TA 8215

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Feb 2018, 21:48

Chlapci mam na vas jednu otazku , mam doma 4 kanalovy zosilnovac do auta osadeny dvomi koncakmi s IO TA 8215 , co je asi 4 x 18 W . Kedze samotny IO ma vnutorne zapojenie koncakov do mostika tak asi uz dalsia moznost zapojenia do mostika nie je mozna , tak sa chcem opytat ci by bolo mozne ich zapojit pararelne a ako by vyzerala schema ??? 4-or kanal urcite nijako nevyuzijem , ale ak by to slo prepojit na vykonejsi dvojkanal , by sa to viac hodilo . . . Viem ze mi budete radit aby som sa na tie sracky vykaslal , ale ja by som to chcel este vyuzit a ak by bola mozna uprava podla mojich poziadaviek , potesilo by to ...
p.s. prepacte za diakriktiku ale som v nocnej a pisem iba z mobilu . . .
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa misocko » 24 Feb 2018, 22:33

nebudem studovat co je zac ten IO, ale ked je uz teraz v mostiku tak je to skoro konecna.
este ma napadla taka krutost ze navynut trafo ktore bude mat dve vstupne vynutia s impedanciou prisluchajucou vystupu toho zosika a sekundarom napajat reprak. Toto 2X a mas plny kufor + cenu noveho, dobreho zosika
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Feb 2018, 23:29

mostíkovejšie to už nepôjde - v mostíku už je. Je to jeho strop. Keď by to aj šlo spojiť paralelne (čo zrejme ani výrobca na tento druh nevymyslel ) - pre zväčšenie výkonu by si musel dať menšiu záťaž (impedanciu 2 ohm) Taký reproduktor bežný nieje - musel by si dať dva paralelne. A si v podstate na tom istom,ako keď zapojíš 4 reproduktory na každý kanál zosilňovača zvlášť a pripojíš po dva na L a R kanál.

Tiež by sa dalo použiť len dva kanály ( jeden IO ) ako L a R a použiť kvalitnejšie a aspoň o 3dB citlivejšie repráky. Akustický výkon by bol vyšší a druhý integrák by si mal ešte v zálohe :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 24 Feb 2018, 23:43

No ako pisete , mostikovejsie to nepojde (to som aj pisal , myslel som spojit pararelne ) , ale ako pises tiez som myslel ze ked inak nebude pouzijem iba jeden . . . O impedancii repro by som sa nebal , kedze teraz je prednostne urceny pre zataz 8 ohm , takze neslo by sa na 2 , ale na 4 ohm. Jedna sa mi o to ze na tom module su osadene - zapojene dva IO a tak som ich chcel vyuzit . . . Nechcem to do auta ale na terasu ! Dal by som to na 12V zdroj a napajal tym repro vonku na terase pod striezkou (a tam neplanujem davat kvalitne bedne , najlepsie nejake auto repro dvojpasma ,umiestnene do dreveneho oblozenia strechy co znesu aj vykyvy pocasia . . .
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 25 Feb 2018, 07:51, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Feb 2018, 07:44

k tej impedancii... v datasheete uvádzajú ,že uvedený men.výkon 18w je do záťaže 4 ohm pri 12V. Tak že pri 8 ohm to musí byť menej...
Je trochu škoda,že tam chceš použiť také reproduktory,ale pokiaľ nemáš nejaké vyššie nároky na kvalitu hlasitosť bude pri normálnom posedení lepšia ako z nejakej tescobúdky. Pre didžinu počas oslavy to bude málo aj pri dvojnásobnom výkone :D stúpajúce ampére spôsobené konzumáciou alkoholu nestíha koliečko Volume dorovnávať :lol:
Ja mám na terase teslácke trojpásmovky živené z receivra a hrá mi to tam k véééľkej spokojnosti :)
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 25 Feb 2018, 08:02, upravené celkom 1 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa Milos66 » 25 Feb 2018, 07:56

No, veru. Z tých 12 voltíkov by som nečakal nejaký burácajúci rokenrol.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Feb 2018, 08:21

Ono aj z tých 12V pri dobrých reprákoch sa dá celkom dobrý randál narobiť. V miestnom Pube sme v hlavnej miestnosti namotovali ryžové rádio s písaným výkonom 2x20W + 3 zosilňovače rovnakého výkonu pre zónové ozvučenie(druhá miestnosť,terasa,WC) , všetko je napájané 12V z PC zdroja a beží to tak na 30-40% výkonu pokiaľ sa všetci zúčastnený neprifázujeme na jednu nôtu .... potom je už aj 100% málo :lol: :lol: :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 25 Feb 2018, 08:45

PAM8610
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa Dolfi » 25 Feb 2018, 13:12

cool-zool napísal: Dal by som to na 12V zdroj ...
Prečo 12 V ? Katalóg dovoľuje výrazne viac, (25 V naprázdno, 18 V pri záťaži). A prečo ti vadia štyri repráky, keď chceš rámus ? (Po dva na kanál.)

Takže, povedzme trafo 15 V, (nech je rezerva), aspoň 100 VA, dostatočná filtrácia, dobré chladenie IO a je to ! :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Feb 2018, 15:55

Neviem odkiaľ beriete že chcem z toho rámus ?! Terasa je asi 3 x 5 m otvorená so zastrešením a ako som spomínal chcem umiestniť pod strechou ( v drevenom obklade dva dvojpásmové auto repro čo by odolávalo aj vonkajšiemu prostrediu - výkyvom teplôt , hmle a pod.) , viem že to nebude bohvie aká kvalita (hlavne ak plánujem repro s hliníkovou membránou a gumeným závesom niečo ako Peing , sencor a pod.) A tu vzniká asi menší problém , lebo tieto repro nie sú ani zďaleka naj a kupovať štyri mi príde zbytočné , ( a keď časom ich počasie zničí nebude ľúto za vyhodenými peniazmi , a preto aj tento zosík čo mám zadara ) a do takého prostredia nechcem vrážať prachy na Hi-Fi ozvučenie iba aby tam hralo nejaké to rádio alebo mobil keď si pôjdem na terasu vypiť kávu , zafajčiť a keď si tam sadneme so susedom aby nebolo ticho - nech niečo hrá trochu krajšie ale nie ako z nejakých Tesco krabíc (ako vyššie spomínali ) ?! A ak by trebalo viac hlasitosti nech je tam rezerva . Prečo 12 V ? práve ako sa spomína zo starého PC zdroja ( už mám na terase natiahnutý 12V rozvod na LED svetlá ) . . .
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 25 Feb 2018, 21:22

A naviac , odbocili sme od povodnej temy ! Chlapci nikto nic , ziadne skusenosti s pararelnym zapojenim koncovych zosilnovacov tvorenych z IO ??? Ci myslite ze to nebude fungovat ?
p.s. zase pisem bez diakriktiky z mobilu a zase z nocnej . . .tak sorry . . .
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Feb 2018, 23:14

cool-zool napísal:mam doma 4 kanalovy zosilnovac do auta osadeny dvomi koncakmi s IO TA 8215
cool-zool napísal:Chlapci nikto nic , ziadne skusenosti s pararelnym zapojenim koncovych zosilnovacov tvorenych z IO ??? Ci myslite ze to nebude fungovat ?
Mám skúsenosti - ale s LM3886 paralelne , most aj kombi - to funguje...
s TA8215 to neskúšal asi ani výrobca ...a ten ich má na testovanie dosť....
ty máš dva...skúšaj :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa Dolfi » 26 Feb 2018, 19:50

Za moju radu si ma zdrbal ! Repráky naviac kupovať nechceš ! Napájanie len 12 V ! Tak nám, prosím ťa vysvetli, čo tým paralelným radením vlastne chceš dosiahnuť ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 27 Feb 2018, 07:27

Dolfi , nikto ťa nezdrbal , teda aspoň ja nie . Len som písal že mám spravený 12 V rozvod na terase , tak mi prišlo nelogické stavať druhý napájací zdroj pre zosík ( aj keď by to nebol problém ) , chcel som len využiť oba integráče na tom module . . . (za účelom dosiahnutia prípadného vyššieho výkonu - zaťažitelnosti tými Low autoreprákmi ) !
Ale asi sa na to vykašlem a druhý odpojím z plošáku - z napájania aby ostal do rezervy a zbytočne nepapal . . .
Sami dobre viete že takéto použitie (vonku , vplyvom počasia ) nemá dlhú životnosť a aj to je dôvod to spraviť čo najlacnejšie . . .
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa Dolfi » 27 Feb 2018, 14:30

Ak si uvedomíš, že výstupný výkon je jednoznačne daný napájacím napätím a zaťažovacou impedanciou, tak tuná výstupný výkon paralelným radení zosilňovačov nezvýšiš.

Ale konkrétne: Napájanie 12 V, zosilňovače v moste, výstupné napätie nemôže prekročiť 12 V. Do 4 Ohm nie sú to ani 3 A, do 2 Ohm ani 6 A. Zosilňovač limituje pri 9 A. Paralelné radenie nemôže nič priniesť, (okrem problémov).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: TA 8215

Príspevok od používateľa cool-zool » 27 Feb 2018, 18:21

Dolfi , ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď hodnú tvojich kvalít ! Niečo podobné som potreboval počuť - teda prečítať ( ale pravdu povediac opačná verzia by ma viac potešila )! Tak sa na to pararelné zapojenie vykašlem a keď bude teplejšie vyskúšam to s jedným IO na tých 12V a keď to bude o ničom skúsim so silnejším zdrojom (vyššie napätie) a keď to aj tak bude o ničom tak ten modul niekomu darujem za poštovné . . . :lol:
0

Napísať odpoveď