Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 08 Feb 2019, 19:35

Dobrý deň,

viete mi niekto pomôcť s prepojením mobilného telefónu s rádiostanicou? Potrebujem prepojiť audio výstup z rádiostanice so vstupom mic v telefóne a audio výstup telefónu so vstupom mic na rádiostanici. Postačí mi informácia či je možne prepojiť tieto signály (audio out -> mic) bez toho aby hrozilo poškodenie niektorého zo zariadení. Prípadne ak to nie je možné (príliš vysoký rozdiel úrovne signálov a pod...), tak by som potreboval schému zapojenia ako to vyriešiť. Stačí niečo úplne jednoduché. Našiel som jedine toto: https://github.com/johnboiles/BaofengUV5R-TRRS , ale nie som si istý či to je presne to čo hľadám a či by to fungovalo.
Eventuálne mám otázku či je možné využiť nejaký z Bluetooth modulov, tak aby po zapojení napájania a spárovaní sa s telefónom automaticky obojsmerne prenášali ten signál.

Vopred ďakujem za každú radu a informáciu.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 08 Feb 2019, 19:55

Asi čiastočne OT pre ľudí znalých to vyznie asi triviálne ale : moderné rádiostanice nemusíš prepínať (vysielanie , prijímanie ako dakedy) ????Ja si pamätám rádiostanice čo bolo nutné za každým "prepnúť" (keď človek dohovoril pustil tlačítko a potom mohol hovoriť ten druhý / pravda ten druhý musel stlačiť tlačítko ) .

Bluetooth modul som ti chcel navrhnúť ale ako som písal - nemusí sa to už prepínať ???
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 08 Feb 2019, 20:40

Pre jednoduchosť riešenia by som použil funkciu VOX a teda že rádiostanica začne automaticky vysielať, ak má na vstupe signál.

Ten BT modul - prenáša automaticky signál z mikrofónu aj reproduktoru? Tvári sa pri mobile ako headset na telefonovanie?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 08 Feb 2019, 22:07

väčšina BT tak funguje (teda aspoň podla toho čo viem ) ....
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 08 Feb 2019, 23:34

Potom tu vzniká otázka ci mic vstup BT modulu môžem pripojiť na normálny audio výstup, čiže stále ta pôvodná otázka.
Ako som testoval prenosný reprak s možnosťou telefonovania, tak ten práve posielal audio do mobilu len pri volaní.

Aši by bolo pre mňa lepšie skúsiť na zaciatok tu jednoduchšiu cestu priamo na kábel, len neviem ci to môžem natvrdo prepojiť.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa Ado_PO » 09 Feb 2019, 00:00

Ten adaptér z Github je na obojsmerné prepojenie audia telefónu a rádiostanice, v uvedenom linku sa telefón využíva na príjem a vysielanie dát v audio rozsahu pre rádioamatérske GPS (APRS). Tie kondenzátory C1 a C2 majú na prenos audia dosť malú kapacitu, nečudo že má autor hlasitosť z vysielačky vytočenú naplno. Namiesto 10nF by to chcelo aspoň 0,47-1uF.

Bluetooth modul s obojsmerným audio prenosom (ktorý by sa tváril ako headset) by som použil ak chcem s telefónom chodiť po miestnosti, ale k čomu by to bolo, keď telefón s pripojeným BT zariadením vypína interné repro a mikrofón?
Pokiaľ bude prepojenie telef-vysiel. trvale niekde na stole, modul bude nadbytočný.

K čomu bude vlastne taká zostava okrem očividnej komunikácie? Bude sa používať na prepojenie telef.hovorov na vysielačku?
Kto bude na telefóne hovory prijímať a vytáčať? Ste si vedomý, že pri tejto prevádzke bude môcť hovoriť vždy len jeden z účastníkov? Do reči sa skákať nebude dať.
Alebo bude telefón slúžiť na spracovanie audia podobne ako v hore spomenutom (APRS) ?

Funkcia VOX viacmenej nahradzuje tlačidlo príjem/vysielanie na rádiostaniciach so simplex prevádzkou.
Na výstup z mikrofónu je pripojený porovnávací obvod, ktorý sleduje úroveň signálu.
Keď z mikrofónu výjde signál väčší ako je nastavená hodnota v porovnávacom obvode (komparátore), obvod tento signál prepustí ďalej do zariadenia. Akonáhle signál spadne pod nastavenú hodnotu, porovnávací obvod cestu signálu preruší.
Mimochodom na tom istom princípe pracuje aj šumová brána alebo squelch/SQ pri príjme.

pol hodina v cajku :)
0
RoHS? Hrôza a des.

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 09 Feb 2019, 08:04

Jedna sa o pokus prenášať dáta, nieco podobne ako to Aprs povedzme. BT modul by bol povedzme používateľský pohodlnejší.

Myslíte teda, že sa oplatí skúsiť to zapojenie z GitHub, pripadne tam zmeniť tie kondenzátory?
0

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 09 Feb 2019, 15:01

Tak som vyskúšal to zapojenie z GitHub. Smer telefón -> rádiostanica funguje dobre. Telefón sa po pripojení adaptéra prepne do režimu headstu. Problém je však s druhou stranou a signál z rádiostanice už do telefónu nedorazí. Signál som nenameral na výstupe z adaptéra, čiže problém nie je v mobile. Je možnosť že som to zle poskladal, alebo je problém niekde inde :/
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa Ado_PO » 09 Feb 2019, 16:59

A hodnoty kondenzátorov ste už skúšali zmeniť? Prípadne hlasitosť na stanici na max?
0
RoHS? Hrôza a des.

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 09 Feb 2019, 20:57

Nie, iné doma nemám. Tú hlasitosť som skúšal. Z mobilu to stačilo na 60% aby to išlo pekne do stanice. Zo stanice som skúšal rôzne nastavenia, ale nepomohlo mi to.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 10 Feb 2019, 12:15

Skúšal si to aj tak že zmeraj / zisti či je tam signál pred prípravkom teda ako ti ide signál z vysielačky do mobilu ....

Tu bude asi problém z tou Funkciou VOX - prepínaním .
Možno spraviť niečo ako "predzosilňovač" z automatickou kontrolou hlasitosti (AVC - automatic volume control / AGC - automatic volume control ) .
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 10 Feb 2019, 13:03

Zo stanice signál išiel, neprešiel už tým obvodom. Ten obvod je hlavne asi, aby si telefón myslel ze je pripojený headset a aby znížil napätie signálu tak aby bol vhodný pre MIC vstup. Vyskúšam kúpiť súčiastky a vykladať to na skúšobnom poli, lebo si nie som istý či som náhodou niektorú z tých SMD súčiastok nespálil.

Taka laická otázka, aký je rozdiel v sile (V) signálu ktorý ide do ako výstup do slúchadiel a ktorý ide ako výstup z mikrofónu?
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 10 Feb 2019, 17:30

Jedna otázka - používaš na to jack zo 4 vývodmi ???
Obrázok
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 10 Feb 2019, 17:38

Áno , presne ten. Najnovšie keďže mám P20 tak aj tú redukciu na USB C. Zapojenie konektorov som si viac krát kontroloval to sedí, jedine som mohol poškodit nejaké tie súčiastky, keďže toto bol môj prvý SMD plošák. Vyskúšam to ešte na breadboard, ale musím ísť kúpiť súčiastky.
0

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 17 Feb 2019, 17:24

Skúsil som to zapojenie z GitHub na breadboarde, ale neúspešne. Presne ako píše Ado_PO, signál neprešiel za kondenzátor C2 - 0,01uF. Po výmene kondenzátorov za spomínané 0,47uF signál cez ne prešiel o dosť zoslabený, ale nedostal sa za odpor R1 10k. Vyskúšam to spraviť o dosť jednoduchšie:

http://k6vhf.com/baofeng-and-aprsdroid/

alebo

https://willbradley.name/2015/08/09/apr ... eng-radio/

Dám vedieť, ako to dopadlo :)
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa datam » 20 Feb 2019, 15:55

Ja som absovlvoval niečo podobné ked som si robil interface z NB na môjho allbrechta pre PSK31 módy. Celkom ma to vyškolilo a bez osciloskopu by som to nedal.

Nečítal som to tu celé ale treba si uvedomiť že ak má tá stanica vstup navrhnutý pre elektretový mikrofón tak to treba patrične prispôsobiť.
0

rusopp
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 12 Apr 2015, 21:05
Bydlisko: Poprad

Re: Prepojenie mobilného telefónu s rádiostanicou

Príspevok od používateľa rusopp » 21 Feb 2019, 18:38

A čo by ste mi poradil, ako problematike neznalému a bez osciloskopu :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok