Tranzistorovy zosilnovač

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 29 Júl 2019, 20:56

Ahojte, dnes som našiel velmi zaujimavu schemu od Beterona na audiwebe. Je to tranzistorovy koncak dosť jednoduchej konštrukcie. S tranzistorovými zosilovačmi mám velmi malé skusenosti. Toto by bol môj prvý. Ale pár veci mi neni jasných. Ako prvé ako sa nastavuje kludový prúd. Proste tam potrebujem popísať všetko (nikdy som to ešte nerobil). A ešte jedna vec a to je transformátor kedže nemám poruke take trafo aspoň tých 24V 2A. Tak sa chcem spýtať za čias keď staval ešte môj dedo tak on to robil tak že vyberal trafa zo starych pristrojov(TV,Teslacke stroje atd.), rozobral ich a previnul na taku hodnotu aby mu vyhovovala. Vedeli by ste mi to niekto spraviť? a v čom by som našiel take silne plechy na trafo?
84-02-schema-zesilovaee-2x-ku611.jpg
Link: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=9920&p=5
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa nalimko33 » 29 Júl 2019, 22:03

robiť kavazoš dnes???? prečo????
nemáš trafo???? pročo robiť zosik keď neplánuješ doňho investovať

uvedomuješ si koľko času si už vyplytval a ani raz si neotvoril mnou odporúčanú literatúru?
ani po 270 mailoch a 300 úpravách si nebol schopný nakresliť dosku na Cmoy.... s takouto výbavou (vedomosťami - resp. ich nedostatkom) sa chceš pustiť do zosika????

prečo si neprečítaš toho Cordella alebo Selfa????

dá sa Tebe vôbec v reáli pomôcť alebo poradiť???? fakt si myslíš že sa pošpáraš v nose a len tak dáš dokopy niečo čomu vôbec nerozumieš???
0
SHARP MZ-811

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 29 Júl 2019, 22:28

Kto povedal že to idem teraz stavať planujem to postavať do buducna. Dalšia vec trafo nemam preto som sa pýtal či by mi s tým niekto nevedel pomôcť. A nikde som tam nenapisal že do toho nechcem nič investovať :D
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa nalimko33 » 29 Júl 2019, 22:49

najpodstatnejšia investícia je čas! čas aby si vstrebal vedomosti.....
tak ako je to s tým štúdiom? čo už si naštudoval?
popis násobiča Ube je v Cordellovi na str. 40 a 41
potom ďalej v knihe nájdeš aj jeho podstatné vylepšenia...
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Júl 2019, 06:44

A čo tak overené veci? napr. toto sa celkom dobre rozbehlo a je tam aj trochu teórie
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23220
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 09:22

Pôjdem to pozrieť. A ano overené veci sú lepšie.. Ale toto ma zaujalo kvôli tej jednoduchosti zopár súčiastok a vznikne s toho celkom zaujimavý zosik
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Júl 2019, 09:40

Trimrem 2k2 se nastavuje polovina napájecího napětí (na +2G2), klidový proud se nastavuje trimrem 470R.
Přečti si ten článek v AR9/1972.
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 11:15

Ano to som sa dočítal aj na audiowebe písal tom tam betaron. Ale mňa zaujima ako sa nastavuje kludovy prúd nie čím ale ako proste čo mám robiť? viem že je to dosť blba otazka ale bohužial nikdy som to nerobil

-- Spojený príspevok 30 Júl 2019, 11:21 --

A prípadne nemáš to ar v pdfku ?
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Júl 2019, 12:01

Moc ti nerozumím, když víš čím se nastavuje, tak nevíš jak?
Ten klidový proud teče přes oba KU611, je jedno, jestli ho budeš měřit v kolektoru nebo emitoru.
A AR9/1972 najdeš třeba na uložto.
Tady jsou ty 3 stránky z AR
http://imgWorld.cz/s3/6yEDvqIOnp.PNG
0
Naposledy upravil/-a breta1 v 30 Júl 2019, 12:40, upravené celkom 1 krát.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Júl 2019, 12:04

Nalimko63 chcel povedat to, ze sa musis najprv naucit veci okolo toho z literatury a potom sa na par veci tu opytat. My ta tu nemozeme ucit od A po Z.

Navijat trafo dnes? Tvoj dedko trafo navijal, lebo on bol z cias ked nic nebolo dostat, a ked bolo dostat tak to bolo drahe. Tak si prisposobil/previnul transformator taky aky mal na taky aky potreboval. Vtedajsie transformatory sa dali este lahko rozobetat. A mozno si na to zvykol a previjal aj ked uz bolo dostat (po r. 1989) Dnes sa transformatory kupuju take ake potrebujes. Je to lacne, bezpecne a bez prace.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 13:09

Ano to je pravda vtedy sa ťažko zhánali súčiastky. Ale podla mna načo kupovať trafo (sú celkom drahé) keď si človek môže takto pomôcť preto som sa pýtal či by mi to niekto nevedel spraviť. Našiel som aj staré plechy na to trafko takže ak by ste to niekto vedeli tak sa ozvite (samozrejme finančá odmena istá)
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa breta1 » 30 Júl 2019, 13:10

0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 13:23

Ďakujem za ten odkaz.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa Milos66 » 30 Júl 2019, 13:56

ThreatMythic napísal:takže ak by ste to niekto vedeli tak sa ozvite (samozrejme finančá odmena istá)
Ty si naozaj myslíš, že by ti niekto navinul trafo lacnejšie ako ho kúpiš v obchode?
Ja typujem tak minimálne dvojnásobok ceny ako v e-shopoch. Si ochotný dať za podomácky previnuté trafo cca 50€ a to bez záruky na bezpečnosť toho trafa?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 13:58

Ahaa myslel som že to bude lacnejšíe. Tak pardon nič som nevravel..
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4416
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa romiadam » 30 Júl 2019, 15:05

Pozeral si sa niekedy na dedka ako previja to trafo? Co vsetko to obnasa a kolko roboty je stym? Stravil si snim ten cas od momentu ako polozil to trafo na stol az po posledny ukon previnutia? Myslim si ze nie.
Len pekne to trafo kup, ci uz nove alebo stare z bazaru. Hlavne nech nie je niekym previjany transformaror ale original z vyroby. Taky je aj bezpecny.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 15:48

Nie nebol som pri ňom-nežil som vtedy.. Je mi jasné že je to zložité. Ale dobre radšej to kúpim ale z niečoho vyberem
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa hpeter » 30 Júl 2019, 17:43

lepsie by si urobil keby kupis moduly od cinana. hlavne ked sa v tom nevyznas
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 30 Júl 2019, 19:36

Neurobil..
0

Ivan_Ryger
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 574
Dátum registrácie: 01 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: Tranzistorovy zosilnovač

Príspevok od používateľa Ivan_Ryger » 31 Júl 2019, 05:20

Páni, však mu prosím prestaňte nakladať. On sa chce niečo naučiť, len ešte nevie, koľko času to obnáša.
Podľa mňa je jedno, či si postaví kvázi-komplementár alebo niečo modernejšie. Ak máš na to súčiastky, kľudne choď do toho. Nebude to mať síce skreslenie nula nula nič, ale pre bežné počúvanie to často bohato stačí a veľa sa naučíš.

Ja som zástanca, že je dobré, aby si vyskúšal všetky kroky výroby. Ale pod dohľadom skúsenejšieho. Trafo je dnes ľahšie zohnať továrenské so zaručenou bezpečnosťou. No ak to trafo chceš vyskúšať vinúť doma, určite by som ti odporúčal navíjať pod dozorom niekoho, kto má znalosti z elektrickej bezpečnosti, a kto ti bude vedieť skontrolovať izolačné vlastnosti. Totiž veľa podomácky robených tráf som videl buď zhorených z poddimenzovania alebo, čo je horšie, prebíjajúcich z primáru na sekundár kvôli tomu, že neboli impregnované a izolácia po čase navlhla.


Štúdium literatúry je dobré, no záleží, koľko času do štúdia si ochotný obetovať. Toto nie je o prečítaní nejakého jednej knižky od Selfa, ty budeš potrebovať absorbovať teóriu obvodov (čo sú také dva semestre na výške), aby si pochopil, ako ten zosilňovač chodí. Nerobil by som to tak, že najprv pohltáš desať knižiek a potom začneš robiť, tak by si nikdy nič neurobil. Jednoducho to človeka prestane baviť, keď si to nemôže ochytať. Štúdium je dlhá cesta a je dobré to robiť priebežne, povedzme, ako si staviaš zosilňovač, prečítaš si týždenne povedzme jedno amatérske rádio na uvedenú tématiku a popri tom sa učíš to robiť a tu na fóre sa budeš pýtať konkrétne otázky.

Len pre nakopnutie: kľudový prúd je prúd koncovými tranzistormi, ktorý nimi tečie bez prítomnosti audio signálu. Môžeš ho zmerať, ako emitorový prúd tranzistormi pomocou úbytka napätia na vyvažovacích emitorových odporoch (tvojou úlohou je zistiť ktoré to sú) a cez Ohmov zákon prúd dopočítať. P.S. tie odpory slúžia práve na stabilizáciu prúdu koncovými tranzistormi, keďže úbytok napätia na B-E PN priechodoch tranzistorov nie je konštantný (a ako to ľudia tu ľúbia tvrdiť 0.7 voltov) ale veľmi závisí od prúdu do bázy a hlavne TEPLOTY.

Aby si pochopil, zober si tranzistor, zapoj priechod B-E v priepustnom smere cez, dajme tomu 1kOhm odpor na 1.5V monočlánok a meraj na tomto priechode napätie. Potom zober spájkovačku a jemne tranzistor ohrej, povedzme na 50 -100 stupňov Celzia a sleduj, ako sa toto napätie mení. To, čo uvidíš, si zapamätaj. Zíde sa ti to v budúcnosti.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok