Elektrónkovy DAC - Stavba -

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa misop » 20 Sep 2018, 10:07

Caffte machri,

po stavbe projektu koncaku PP EL34 podla Jolidy, sa zamyslam nad stavbou lampoveho DAC.
Chcem sa preto najskor ako amater spytat na vase doporucenia, idealne odkaz na nejaky KIT plus nejake UPgrady...co sa pripojenia tyka malo by to byt optika, RCA a aj USB, pripadne bez USB...
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Sep 2018, 10:35

Otazka znie. Chces DAC s napatovym alebo prudovym vystupom? Panuje mienka (a v podstate s nou suhlasim) ze DAC s prudovym vystupom hraju lepsie.
0

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa misop » 20 Sep 2018, 13:37

Povedzme ze taky aky si staval alebo by si staval ty...
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Sep 2018, 13:47

V profesionalnej brandzi mam za sebou niekolko DAC. Doma mam jeden rozpracovany s PCM1792/1795, ktore uz su v podstate obsolete, ale kedze maju I vystupy, tak som im dal prednost. Na zaciatok by som ale skor Ti odporucil nieco s V vystupom, kedze nepotrebujes riesit I/V prevodnik. Ci taku PCM5102, alebo mozno nieco od Sabre, AK apod. Otazka je, ci chces riesit nejaky upsampling apod. Dalsim problemom moze byt USB, pre USB 2.0 Audio class potrebujes doslova dalsi MCU, ktory riesi asynchronnu komunikaciu s PC atd. Ale videl som na ebayi uz nejake kity, takze nemal by to byt problem, ale zameral by som sa na tie, ktore maju I2S vystup, nie SPDIF apod. I2S mozes krmit rovno DAC. Jedine ze si vyberies nejaky s SPDIF vstupom. S elektronkami sa pure-tube DAC neda postavit, z pochopitelnych dovodov, ale nejaky "lampizator" sa pouzit da. Nezabudni na filter apod. Vsetko podstatne sa dozvies vacsinou v datasheete k danemu DAC.
0

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa martin knocik » 20 Sep 2018, 17:53

Len tak aký zmysel má použiť 24 bit DAC ktorého výstup narvete do elektronkového skreslovača so skreslením v percentách ?

Postavte si k elektronkam dobovu technologiu, tzv elektromechanický DAC, to je technologia ktorá existovala už pred 2 svetovou.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Sep 2018, 18:01

Ukludnime sa.
Skreslenie dobrehu "buffra", budica, atd. nie je vobec v jednotkach percent, ale skor v stotinach, aj tisicinach. Niektore solid state zapojenia su na tom horsie. A ked uz, tak rovno 768kHz/32b, nebudeme trocharit.
A co sa tyka elmech prevodnika, bol by si prekvapeny, da sa to celkom jednoducho aj bez neho, len to bude o dost vacsie ako nejake SO20 apod.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa hpeter » 20 Sep 2018, 18:40

Elektrónkovy DAC
co si my mame predstavit pod tymto pojmom? tie usb/dac cipy obsahuju tisicky tranzistorov, nemozne to doma urobit. (a este velku centralu na balkone..)
ak to bolo myslene ze obycajna usb dac+ tube buffer tak to sa uz da pochopit. na vystupoch napr miniatury typu 6N16B alebo nuvistory 6S51N ...

ak teda fakt niekto chce pustit gros (skotulat vrece penazi dole schodmi) a urobit si univerzal preamp so special zvukom, tak potom nieco v style priamozhavenych triod z 20´-30´ rokov. napr 01A. (take preampy sa stavaju vacsinou za ucelom zjemnenia zvuku existujucej tranzistor. hifi sustavy.)
potom este preamp okorenit regulaciou hlasitosti s atenuatorom (nie odporovym ale s trafkami(striebrosmalt vinutia)) :)
Obrázok
http://www.sowter.co.uk/transformer-attenuators.php
Obrázok
Obrázok Obrázok
inspiracia
http://vinylsavor.blogspot.com/2013/12/ ... ening.html
http://vinylsavor.blogspot.com/2013/10/ ... x201a.html
http://vinylsavor.blogspot.com/2013/10/ ... rcuit.html
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa Wili » 20 Sep 2018, 20:27

casom som zistil ze DAC, akekolvek, sa doma neoplati stavat, lebo cas a energia nad tym premrhana nie je toho hodna. Ak sa chces zabavat s nejakymi dac modulmi tak si kup nejaky dac z ebayu, a mozes sa hrat s tym. Celkovo ci je DAC "analogovy" R2R spinany mosfetmi, alebo napatovy (v podstate to iste ale mikro verzia), alebo ci je prudovy robi zasadny rozdiel. Vo vseobecnosti ako vravi zdenoeddie tie prudove su zvukovo top, lenze su dost ojedinele a je ich malo, najznamejsi je ten PCM co uviedol zdenoeddie ja osobne ani iny nepoznam. Viem od Milosa ze ma nejaky DAC Teac, kt. tiez obsahuje tento prudovy cip aj nejake mcintosh preampy ich maju. Ide o to ze z toho nelezie klasicky napatovy symetricky vystup ale symetricky prudovy "budic" kt. mozes nakrmit symetricky operacny zosilnovac zapojeny ako sledovac prudu ci ako sa to prezyva a ten to prekonvertuje na napatie i-to-v. Preto aj zdeno poznamenal ze na to su celkom vhodne elektronky, lenze ja osobne dobre a vymakane i-to-v elektronkove zapojenie nepoznam.

Je ale diskutabilne ze ci v dnesnej dobe ma este vyznam zaoberat sa prudovym DAC, kedze mozno aj preto sa vyrabaju v dost malej miere lebo mam pocit ze ta technologia zacina byt dobehnuta ked nie aj prekonana velmi vysokokvalitnymi napatovymi DAC. Sucasne spicky napr. AK4497 v dual mono rezime maju tak silny a kvalitny vystup ze sa zacinaju podobat prudovym dacom a maju dokonca aj lepsi SNR a kopec inych parametrov.

Ono je to tak ze neide ani tak o DAC cip samotny, ako o i2s zbernicu, dobru komunikaciu s PC a velmi velmi velmi velmi velmi dobre premakany zdroj. Tiez neide o to aku sampling rate mas nastavenu (teda samozrjeme ze s tym suvisi sirka pasma) ci je to 44khz alebo 192k alebo 762k, niekedy to pocut. Len sa snazim nacrtnut ze nie je vsetko o vzorkovacej frekvencii ale o vsetkom ostatnom okolo, niekedy aj obyc 96k/24bit moze hrat ovela lepsie ako napr. 762k/32bit DAC ak je blbo spraveny.

A teraz k elektronkam, ak sa bavime o vystupnom bufferi DACu tak ano je to zvukovy prinos ale skor z ineho pohladu. Ide o to ze postavit elektronkovy diferak ktory by mal viac ako 35-40dB CMRR je velmi tazke, aj ked pouzijes najsamlepsi zdroj prudu a vsetko mozne tak to proste nie je take jednoduche. Jedine mi napada male signalove trafko (s tym sa da niekedy zazrakom dosiahnut snad 90dB CMRR), lenze trafo v ceste signalu nechceme. Preto na pozicii vystupneho bufferu je super vyhodny kremikovy OZ, fakt kvalitny, pretoze tie najkvalitnejsie a najlepsie OZ vedia spravit viac ako 120dB CMRR. Co to je a preco to chceme? CMRR = common mode rejection ratio, inak povedane u symetrickeho signalu co je pre signaly fazovo otocene je vyuzitelny signal a co je pre signal spolocne je odrusene s odstupom spominanych decibelov. Kedze DAC pri spinani fetov a posuvani napatia na vystupe robi nezanedbatelny bordel, cim vyssie CMRR mas, tym cistejsi signal z toho dostanes. Aspon z mojich osobnych pozorovani je najlepsi vysokokvalitny a dobre zapojeny OZ buffer, a za nim napr. vakuovy preamp, kde sa tie elektrony pri prelete vakuom snad ocistia od zbytkoveho bordelu :D :finga: skusal som experimentovat aj s elektronkovym "OZ" diferakom a hralo to velmi dobre, ale je to dost komplikovane a rozmerne riesenie.

Mam v krabici v pivnici nejaky tusim ze to je asi dual mono ak4495 s xmos u8 dava to 192k pcm a nejake dsd uz si nepamatam, mam k tomu rozrobeny aj elektronkovy buffer, len to ostalo vo forme modulov a nedokoncil som to, ak chces mozem ti to predat za nejaku velmi symbolicku cenu, a mozes sa s tym pohrat a polaborovat co to robi atd...
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 20 Sep 2018, 20:57

Este boli TDA1541 apod. s I vystupom, ale to je snad este vacsia vykopavka ako PCM. Niektori robili "pasivny" I/V konverter, tym ze na vystup zavesili presny R, a ubytok na nom zosilnovali dalej uz podla lubovole. Nejak podobne som to chcel riesit aj s lampami, ale tym DACom to velmi nevyhovuje, hlavne ked sa jedna o symetricky vystup.
Skus popozerat po nete, myslim ze bol nejaky Fin, ktory to mal celkom pekne vymakane, nieco sa da najst v starych cislach Glass Audio. Ale vsetko su to uz dost historicke veci, takze nejaky improvement je nutny.
I/V prevodnik s lampami je dost zaludna vec, preto ako som pisal, radsej nejaky DAC s V vystupom a za to "lampizator" na zaciatok.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa hpeter » 21 Sep 2018, 16:27

tak ako bola polozena otazka, mne je zrejme ze mu nejde o super parametre, skorej ze chce "zafarbeny dac".
v tom pripade cmrr atd riesit je mimo misu.
ked uz chce farbit, tak skorej by to davalo zmysel ist cestou modularneho-samostatneho preampu.
a zapoji si do toho co prave pocuva.
apropos dac; stretol som sa s nazorom ze najlepsi dac je ziadny. cize usb->1bit dsd out a lowpass filter (rc filter). :mrgreen: :pain:
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Sep 2018, 17:18

K elektrónkovému DACu sa vyjadriť nedokážem, ale viem ako hrá ten môj TEAC UD H-01.
Ako spomenul Willi, je tam použitý PCM1795 a na výstupe OP MUSES 8920 - ten má spomínanú hodnotu CMR typ. 110dB. Spolu je to kombinácia naozaj vydarená a musím povedať, že ten DAC hrá uchu naozaj lahodne a veľmi ľahko a svižne. Oproti PC zvukovkám, čo som mal (mAudio Audiophile 24-96 a neskôr ESI Juli@) je to dosť neporovnateľný rozdiel v prospech TEACu.
Ja z neho symetrického výstupu napájam aj Williho HA s 2xE88CC a 2x6N2P EV a to je naozaj zvuková lahôdka.
Teda ak by bola nejaká kombinácia toho PCM1795 a za tým nejaký Lampizátor, možno by to stálo za pokus sa s tým pohrať.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 21 Sep 2018, 18:22

Mam Tascam (Teac) https://www.whathifi.com/tascam/cd-240/overview
je to v podstate to iste ako pise Milos, a musim povedat ze hraje to suprovo. Je tam PCM1795, atd.

hpeter, stretol som sa uz aj s tymto, ale prakticku skusenost nemam, nejak tomu neverim.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa Milos66 » 21 Sep 2018, 18:25

Celkom fajný ten Tascam. Hromada podporovaných formátov.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa misop » 21 Sep 2018, 23:41

0
Naposledy upravil/-a misop v 07 Máj 2020, 11:28, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa Milos66 » 22 Sep 2018, 06:39

Ak ti nebude chýbať USB, tak to skús.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa misop » 07 Máj 2020, 09:38

Caute, vraciam sa po case k tejto teme...
Chcel by som sa teda do toho pustit, isiel by som do DAC lampucera, nakolko mr.Fikus (Lampizator) ju velmi vychvalil a plus jeho modifikacie, sa mi to pozdava. Nechcem ale cely KIT, ako som poslal o prispevok vyssie a teda DAC + Buffer. Objednam iba DAC a zvysok by som rad doriesil s vami.

Na zaciatok sa chcem spytat na vase doporucenia ohladom vystupnej casti(elektronkovej), co by ste doporucili (schemy, pripadne aj PCB) ?

Stavat BUFFER alebo nejaky LINE preamp?? ...ak by niekto vedel vysvetlit rozdiel medzi tymito dvoma, tiez by som bol rad.

tot odkaz na lampizatorov blog: http://lampizator.eu/LAMPIZATOR/LAMPUCE ... zator.html

Vopred dik za diskusiu...
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Máj 2020, 11:14

pridal lepsie kondiky, to pomoze cosi. bolo zaujimave dat nejake sklenene drobce a linkove trafka, mumetal.
line out trafka su step down, taky preamp je tvrdsi. bonus je izolacia (slucky) a moznost symetrizacie vystupu.
LL1630, parafeed LL1930...
Obrázok
buffer-katodovy sledovac vela so zvukom nespravi. zosilnenie <1
0

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa misop » 07 Máj 2020, 11:38

Hpeter, dik za prispevok...ale nechel by som to moc komplikovat a predrazovat vystupnymi line trafami. Skor by som chcel nieco beznejsie a pomerne jednoduche ze by to slo spravit aj ako hniezdo, pripadne len nejaky uni plosak...idealne by bolo nieco s pouzitim e88cc, nakolko mam 10ks NOS skladom, pripadne 6n2p...

toto som nasiel na aliexpress su tam pouzite e88cc...vas nazor ? Osadena doska bez lamp za 12€
Prílohy
ecc88 aliexpress.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 07 Máj 2020, 13:19

0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Elektrónkovy DAC - Stavba -

Príspevok od používateľa hpeter » 07 Máj 2020, 14:23

obaja ok. prilis velke vazobne c moze robit problemy. ecc88 nie su krive, skoda k*rvit s gfb.
pre ochranu sa dava dioda v priepustnom smere medzi 7,8. lebo po zapnuti vsetko studene, g vyleti na 260v a katoda 0v. 1n4148 je ok, alebo ge zlaty hrot.
priklanam sa k pencil tubes, ci dokonca nuvistory.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok