Použití tlumivky

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

vlafil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 12:21

Použití tlumivky

Príspevok od používateľa vlafil » 01 Apr 2019, 12:39

Zdravím, je možné použít pro filtraci anodového napětí pro elektronky tlumivky, které jsou původně určeny do zářivkových nebo výbojkových svítidel ? Někde jsem je viděl použité, ale nejsem si jistý jestli je to správně.
0

Používateľov profilový obrázok
zdenoeddie
Power user
Power user
Príspevky: 4083
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: ked kus ta Presov 15km na vychod
Vek: 23

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa zdenoeddie » 01 Apr 2019, 13:29

Ano, je to mozne, ale inducnost je dost mala.
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa muziker » 01 Apr 2019, 13:54

Filtračné tlmivky do lampových zosilňovačov sú pomerne drahé a v našich končinách ich ani v nejakom solídnom sortimente žiaden obchod s elektronickými súč. neponúka. Ak sa ale nekladú veľmi vysoké nároky na tierto komponenty je samozrejme možné aj tu trocha polaborovať.
Tlmivky z trubicových svietidiel ale aj z ortuť. výbojok RVL sú nevhodné (na jednej strane malá indukčnosť, a na druhej jednak zbytočne veľké priemery drôtu ako aj veľké rozmery niektorých tlmiviek).
Tu by bolo asi vhodnejšie polaborovať pre menšie anódové prúdy (max. asi len do 40-60 mA, u niektorých menej, presnejšie to ale závisí od konkrétnych typov) s nejakými vhodnejšími VT pre SE z vrakov lampových rádioprijímačov (primárne vinutia VT). Kedysi v dobách keď boli elektrónky na výslní, sa skúšali aj "rezonančné obvody" vo filtračnom reťazco (paralelná kombinácia LC) - v staršej rádioamatérskej literatúre by sa našli nejaké takéto riešenia. Vraj to zlepšilo vlastnosti filtračného reťazca zdroja Ua.
Tu by sa dalo polaborovať prípadne aj s menšími ST z vrakov lampových rádioprijímačov (primárne vinutia) z nich ale tu treba upraviť vyskladanie jadra z trafoplechov, tak aby sa vytvorila potrebná vzduch. medzera napr. vložením papier. izolácie vhodnej hrúbky. Samozrejme treba uvažovať o primeranom prúde takouto tlmivkou podľa priemeru drôtu primáru VT alebo ST (na to dobre poslúžia aj tabuľky, ale možný je aj výpočet prúdového zaťaženia vodičov CuL / CuS).
Pre bežné účely ale väčšinou postačí v nf zosilňovači aj filter typu C-R-C, teda bez tlmivky. Pri použití filtračnej tlmivky nezabudnúť na pravidlo o orientovaní jadier z plechov jednotlivých komponentov a dostatočné vzdialenosti medzi nimi (ST, tlmivka, VT).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa Pozitron » 01 Apr 2019, 18:34

Zaujímavé riešenie filtra bolo v RP Tungsram 466, ktorý sa vyrábal v Bratislave, v neskoršej TESLE, okolo rokov 1946 - 47.
Bol tam použitý reproduktor, budený nie permanentným magnetom, ale cievkou, cez ktorú pretekal prúd pre napájanie anód z usmerňovacej dvojitej diódy EZ21. Čiže cievka slúžila aj ako filtračná indukčnosť, aj na budenie reproduktora.
Neviem, čo v tej dobe viedlo konštruktérov RP k takémuto riešeniu, možno nedostatok reproduktorov po 2. svetovej vojne.
Prijímač, žiaľ už nemám. Ak by som dobre pozrel, možno by som ešte ten reproduktor našiel ...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Apr 2019, 19:59

Páni, dá sa postaviť násobič kapacity, (zlepšenie filtrácie anódového napätia), s elektrónkou ? Já som také zapojenie ešte nevidel.

A k filtračným tlmivkám. Takéto niečo: https://www.peled.sk/tlmivka-9w-ac1-0923-sp , (síce neviem, ako sa dá použiť na toľko rôznych výkonov), no prúd bude pravdepodobne okolo 100 mA a úbytok napätia možno aj 150 V. Síce pri striedavých 50 Hz, no "baj očko", indukčnosť môže byť aj pár H.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa StefanST » 03 Apr 2019, 10:17

Dolfi napísal: A k filtračným tlmivkám. ... bude pravdepodobne okolo 100 mA a úbytok napätia možno aj 150 V. Síce pri striedavých 50 Hz, no "baj očko", indukčnosť môže byť aj pár H.
Tlmivky k žiarivkám sú určené na striedavý prúd, nie jednosmerný. Ak obsahuje aj jednosmernú zložku prúdu, jadro sa presýti a indukčnosť ide do hája.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Apr 2019, 12:01

Toto všetko je jasné ! Len som uvažoval. Však som tam napísal, že pri 50 Hz. Ale, určite musia byť "mierne viac rozptylové", ako napríklad primáre sieťových trafákov.

Zrejme Muziker by mohol vedieť, ako sa taká (striedavá) tlmivka dá pomerať a vyhodnotiť vhodnosť do elektrónkových zosilňovačov. Napokon, za tú cenu, ak by bola aspoň trochu prínosom, nemusel by v zdroji kúriť odpor, ale mohla by kúriť tlmivka ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa cs001 » 03 Apr 2019, 19:16

...neviem ci moje meranie je k niecomu, len tak som pomeral jednu tlmivku...
Prílohy
IMG_3988.JPG
IMG_3987.JPG
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11657
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa Dolfi » 03 Apr 2019, 19:53

To si zrejme zmeral 9 W tlmivku. Dobre, aspoň vieme že taká tlmivka má odpor asi 200 Ohm a približne 1 000 Ohm induktanciu (omega x L) pri 50 Hz.

No ako by sa dala posúdiť vhodnosť tej tlmivky pri DC zvlnenom prúde asi 100 mA, tak to fakt neviem.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

martin knocik
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1639
Dátum registrácie: 23 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Trenčianska Turná
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa martin knocik » 03 Apr 2019, 19:57

Nad bezne pouzívanymi feritovymi jadrami ste neuvažovali ? Pokial chcete vysoku indukcnost a stací vam nizky prúd tak feritové jadro je jasna volba.

350 zavitov 0,5 mm2 drotom na ETD59 jadro z materialu N87 bez vzduchovej medzery a budete mat vyslednu indukcnost radovo jednotky Henry.
0
http://mkbci.com

FEL UNIZA 2015, Ing.

ľudstvo je vírus ktorý napadol Zem

nerobme si ťažkú hlavu z debilov čo nám ani po členky nesiahajú, buďme radi že my dačo dokážeme a smejme sa im akí sú sprostí

vlafil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 02 Jan 2012, 12:21

Re: Použití tlumivky

Príspevok od používateľa vlafil » 04 Apr 2019, 06:56

Zkoušel jsem měřit tlumivky pro zářivkové svítidla:

9W - indukčnost 2,5 H R-99 ohmů
18W indukčnost 1,4 H R-44 ohmů
36W indukčnost 1,16 H R-39 ohmů
58W indukčnost 0,7H R-23 ohmů

Tlumivka pro výbojkové svítidlo 250W HDK 250L 40 indukčnost 0,22 H R-4 ohm

od StefanST
Tlmivky k žiarivkám sú určené na striedavý prúd, nie jednosmerný. Ak obsahuje aj jednosmernú zložku prúdu, jadro sa presýti a indukčnosť ide do hája.

Myslím si, že tento názor bude asi správny.
0

Napísať odpoveď