Aký osciloskop na audio?

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 23 Nov 2018, 13:49

Ahoj, mám dilemu ohľadom kúpy nového vybavenia.
Potrebujem nástroje na nejaké základné "debugovanie" audia. V drvivej vačšine prípadov to budú predzosilňovače s napájaním do 9V. Rozmýšľal som nad kombom HANTEK DSO5102P (https://www.tme.eu/cz/details/dso5102p/ ... py/hantek/) a GW INSTEK SFG-1013 (https://www.tme.eu/cz/details/sfg-1013/ ... gw-instek/). Potom som si ale spomenul, že v bývalom zamestnaní som dosť využíval PicoScope ktorý v sebe spája osciloskop, generátor a v SW prihadzuje funkcie ako meranie THD, prenosovej charakteristiky atd. Moja otázka je teda na vás a váš osobný názor. Oplatí sa v mojom prípade dávať 11k CZK za osciloskop s generátorom keď možem mať za menej ako polovicu napr. toto: https://www.tme.eu/cz/details/picoscope ... ope-2205a/

Jedna vec ktorú som si všimol už aj ja je že pri nižších výstupných napatiach má generátor v picoscope dosť škaredý výstupný priebeh (schody).
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Drakoush » 23 Nov 2018, 13:53

Na audio bežne stačí analógový osciloskop, ktorý je lacnejší.
Kvalitnému analógu sa bežný digitálny osciloskop s mizerným czorkovaním totiž nevyrovná. Ak chceš relevantnú náhradu, musíš platiť a to dosť.

Otázkou ale je, čo konkrétne s tým chceš merať. Ak sa chceš iba presvedčiť, že na výstupe je signál zosilnený a nepotrebuješ verne zobraziť priebeh, potom je vhodný aj digitál.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa miroja » 23 Nov 2018, 14:00

Mozno byti stacil aj dederonsky RFT EO 203.
Dvojkanal, 10 Mhz, s primerane velkou obrazovkou da sa kupit za prijemnu cenu.
Mam kolegu, co by chcel rozpredat pozostalost a polial viem ma aj rusky C1-94
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 23 Nov 2018, 14:16

Stare analogove osciloskopy maju urcite svoje vyhody ale ja som sa rozhodol sa im vyhnut kvoli velkym rozmerom, vahe a chybajucim funkciam. Napr. pri modernom osciloskope ci uz PC alebo HW vidis okamzite hodnoty ako frekvencia, amplituda atd. a nemusim sa pozerat ako mam nastelovane gombiky a odcitavat dieliky na obrazovke. Niekto by mohol namietat ze notebook+usb scope je vacsi ako stary analog ale pocitac budem mat na pracovnom stole tak ci tak.
Drakoush napísal:Kvalitnému analógu sa bežný digitálny osciloskop s mizerným czorkovaním totiž nevyrovná.
Tipujem ze narazas na to ze nemusim na obrazovke DSO vidiet VF zakmity ak su dost kratke. Napada ta okrem toho este nejaka situacia kde by mohol mat digital problem pri audiu?
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa ondistef » 23 Nov 2018, 16:35

Pokiaľ ide o osciloskop, išiel by som radšej do klasického stolného prevedenia.
Každopádne miesto toho Hanteka by som na tvojom mieste bral Rigol DS1054Z (je o 20,6 € drahší).
Jednak má väčšiu pamäť (12M vs. 40k), zobrazovanie až do 30,000 wfms/s resp. 60,000 frames Real-time Waveform Record (u Hanteka to ani nemaju uvedené, ale typujem max. do 2000 ako pri starých Tektronixoch), väčšie množstvo matematických funkcii, dvojicu kanálov navyše (pri použití jedného kanála ma vzorkovanie 1G a dvoch 500M, pri všetkých 4 klesne na 250M) a hlavne stabilnejší firmware.
Rigol DS1054Z

Prípadne ešte pozri Siglent SDS1202X-E (alebo štvorkanálovu verziu SDS1104X-E)
https://www.siglent.eu/sds1202x-e.html
Je síce ešte o 4 eura drahší než ten Rigol a je to dvojkanál ako Hantek, ale v základe máš 14M pamäť, zobrazovanie priebehov do 100,000 wfm/s resp. 400,000 wfm/s (sequence mode), 1 Mpoints pri FFT.

Generátor je v pohode ak ti stačí do tých 3MHz.
Prípadne pozri na tento Rigol DG811 (DG812)
Jednokanál 10MHz - dá sa odomknúť na dvojkanál
Dvojkanál 10MHz
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 23 Nov 2018, 18:42

ten generator by mi stacil aj do 20kHz uplne nejaky zakladny. V podstate som nasiel najlacnejsi generator na TME, nepotrebujem nic extra.
Ten RIGOL je super ale je o €70 drahsi, nie o €20.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa vlasto » 23 Nov 2018, 19:10

Generátor si kúp s Číny niečo ako napr.JDS-6600.
Mal by sa dať poriešiť za cc 70eur.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa E001 » 23 Nov 2018, 22:26

Mishung napísal:ten generator by mi stacil aj do 20kHz uplne nejaky zakladny. V podstate som nasiel najlacnejsi generator na TME, nepotrebujem nic extra.
No fuj, že do 20 kHz. Veď hifisti merajú skreslenie do 0,5 MHz. :D Aj keď majú uchometricky hranicu +- 10 dB kdesi na 16 kHz. Ale ten zosík musí zvládnuť viac, ako XX-tá harmonická. :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 24 Nov 2018, 08:51

Na jednu stranu mi je jasne ze srandujes ale na druhu nusim este dodat ze pojde o predzosiky (a efekty) na gitaru cize na nejake hi-fi cary a kuzla mozme zabudnut :thumbup:
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Nov 2018, 09:25

Já jsem za 450.-Kč koupil toto - to by ti nestačilo?
https://www.ebay.com/itm/0-01Hz-5MHz-DD ... 5218wt_810
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Nov 2018, 10:03

Mishung napísal:ten generator by mi stacil aj do 20kHz uplne nejaky zakladny. V podstate som nasiel najlacnejsi generator na TME, nepotrebujem nic extra. ...
Tak ako ti napísal vlasto pozri ten JDS6600, prípadne MHS5200A, FY6600, FY2300A, JDS2900
Ten čo poslal breta1 vyzerá tiež fajn, ak nemáš žiadne extra nároky a za tu cenu je super.
JDS6600

MHS5200A

FY6800
Mishung napísal:... Ten RIGOL je super ale je o €70 drahsi, nie o €20.
Ta cena na TME je ale bez DPH, ak si prepneš na brutto tak sa ti objaví cena 387.99 € ( 10071.10 Kč ).
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 24 Nov 2018, 12:26

Teraz uz ano, vcera som tam mal este nejaku zlavu (asi black friday) :wink: Dnes uz vidim tu cenu ako ty. Bal som sa ist do tych cinskych generatorov ale asi idem do toho teda ked to odporucate.
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Nov 2018, 14:40

Ak zoberieš ten čo poslal breta1 tak je to v pohode.
Ak niektorý z tých čo som poslal ja, tak pozeraj po modeloch ktoré sa napájajú z externého zdroja (prvé dva čo som dal linky sú na adaptér, ale sú aj rovnaké v prevedení bez adaptéra priamo na sieťové napätie, tretí je na sieťové napätie 110 - 230V).
U tých čo sú napájane priamo 230V AC je problém s bezpečnosťou integrovaných DC/DC zdrojov a rušením, tie adapterove sú OK (resp. nie je problém kedykoľvek vymeniť za kvalitnejší napájací adaptér).
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Nov 2018, 09:37

lacna dig technika, ma uskalie v tom ze rozlisenie byva menej ako 16bit. co pri niektorych meraniach moze byt problem. zrnitost displeja byva zalostna, to je dalsia vec kvoli ktorej neuvidis detail.
ak lacno- tak analog masiny.
0

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa josek » 25 Nov 2018, 10:57

Mishung napísal:Stare analogove osciloskopy maju urcite svoje vyhody ale ja som sa rozhodol sa im vyhnut kvoli velkym rozmerom, vahe a chybajucim funkciam. Napr. pri modernom osciloskope ci uz PC alebo HW vidis okamzite hodnoty ako frekvencia, amplituda atd. a nemusim sa pozerat ako mam nastelovane gombiky a odcitavat dieliky na obrazovke. Niekto by mohol namietat ze notebook+usb scope je vacsi ako stary analog ale pocitac budem mat na pracovnom stole tak ci tak.
Drakoush napísal:Kvalitnému analógu sa bežný digitálny osciloskop s mizerným czorkovaním totiž nevyrovná.
Tipujem ze narazas na to ze nemusim na obrazovke DSO vidiet VF zakmity ak su dost kratke. Napada ta okrem toho este nejaka situacia kde by mohol mat digital problem pri audiu?
Stačí aby si porovnal ten istý priebeh súčasne na obidvoch menovaných, sám budeš vidieť ten priepastný rozdiel v zobrazení. Musel by si kúpiť naozaj kvalitný 16-bit digitál, aby si mal porovnateľný výsledok - rozlíšenie jednoducho neoklameš. Nejde o VF zákmity, jednoducho to musíš vidieť a potom si urobíš nezávislý vlastný úsudok
Pokiaľ to máš na stole, neviem prečo riešiš rozmery, prípadne váhu. Samozrejme ak potrebuješ aj pre nejaké servisné účely niečo "vreckové", treba mať aj lacnejší digitál, prípadne iba USB variant k notebooku.
0

Používateľov profilový obrázok
Mishung
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 494
Dátum registrácie: 01 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: Praha
Vek: 32

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Mishung » 25 Nov 2018, 11:25

Ten Rigol DS1054Z sa mi pozdava asi najviac.
Sorry chlapi ale na analog ma nepresvedcite. Ja vam verim ze ten priebeh vyzera krajsie lebo je to analogovy obraz ale radsej budem mat mierne zubaty priebeh ale vedla hned presne napisane vsetko od Vpp cez duty cycle az po frekvenciu ako mat pekny obly priebeh a zakazdym sypat do kalkulacky cisla ktorych hodnota zavisi v mnoho pripadoch od uhla pod ktorym sa pozriem na obrazovku (narazam na osciloskopy ktore maju raster na plaste pred obrazovkou). Vsetko co mi moze uniknut pri pohlade na priebeh s mensim rozlisenim mam vypisane presnejsie v cislach, FFT-cke atd.
josek napísal:Pokiaľ to máš na stole, neviem prečo riešiš rozmery
Pretoze mam maly stol na ktory musim zmestit vela veci a vacsi stol nemam v tomto byte kam dat :)
0
They say the world is turning
But we are stuck upside down...

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1213
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa E001 » 25 Nov 2018, 12:19

Na stole tiež nemám veľa miesta, tak moju BM 556 postavím vedľa stoličky na zem zvislo a mám ho po ruke a pekne naň dočiahnem a dovidím.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký osciloskop na audio?

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Nov 2018, 12:55

Mishung napísal:Stare analogove osciloskopy maju urcite svoje vyhody ale ja som sa rozhodol sa im vyhnut kvoli velkym rozmerom, vahe a chybajucim funkciam. Napr. pri modernom osciloskope ci uz PC alebo HW vidis okamzite hodnoty ako frekvencia, amplituda atd. a nemusim sa pozerat ako mam nastelovane gombiky a odcitavat dieliky na obrazovke. Niekto by mohol namietat ze notebook+usb scope je vacsi ako stary analog ale pocitac budem mat na pracovnom stole tak ci tak.
Drakoush napísal:Kvalitnému analógu sa bežný digitálny osciloskop s mizerným czorkovaním totiž nevyrovná.
Tipujem ze narazas na to ze nemusim na obrazovke DSO vidiet VF zakmity ak su dost kratke. Napada ta okrem toho este nejaka situacia kde by mohol mat digital problem pri audiu?
Nejde len o VF zákmity, ide o celkové zobrazenie. Analóg pracuje takmer v reálnom čase a čo je hlavné, jeho priebeh je spojitý. Ak k nemu chceš digitálny ekvivalent, potrebuješ kus, ktorý má dobré vzorkovanie a veľkú pamäť na priebehy. Samozrejmosťou je aj dobrý A/D prevodník a v neposlednom rade aj SW, lebo väčšinou tie čínske najlacnejšie kusy trpia nedokonalým SW, máš tam málo možností.
Digitálne osciloskopy dávno predbehli analógové, problémom ostáva ich cena, ktorá je za naozaj poriadny kus dosť vysoká. Ak hľadáš lacné riešenie a potrebuješ z toho priebehu aj niečo vyčítať, ber analóg.
Čo sa rozmerov týka... Hameg HM605, Tek 314, veď to sú malé škopky. Budeš s tým spokojnejší, ako s lacnejším digitálom.

Preto som sa na začiatku pýtal, čo chceš merať. Ak sa chceš len uistiť, že 1kHz prebehne preampom a zvýši sa amplitúda, tak je to jedno, ale pokiaľ už máš záujem aj niečo z priebehu vyčítať, z lacných kusov budeš sklamaný. Treba si určiť priority. Ak je prioritou zmerať preamp, nerieš miesto na stole. Niekedy sa proste kompromis nedá urobiť :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok