Pokus s PCL82

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 06 Aug 2019, 13:37

Na breadboarde som poskladal jeden kanal zosiku s PCL82 a to podla schemy z tohto videa (je v 4:03). Zdroj anodoveho napatia som pouzil tento. Vystup zdroja anodoveho napatia mam napojeny na jeden pol vystupneho transformatora (v scheme z videa je to oznacene sipkou hore). No a mam zaujimavy problem. Po zapnuti a nazhaveni elektronky hra asi pol sekundy normalne a potom to spravi taky pomaly "hiss" zvuk (neviem to opisat), to trva asi 2 sekundy a potom ostane ticho. Ale ked pripojim anodove napatie cez multimeter v polohe merania mA, tak to hra uplne normalne (anodovy prud je 30mA pri 180V). Ja tomu fakt nerozumiem, ako je to mozne? Nemam origos vystupne trafo pre PCL82, moze to byt tym? Ale skusal som rozne ine trafa (jedno vystupne 1PN 676 63 alebo snad 03? a druhe sietove 220/13,5V) a robilo to pri oboch. Kde moze byt problem?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Dolfi » 06 Aug 2019, 14:48

Zdroj beží ďalej, alebo "zblbne" ?

Tak tam ten multimeter nechaj ! :wink: [Skús zapojiť na výstup zdroja napríklad odpor, (rádovo 10-ky Ohm), alebo nejakú menšiu tlmivku.]
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 06 Aug 2019, 15:16

Zdroj bezi normalne, a to ako zhaviace tak aj anodove napatie. S tym odporom som to skusal (3R9), a nic. Skusim dat vacsi, prip. tu tlmivku a uvidim.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 06 Aug 2019, 16:58

Spomenul som si, ze na povodnej scheme v tom videu je na vystupe anodoveho zdroja rezistor 390R. Nikde nie je vysvetlene, preco tam je, tak asi preto mi vyfucal z hlavy. Ked som ho tam doplnil, tak uz to hra tak ako ma. Tak dik za nakopnutie :)
Inac, uz pri strednej hlasitosti je pocut skreslenie (a to nemusim ani merat specialnymi pristrojmi), coz pripisujem tomu, menej nez idealnemu, vystupnemu trafu. A elektronka sa hreje ako diva, ze by som sa riadne popalil keby som na nu siahal. Je to normalne? Za tym 380R rezistorom je idealne anodove napatie, 170V. A zhaviace je 16V ako ma byt.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2019, 21:21

Nikto nevie, ci je normalne, aby sa elektronka tak velmi hriala? Roztavila mi kusticek breadboardu, co som ju nechtiac nechal dotykajuc sa ho...
A mam dalsiu otazocku. Ako zdroj anodoveho napatia pouzivam toto (optional filter tam mam):
uc3843_ps.gif
Pokial mam iba jednu elektronku, ktora si cucne do 30 mA, je vsetko OK - na vystupe 180V. Ale ked uz mam elektronky dve, napatie klesne na 150V. Co s tym? Skusal som menit tlmivku za rozne objemnejsie, aj rozne indukcnosti, no zvacsa som to este zhorsil. Treba pomenit este nejake hodnoty suciastok? Cim je dany max. prud na vystupe?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Aug 2019, 21:35

Nerobí to R2? Keď dobre vidím, tak je to bočník - prúdová ochrana mosfetu.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 07 Aug 2019, 22:53

Dakujem, skusim, az sa mi podari vyriesit dalsi problemik.
Zapojil som dva kanaly (dve elektronky) navlas rovnako, a ten druhy kanal mi nechce hrat. Po nazhaveni elektronky z reproduktora ide iba tichy sum (druhy kanal, ktory je OK, nesumi absolutne vobec, ani ked je ticho medzi skladbami). Ale co je zaujimave, ze ked vypnem zdroj, tento druhy kanal zacne normalne hrat, a hra par sekund a stisuje sa az kym sa nevybiju kondiky na anodovom napati. Fakt mi hlava neberie, kde moze byt problem. Zapojenie som skontroloval asi milionkrat, premeral suciastky, viackrat som to cele presunul na breadboarde na ine miesto, a nic, stale to robi to iste. Zapojene to mam tak, ako som popisal v prvom prispevku. Aj ked som odpojil elektronku, ktora hrala OK, od zhavenia aj anodoveho napatia, ten druhy kanal stale robi to iste (tym som chcel vylucit zvysene zatazenie zdroja anodoveho napatia). Aj elektronku som vymienal za inu, aj spolu s paticou, nepomohlo. Kde moze byt chyba?
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Aug 2019, 01:27

Mek napísal:Ale ked uz mam elektronky dve, napatie klesne na 150V.
Však to tam máš napísané, v tej schéme. Prúd 2 A, výstup 20 mA, 4 A, výstup 40 mA, 6 A, výstup asi 60 mA. Prúd určuje R2, na 60 mA by mal byť asi 0R17. Tranzistor už asi bude dosť kúriť.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 10 Aug 2019, 21:30

No, popisovany problem s jednym nefungujucim kanalom sa mi nijako nepodarilo vyriesit. Takze som sa na to vykaslal, nakreslil som schemu v kicade a navrhol, zhotovil a osadil plosak. Hra mi to dobre a na oba kanaly :) akurat z reprakov ide take nepravidelne pukanie, ako ked sa pusti obohrata platna. Vsimol som si, ze ked to necham hrat dlhsie (napr. hodinu), pukanie sa zlepsi, je menej caste a snad tichsie.
Ked som to mal na breadboarde, nic take sa nedialo. Pukanie ide z oboch kanalov, ale viac z praveho ako z laveho (aj ked vymenim elektronky medzi sebou). Patice som prestriekal sprejom na kontakty a piny elektroniek oskrabal, ako sa len dalo, ale nic sa nezlepsilo. Nejake napady co s tym?
Prílohy
Untitled.png
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa AdamVarga » 15 Aug 2019, 23:56

Mek napísal:Nikto nevie, ci je normalne, aby sa elektronka tak velmi hriala? Roztavila mi kusticek breadboardu, co som ju nechtiac nechal dotykajuc sa ho...?
Ano PCL82 má jednu triodu a vykonovú pentódu. Tím že si nastavil kludový prúd na neviem aký pri 170V, správa sa to ako variabilný rezistor presne ako tranzistor. Niekam sa ten úbitok musí stratiť. Pozor si daj aby nedošlo k takzvanému "red plating anode" (červené pokovovanie anódy). Permanentne ti poškodý elektrónku. Je to znak výsokého prúdu. Pri 170V je max kludový prúd 20mA. to je 3,4W (datasheetova hodnota) tepla + teda katódové žeravenie. Niet čudovania že skoro je v plameňoch. (toto sa dá všimnúť na velkích elektronkách tiež ako EL34. žeravenie samotné je dosť tepla + daký ten 20W tepla z anódy.)

Malá zaujimavosť- pliešky na vrchu elektronky sú tzv chladiče mriežok. Nedovolia mirežke sa prehriať.. Väčšinou su na G1 keďže je najbližši katode.

-- Spojený príspevok 15 Aug 2019, 23:11 --
Mek napísal:No, popisovany problem s jednym nefungujucim kanalom sa mi nijako nepodarilo vyriesit. Takze som sa na to vykaslal, nakreslil som schemu v kicade a navrhol, zhotovil a osadil plosak. Hra mi to dobre a na oba kanaly :) akurat z reprakov ide take nepravidelne pukanie, ako ked sa pusti obohrata platna. Vsimol som si, ze ked to necham hrat dlh..... Nejake napady co s tym?
Aké rezistory si použil v obvode s vysokým napätím? Ak si použil staré je možné že už niečo tej vlkohsti natiahli do seba to by to mohlo spôsobovať. Ďalšou možnosťou je zdroj. Neviem ako by sa dalo odmerať prerušované pukanie spolahlivo na 200V DC napätí. Asi len oscilloskop a deliče ktomu.

Čo sa tíka rezistorov myslím tie ktoré sú na anódach, rezistory spätnej väzby a (R6,4,16,17)

Ak by si chcel môžeš R6 a 17 vynechať. Zvýši sa ti citlivosť vstupu aale stratíš kompenzáciu "spätnú väzbu". V tvojom prípade keďže nemáš spätnú väzbu z výstupného trafa je ti to takmer na nič.

ÚPRAVA: V schéme HV Switchmode Supply si ten 500K odpor rozdelil aspoň na dva rezistory? POZOR NA IZOLAČNÚ PEVNOSŤ!. Možno že ten ti puká a skratuje sa. Ak je to tak tak rozdeľ to na aspoň 2 rezistory. ja by som na jeden klasický malí rezistor dal max 60V. Pokiaľ je to 2W tak by to nemal byť kritický problém.
0

zdenko4017
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 546
Dátum registrácie: 28 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Prievidza
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa zdenko4017 » 16 Aug 2019, 08:23

nedošlo k takzvanému "red plating anode" (červené pokovovanie anódy). Permanentne ti poškodý
:pain:

Plate je v anglictine anoda, takze neviem akym google translatorom si dosiel k tomu prekladu. Hovori sa red plate, akoze sa cervena anoda zo stratoveho tepla. No a este ta gramatika... 8O
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 18 Aug 2019, 17:04

Dik za odpoved, dnes som co-to poskusal.
Rezistory som pouzil uhlikove 0,5W. V povodnom navode nebolo ani reci o tom, ze by mali byt na vyssi vykon. Nove nie su, su z roznej rozobratej elektroniky (recyklujem ked sa da), no maju taky keramicky hladky povrch, co si myslim, ze ani vlhkost nenasaje.
R6 a R17 som skusil vynechat, ziaden rozdiel, tak som ich opat zapojil.
Ten 500k rezistor (u mna je to 470k - R9) som skusil odpojit a nahradit 5W rezistorom. Ziadna zmena. Tak som to vratil zase nazad. On sa aj tak ani nehreje pri beznej prevadzke.
Oscik (zatial nemam), takze v tom som slepy. No, ked sa toho praskania neviem zbavit, asi sa na to vykaslem a odlozim to ad infinitum...
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 18 Aug 2019, 20:29

Nedalo mi to a vymenil som vsetky rezistory v obvodoch s elektronkami za fungl nove, a praskanie neprestalo. Aj som tusil, ze to bude zbytocne, aj tak bolo. :twisted:
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa vlasto » 18 Aug 2019, 21:42

Nie som až taký odborník ale podľa mňa to môže robiť ten zdroj.Ja čo som postavil pár podobných zosikov na skúšku tak som nemal problém ani z jedným.Samozrejme zdroj klasika trafo -crc a žhavenie iba striedavé.
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa AdamVarga » 20 Aug 2019, 01:03

Mek napísal:Nedalo mi to a vymenil som vsetky rezistory v obvodoch s elektronkami za fungl nove, a praskanie neprestalo. Aj som tusil, ze to bude zbytocne, aj tak bolo. :twisted:
Tak hladal som naj jednoduchšie možnosti. Tak to už vyzerá len na zdroj. Čo sa tíka trocha takích spínacích zdrojov internetu naozaj neverím a skôr by si to pýtalo návrh niečoho robustného ALEBO toto https://www.ebay.com/itm/High-Voltage-D ... SwjrFcNzVa

to mám doma jedno a je to celkom fajn.. škúšal som to len na 12AX7dmičke a hotovo ale videl som schému a teoreticky s trouchou tepla by to zvládlo tie dve PCLka len to treba napájať z 24V tak to bude menej kúriť a aj by to malo zvládnuť. Este by som odporučil vymeniť ten mos na chladiči ale to je vedlajšie. Je to ovládané TL494 rkou takže aj minimálna záťaž how viacmenej stabilizuje.
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2019, 14:57

Dnes mi po mesiaci od objednavky konecne dosiel osciloskop, takze uz slepy nie som.
Meranie som spravil na vystupe zdroja, za 10W rezistorom. Krasne rovnucke DC, ziadne peaky. Min a Max okolo tych 172-180V.
SDS00005.png
Tak tipujem, ze zdrojom to nebude. Inac som si vsimol, ze pukanie sa postupne zacne dve minutky po zapnuti, a casom sa zosilnuje.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

vlasto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 242
Dátum registrácie: 27 Dec 2014, 23:48
Vek: 45

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa vlasto » 20 Aug 2019, 15:32

Aké si teda použil výstupné trafo?
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2019, 16:15

TGL5/001 origos od indelu urcene pre tieto druhy elektroniek.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa AdamVarga » 20 Aug 2019, 17:29

A ked vymeníš medzi sebou elektronky je stále jeden a ten istý kanál výrazne šumový? (Ako si spomínal ze jeden je výraznejší ako druhý)

Osciloscop nastav trigger na single a level nastav akurát nad DC napätie. To by ti malo jednorázovo zachytiť špičky ak nejaké sú. Skús si to oskúšať na anode pentody kedže je to počutelné tak to tam urcite bude vidieť a potom to meranie sprav na HT. Prípadne sa pozri na anodu triody či nie tá robí ten bordel a pentoda to len zosilní
0

Používateľov profilový obrázok
Mek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1271
Dátum registrácie: 15 Okt 2015, 20:49
Bydlisko: Žilina
Vek: 37
Kontaktovať používateľa:

Re: Pokus s PCL82

Príspevok od používateľa Mek » 20 Aug 2019, 21:39

Ano, elektronky som skusal vymenit ako prve, a nic. Aj obe elektronky som vymenil za uplne ine, rovnaka situacia. Ten praskot je silnejsi z praveho kanala, ale aj v lavom je pritomny, len menej hlasny.
Urobil som, ako si pisal. Este s tym neviem celkom dobre robit, ale dufam, ze som na dobrej ceste. Takze,
Anoda pentody
SDS00002.png
Anoda triody praveho kanala
SDS00003.png
Anoda triody laveho kanala
SDS00004.png
Tu ma zarazilo, ze pravy kanal ma na anode triody okolo 7 V, ale lavy az okolo 10 V (?)
A potom som odmeral HT (heating, zhavenie), na to tiez pouzivam menic z Ciny, resp. dva kusy. Jeden na zhavenie laveho kanala plus menic HV, druhy iba na zhavenie praveho kanala.
SDS00005.png
Zaujalo ma, ze HT voltage je take sisate. V priemere to da predpisanych 16 V, vsak aj multimeter mi tolko ukazoval. Vystup menica zhavenia laveho kanala plus napajanie menica HV, je este sisatejsi. Zrejme zalezi od odberu. Dal som tam 100n kondik + 1000 mikro kondik, ale situacia sa vobec nezmenila (a praskot je stale pritomny). Ta sisatost je tam hned po zapnuti, aj ked praskot este pritomny nie je, takze si myslim, ze zhaviace napatie s tym nema nic do cinenia.
0
... byvaly spravca Hospudky u amplionu, Martinekk-ov brat. Nemam vystudovane elektro, je to len moje hobby. Povolanim som SW inzinier.
Moja databaza suciastok: ELPARTS
Moj velky elektro projekt: MEGA TRANSISTOR CLOCK

Napísať odpoveď