Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa lh » 07 Jan 2019, 22:56

Čaute osadenstvo.

Potreboval by som Vašu radu. Syn sa chytá do hrania na basgitare, a bol by som rád, keby to spojil aj s niečím z iného súdka, a poskladal by si nejaký jednoduchý zosilnovača (tranzistor a max 50W). Doma mám skladačku NE020 z SOS, teda 2xTDA2003 Bridge a inú skladačku NE092 korekčný zosilňovač. No mám také tušenie, že pre tento účel to nieje vhodné. Viete mi odporučiť niečo vhodnejšie? Nechcel by som, aby skladal nejakú úplnú kravinu, a jediné, čo som tu našiel je 500W od Betarona, no to mi príde príliš :biggrin:
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa Xbunt » 07 Jan 2019, 23:08

Pozri skladacky TDA7293. Funguje uz od 2x12V do 50V. Mam s nim dobre skusenosti. Teda ak budes chciet zvacsit vykon, staci ti vymenit trafo. Je to v podstate 100W koncacik, ale je mozne napojit paralelne dalsi a zvecsit jeho vykon, popripade zapojit do mostika.
Akurat som dnes objednal 3 kusy a idem si vyskladat 400W (celkovo 6 kusy) koncak. Tiez na Basove kombo.
Aky reproduktor pouzivas?
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa lh » 07 Jan 2019, 23:19

Zatiaľ nemám nič, teda ani repro. Má elektroakustickú basu, tak som to neriešil.
0

Xbunt
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 08 Máj 2014, 23:09
Bydlisko: Nam. Sv. Martina 24, Lipany

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa Xbunt » 07 Jan 2019, 23:38

Povedal by som ze 25W je malo. Aj ked "orange" male basove kombo ma v sebe TDA2050 co je okolo 35W a hraje pekne. Neviem kolko chces do toho vrazit.
Popravde, zacinal som s prvym kombom malym tiez na "darovanom" repraciku spominane TDA7293. Potom som skusal rozne elektonkove prezosilnovace, efekty na basu, echa, limitery, ekvalizery... No teraz som sa rozhodol vsetky doterajsie poznatky sklbit a spravit si nove kombo.
No zaklad je reprak. A co som pozeral, tak su ludia nadmerne spokojne s Celestion Pulse. Ja mam v nom 15" ale to uz je asi velky.
Prílohy
IMG-20181221-WA0006.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa Wili » 08 Jan 2019, 01:11

A kolko do toho chces investovat?

Asi cenovo najvyhodnejsie by bolo kupit nejaky modul z ebay, napr. TPA3116, TPA3250 alebo TPA3255 v zapojeni paralel-bridge, dostal by si uzasny vykon, ziadne stratove teplo, nizka vaha, a napojis to aj z lepsieho notebookoveho adapteru.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa lh » 08 Jan 2019, 06:07

Čo sa týka veľkosti investície, tak na začiatok asi čo najmenej. Netuším totiž, ako dlho to mladého bude držať. Nerád by som, keby som investoval do zosilňovača 100€, a o mesiac bude len ležať v kúte. Repro je ďalšia vec, ktorú musím vyriešiť. >120€ za nový Eminence alebo Celestion je momentálne veľa. Myslel som, že nájdem nejaký starší Tesla na bazáre. Ale max 12". Neskôr, ak syn pri tom zostane, by sme zosmolili aj niečo lepšie, ale nateraz to ma byť len cvičenie, aby mal možnosť si sám vyskúšať pajkovanie a nejaké manuálne zručnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa muziker » 08 Jan 2019, 14:02

Nuž ak to má byť čo najlacnejšie a len na domáce cvičenie, tak potom skús čosi zbastliť z domácich zásob čo šuflík dá. Možno s ti podarí na bazoši alebo v inom bazári zohnať lacno teslácky reproduktor priemeru cca 30 cm (necelé 12") typu ARO814, lepší je ARO835. Ten má rovnaké parametre, ale je citlivejší oproti 814. Tieto reproduktory hrajú slušne a znesú aj 2-násobné preťaženie a iné trápenia.Box najlepšie uzavretý, pevný (18 mm laťovka je pomerne ľahká a pevná). Chce to ale podľa možností čo najväčšiu litráž kvôli najnižším tónom basy.
K tomu daj dokopy nejaký tranzistorový koncový zosík (stačí v pohode aj KD607/617 cca 30W a viac). Zosík s IO je háklivejší na trápenie mladými muzikantmi. Zosík doplň o vhodný preamp s korekciami. Robil by som to ako moduly aby bola možnosť zmeniť za pár drobných jednotlivé časti (preamp, korekcie, konc. zosík, zdroj) podľa synových požiadaviek. Myslím že na domáce cvičenie mu to určite postačí a teba to nebude bolieť ak sa na to syn vybodne.
0
muziker

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa kamilko » 08 Jan 2019, 21:54

Za 5E zdroj 24v 4A a za 2E zosilnovac 60w tpa3118. A moze si hucat. Este nejaky preamp ale to zbastlis z toho co je doma.
0

Používateľov profilový obrázok
lh
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 715
Dátum registrácie: 23 Mar 2013, 14:02
Bydlisko: z južnej strany Poľany
Vek: 45

Re: Basgitarovy zosilovac na domace pouzitie-ziadost o pomoc

Príspevok od používateľa lh » 09 Jan 2019, 17:21

Čo sa týka repro, tie ARO814/835 by boli fajn, akurát litráž treba väčšiu ako má syn izbu :biggrin: niekedy ich bola plná r.ť, aj ja som mal pár doma zo zrušeného kina, ale teraz, ako tak hľadám na bazároch, nič na SK nenachádzam. Ak by sa našiel niekto na tomto fóre, čo by sa chcel ARO835 zbaviť, rád by som mu s tým pomohol.
Objednal som na skúšku
http://www.ebay.com/itm/Digital-Power-A ... 5910386003
Pájkovacie cvičenie mladý zatiaľ absolvuje na skladačke z SOS
Prvé kolo pájkovania
Prvé kolo pájkovania
. Keď nájdem výhodnejšiu schému s napr. KD607/617, tak môže skúsiť aj to :biggrin:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok