automatická regulácia výstupného nf signálu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 11:17

Zdravím Borci !
Mám na vás takú záludnú otázku ohľadom jednoduchej schémy obvodu , ktorá by udržiavala výstupný nízkofrekvenčný (audio) signál približne v rovnakej úrovni ?!
Vysvetlím : pri vstupe do zosilňovača sú pripojené rôzna zdroje audio signálu , ale v rôznej úrovni (napr. tuner , cd , gramo , tv ) , od čoho závisí ako hlasno bude ten , ktorý zvolený vstup hrať , lenže ak nechcem úroveň vyrovnávať potenciometrom hlasitosti , tak hlasitosť reprodukcie bude pri každom vstupe iná no a to práve nechcem !!! Potrebujem aby to bolo aspoň približne rovnaké (pri rádiu s dobrým signálom je napr. 0,775 V , no pri slabšom signále môže byť aj 0,450 V a pri vstupe CD aj 2V a pod ...). Preto by som potreboval overenú schému ,, funkčnú ,, ktorá by výstup udržiavala na rovnakej úrovni (napr.1V , čiže slabý signál by automaticky zosilnil a silný utlmil na požadovanú úroveň ) ...
Uvediem to na spávnu mieru :
Robím stojany pod reprodoktory v ktorých budú umiestnené LED VU metre svietiace cez zapracované polkruhové´plexisklo (niečo ako keď dáš do Youtube vyhľadávania LED VU TOWER ) ale s A 277D na 12+2 LED a chcem aby to blikalo približne rovnako (napr na 11LED) , pri ktorom koľvek zvolenom vstupe (nie aby pri rádii blikalo napr. 5 Led a pri CD svietil celý stĺpec 12 Led )...
Schému pre led indikátor s A277D hádam nemusím prikladať (tú hádam každý pozná , ale nie je problém ) a tá obsahuje prezosilňovač s MA1458 kde je výstup upravený cez diódy na vstupnú časť A277-ky , no a toto by som chcel , potreboval upraviť tak aby to aj regulovalo - vyrovnávalo výstupnú úroveň ......
Dík za každý zmysluplný príspevok !!!
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 03 Aug 2019, 12:01, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa mac26 » 03 Aug 2019, 11:22

Co tak trimer pre kazdy vstup? Nastavis podla zariadenia a viac neriesis.
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 11:33

Mac , áno to by možno aj šlo , ale zase to nechcem , lebo vstup do LED indikátora beriem zo zosíku - výstup pre magnetofón (rec.) a to by som si rozladil celý zosík prípadne predzosík ( v mojom prípade delený zosilňovač Technics SU-A900 a SU-C800 )...a naviac to nerieši rozdielny signál z Tunera pri rôznych staniciach ....
Pridávam fotku schémy pre A 277D , ktorú plánujem osadiť do stojanov , len čakám na nejakú vhodnú a jednoduchú úpravu podľa prvého príspevku .....
Prílohy
IMG_20190803_112733.jpg
0
Naposledy upravil/-a cool-zool v 03 Aug 2019, 12:04, upravené celkom 2 krát.

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa nalimko33 » 03 Aug 2019, 11:40

0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 11:53

Len k tomu Arádiu 2/2006 str.41 sa akosi neviem doklikať :D :D :D
Ja som našiel niečo takéto : https://belza.cz/audio/alc.htm , len by to chcelu tú úpravu na vtup A277-ky .... asi ...
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa nalimko33 » 03 Aug 2019, 11:59

tak pusti k PC mladšieho a ten sa dokliká... hehe

ten obvod kompresoru využíva MC1350P - je okolo neho iba pár súčiastok
Obrázok
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 12:41

Nalimko , dík vyzerá to zaujímavo a dosť jednoducho , určite sa s tým pohrám , len sa bojím čo to spraví pri oveľa vyššom vstupnom napätí ako tam uvádza on ( pri ňom je max.1V a min 0,02V , a pri mne to bude asi od 0,550 V do 2V asi) , píše tam o skreslení čo by asi pre indikátor až tak nevadilo ... Uvidím , vyskúšam ... Ďakujem !
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa Wili » 03 Aug 2019, 15:34

cool-zool kompresor resp. limiter (kompresor obsahuje aj nastavovacie prvky ako je rychlost odozvy, dlzka odozvy, atd...) sa da spravit s jednoduchym delicom 2 odpory + fotodopor k tomu, fotoodpor zlepis diodou k sebe a diodu budes napajat OZ ktory bude snimat vystupny signal z delica. Tymto ziskas limiter a je tam dokopy 5 suciastok a spracujes takmer neobmedzeny signal na nastavenu vystupnu uroven aku si zvolis. Ak by si chcel kompresor potom supravou RC nabijacich/vybijacich obvodov pre napajanie LED upravis release/attack, kedy ma zacat zaberat tj. threshold atd...

Problem ale je ze to co potrebujes ty nie je kompresor/limiter, tym to nevyriesis. Ty potrebuejs namieru trimrom dopasovat vstupne urovne signalu podla jednotlivych zariadeni, pripadne procesor s digitalnou regulaciou hlasitosti, ktory na kazdom navolenom vstupe si zapamata pridany alebo ubrany gain. Kompresor nemozes pouzit z dovodu ze hudba bude "dychat", sice by si tam mohol nastavit velku casovu konstantu nejakym vacsim kondenzatorom na vystupe OZ tak by to zrejme mohlo fungovat, ale neviem ci vies ako funguje kompresor... proste tiche pasaze "prida" a hlasne "uberie", ak sa to prezenie a nezreguluje vznikne velmi plocha zvukova nahravka, vyzdvihnes sum a tiche nastroje budu hlasne, a hlucne nebudu hlucne, budu rovnako hlasne ako tie tiche, proste znicis podstatu zvukovej nahravky, takze toto nie je riesenie problemu. To vyriesis jedine roznym gainom na jednotlivych vstupoch.

EDIT: ak to ale nechces na reprodukciu hudby ale len pre VU meter, tak tam by to asi fungovat mohlo...
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 16:10

Dik Willi , prestudujem to , daco poskusam a uvidim ! Nie nechcem to na reprodukciu hudby , tam si to riesim ako kazdy , potenciometrom hlasitosti - volume !!! Mne sa jedna iba o svetelny efekt , ako som to popisoval vyssie ... Cely led indikakor bude zabudovany v stojane pod reprobedne (vlastne dva indikatory , kazdy v jednom stojane ) , iba vstup pre ne chcem brat z vystupu zosilnovaca (z record tape ) v podstate za prepinacom vstupov .... Kde by som spravil malu krabicku so zdrojom a s tymto obvodom a do stojanov by som potiahol trojzilovym kablikom napajanie na A277 a Led s upravenym signalom ...
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 03 Aug 2019, 16:37

Niečo podobné s A277 som tiež robil. Použil som obvod ALC KA22242 z nejakého kazeťáku.
Prílohy
1/2 KA22242
1/2 KA22242
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Aug 2019, 23:44

Zdeno , trochu nechapem ... Mas na mysli s tymto obvodom (s Vo1 ) priamo napajat 277-ku ??? Bez toho predzosiku s MA1458 co som daval na obrazku ??? A tento obvod aj ciastocne vyriesi ten moj problem s roznou intenzitou signalu ???
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: automatická regulácia výstupného nf signálu

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 04 Aug 2019, 18:58

Áno, namiesto 1458 daj KA22242. Má ho Avelmak za necelé 2€.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok