Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 02 Dec 2018, 16:02

Dobrý deň.
Mám staršiu vežu Thomson Altima A580 a všimol som si, že pri FM rádiu mi nefunguje korektne stereo.

Napr. stanica reálne vysiela na 104,00 MHz ... naladim ju bez šumu, čistý zvuk, zobrazí sa hneď aj RDS a RT, ale zvuk je iba mono .... keď však posuniem frekvenciu na 104,10 MHz, nabehne už aj stereo ...
Vždy o +0,10 MHz je ako keby posunuté stereo.

Robí to pri každej stanici.

Nefunguje ani automatické ladenie - nenájde žiadnu stanicu - pritom ručne ich naladim asi 10 a v dobrej kvalite.

Vedeli by ste mi povedať, čo na tom v tunery odchádza?
Nie, že by mi to nejak vadilo, len ma to zaráža, prečo to blbne.

Ďakujem
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 04 Dec 2018, 12:24

Mimochodom, okrem tohto neduhu je tuner mimoriadne citlivý ... chytam na tom na kus 0,5m drôtu aj maďarské stanice z Kékesu (vzdialenosť cca 100km) .. na ostatných rádiach v domácnosti vôbec....

Tak nechápem, preco to stereo blbne. Nejaké nápady?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa mr.dred » 04 Dec 2018, 13:58

Chyby ktoré popisuješ má na svedomí zrejme nejaký vadný elyt, alebo keramika v okolí IC01 LA1837, alebo aj samotný IC (málo pravdepodobné).
SM nájdeš na ElektroTáni
Bez merania to nepôjde 8)
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa amater63 » 04 Dec 2018, 18:48

Ahoj,ještě se zeptám jestli je to u všech stanic které máš dostupné.Citlivost tuneru byla vzpomenuta -" tuner mimoriadne citlivý .." Vyzkoušejme to- kam vede anténa, a jaká!!.Píši jenom že pokud zařízení ,(setkal jsem se u více značek ) RDS normálně fungovalo jak popisuješ,ale "nepřeplo" se na stereo-2-4 kanál,zkráceně- slabí signál z antény.Než bych něco laboroval tak bych to vyzkoušel co jsem napsal.Dále je o tom že jsi to zjistil -momentálně,nebo je to věc z-2 ruky.atd. ( a od toho další popisované problémy,jsem zapomněl doplnit )
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 05 Dec 2018, 00:18

@mr.dred Ďakujem za odpoveď - budem ich musieť pomerať, lenže bez toho, aby som ich vyletoval von to nepôjde (na zadnú stranu toho plošáku sa nedostanem - je dako pripevnený o základnú dosku

Vzhľadovo ale nevyzerá ani jeden nafúknutý.

@amater63 - Taktiež ďakujem za odpoveď - Robí to pri každej stanici.. zvuk je ináč čistý, bez šumu a s RDS a RT
Automatické ladenie nefunguje -vyhladava dookola celé pásmo 87,5 do 108MHz a nenájde žiadnu stanicu ... našťastie to má pamäť, tak som ich ručne naladil a uložil do pamäte.

Je to veža z druhej ruky, doniesli mi to darom zadarmo - chceli to vyhodiť.
Zistil som, že tá veža bola poliata (sú fľaky po vode na doskách)
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa mr.dred » 05 Dec 2018, 06:02

Hanes1 napísal:nevyzerá ani jeden nafúknutý
Tu nejde o viditeľné nafúknutie, ako tomu býva v impulzných zdrojoch. Tu sa jedná o stratu kapacity, alebo zvod.Keramcké bývajú prasknuté (aj neviditeľne). Kondenzátory sú súčasťou väzbových obvodov a filtrov a ich vada spôsobí rozladenie obvodu.Ten integrák je pomerne "chytrí" na tú dobu a združuje veľa funkcií (MF zosilňovače pre AM,FM,AVC,AFC,stereo dekodér,detekciu signálu pre ladenie atď.) a nejaká anomália v hodnotách súčiastok okolo neho ho dokáže pokne"rozhodiť".
Hanes1 napísal:veža bola poliata
Hanes1 napísal:na zadnú stranu toho plošáku sa nedostanem
...bude musieť ísť "dole" zo základne a najprv umyť.Ak to bolo poliate len čistou vodou (s prachom), tak sa nemuselo nič vážne stať,kým to bolo suché pred zapnutím. Ale ak voda obsahovala omietku,malovku,hlinu z kvetináča,moč,trus (mačky,myši).... môže byť niekde zvod medzi cestičkami na DPS a mohlo odpáliť aj časť obvodu. Podľa znečistenia na umytie použi horúcu vodu,lieh,izopropylalkohol a nejakú umelú kefu... a nechaj vysušiť pred ventilátorom.
...a potom meraj. Prajem veľa trpezlivosti :wink:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 05 Dec 2018, 08:49

Netuším, či to bolo vypnuté po poliati, ale podľa toho, čo vidím to vyzerá na nejaky džús alebo dačo také... asi to už bolo poliaté dávno.

Skúšal som to len tak zbehne vyčistiť liehom, ale nepomohlo to ... Skúsim to teda vybrať celé von a vyčistiť to poriadne.

Ináč, zistil som, že nefungujú ani stredné vlny (MW / AM) ... na každej frekvencii je uplne ticho, bez typických "pazvukov" stredných vln - toto ma síce vôbec netrápi, len to spomínam na okraj

Skúsim to a dám vedieť. Ďakujem :)
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Dec 2018, 18:22

Ano, jak napsal mr.dred .Můj dotaz jsi mi odpověděl a dále potvrdil ,novas to není. Co se týká chemie- jak se zbavit zbytků zatečeních na DPS- tak osobně používám Toluen-ale pozor! naleptává plasty,to i foliové C.., jinak je to pěkná očista zbavit se svodů,a dalších nečistot. :argue:
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 05 Dec 2018, 18:43

Ďakujem za tip, ale toulen radšej skúšať nejdem .. nechcem to ešte viac zničiť :D

Čistý lieh to istí, len ho musím zohnať

Alpa obsahuje vodu - to by asi nebol dobrý nápad, čo? Aby nezoxidovalo ešte viac.
0

Používateľov profilový obrázok
amater63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2632
Dátum registrácie: 02 Máj 2016, 16:02
Bydlisko: Morava-č.r.

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa amater63 » 05 Dec 2018, 19:00

Je to tvoje zařízení,nikdy to nekoupu.Namočím štěteček vyčistím.Po vyčistění lihem-ti pořád zůstanou bílé skvrny nedostel jsem s dále jestli to má vliv na funkci živočicha,jak jsem psal Téčko :(
0

Hanes1
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 14 Okt 2014, 21:12

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa Hanes1 » 06 Dec 2018, 12:20

Podobná téma .. tiež nefunguje stereo - ten istý tuner : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... .html?l=en

V jeho prípade vadný LA1837

Doska s tunerom bude musieť ísť dole, čo sa mi úplne nechce .. čo už
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5632
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Thomson A580 - FM rádio bez sterea + auto tuning

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Dec 2018, 12:43

Objednaj si ho v a-maku, za tú cenu neni čo riešiť a hneď ho aj vymeň. Možno si ušetríš niekoľkonásobné skladanie a rozkladanie...

Prípadného umývania v horúcej vode sa nemusíš obávať... bežne to robím s DC/DC meničmi z lokomotív :finga:
Prílohy
1.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok