výstupný transformátor k 6S33S

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

AURORIX
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 13:04
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 53

výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa AURORIX » 22 Okt 2018, 20:06

Pozdravujem,

idem si postaviť jednoduchý zosilňovač s 6S33S.

Všetky súčiastky už mám, okrem výstupákov. Uvažujem o TTG-6C33CSE. Má s týmto trafákom prosím nejaké aktuálne skúsenosti? Uvažoval som aj o A-6C33, ale cca 11 000 Kč jeden, je mimo mojich možností. S navinutím v Blatnej nemám žiadne skúsenosti.

Veľmi pekne ďakujem za cenné rady!

Braňo
0

jeremysk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 19:10

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa jeremysk » 22 Okt 2018, 21:09

A-6C33 stoji 335 eur za kus. Nie že by to bolo málo ale tebou udávaná cena je 440 eur, čo sa mi zdá prehnané od prekupníka.
0

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4784
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa platon.rado » 23 Okt 2018, 08:34

S Blatnej mám výstupný transformátor. O triedu vyššie ako INDEL. TTG skúsenosti nemám... Musíš čítať iba fóra. 440€ by som za trafo nedal ani bohovi. Pošli schému.. Jednu mám aj ja, či sa podobajú..Odkiaľ si kupoval lampy ???
0
Najlepšie reprosústavy nie sú tie,ktoré nám najviac dajú,ale tie ktoré nám najmenej stratia.

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa muziker » 23 Okt 2018, 09:54

Na nete je ponuka týchto elektroniek: https://retrostore.eu/d/elektronka--6s3 ... c-1000127/ ale ich cena 17.50 € za kus a ešte šialenejšia cena je tu: https://www.tubeampdoctor.com/en/shop_O ... de_NOS_625 čo sa mi zdá byť už riadne premrštené, aj keď na druhej strane uznávam, že so znižovaním počtu dostupných kusov bude ich cena už len rásť ešte vyššie. Inak datasheet tejto elektronky je tu: http://www.jogis-roehrenbude.de/Russian ... heetMB.pdf

Ak by niekto mal chuť pozrieť si video na YouTube o zosilňovači s týmito elektronkami, môže mrknúť očkom tu: https://www.youtube.com/watch?v=Dua2pzoKzQQ a pekné video je aj tu: https://www.youtube.com/watch?v=AIUAZgOxG1s
0
Naposledy upravil/-a muziker v 23 Okt 2018, 10:02, upravené celkom 1 krát.
muziker

Používateľov profilový obrázok
diamos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 02 Júl 2018, 10:08
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
Vek: 51

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa diamos » 23 Okt 2018, 10:01

Ahoj, Ja mam pouzite trafa TTG pre PP zosilnovac s 2 x EL34 (teraz s KT88).Pozri tu na fore.

Toroidy funguju od 8Hz az do 100kHz.
V pocutelnom pasme takmer bez poklesu vykonu na okrajoch.

Bral som 4ks (aj pre brata) a cena bola cca 65,-Eur s DPH/1ks.

https://svetelektro.com/modules.php?nam ... a56d9298ab
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa muziker » 23 Okt 2018, 11:39

Niekoľko "úvah" o 6S33S:
Inak kdesi som pred časom čítal, že tieto elektronky sa využívali v sov. armáde (neskôr aj v armádach Varšavskej zmluvy) tak, že reálne pracovala len "1 katóda" v banke) a druhá slúžila ako (bojová) rezerva pre prípad poruchy, ale neviem čo je na tom pravdy. Údajne sa tieto elektronky používali vo vysielačoch tankov T-34, ale aj lietadiel typu MIG (?19 alebo aj 21 ?) pred zavedením polovodičov do elektronickej výbavy zbrojnej techniky.
Tu by som chcel upozorniť na jednu "zvláštnosť" ruských elektroniek kde v jednej banke bývajú dva systémy. Nie je výnimkou, že parametre oboch systémov sa líšia aj o 70 % (takéto elektronky sa ponúkali na predaj do civilného sektora, pretože nespĺňali parametre pre armádu). Zrejme to bolo zapríčinené humorne vzaté "nízkou pracovnou morálkou" ruských žien ktoré pracovali v továrňach na výrobu elektroniek :D. Preto úplne všeobecne bez uvedenia konkrétneho typu elektronky - napríklad pri ich činnosti v paralelnej kombinácii kým jeden systém pracuje v pohode, môže druhý systém pracovať už za hranicou svojich možností (občas sa to môže v krajných prípadoch prejaviť až "žeravou" anódou :D a pritom obidva systémy majú "bižutériu z pasívnych prvkov" aj napájacie napätia identické). Preto netreba ísť vždy k max. hodnotám uvádzaným v katalóg. listoch a sú vhodné a aj nejaké merania pred uvádzaním do činnosti napr v nf zosilňovačoch.
Najlepšie hrajú však 6S33S plným výkonom len ak sú obe polovice systému navzájom spárované s presnosťou 10 - 20 %, pretože čím väčšie budú rozdiely oboch polovíc, tým viac bude zvuk zosilňovača "suchý", až priam kovovo ostrý - čiže už to nebude ten pravý orechový - elektronkový zvuk. Naviac ak budete nútiť pracovať 6S33S na max. výkon, ľahko sa môže stať že už bude veľmi nestabilná s tendenciou blbnuť. Na druhej strane treba ale vyzdvihnúť, že tieto elektrónky nemajú konkurenciu v ich cenovej kategórii. Je preto len na konštruktérovi kam posunie svoj výtvor :).
Vraj nejakí domáci majstri skúsili túto alternatívu aj v nf zosilňovači a zvuk bol vraj oveľa lepší (výkon samozrejme klesol nižši - ak si dobre spomínam, tak niekde ku 12 W). Výkon je ale aj tak dostatočný, pretože asi nikto nepotrebuje v byte reálne viac než 5 W "elektronkového" výkonu. Na (len) porovnanie výkonu sa tu núka ako alternatíva novšia EL84 (6P14P) elektronka - aj keď už ide o pentódu.
Elektronka 6S33S pri práci len "jednej katódy" tak bola vraj lineárnejšia, stabilnejšia a mala tak aj dlhšiu životnosť, pretože aj rozptyl tepla je tak nižší (t.j. polovičný) oproti "2 katódam" pracujúcim súčasne.
Vhodnou alternatívou k novšej 6S33S by tak asi mohla byť jej staršia sestra 6S41S pre túto aplikáciu. Len treba dať pozor na rozdiely (
6S41S má Pa = 25W oproti 6S33S ktorá má Pa = 45W. Jednou z lepších možností k 6S33S je lineárna 6S45P, ... atď.
Aj keď sa bežne uvádza 600 Ohmová zaťažovacia impedancia pre 6S33S, v niektorých prameňoch sa uvádzalo, že vhodnejšia by bola 800 Ohmová, najmä pre prácu len s "jednou katódou". To je ale asi skôr úvaha na pokusy s týmito elektronkami, pretože pri záťaži v rozsahu 500 - 800 Ohmov, bude výkon na výstupe adekvátne rozdielny.
Nakoniec by bolo vhodné polaborovať aj s "budením, kde možno uvažovať napríklad o takých: ECC88, ECC99, 6N6P, prípadne použiť aj nesmrteľné 6N8S (6H8C) / 6SN7.
Na ukážku je nižšie schéma zos. s 6S33S (zdroj radiomuseum.org):
Prílohy
6S33S - schem..png
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
diamos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 02 Júl 2018, 10:08
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
Vek: 51

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa diamos » 23 Okt 2018, 15:21

Aj tu se zaujimave riesenia s polskymi toroidmi:

https://www.dhtrob.com/projecten/6c33c_se_1.php
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa zipaj » 23 Okt 2018, 17:41

6S33S bola určená do stabilizátorov napätia v MIG-25, nie do vysielačov
Obrázok
https://blog.thetubestore.com/emp-its-n ... 3c-b-tube/
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

JanoP

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa JanoP » 23 Okt 2018, 20:07

Dve 6s33s a dve trafa mam uz asi 7 rokov odlozene na stavbu ku ktorej som sa este nedostal. Lampy prisli vtedy z Celjabinsku za 36e - za obe vratane postovneho. 2 kusy SE 600R trafa s 4R a 8R vystupom z Blatnej stali 90e za obe vratane postovneho ak si dobre spominam. Raz pride ich cas.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Okt 2018, 21:00

AURORIX napísal:Pozdravujem,

idem si postaviť jednoduchý zosilňovač s 6S33S.

Všetky súčiastky už mám, okrem výstupákov. Uvažujem o TTG-6C33CSE. Má s týmto trafákom prosím nejaké aktuálne skúsenosti? Uvažoval som aj o A-6C33, ale cca 11 000 Kč jeden, je mimo mojich možností. S navinutím v Blatnej nemám žiadne skúsenosti.

Veľmi pekne ďakujem za cenné rady!

Braňo
Ahoj,dej na slova co zde píše Matin koc..,jinak taky by mne zajímalo zapojení i když je -přes co si píšeme schéma zapojení -můžeš připnout. ( Mám i jiné skvosty,elky ale jak jsem psal.Taky si postavím elektronkový zes.,ale zapojím jenom žhavení.),a nebudu používat gramo,cd,no asi něco jiné )Tím tě nechci odrazovat od projektu,spíše podpořit.Dej potom vědět.Děkuji
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa Dolfi » 23 Okt 2018, 21:50

muziker napísal:... pred zavedením polovodičov do elektronickej výbavy zbrojnej techniky.
Pokiaľ já viem, tak Rusi sa veľmi bránili zavedeniu polovodičov do zbrojariny. Nie preto, že by nemali vhodné polovodiče, ale preto, že elektrónky dokážu lepšie prežiť magnetický impulz a radiačné ožiarenie. No polovodiče vtedy určite odídu.

Ak niekto má aktuálne informácie o súčasnej elektronike v zbrojarine, tak nás môže poinformovať ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa amater63 » 23 Okt 2018, 22:48

Ano ,i když by jsi to přežil-Elektronka přežije pokud- budou všechna data,ne co si píšeme,,zde jenom třeba radio.To je historie, :?: ,scifi .
0

AURORIX
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 28 Mar 2016, 13:04
Bydlisko: Považská Bystrica
Vek: 53

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa AURORIX » 25 Okt 2018, 20:55

Veľmi pekne ďakujem páni za rady!

Chcem postaviť niečo, ako je v priloženej schéme.

Braňo
Prílohy
15W-SE-Power-Amp-with-6C33C-B-Erno-Borbely-Glass-Audio-volume-8-Number-5.pdf
(2.35 MiB) 87 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: výstupný transformátor k 6S33S

Príspevok od používateľa muziker » 26 Okt 2018, 10:38

Neviem kto pozná/nepozná tieto webstránky:
http://www.pmillett.com/ :)
Nájde sa tam pomerne dosť materiálov pre záujemcov o stavbu rôznych
nf zosilňovačov koncových, aj predzosilňovačov, či napájacích zdrojov k nim
ale aj reprosústav a ďalších komponentov audio reťazca ...

Z obsahu (Audio projects and experiments):
- Power amps:
- Preamps / Line Stages:
- Headphone Amps:
- Test equipment:
- Other stuff:
- Speaker projects:
- Glass Audio and AudioXpress articles:
- Miscellaneous technical information:
- Other non-audio stuff:

-- Spojený príspevok 26 Okt 2018, 10:25 --

Zrejme zaujímavé čítanie pre niektorých záujemcov o audio techniku by sa našlo aj tu:
https://www.audioxpress.com/tags/Glass-Audio
Na ukážku obálka jedného z časopisov + ukážky z obsahu jednotl. čísel ...
Prílohy
3B7.jpg
HA1_HA2.JPG
1.png
1.png (245.84 KiB) 3037 zobrazení
100 W Triode Amp.jpg
Multi Mode Amp.jpg
Napáj. zdroj M.M.A..jpg
0
muziker

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok