Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

srna28
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 43
Dátum registrácie: 12 Jún 2013, 19:10
Bydlisko: Michalovce

Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa srna28 » 15 Sep 2018, 10:52

Ahojte chlapi, mam problem s mojimi 2.1 reproduktormi logitech z313 a neviem si rady, preto vas chcem poziadat o pomoc. Problem je nasledovny. Pokial je hlasitost na nizkej urovni tak vsetko funguje ako ma. Ked vsak postupne pridavam hlasitost nad urcitu uroven tak zvuk zacne sekat. Repraky som rozobral. Je v nich operacny zosilnovac STA540. Ten som napojil na osciloskop a sledoval priebeh 1khz tonu a tam som videl co sa vlastne deje. Pre ozrejmenie prikladam video, zlty signal je vstup operacneho zosilnovaca a modry vystup op.z.. Moze byt vadny ten cip, pokial zosilnuje len do urcitej urovne, alebo mam hladat chybu niekde inde.
Dakujem za rady
Video
https://www.youtube.com/watch?v=sJZ2CDwczx0&t=2s
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Sep 2018, 17:18

Ak si nechceš odpáliť repráčiky v tých bedničkách, tak to púšťaj do odporov. Pozri si impedanciu repráčikov a také odpory tam daj.

V švábe sú štyri zosilňovače, blbnú všetky ?

Zaves prvý kanál osciloskopu na výstup a druhý kanál na zdroj. Pomeraj napätie na ňom a pozri sa aj, čo sa na ňom deje.

Ten šváb má max. napájacie napätie 24 V bez signálu a limituje na 4 A. Skús zhodnotiť situáciu, (napájacie napätie, teplota švába = max. 70 st. C, impedancia repráka).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Re: Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa chaser » 15 Sep 2018, 19:44

Dva zosilnovace v tom svabe nejdu vobec, ani vstup ani vystup tak odhadujem ze sa nepouzivaju. Na zvysnych dvoch je situacia rovnaka tzn. Pri zvysovani hlasitosti to ide len do urcitej urovne. Zatial som meral len prud zo zdroja. Pri beznej prevadzke ked zvuk funguje odobera zo zdroja nejake 2 A. Akonahle pridam hlasitost nad tu kriticku uroven tak prud prudko poklesne. Skusim este na ten osciloskop to napojit
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa Dolfi » 15 Sep 2018, 20:58

Ten prúd 2 A je pri vybudení len jedného kanála ? Ak hej, tak z toho švába viac nedostaneš. On limituje pri špičke 4 A ...
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

chaser
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 21 Dec 2016, 21:31

Re: Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa chaser » 16 Sep 2018, 11:19

2 A pri vybudeni oboch kanalov. Skusim vymenit ten chip. Myslim ze to bude robit on kedze vstup toho vykonoveho zosilnovaca funguje normalne podla osciloskopu.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pomoc pri diagnostike poruchy reproduktorov

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Sep 2018, 19:42

Ako myslíš ! Aj tak sa dá ...

Ak by si mal chuť, (no nepredpokladám), dalo by sa to aj pomerať a zaujať presnejšie stanovisko. No bolo by treba pomerať nasledovné:
- napájacie napätie bez signálu
- napájacie napätie pred okamžikom "zblbnutia"
- zistiť (odmerať) impedanciu reproduktora
- zmerať úroveň výstupného napätia, (osciloskopom, buď nula-špička, alebo špička-špička), tesne pred "zblbnutím"
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok