejaky vyznam pri montazi?
0

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Tesla Accord 401U

Príspevok od používateľa miroja » 13 Feb 2018, 20:36

C7 ma funkciu len pri dlhych vlnach, nevidim dovod, aby mal vplyv na brum. Vsak uvidis.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok