Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2018, 12:37

Caute,
staviam si radio, ktoreho sucastou je aj AM prijimac, konkretne tento:
AM.png
Hra dobre, len ked je pripojeny na zosilovac s LM386.
Avsak ja chcem pouzit namiesto LM386, iny IO, konkretne TDA7266S. Mam ho zapojeny podla datasheetu, takto (oba IN vstupy idu na jediny OUT vystup AM prijimaca, kedze ten je mono):
tda.PNG
Na vstupoch tohto zosilovaca mam este dvojbezcovy 10k potenciometer na regulaciu volume. Jedna nozicka na vystup AM prijimaca, druha nozicka na vstup zosilovaca a tretia nozicka na GND.
Problem je, ze to hra velmi potichu, aj ked mam volume na maximum, a k tomu to blbne, dava to pecky do reprakov a hvizda, ako keby tam nieco kmitalo. Hvizdanie a pecky do reprakov sa menia, ked tocim potenciometrom ladenia, v niektorych castiach to neblbne vobec a v inych zas vyrazne. Ak zapojim sluchatka priamo na vystup AM prijimaca, tiez to hra velmi potichu, ale aspon neblbne.
Takze som si nasiel schemu predzosilovaca, ktory som zaradil medzi vystup AM prijimaca a potenciometer volume. Vysledok: hra to uz hlasnejsie, ale len do urcitej hlasitosti (asi do polovice bezca volume potenciometra). Vyssie to uz iba hvizda a blbne. Schema predzosilovaca je takato: (tranzistor som dal KC238 a napajanie 12V):
preamp.jpg
Rovnakych 12V pouzivam na napajanie AM prijimaca, aj ako ladiace napatie pre varikap, aj ako napajacie napatie audio zosilovaca.
Podotykam, ze audio zosilovac je 100% spravne zapojeny a OK, pretoze pri privedeni signalu z PC alebo VKV prijimaca (co je moj dalsi modul) hra velmi dobre, aj regulacia volume funguje. Takze mam podozrenie, ze tomu AM prijimacu este nieco chyba, a ze ho nemozem pripojit na audio zosilnovac len tak, a ked to hvizda tak asi aj ten predzosilovac nie je vhodny...? Co vy na to, unika mi nejaka zakladna vec...?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa breta1 » 14 Júl 2018, 13:07

Nějak nechápu, kam je připojena zem EARTH
A ten tvůj potenciometr 10k je strašně malý, měl by mít více než 100k a logaritmický.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2018, 13:48

Zem EARTH je pripojena na radiator. Ale ten AM prijimac blbne, aj ked nemam pripojenu antenu ani EARTH. Aj tak by to bolo zbytocne, lebo teraz cez den nic na SV ani DV nechytim. Ocakavam, ze to sice bude sumiet ale aspon nebude hvizdat a davat pecky do reprakov.
Skusim zatial ten 100k potak na volume.

-- Spojený príspevok 14 Júl 2018, 14:03 --

Tak ako som si myslel, vymena potaku za 100k neurobila ziadnu zmenu. Ono to blbne aj ked tam ten potak nemam (a je to vlastne "na plne gule").
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Júl 2018, 16:40

Ladenie toho AM zapoj podľa https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 76c0aaf3fd , môj príspevok úplne dole.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2018, 16:55

Zdeno, predtym som si myslel, ze si v tom prispevku poslal ten isty obrazok, ako ja, ale teraz zistujem, ze si odobral jeden vodic. Preco a ako by to malo pomoct? Ja ten AM prijimac mam uz na plosnom spoji a funguje dobre, ked je pripojeny na LM386. Preto neviem, ako by tato uprava mohla pomoct s mojim problemom, ktory mam pri pripajani na TDA.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 14 Júl 2018, 19:07

V tvojej schéme máš anódu varikapu zapojenú na výstup toho IO. Podľa mňa to chytá spätnú väzbu.
V mojej upravenej schéme je anóda zapojená na GND.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2018, 20:36

Ano, znie to presne ako spatna vazba.
Toz urobil som pozadovane upravy na plosaku, a nestacil som sa cudovat - totalne ziadna zmena :x ja to nechapem, ved to je dost drasticka uprava zapojenia...
Nejake dalsie napady?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa amater63 » 14 Júl 2018, 21:03

Ahoj,odpoj ,přeruš -pin 6- IO. TDA....,pokud to máš tak jak jsi to dal.Potom dej vědět.6 - je mute .
Prílohy
Pokud to bylo O.K z jiného zdroje-IN ,mlčím.
Pokud to bylo O.K z jiného zdroje-IN ,mlčím.
stažený soubor.png (5.25 KiB) 2802 zobrazení
tda.PNG
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 14 Júl 2018, 22:12

Odpojil som MUTE a repraky boli ticho. Samozrejme, vsak to nemalo preco pomoct. Zosik, ako som pisal, je stopercentne OK, lebo na VKV rozsahu hra bez problemov.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 15 Júl 2018, 15:29

No, nastal trochu posun vpred. Skusil som vymenit modul zosiku za iny s LM386 a blblo to tiez. Teoreticky by to mohlo byt aj tym, ze to tu mam rozlozene na 2 breadbordoch a vsade plno kablikov...? Ale zase AM prijimac, FM prijimac, stereodekoder a zosik s TDA su uz normalne na plosaku.
Na napajanie predzosiku som dal 100n kondik a 2x3300u kondiky, na napajanie zosiku s TDA som dal 3300u kondik a na napajanie AM prijimaca tiez 3300u kondik. Znatelne sa to zlepsilo, ale nezimizlo uplne. Iba sa hranica hlasitosti, pri ktorej to "kmita", posunula vyssie. Dalsie pridavanie kapacity do napajania AM prijimaca to zase zhorsi, a dalsie pridavanie kapacity do napajania zosika alebo predzosika, to len o malicko zlepsi. A rovnako sa to sprava, ci to napajam zo stabilizovaneho zdroja alebo z oloveneho akumulatora. Tak ja neviem, to tam mam dat desattisice mikrofaradov ci co? :confused:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 16 Júl 2018, 07:46

Hoď sem schému toho modulu s LM386 s ktorým to neblbne. Imho Ti na module s TDA chýba nejaké blokovanie na vstupe, ktoré by zabránilo vniknutiu VF zložiek do vstupu zosilňovača a ten sa rozkmitá. Alebo skús na vstup nejaký integračný člen s ft povedzme 15kHz.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2018, 17:00

Povodne som pisal, ze s LM386 to neblbne, lebo som to skusal iba tak, ze AM prijimac napojeny na zosik s LM386 a nic ine v obvode nefigurovalo.
Vcera som to skusil opat s LM386 a blblo to tiez (ako som uz vcera pisal), takze je to nejaky vseobecny problem s tym AM prijimacom pripadne predzosilovacom (schemy vid hore). Rozdiel oproti situacii predtym je, ze teraz z rovnakeho 12V zdroja napajam VKV prijimac, stereodekoder, RDS dekoder, atmegu328p, 2x16 displej a 2x rele. Pricom polovicu z tych veci mam na breadbordoch.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 16 Júl 2018, 17:10

No ja z tých Tvojich pokusov začínam byť jeleň, takže ďalej sa dištancujem.
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Harchom23 » 16 Júl 2018, 22:14

píšeš že na napájaní prijimača máš 3300u kond, skúšal si tam dať aj nejakú keramiku?? napáda ma, či sa tam niečo nesere cez výstup toho prímača, ako to napájaš na zosík? skús čo najkratším vodičom, a skúsil by som zmeniť hodnotu výstupného kondu, či to nejak cez neho nekmitá...
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa oravan » 16 Júl 2018, 22:26

aký máš trafáčik čo ak ten už nestíha
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 16 Júl 2018, 22:55

Harchom23 napísal:píšeš že na napájaní prijimača máš 3300u kond, skúšal si tam dať aj nejakú keramiku?? napáda ma, či sa tam niečo nesere cez výstup toho prímača, ako to napájaš na zosík? skús čo najkratším vodičom, a skúsil by som zmeniť hodnotu výstupného kondu, či to nejak cez neho nekmitá...
Keramiku som skusal, 100n. Ziadny rozdiel. Na zosik je to napojene cez predzosik (schema vid hore). Na napajani predzosika je 2x3300uF+100n. Na napajani zosika 3300uF+470uF+100n. S tym "co najkratsim vodicom" to uz zlepsit nemozno, je to na breadboarde, lepsie to uz nebude. Mozem snad len dufat, ze sa to zlepsi, ked to hodim na normal plosak. Vystupne kondiky zo zosiku nejdu ziadne (zapojenie podla datasheetu, ani tam nie su).
Oravan: trafak urcite stiha, ako pisem, blbne to aj s napajanim zo zdroja, aj z akumulatora (odber je do 500 mA).
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Harchom23 » 16 Júl 2018, 23:07

myslel som ten kond čo je na výstupe toho prímača.... ak tak možno ešte skúsiť hodiť neajaký lineárny regulátor, alebo aj len rezistor a zenerku, na stabilizáciu napätia na R1
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 17 Júl 2018, 17:51

Zmena vystupneho kondiku AM prijimaca za 100mikro nepomohla.
Zapojenie napajania AM prijimaca cez 9V stabilizator pomohlo. Lenze kedze chcem ladiace napatie pre varikap co najblizsie k 12V, pouzil som zenerku na 11V v serii s rezistorom 22Ω. Zo zenerky odoberam napatie cca 11V a napajam nim AM prijimac aj predzosilovac. Potom som zacal po jednom odoberat tie velke kondiky. Zistil som, ze je potrebny len jeden 3300u na napajani predzosilovaca.
Slape to paradne. Takze vdaka za vyriesenie problemu. Karma leti tvojim smerom! :applause:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa amater63 » 17 Júl 2018, 18:47

Gratulace.Jenom jsem se chtěl zeptat kolik přijímáš stanic a v jakém pásmu AM je široký pojem.Já "chytnu " 2 stanice a to na několika RX. Za to rušení všeho kolem plnou :butthead: tak proto se ptám. Ale na KV např.3,5 MHz je to jiné. :(
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako pripojit AM prijimac k zosilovacu

Príspevok od používateľa Mek » 17 Júl 2018, 18:54

Na DV len Cesky rozhlas Radiozurnal a na SV asi 6 stanic. Na PC cez SDR ich ale chytam asi 20. KV je samozrejme ine, tam je natresk :)
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok