Reproduktorová výhybka, ako ju správne využiť

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

audiofil
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 27 Okt 2019, 15:33

Reproduktorová výhybka, ako ju správne využiť

Príspevok od používateľa audiofil » 30 Okt 2019, 11:08

Dobrý deň, potreboval by som rady a objasnenie, načo v skutočnosti slúži r.výhybka a jej použitie v praxi . To že nám delí frekvenčné pásma to vieme . Ale pomôže výhybka vylepšiť zvuk v aute ? .
Konkretne mám otázku a tou je, že keď púšťam do reproduktora signál zo zosilňovaca (FULL) - čiže celé frekvenčne pásmo, tak pri určitej hlasitosti už začne reproduktor skresľovať (reproduktor nehrá na svojej wattovej hranici) . Čiže jak už bijú bassy v aute, tak tie výšky/stredy (hovorené slova v pesničke začnú skresľovať ) . Chcel by som sa spýtať, kedy je nutne použiť výhybku aj pre takzvaný kickbass reproduktor, ktorý má frekvenčne pásmo 50 Hz – 4 kHz a konkrétny model je Ground Zero GZCK 165SPL . Napojený je na zosilnovaci, ktorý má udávaný výkon v rms 70W na 4ohm/kanál .
Čiže chcem vlastne vedieť, či sa oplatí používať v mojom príprade výhybku, ktorá by okresala frekvenčne pásmo, ktoré budem púšťať do reproduktora Ground Zero do 4000hz ?
Ďakujem ...

-- Spojený príspevok 30 Okt 2019, 12:12 --

Čiže som chcel povedať, že keď vypnem bassboost alebo vypnem zosilnenie na zosilnovaci 0db/6db/12db, tak sa mi zdá, že reproduktor hraje lepšie . Čiže podľa môjho pozorovania je, že čím menej sa hýbe membrána, tak zvuk je jasnejší, no prichádzam o bassy potom . Preto sa chcem spýtať, či v tom pomôže vyhybka, že do reproduktora nepustím frekvenčne pásmo nad 4000hz a tým pádom, bude mat lepší zvuk pri vykyve membrány
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Reproduktorová výhybka, ako ju správne využiť

Príspevok od používateľa Juroo » 30 Okt 2019, 15:53

Pokiaľ sa nejedná o širokopásmový / fullrange reproduktor vždy ! to musí ísť cez výhybku.
Prepáč, ale strašne v tom tápeš.
Že reproduktor začne skresľovať bude v tomto prípade hlavne preto, že prekračuješ jeho Xmax /výhylku/ (zvuk pulzuje od basov, v krajných polohách membrány už nie je dostatok magnetickej energie aby preniesla vyššie frekvencie). To vôbec nie je o výkone /watoch/. V extra nízkych frekvenciách stačí reproduktoru podstatne menší výkon, rádovo pár jednotiek až desiatok W na to aby sa dostal na hranicu linearnej výchylky (hlavne keď nie je ničím tlmená = ako napr. veľký objem ozvučnice vo dverách). Na toto ma tiež vplyv aj kvalita zosilňovača, jeho damping faktor, teda vnútorný odpor z čoho vyplýva lepšia kontrola reproduktora zosilňovačom ... laicky povedané to pri lepšom zosilňovači lepšie hrá a hlavne menej lieta.

S tou výhybkou, to ako si to popísal je veľmi ale veľmi zjednodušené povedané. Konkrétna výhybka patrí ku konkrétnym reproduktorom. Nemôžeš miešať jedno s druhým ... alebo môžeš, ale musíš vedieť presne čo robíš. Výhybka nie je len o delení frekvencii na jednotlivé pásma. Okrem iného optimalizuje celkovú frekvenčnú, smerovú ako aj impedančnú charakteristiku ...

Každopádne, určite zapoj stredobas cez výhybku aby nehral vyššie stredy a výšky. Tie má hráť výškový reproduktor /tiež zapojený cez výhybku/.
Ak ti to nestačí na basoch, teda EQ/Bassboost a neviem čo ešte ženieš až tak že to začína skreslovať ... buď máš zle vytlmené, ustesnené dvere ... nevhodné reproduktory (pozerám že FS reproduktoru je 58Hz ? .. z toho hlboký bas nečakaj) ... slabý zosilňovač (nemyslím výkonom, ale kvalitou) alebo jednoducho dokúp subwoofer. Basy tomu stredobasu rádiom/výhybkou odrezať a poslať do subwooferu.

Btw. delenie 4000Hz je strašne veľa, rozumej vysoko. Rozumná deliaca frekvencia je niekde okolo 2-2,5kHz, ale musí to zvládnuť aj výškový reproduktor ... ten stredobas tak vysoké frekvencie jednak nezahrá, alebo zahrá ale príliš smerovo a okrem iného tam bude rapídne stúpať skreslenie ...

Bolo by lepšie kedy presne napíšeš aké máš komponenty ... a s nimi sa už vymyslí nejaká rozumná kombinácia a nastavenie.

EDIT// Všimol som si tvoj druhý thread kde spomínaš komponenty. Máš rádio ktoré vie 3pásmové aktívne zapojenie ... a to je cesta ktorou by som sa osobne vydal. Teda čo reproduktor to zosilňovač a výhybky a delenie riešiť v rádiu.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok