Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 15 Aug 2019, 13:44

Zdravím, dostal som sa k zosiku AZS220 a teda som prekvapený ako dobre znie na svoj vek a dobu. Aj ked si to pýtalo výmenu elektrolitov a niektorých tranzistorov, koncáky žijú origo a hrá pekne (chcel by som upozornit že pojem "hrá pekne" je subjektívny názor).

Navrhol som plošné spoje toho istého zapojenia len s rozdielom že budú použité moderné súčiastky (ziadne TO39 tranzistory atd) . Držať sa pravidiel párovania nieje problém. Tranzistory ako KF 506 KFY16 a KF517 sú nahraditeľné BC640 BC639 a BD140 BD139. A za KD605, 2N3055 alebo niečím ako 2N5886 alebo niečím na vyššie napatie a zhruba 15A. Potenciál na zvýšenie výkonu tam je. Až by som naozaj chcel tak TME ponúka aj NTE tranzistory ktoré na výkon ponúkajú až skoro nereálne čisla zosilnenia (47min 150max pre 15A 100V 150W tranzistor). To oproti kdčok je naozaj niečo.

Mám ale jednu otázku na ktorú nedokážem nájsť definitívnu odpoveď. Kedže tranzistory koncaky (KD605) prežili asi 30rokov predpokladám ze zapojenie šetrí koncáky. Mám dva páry tranzistorov 7NU74. Fungel v krabičke. Chcel by som zistiť či by toto zapojenie bolo konečne adekvátnym miestom pre moje cenné dva páry 7NU74riek. Germániové tranzistory sú pre mňa maximálma španielska dedina keďže sa správajú inak ako kremík. Zatial som ich ani skúšať nemal odvahu lebo proste neviem ako.

Vopred vďaka za odpovede :)
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 15 Aug 2019, 23:30

Koncák schéma..snáď pomôže vyriešiť moju otázku
Koncák schéma..snáď pomôže vyriešiť moju otázku
Pripájam schému zapojenia zosíku (iba výkonový stupeň). Pre zaujimavosť pripojím aj moju verziu DPS na mono zosilňovač s modernými ekvivalentmi.

Snáď to uľahčí zistenie či je možné použiť tie moje 7NU74 tranzistory.

Schéma je bohužiaľ poločitateľná ale zhruba vidieť čo sa v nej deje. Bohužiaľ je to jediná schéma na AZS220 ktorú som vedel vykopať na nete.
Prílohy
Môj návrh DPS (asi zhruba hodinka klikania ale všetko by malo byť 90% hotovo)
Môj návrh DPS (asi zhruba hodinka klikania ale všetko by malo byť 90% hotovo)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa Jirka84 » 16 Aug 2019, 21:02

Předně: je to PNP na rozdíl od KáDéček, pak má jiné pracovní podmínky, čím budeš nahrazovat zbytek v zapojení? - taky germaniem?...křemík se nedá srovnávat s germaniem,...
na závěr:
nemáš co lepšího bastlit? Přijeď na Moravu a dám Ti hotový zesák ze své sbírky...
http://www.teslakatalog.cz/7NU74.html
http://www.teslakatalog.cz/KD501.html
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 17 Aug 2019, 00:36

Jéžiš maria ja som neskutočný kripel. Ani ma v duchu nenapadlo že tie germány sú PNP..V tom prípade toto celé môžem zmazať.

Potrebujem niečo kam by som tie 7NUčka mohol dať a bol by som kludný že vydržia. Ideálne push pull ale to asi nepôjde kedze sú pnp.. 7NU74 a niečo snáď aj výkonnejšie než len malé baterkove radio.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa nalimko33 » 17 Aug 2019, 07:15

0
SHARP MZ-811

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa breta1 » 17 Aug 2019, 14:29

AdamVarga
Byly i konstrukce s konci NPN křemík a PNP germanium - např. TRANSIWATT TW40 (celé schema si najdeš)
Prílohy
tw40-konec_411.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 17 Aug 2019, 18:07

breta1

Ďakujem vyzerá to slubne ale chcel som niečo čo má koncák pre čiste iba germánium. Budiaci obvod môže byť kremík to ma netrápi ažtak ale koncák by som chcel germánium. Neviem či je možné s dvoma PNP tranzilmi spravit push pull aj keď si myslím že to ide dvoma NPN tak by to šlo s dvoma PNP len to treba poobracať trocha..

Každopádne ďakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa StefanST » 17 Aug 2019, 19:32

AdamVarga napísal:Jéžiš maria ja som neskutočný kripel. Ani ma v duchu nenapadlo že tie germány sú PNP..V tom prípade toto celé môžem zmazať.

Potrebujem niečo kam by som tie 7NUčka mohol dať a bol by som kludný že vydržia. Ideálne push pull ale to asi nepôjde kedze sú pnp.. 7NU74 a niečo snáď aj výkonnejšie než len malé baterkove radio.
Ak máš peknú vitrínku, tam si ich vystav a vytešuj sa.
Ak by sa ti aj niečo podarilo zostrojiť, je dosť pravdepodobné, že pri laborovaní ti odíde tranzistor do germániového neba. A čo potom s hotovým, možno aj oživeným zariadením?? Kde zoženieš ďalší kus?
Vzhľadom k tvojim znalostiam osobitností germániových tranzistorov, ich parametrov a teplotných závislostí, atď. odporúčam prvý variant.
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa nalimko33 » 17 Aug 2019, 20:27

súhlasím! do zbieky s nimi
pokiaľ nemá zásoby ako ja tak je zbytočné špekulovať
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 18 Aug 2019, 11:09

Vo vitríne môžu tie tranzistory byť aj nefunkčné.. Skôr by som niečo s nimi skúsil či už riskujem to že ich odpálim alebo nie. 7NU74 nieje slabučký germánium tak by som chcel postaviť zosik k nim adekvátny.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa fery66 » 18 Aug 2019, 12:04

AdamVarga napísal:Vo vitríne môžu tie tranzistory byť aj nefunkčné.. Skôr by som niečo s nimi skúsil či už riskujem to že ich odpálim alebo nie. 7NU74 nieje slabučký germánium tak by som chcel postaviť zosik k nim adekvátny.
Našiel som schému, kde by sa 7NU74 dali použiť. Ale aj všetky ostatné tranzistory sú germániové. Na eBay-i sa dajú zohnať...
Prílohy
Schéma Ge.png
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa muziker » 18 Aug 2019, 12:15

Len pre zaujímavosť - v časopise Hudba a zvuk (tuším z roku 1968, 1969, 1970, 1971 ale čísla si presne nepamätám - bolo toho viac) bol uverejnený kompletný stavebný návod na nf zosilňovač TW 100G osadený presne na konci párom 7NU74 - vtedy to boli najlepšie a najvýkonnejšie germaniové tranzistory 50W na československom trhu. Myslím, že kdesi v nejakej téme som tu v minulosti upol na fóre nejaké skeny z uvedeného časopisu Hudba a Zvuk.
TW 100G bola verzia 100W / 4 Ohm nf zosilňovača osadená germaniovými tranzistormi, napájanie mal nesymetrické. Rovnako bola v HaZ uverejnená verzia osadená kremíkovými tranzistormi pod názvom TW 100S na konci osadené kremíkovými tranzistormi radu KU 605 - 608 (vtedy to boli jediné kremíkové tranzistory 50W na československom trhu), ale boli aj ďalšie verzie ako TW100L, TW50S, a iné. Pražský klub Hi-Fi zasielal v tej dobe aj jednotlivé komponenty -mechanické aj elektrické, plošné spoje a pod. Vtedy bola totiž veľmi populárna stavba týchto zosilňovačov a naviac nič podobné nebolo bežne v predaji. Tieto zosilňovače sa používali jednak medzi muzikantmi, ale aj na reprodukovanú hudbu.
To všetko by sa pre zaujímavosť dalo ešte dohľadať v starých časopisoch ...
0
Naposledy upravil/-a muziker v 18 Aug 2019, 12:35, upravené celkom 1 krát.
muziker

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa fery66 » 18 Aug 2019, 12:29

Pre zaujímavosť Transiwatt 100 G: https://ulozto.cz/file/F4AHfsxfL/transi ... -navod-pdf Ale budiaci trafáčik... :thumbdown:
0

Používateľov profilový obrázok
muziker
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6267
Dátum registrácie: 10 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: BA, KE, RV, Praha, Toronto,
Vek: 75

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa muziker » 18 Aug 2019, 12:38

Veď to sú moje skeny (naskenoval som ich zo svojich papierových časopisov - ešte sú vidno fľaky od kolofónie pri spájkovaní) ktoré som kedysi upol na SE :D ... vidím, že ctrl-c a ctrl-v funguje perfektne :thumbup:
Inak budiaci a sieťový trafáčik sa vtedy dali bežne kúpiť - ja ich mám dodnes odložené originálne, prakticky celý TW100G (dnes nie je problém dať si ho navinúť, lebo v skenoch sú uvedené navíjacie predpisy a nie je to problém navinúť aj v ruke doma).
0
muziker

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa Thales » 21 Aug 2019, 19:14

Nalimko, dodáš k tomu DPS? Nechtělo by to v tom tvém schematu trochu přitlačit na strmost reakce hlídání teploty? Přeci jen germanium v tomhle ujíždí mnohem rychleji. A nebo nějaký fakt hovadský chladič. Také mě napadlo osadit pozici tepelného čidla germaniovým trandem, ale tím by se zbytečně zhoršoval šum. I když tys to podle napájecího napětí navrhoval na nějaké malé trandy typu 4NU73 nebo lépe 4NU74, cokoliv lepšího se v tom bude ukrutně nudit. Ale kdyby se trochu upravil ML100Q (jestli pamatuju to označení správně) tak to by byla pro 7NU74 ta pravá volba. Jen to bude chtít hodně festovní budiče (kvůli mizerné betě na vyšších frekvencích, kde padá klidně na jednotky), snížit trochu napájení a přehodit koncový stupeň do PNP tak jako v tom cos poslal teď. Nebyl bys ochotný se na to mrknout? To bych si rád postavil i já, spáchat něco takového mě vždy lákalo, jen dokopat se k tomu. Třeba je teď ten správný čas?
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa Thales » 21 Aug 2019, 20:18

Ten TW100G ale nebyl zrovna moc HiFi, je třeba si uvědomit, že to byl zesilovač především ozvučovací, totéž TW100L. Zesilovače jedou v čisté B třídě a koncové tranzistory je pro minimalizaci zkreslení nutné vybírat. Ne že by to bez výběru nefungovalo, ale zkreslení dramaticky roste, zvláště v oblasti menších výkonů. Stejný problém se týkal AUJ635 a o tom jak se vybírají trandy do tohoto zesilovače se rozepisoval Sinclair tuším na Audiowebu. Ale chápu, tehdy byl člověk rád alespoň za něco, doslova za cokoliv.

Abych také něco dodal i když něco velice dobového, tak přikládám jedno schemátko co vymysleli u Siemensu v roce 1968. Konec je křemíkový (kde byl u nás tehdy křemík?), pouze koncový pár je germaniový. Ten první tranzistor bych dnes vyhodil, má to úplně zbytečně vysokou vstupní citlivost i impedanci. Schema předkládám spíše jako náhled jak se to tehdy dělalo než jako návod na stavbu. Jinak mám ke germaniu pozitivní vztah bez ohledu na jeho technickou nedokonalost :) Má pro mě určité kouzlo, něco jako elektronky.

Jo a tady ještě jeden germániový pokusník, škoda že si vzal za inspiraci poněkud nevhodný základ:
http://arambajk.blogspot.com/2011/01/kv ... niovy.html
Prílohy
Zesilovac_Germaniovy_20W.png
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
AdamVarga
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 214
Dátum registrácie: 21 Jún 2015, 21:05
Bydlisko: Nové Zámky
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa AdamVarga » 21 Aug 2019, 21:10

No čo sa tika mojich 7NU74 asi celí tento nápad môžem zabaliť. Skúšal som svoju zbierku KDčok a KUčok. Meral som zosilnenie. Ic som obmedzil do 200mA a Uce na 4V. Mám ešte OC26 a 7NU73 jednu. Obidva som otestoval a správali sa relatívne ako kremik (test zosilnena). 7NU74 mi ťahali prúd bez bázového prúdu. Neviem ci je to normálne. Zastaviť prúd Ic som musel až dokonca bázu pripojiť o emitor aby prúd prestal tiecť. To taktiež vyvolalo bázový prúd. Znížením bázového prúdu tranzistor sa začal znova otvárať. Podľa mojich vedomostí o tranzistoroch by asi tak nemali správať. 7NU73 sa správa normálne ale neviem teda či 7NU74 je naozaj tak extra rozlišná..
0

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa nalimko33 » 21 Aug 2019, 21:50

Ondrej ja som tú vec na fotkách naozaj nazval hračka pretože som sa s tým bavil.... tých tranzistorov som vyhodil cez 100ks - išlo mi iba o tie Al chladiče
ak si pozrieš schému, tak Ti asi do očí udrelo nulovanie DC offsetu - prevzaté z Marantzu (HDAM) - potreboval som to odskúšať a toto bol ideálny prípad
nakoľko je to klasický kvazoš implementoval som Baxandalovu diodu
žiadne iné plány som s týmto zapojením nemal - schéma sa dá ešte upraviť - prerobiť ten delič napätia na vstupe a čo ja viem čo ešte

v zásade odporúčam zobrať do ruky knihu Boba Cordella alebo Douglasa Selfa a nie je čo riešiť... je tam návodov na experimenty pokoko
0
SHARP MZ-811

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa Thales » 22 Aug 2019, 16:33

>AdamVarga
To že tranzistory tekl proud je normální, říká se tomu zbytkový proud. křemíkové tranzistory ho mají také, ale řádově jinde takže ho obvykle můžeme zanedbat, u germánia ne. To že germaniové tranzistory musí mít bázi spojenou s emitorem přes velmi malý odpor je známá věc a to nejen kvůli jejich uzavírání, ale také proto že Rbe velice ovlivňuje jejich závěrné napětí, opět mnohem více než u křemíku. Projevuje se to tím více, čím je tranzistor větší a 7NU74 je oproti 7NU73 dost hovado. je pravda, že v zahraničí i germania uměli lépe (vyšší Ft, menší zbytkáč a šum), ale to neznamená že to nejde. je možné že máš také nějaké extra debilní kousky. Jak velké jsi měl oddpory Rbe a do jakého zapojení jsi to přesně strkal?




>nalimko33
Jo všiml jsem si toho hned, to je udělané dobře :)
Knihy mám léta v elektronické podobě, ale teď muselo audio na hodně dlouhou dobu úplně stranou, byly úplně jiné starosti a jediná elektronika, kterou jsem řešil byla ta v práci a to je oborově dost jinde. Ale s tím germániem bych si chtěl pohrátm i když teď toho času stále není tolik, ale je to o chlup lepší. Opravoval jsem s ním různé staré konstrukce, ale mám jeden takový klukovský sen, který bych si někdy rád zrealizoval a tohle ho ve mě opět vyvolalo. Chtěl bych totiž spáchat takovou retrosestavu složenou z dobových součástek, ale moderním přístupem. Udělat si elektronkové OTL, kterým by se budily citlivé bedny typu KE150 (ovšem s moderní výhybkou a jiným výškáčem - nedodělané mám skladem) a k tomu subwoofer na bázi starého kiňáku (asi kompromisně ARN930 - mám skladem), který by byl poháněný germaniovým zesilovačem (může být hybridní křemíko/germaniový, takové hybridy se dělaly už koncem 60. let jak jsem doložil), ovšem chtěl bych aby zesilovač nebyl žádná plečka a měl už moderní topologii. Prostě ukázat co by se dalo udělat s tehdejšími součástkami, kdyby měli dnešní znalosti. Pokud bys byl ochotný mi pustit podklady pro ML100Q, rád bych si ho překopal do podoby jak jsem psal. U Denkla mají dodnes vybírané párované dvojice 7NU74 :) Sice za nemravné peníze, ale kdybych tam nasypal dvě, možná tři dvojice, tak by ten zesilovač sice nebyl kdovíjaký rychlík (s ft těch NUček), ale výkonu by měl dost a spolehlivosti také. Možná je to celé na hlavu, ale já to zkusit prostě chci.

No a toho mrňouse cos sem dával bych si nechal jen tak pro radost na nějakou drobotinu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

nalimko33
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: 29 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Košeca
Vek: 51

Re: Koncový stupeň zosilňovača TESLA AZS220

Príspevok od používateľa nalimko33 » 22 Aug 2019, 17:36

veď si Ondro čosi nakresli a daj dokopy....
http://leteckaposta.cz/352878219
0
SHARP MZ-811

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok