Modul zosilňovača zadymil

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 31 Máj 2018, 22:33

Zdravím, mám tieto 2 moduly zosilňovača https://www.gearbest.com/raspberry-pi/p ... id=1433363. Oba som po jednom napojil na zdroj zo staršieho zos. (dva vedenia ±65V, neviem či sú paralelne prepojené alebo má každé vedenie vlastné kondenzátory), vstup z mixpultu, oba hrali. Potom som ich napojil oba naraz na ten istý zdroj, každý na jedno vedenie, žiadny problém až kým som na vstup jedného a potom druhého nepripojil cinch z mixpultu, vtedy v časti na obrázku niečo začalo dymiť. Nevšimol som si presne ktorá súčiastka dymila a či aj na druhom module, lebo som chcel čo najrýchlejšie odpojiť mixpult, ale tipujem to na ten 10Ω smd rezistor pri svorkách, jeden vyzerá byť na dva kusy a druhý dohneda. Prestalo to dymiť, ventilátory išli a po chvíli som vypol aj zdroj. Odvtedy som to nemal zapnuté, pre istotu. Čo sa mohlo stať? Prečo po jednom oba moduly hrali a keď sú spolu na jednom zdroji tak po pripojení vstupu zhoria? Je nejaká šanca, že zhorela len jedna malá súčiastka a zvyšok (budiaci io, mosfety) to prežil? Čo som spravil zle a ako to mám opraviť, ak to teda neodišlo celé? Ďakujem za pomoc :)
IMG_20180531_214914.jpg
IMG_20180531_214928.jpg
IMG_20180531_214958.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Merak » 01 Jún 2018, 02:10

Bez schémy sa ťažko odpovedá, čo je zač ten 10Ohm odpor.
Je k tomu nejaká dokumentácia? Vidím tam iba jednu svorkovnicu s piatimi svorkami, čo sa na ne zapája?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 01 Jún 2018, 07:30

Jediné čo mám sú informácie zo stránky obchodu, pochybujem že sa k tomu celému dá nájsť schéma, ale aspoň logicky sa dá prísť na to, čo ktorá časť robí. Pod chladičom je budič irs2092, k tomu sa dá nájsť datasheet, a mosfety. Na svorky sa napája sym. zdroj, modrý -, žltozelený GND a hnedý +, ďalšie dva hnedé sú výstup. Okrem výstupného filtra je tam myslím len regulátor napätia pre ventilátor + jeho súčiastky a ten rezistor s dvoma diódami ktoré sú pravdepodobne pripojené na - a + zdroja, možno ako ochrana pred prepólovaním? Inak o tom nič viac neviem.
0

MarekK84
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 02 Dec 2014, 11:33
Bydlisko: LH
Vek: 39

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa MarekK84 » 01 Jún 2018, 08:33

0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa misocko » 01 Jún 2018, 09:39

nemam teraz cas studovat zapojenie a hlavne Ty nevies cim to napajas , ale myslim ze minus jednej vetvy nema ten isty potencial ako minus druhej vetvy a ty si ich spojil cinhami , cim si ich vlastne vyskratoval
horelo teda napajanie
prever si ten zdroj , medzi minusom jednej a druhej vetvy musi byt nula

jasne, ty si pouzil simetricke napajanie , pricom +65V a 0 si napojil na jeden zosik a 0 a -65V na druhy zosik, že mam pravdu ?
poprosim K+, uz mi ju dlho nikto nezdvihol :lol:
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 01 Jún 2018, 10:02

Ten zdroj dnes preštudujem, je to sym. trafo s dvoma vetvami, dvoma usmerňovačmi a 4 kond. Čo sa týka pripojenia napájania, zapojil som to myslím správne, na oba išlo -65V, 0V, +65V.
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 05 Jún 2018, 21:54

Nemal som na to moc čas, ale dnes som sa na to pozrel, odmeral som napätie medzi vetvami, medzi + aj - je len okolo 200mV, to by nemal byť problém nie? Na čo presne slúži ten 10Ω smd rezistor? Pretože to sa mi zdá ako jediná súčiastka ktorá vtedy mohla dymiť a na druhom module je ten rezistor prasknutý (môže fungovať aj bez neho?). Skúšal som zapojiť ten, kde je ten rezistor v poriadku, všetko vyzerá normálne (pokojový prúd, nič na výstupe, nič nedymí/nesmrdí) až na vstup, kde som nameral ∼6V, môžem do toho niečo zapojiť (mobil, mixpult) alebo je niečo zle a treba to opraviť?
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Jún 2018, 21:59

No ak na vstupných svorkách máš striedavé napätie 6V (neviem ako a kde si to nameral) , ale to by nemalo byť ! Ak tam pripojíš nejaký zdroj signálu kde nebude na výstupe kondenzátor tak ti to napätie z modulu narobí väčšie škody !
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 05 Jún 2018, 22:08

Nameral som to na vstupnom konektore medzi vstupom signálu a GND vstupu, ale medzi vstupom a GND zdroja nebolo nič, takže zem zdroja asi nie je spojená so zemou vstupu.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa oravan » 05 Jún 2018, 22:23

Ako ako mix má spoločnú zem ok a tie moduly nie hm a na vstupe je 6V vstup je v háji ,tie odpory musíš vymeniť a dať tam správne len prpti kostre to by nemalo fungovať ale proti mínusu a kostra potom prepojená z mínusom ver že to je tak skúsenosť z podobným zariadením
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Jún 2018, 22:24

To že sú GND signálu a zdroja samostatné je v poriadku - to sa tak robí ! Rád by som ti viac pomohol , ale to je D-čkový zosilňovač - a to nie je moja parketa a naviac bez schémy ?! Ale sú tu machri aj na takéto veci tak trpezlivosť a čakaj na fundovanejšiu odpoveď !
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa oravan » 05 Jún 2018, 22:29

D čkový či A čkový v tom zapojení napájanie je to v poctate to isté moduly sú rovnaké a tie vyžadujú rovnaké zapojenie
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa misocko » 05 Jún 2018, 22:49

predtym nez na to nieco pripojis , si kup merak aspon za par € a zacni merat. (sorry, merak zjavne mas :) )
10R odpor je podla schemy len v napajani svaba, ked on dymil, rozhodne by som tam nic nepripajal
1. takze pre zaciatok , ake je napetie na pine 12 oproti zemi?
2. s tym tvojim zdrojom, zmeraj prud medzi minusmi oboch vetiev, osobne by som to v buducnosti napajal jednym zdrojom, napr aj tak ze spojis obe vetvy (+ na + ; a - na -) samozrejme medzi plusmy aj minusmy mysi byt nulovy prud !
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 06 Jún 2018, 08:00

Takže pomeral som čo som vedel, napätie na oboch vetvách je ±65V, medzi plusmi a mínusmi vetiev je <250mV, takže zdroj je myslím v poriadku. Na vstupe som teraz nameral 8V AC. Ten rezistor, aj keď dymil má stále 10Ω takže som ho zatiaľ nemenil, ale napätie na ňom som nenameral žiadne :? Napätie na pine 12 toho čipu je 50V, v datasheete som sa nevyznal tak neviem koľko tam môže byť. Toto je iba o jednom module, druhý ktorý nedymil ale za to má prasknutý ten rezistor som zatiaľ nezapájal ani nemeral.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa misocko » 06 Jún 2018, 08:16

ak sa nemylim na pine 12 ma byt maximalne 20V, merias oproti GND alebo oproti -65V ?
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 06 Jún 2018, 08:29

Oproti GND
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa joži » 06 Jún 2018, 09:37

ak je tam ISR2092 ako budič tak ten má zdroj pre analogovú časť tvorenú zenerovými diodami o napatí cca +/-6V. ak tam máš na vstupe 6V tak je možné že sa poškodila analogova časť mimo iného.
IRS napajanie sa vztahuje k -65V ak si tam proti zemi nameral -50V tak je to OK, samostatný obvod ma napajanie 15V. Je tam
HS a LS budič horne mosfety sa budia cez boostovaci obvod aby sa zaručil dostatočný naboj na otvorenie horného tranzistora nakoľko musí byť signal shiftnutý .

Bez osciloskopu to neopravíš. Treba skontrolovať či funguje zdroj hodín a či sa budí koncový stupeň.....
0

Michachal98
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 05 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 25

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa Michachal98 » 06 Jún 2018, 10:36

Osciloskop buhužiaľ nemám, mám akurát multimeter, s tým sa dá zistiť niečo viac? Poprípade na to pripojiť zdroj signálu a repro ktoré môžem zničiť a skúsiť čo to spraví? Hlavne nechápem ak je zdroj v poriadku prečo to zhorelo po pripojení vstupu..
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa joži » 06 Jún 2018, 11:48

zosilňovač ako taký nepotrebuje GND k svojej činnosti, čos a týka budiča IRS digitalnej časti. (IRS je polmostový budič) Pokial sa dodrží spravna polarita tak je to OK. problem nastane ak sa pripoji zdroj signalu a tým sa jednozančne definuje potencial na GND ak sú rozdielne tak tadial pretečie prúd a to sa stalo tebe...
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Modul zosilňovača zadymil

Príspevok od používateľa amater63 » 06 Jún 2018, 19:16

Ahoj joži - nepochopil jsem,opravdu ne. Dej do placu jak jsi to myslel.Děkuji ( nemám žádné zkušenosti jako píšeš ) :confused: , :pain:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok