Akusticky difuzer POMOC

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa misop » 11 Mar 2019, 17:32

Caffte Audiotechnici,

pohravam sa teraz trochu s akustikou miestnosti, dosiel som k zaveru ze vzhladom na to ze mam velku obyvacku spojenu s kuchynou, plavajucu hladku podlahu, hladke steny atd. klasicky problem minimalistickych interierov.
Potrebujem trochu porozbijat vlnenia ktore sa ku mne dostavaju z reprakov. Rozhodol som sa okrem basovych pasci pouzit Akusticky difuzor vlastnej vyroby, vo vsetkych kalkulackach ktore som nasiel je potrebne uviest dve frekvencie jednu spodnu a jednu hornu...

Otazka teda znie o ake frekvencie sa vlastne jedna a ako pridem na to, ktore su to v mojom pripade ???

tu je odkaz na kalkulacku:
http://web.archive.org/web/200704292358 ... lator.html

a vyzera to nejak takto
Prílohy
takto to vyzera
takto to vyzera
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa penjo » 13 Mar 2019, 21:36

Ono to vôbec nebude také jednoduché. Len nastrelím problematiku. Jedná sa o meranie priestoru prostredníctvom mikrofónu, ktorý sníma šum (signál) z reprosústav. Systematicky sa meria v rôznych bodoch, aby sa vytvoril akýsi obraz o tom, kde ktorá frekvencia "vyčnieva", alebo naopak je moc utlmená. Na základe týchto viacbodových meraní sa potom určuje, kde a aký akustický prvok použiť a na akú frekvenciu má byť konštruovaný/ladený. To je to, čo sa pýtaš.

Alebo môžeš ísť laickou metódou pokus/omyl, ale výsledok bude stáť za prd. Existujú firmy, ktoré sa venujú riešeniu akustiky miestnosti, ale lacné to nie je a ani nebude. Alebo osloviť nadšenca, ktorý sa venuje meraniu miestností (napr. http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.ph ... df77672ea8) a podebatovať s ním o možnostiach riešenia.
Prejdi si aj iné fóra, kde sa touto problematikou viac zaoberajú:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewforum.php?f=20
http://hififorum.sk/phpBB3/viewforum.php?f=27

A na koniec, tiež do budúcna chcem riešiť miestnosť obývačka plus kuchyňa, cca 8m x 4,5m, t.j. 36m2 na posluch a bude ma trápiť rovnaký problém.
0

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa misop » 14 Mar 2019, 09:57

Ahoj dik za prispevok, uz dlhsie sa tym zaoberam, ale nikde som nenasiel nic konkretne k tym frekvenciam...
Akurat na nejakom zahranicnom fore som nasiel tento postup, ak som to spravne pochopil...

V mieste pocuvania umiestnit mikrofon zapojeny cez zvukovku na 31 pasmovy spektralny analyzer... do reproduktorov pustit ruzovy sum a dve najvacsie priepasti, ktore ukaze krivka analyzeru su tie frekvencie ktore hladam. Zatial som to skusal len light. Ruzovy sum pusteny z youtube a spektralny analyzer jednoducha appka na telefone...vysledok nejednoznacny, zrejme urovnou kvality pouziteho naradia :)

Mikrofon mam, dokonca dva, sice dynamicke(doporucuju kondenzatorovy), ale Sennheiser- kvalitne spevove
Zvukovku poloprofi Focusrite, a spektralny analzyer musim niekde stiahnut...skusim to cez vikend a dam vediet vysledky

Ak by niekto vedel ci to je blbost, povedzte na rovinu, nech sa s tym nebabrem zbytocne...
0

penjo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 857
Dátum registrácie: 31 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: PU
Vek: 33

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa penjo » 15 Mar 2019, 09:35

Len k tým dvom frekvenciám - nemáš skôr na namysli pásmo, kde začína mať vplyv na zvuk a kde naopak prestáva účinkovať?
Napr.
https://www.relaxin.cz/difuzor-pm-8klu- ... x60x6-5-cm
https://www.melodyshop.sk/melody-dreven ... d=9259872e
Uvádzajú rozsah od 1kHz po 4,9kHz. Niektorí predajcovia dokonca uvádzajú aj grafy.
A taký profi výrobok vyzerá takto: http://www.vmaudio.cz/clanky_pokracovani/laaksum.php

Ešte doplním, regni sa tu a prejdi si celú tému. Aktuálne na poslednej stránke sú fotky miestnosti po inštalácii akustických prvkov a aj merania, ako ktorá úprava vplýva na dozvuk.
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph ... 562#324562
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa hpeter » 05 Apr 2019, 19:50

stary dobry koberec
0

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa vlasto » 05 Apr 2019, 20:01

A taký ten červený hrubý záves na oknách ako bol v kulturákoch
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Apr 2019, 06:56

hpeter napísal:stary dobry koberec
Tiež si myslím, že ak chce niečo zatlmiť a má tam holú dlážku, tak je to úplne zbytočná námaha. Nejaký koberec bude určite podmienkou.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa misop » 07 Apr 2019, 23:38

Chlopi taky samozrejmy akusticky doplnok ako koberec samozrejme mam, chlpaty, zeleny Shaggy z mercurymarktu :D
Taktiez asi 1,5m od praveho repraku je franc.okno so zaclonamy a hrubymi zavesmy ako z kulturaku Vlasto :wink:
Horsie uz na lavo od laveho repraku, otvoreny priestor(kuhyna) ale s druhym vacsim Shaggym.

Skratka je mi jasne ze tu to idealne nikdy nebude, ale rad by som poriesil aspon zopar uprav a to tie bas.pasce a difozory...

Neviete niekto nieco k tym frekvenciam na ktore sa pytam hned v uvode ?
Merania z ruzovym sumom, mi nejak nedavali zmysel.

Nemohli by to byt crossover frequencie mojej vyhybky ?

Update: nemohli...bo dvojpasmova bedna, ma len jednu deliacu frekvenciu... :rolleyes:
0

Používateľov profilový obrázok
diamos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 407
Dátum registrácie: 02 Júl 2018, 10:08
Bydlisko: Banovce nad Bebravou
Vek: 51

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa diamos » 08 Apr 2019, 01:23

Skus zadat do programu 150 Hz (lebo to je dunenie ktore najviac otravuje usi)
a 5 kHz (na tejto cca frekvencii su otravujuce horne stredy ked moc kricia).
0

Používateľov profilový obrázok
Koloiduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 14 Okt 2018, 09:21

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Koloiduci » 11 Apr 2019, 22:41

Ahoj.. Najskor by som si riešil dozvuk resp. ozvenu, podľa toho čo píšeš ju asi budeš mať "slušnú" .. Až potom by som riešil nejaké frekvencie..
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Loloone » 12 Apr 2019, 08:12

Riesil som uz davnejsie akustiku v domacom studiu a treba povedat ze bez merania nedas ani tuk :-) hentaky difuzer ti moc nepomoze :-( Ako iste chapes, problem je v tom ze zvuk odrazeny od stien "doleti" k tvojim usiam o nieco neskor ako ten co leti priamo bez odrazu a takto vznikaju fazove posuny na roznych frekvenciach, takze treba osetrit odrazy tzv. zrkadlovou metodou a potom merat v mieste posluchu ktore frekvencie sa ti nasobia a tie potom osetrit napriklad difuzorom. Difuzor ti osetri len stredove pasmo, problem ale vacsinou byva bas a subbas....
Rada na zaver - treba rozbit (osetrit voci odrazom) najvacsiu plochu v miestnosti (spravidla strop, podlaha), basy su problemove lebo su "pomale" a pohlti ich iba masa - hmota (nabytok, tucny koberec...) stredne pasmo asi nebude take problemove a vyssie stredy a vysky sa pohlcuju pomerne lahko

zrkadlova metoda: 5.30min



ps: nezobrazuju sa dvojbotky !? :pain:
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Koloiduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 14 Okt 2018, 09:21

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Koloiduci » 12 Apr 2019, 16:30

Dovolím si nesúhlasiť... V bežnom obývacom priestore sa da velmi veľa spraviť s akustikou aj bežným pridaním pár akustický vhodnými doplnkami a to aj bez meraní!! Staci veľa krát len koberec, hrubší záves, pripadne kus nábytku napr. knihovnícka za miestom posluchu a už sa mení akustika niekedy až extrémne k lepšiemu..taky difuzor tiež spraví hodne v miestnosti....ako tu už odznelo. Najskôr sa zbaviť ozveny pridaním difuznych alebo pohltivych prvkov na najväčšie rovné plochy..
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Loloone » 12 Apr 2019, 16:49

A z cim konkretne nesuhlasis ? :-) ...lebo pises presne to co ja = basy pohlti masa (nabytok, tucny koberec...) stredy rozbije difuzor (ale ho treba vyratat ze ktore frekvencie), to je najlepsie zmerat a vysky pohlti hocico.... pred vyskac staci list papiera

nieje ucelom "usmrtit" akustiku... :-) v uplne hluchom, akusticky mrtvom prostredi hudba az tak dobre neznie
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Koloiduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 14 Okt 2018, 09:21

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Koloiduci » 12 Apr 2019, 16:58

Loloone napísal:Riesil som uz davnejsie akustiku v domacom studiu a treba povedat ze bez merania nedas ani tuk :-) hentaky difuzer ti moc nepomoze :-(

. S týmto :)

Minimálne ten difuzor zníži ozvenu.. Podľa toho čo píše, ju bude mať a to je na kvalitu poslúchu asi to najhoršie.. Jasne, netreba ani to prehať, aby sa miestnosť nepretlmila, ale znížiť ju treba, lebo zvuk sa potom zalieva, odráža a to je na posluch ozaj zlé! Veľakrát stačí aj taka úprava v domácich podmienkach.. Meranie by som zvolil už pri ozaj náročnejšom posluchu ako aj zostave.. Tú predpokladám ešte nemá, keď rieši čo rieši tu :)
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Loloone » 12 Apr 2019, 18:56

ok tak este raz :-) opakovanie je matka mudrosti

misop potrebuje vyratat difuzer - rozbijac (nie absorber - pohlcovac) na stredne frq. pasmo lebo do kalkulacky treba zadat spodnu a vrchnu frq. (od - do) frq. pasmo ktore chceme rozbijat
takze ako ho chces vypocitat bez merania? OK tak skusmo... eniky-beniky od 600-3600Hz

ja som navrhol osetrit odrazy, to je nam jasne ze ako, a potom zmerat v mieste posluchu co je tam navyse v midrange
to zas neni take zlozite PC+zvukovka+mikrofon a nejaky Soft (toho mas 3 prdele aj free a komercne)
aspon priblizne zistit co sa deje v strednom pasme

howk :ignore:

ps: ja som pouzil toto https://www.roomeqwizard.com/
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Koloiduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 14 Okt 2018, 09:21

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Koloiduci » 12 Apr 2019, 19:31

Takto to už beriem :D. Takýto postup sa mi uz pozdáva... :)
0

Používateľov profilový obrázok
misop
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 18 Jún 2018, 11:18
Bydlisko: UHROVEC
Vek: 40

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa misop » 14 Apr 2019, 22:18

Dakujem chalani za konstruktivnu debatu

[/quote] Meranie by som zvolil už pri ozaj náročnejšom posluchu ako aj zostave.. Tú predpokladám ešte nemá, keď rieši čo rieši tu :)[/quote]

Preco si myslis to co si myslis? Som velmi narocny posluchac a aj zostavu mam myslim ze velmi slusnu (v ramci moznosti), neboj nieje to ziadny Slovensky obyvackovy priemer...riesim to tu lebo som clenom tohoto fora a zatial nie ziadneho ineho a preto ze aj tu su sikovny ludia, ktori sa rozumeju problematike....ako napriklad aj ty, nie?

S bassami mam taky problem ze: Ked v mieste posluchu tvorim rovnostranny trojuholnik s bednami, su basy slabsie ako ked sa vyvalim do gauca a som takmer oprety o stenu, tak isto zosilneju ked sa k reprakom priblizim...zeby stojate vlnenie? Na to zatial nepomohol ani zaves, ani koberec, ani gauc...
0

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Loloone » 15 Apr 2019, 07:35

To ze su basy slabsie v mieste idealneho posluchu, to este neznamena ze to je nespravne, basy sa siria vsesmerovo a najsilnejsie su vacsinou v rohoch miestnosti kde sa odrazy scitaju, preto tam treba umiestnit basstrap. Skusil by som este premiestnit repraky dalej od stien pokial mozno (alebo naopak ku stene, do rohu), pripadne vyskove nastavenie... chce to trochu laborovat
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Juroo » 15 Apr 2019, 10:31

Posunie to o 20-30cm a zrazu sa stane zázrak nie :lol:
Rozhodni sa sám či chceš len zamaskovať problém (laborovaním a posúvaním) alebo ho aj reálne riešiť (stavebné úpravy).
Treba riešiť prve odrazy a zmerať dozvuk v celom spektre na viacerých miestách. Iba tak sa k niečomu dopracuješ. Na basoch to je jednoznačne stojaté vlnenie, tam ti žiadny koberec ani záves nepomôže. (akýkoľvek koberec alebo záves ti ovplyvní nanajvýš stredné a výškové pásmo ) Na to treba bohužiaľ masu materiálu. Oveľa častejšie sa používajú tzv. rezonátory ktoré vedia pohltiť hlboké frekvencie a pritom nemajú 30-50cm hrúbku. Nechcem robiť reklamu, ale pozri sa napr. na vmaudio (google povie) a boomkiller, nech vieš ako to vyzerá ...

Na začiatok ti odporúčam stiahnúť RoomWizard EQ, ten má veľmi užitočnú vec a to jednoduchý simulátor miestnosti.
Zmeraj miestnosť v hlavných rozmeroch ŠxDxV, hneď získaš tri hlavné rezonančné frekvencie miestnosti (dané dĺšku, šírkou a výškou miesnosti). V najpočutelnejšom pásme 50-60Hz býva na vine rozmer podlaha-strop ... over si to cez ten program ... zvyšok spôsobuje dunenie miestnosti na ešte nižších frekvenciách. Vieš sa tam hrať s polohou umiestnenia reproduktorov, posluchového miesta, pohltivosti stien ... teda uvidíš výsledok skorej ako niečo niekam reálne posunieš.

PS: Teraz pozerám že som napísal len to čo už bolo povedané :agree:
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Koloiduci
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 26
Dátum registrácie: 14 Okt 2018, 09:21

Re: Akusticky difuzer POMOC

Príspevok od používateľa Koloiduci » 15 Apr 2019, 12:25

misop napísal:Dakujem chalani za konstruktivnu debatu

Meranie by som zvolil už pri ozaj náročnejšom posluchu ako aj zostave.. Tú predpokladám ešte nemá, keď rieši čo rieši tu :)
Preco si myslis to co si myslis? Som velmi narocny posluchac a aj zostavu mam myslim ze velmi slusnu (v ramci moznosti), neboj nieje to ziadny Slovensky obyvackovy priemer...riesim to tu lebo som clenom tohoto fora a zatial nie ziadneho ineho a preto ze aj tu su sikovny ludia, ktori sa rozumeju problematike....ako napriklad aj ty, nie?
[/quote]

No napadlo ma to pri tom čo si sa pýtal.. Ak si veľmi náročný poslúchač a máš k tomu adekvátnu zostavu, ako píšeš, tak potom by si nemal riešiť veľmi čo riešiš a mal by si do akustiky vraziť ďalšie stovky, prípadne tisíce, možno aj desaťtisíce eur ako do zostavy, ktorú zrejme máš, keďže ako píšeš, si veľmi náročný poslúchač.. Potom by si skôr mal hľadať firmu, ktorá sa tým zaoberá a príde ti miestnosť zmerať, spraviť výpočet a úpravi ju originálnymi akustickými "doplnkami".. Inak sa asi k veľmi narocne dobrej akustike nedopracujes, lebo dosiahnuť dobrú akustiku hlavne na basoch ako sa píše vyššie je náročný proces.... .. ... Možno foto, pripadne opis miestnosti by ešte pomohlo pri nejakom radení tu...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok