Reproduktory

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

dolpi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 14 Mar 2018, 18:25
Bydlisko: Vysočina
Vek: 24

Reproduktory

Príspevok od používateľa dolpi » 14 Sep 2019, 18:18

Zdravím,
potřeboval bych se Vás zeptat na jednu věc z oblasti reproduktorů. Dám příklad. Máme širokopásmový reproduktor s frekvenčním pásmem od 400Hz do 12KHz. Je možné na takový reproduktor přivést frekvence o málo vyšší či menší, byť utlumené než je uvedeno v katalogu? Je velké riziko zničení membrány? U vyšších frekvencí hádám, že reproduktor zničím spolehlivě, ale frekvence menší jak 400Hz by se neměly na životnosti nějak výrazně podepsat. Ptám se, jelikož takové informace nemohu u výrobce dohledat. Děkuji
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Sep 2019, 19:48

Já si myslím, že ak neprekročíš povolený príkon reproduktora, tak nemáš čo zničiť. Akurát tie frekvencie pod a nad pásmom budú čím ďalej, tým viacej utlmené a budú viac skreslené.

Samozrejme, to platí pre širokospektrálny signál. (Nie že budeš do toho repráka pískať naplno zo signálneho generátora.) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Sep 2019, 20:48

ak neprekročíš povolený príkon reproduktora, tak nemáš čo zničiť
Toto je mytus. Co je pri reproduktoroch povoleny prikon? Tych typov prikonov je niekolko a vsetky zavisia od frekvencie, ktoru do repraka pustime. Takze znicit reproduktor sa da velmi lahko, ak trafi rezonancnu frekvenciu, alebo bude pustat velmi nizku frekvenciu, hlavne basaky sa mozu vytrhnut z kosa. Pri vyssich frekvenciach ako je povoleny rozsah a velkom prikone moze tepelne znicit cievku, pretoze pri tak vysokej frekvencii sa cievka nestiha uchladit ako u basakov. Pri stredotonovych alebo sirokopasmovych sa ani jedno nesmie prehanat (vlastne ani pri jednom). A kedze nam nenapisal ani typ reproduktora, mozeme o povolenom prikone len tipovat. A samozrejme nie je prikon ako prikon. Obycajny 2-3w tesla ovalny sikoropasmovy repracik, mal udavany maximalny sinusovy prikon, pri takej frekvencii, kde sa nemoze poskodit ani fyzicky ani tepelne. Dnes sa na taky reproduktor napise 15W ale uz to nieje sinusovy prikon, ale nejaky hudobny, spickovy, sumovy, PMPO a neviem aky, tak ako si to vyrobca zmysli. Vsetky tie prikony su definovane s prihliadnutim na nieco, tepelnu odolnost cievky, mechanicku odolnost repraka, typu privedeneho signalu atd...
A mimochodom cievku reproduktora moze znicit aj 10x mensim, ale jednosmernym prudom ako je povolene, alebo velmi nizkou frekvenciou.
Nieco som o tom nasiel tu: http://djmayo.wz.cz/ry.html aj tu http://tksoundworks.com/z-clanky/parametrerepro.html
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 14 Sep 2019, 21:00

Asi ťažko sa niekomu podarí preťažiť širokopásmový reproduktor vysokými kmitočtami bežného hudobného signálu. Alebo niekto z vás počúva sínus 15kHz o výkone 20W?
Dolpi: Do širkopásmového reproduktoru můžeš úplně s klidem pouštět celopásmový hudební signál. Ovšem s nějakým tím ohledem na jeho možnosti - maximální možnou výchylku membrány atd. Ale neboj, on ten reproduktor většinou dá dost brzo vědět nepříjemným zkreslením, že už má dost. ;)
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 14 Sep 2019, 21:12

Tak jasne, ale chcel som to strucne zhrnut a ohranicit, ze co sa moze stat ked pretazime basak, stredak, alebo vyskac. Je velky rozdiel medzi noname sirokacom z ciny a napr. niecim znackovym. Mam jeden maly cca 4W oval z nejakeho dorozumievacieho zaradenia a tam nevydrzalo lepidlo a odlepila sa cievka (cievka nie je spalena) od membrany a teraz to uz len hrkoce :biggrin:
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Sep 2019, 23:39

Čo mám na to povedať. Písal som o "hudobnom signále", ktorý je energeticky rozložený "tak akurát". A vôbec nie o pískaní a ani o reproduktorových sústavách.

No a blbec určite dokáže odpáliť nie len širokopásmový reproduktor ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 16 Sep 2019, 08:20

Tak videl som problémy s kvalitou spracovania aj u značkových vecí. Nebol to samozrejme úplný hi-tech typu Accuton, Eton..., ale napr. u Monacoru alebo Daytonu sa podobné defekty ako odlepujúce sa závesy občas vyskytnú.
Blbec dokáže zničiť aj nákovu. Ale tomu obvykle nemá význam nič vysvetľovať...ak ho na to upozorní hoc aj 20 odborníkov, po hodine je nákova zničená. :D
V tomto prípade to vyzeralo, že nemáme dočinenia s blbcom, ale proste s úplným laikom. Taký človek zas obvykle potrebuje nejakú jednoznačnú a ľahko uchopiteľnú odpoveď. Nemá cenu mu motať hlavu s nejakou obšírnou teóriou. Ono by sa toho na tému zaťažiteľnosti reproduktora dalo popísať na niekoľko strán A4. Čo najviac tepelne namáha cievku, výchylka membrány Xmax a Xdam v závislosti na kmitočte, od typu a objemu ozvučnice, materiály membrány a nebezpečenstvo jej zlomenia, ako je to s uvedenými elektrickými výkonmi, čo spôsobí zvukovod a ako toho využiť pri zaťažiteľnosti atď. :)
0

DJ_Edo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Aug 2013, 16:07
Bydlisko: LV

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa DJ_Edo » 16 Sep 2019, 17:27

TheLastUnicorn mas v podstate pravdu, ale kazdy z nas ma ine skusenosti, ako sa mu podarilo znicit nejaky reproduktor. Ked som cital tuto vetu
Je možné na takový reproduktor přivést frekvence o málo vyšší či menší, byť utlumené než je uvedeno v katalogu? Je velké riziko zničení membrány?
tak som si spomenul, ako sa mne porarilo odpalit/znicit par reproduktorov a ani na to netreba nejaku namahu. Jeden maly sirokopasmovy z maleho tranzistoroveho radia, ked som si chcel spravit ultrazvukovu pistalku na psa. Az neskor som si uvedomil, ze zbytocne som zvysoval napajanie napatie, ten repracik taku frekvenciu nedokazal preniest a navyse do repracika siel aj jednosmerny prud. Druhy sirokopasmovy reprak som mal z ruskeho TV Rubin, bol to cca 10cm okruhly repracik a oproti teslackym 2-3W ovalnym AREcka, mal az neskutocne makky zaves. Basovat sice nedokazal, ale ten zaves bol tak poddajny, ze mi cievka vyskocila z magnetu, az som pozeral ako puk...
Bolo to nieco take ako na tomto obrazku, ten velky okruhly:
Prílohy
833c998cbf862131a751518b2ce794c5263fdb2cf48e58bbf205df2ab14b5435.jpg
833c998cbf862131a751518b2ce794c5263fdb2cf48e58bbf205df2ab14b5435.jpg (24.47 KiB) 2595 zobrazení
0
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozváděče: "Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky"

djmayo
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 259
Dátum registrácie: 17 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: 20km od UA :-D - Daleky vychod SR ;-)
Vek: 39
Kontaktovať používateľa:

Re: Reproduktory

Príspevok od používateľa djmayo » 20 Sep 2019, 19:34

Tie reproduktory majú príkon okolo 1W. ten okrúhly mám dakde doma, myslím že je zo sovietskeho TV záves má preto tak poddajný že v tom TV bol zosilňovač okolo 1W a má tak vysokú citlivosť že aj pri tak malom výkone to dokázalo rozumne hlasno zahrať. Keď do toho pustíš signál z 10W zosiku navyše v limitácii s basmi na maximum tak jasné že to neznesie. Ďalšia vec je že bez ozvučnice má reproduktor pomerne veľkú výchylku a k zničeniu - vybúraniu cievky dôjde aj pri nižšom príkone. Sú aj výnimky, reproduktory tzv. freeair určené pre ozvučnice typu open bafle. Takisto k poškodeniu môže dôjsť pri pri/odpájaní vstupov pri zapnutom zosilňovači, kedy to v reproduktoroch rupne. Širokopásmové repra obvykle znesú cele frekvenčné spektrum bez ujmy pokiaľ sa neprekročí deklarovaný výkon, ale aj tu sa zvykne používať hornoprispustný filter, proste frekvencie o viac než 10-15Hz nižšie ako Fs reproduktora by sa do toho tlačiť nemali. Čo sa týka jednosmerného napätia na výstupe zosilňovača či oscilátora, aj pomerne malé JS napätie môže zničiť reproduktor ak je k nemu pripojený dosť dlho, takisto pri prevádzke to vychyľuje cievku jedným smerom viac- náchylnejšie na mechanické poškodenie.
0

Napísať odpoveď