Základná doska vs zvuková karta

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2020, 10:55

Riešim kúpu nového PC a neviem sa dopátrať k tomu či moja prastará zvuková karta https://www.cnet.com/products/creative- ... 730000000/
je lepšia alebo horšia ako terajšie onboard zvukovky. Napr čo mám vyhliadnutú dosku tak má zvukový čip ALC S1200A .Nevedel som nájsť nič k tomu čipu ako som našiel k tej zvukovke. Vedeli by ste mi pomôcť sa rozhodnúť.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Juroo » 08 Jan 2020, 11:27

Definitívne ti to nikto nepovie. Jedine čítať recenzie konkrétnych dosiek a zvukovej karty, alebo vyskúšať.

Nejde ani o čip ako taký ale jeho implementáciu, samotného prevodníka ako aj zdroja, teda vecí okolo neho. Onboard zvukovka má jeden zásadný problém, je veľmi blízko rušiacich častí na doske z ktorých okrem iného berie aj napájanie. Na nejaké riešenie problémov okolo sa dnes bohužiaľ dôraz nekladie.
Dedikovaná kľudne aj s horším prevodníkom môže byť na tom teda lepšie (nepoznám ale konkrétne tvoju). Niektoré majú sepárátne napájanie, vlastné druhotné zdroje vyslovene na vyhladenie/vyčistenie napájania, lepšie kvalitnejšie krištáli atď atď ... na onboard som také niečo ešte nevidel, no nemal som česť s niečím "high-endovým".

V tomto prípade by som sa riadil asi len parametrom odstupu signálu od šumu (SNR), zjednodušene to čo bude mať väčšie číslo bude lepšie. Možno s prihliadnutím na čo najmenšie THD. Len skús dohladať nejaký test, to čo je na papiery nemusí byť pravda.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

grumpynho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Dec 2015, 13:38
Bydlisko: Prešov

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa grumpynho » 08 Jan 2020, 12:05

Ved ta stara X-fi bola hnoj aj pred 10timi rokmi ... Kludne ta onboard Realtek zvukovka moze byt lepsia, aj ked ziadny zazrak to asi nebude



Juroo ved je to obycajna PCI zvukovka cize napajana z PCI.... zvuk ma otrasny
0
Naposledy upravil/-a grumpynho v 08 Jan 2020, 12:13, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Milos66 » 08 Jan 2020, 12:06

Dr.Martin napísal:Napr čo mám vyhliadnutú dosku tak má zvukový čip ALC S1200A
Podla vsetkeho to nie je cip, ale kodek od Realtek. Teda hardverovo to moze byt este slabsie ako to, co mas na tej externej zvukovke.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

grumpynho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 09 Dec 2015, 13:38
Bydlisko: Prešov

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa grumpynho » 08 Jan 2020, 12:16

To nieje externa zvukovka...Ale PCI zvukovka.... A zvukovo je strasna
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Juroo » 08 Jan 2020, 12:47

@grumpynho, asi máš s ňou skúsenosť, to ja ohodnotiť neviem. Dosku karty som len zbežne pozrel, áno je to prakticky low end, aj keď nejaký ten HW plus tam voči onboard vidím ... napr. osadené samostatné LDO regulátory, výstupne filtre cez OZ (nie vstavané vrámci DAC čipu) atď. Podľa popisu má 109dB SNR, čo je dnes síce horší priemer ... no znamená to to, že ten integrovaný realtek bude na tom najskôr rovnako alebo horšie (ja som zažil onboard zvukovky čo mali problém dosiahnuť SNR 90dB a vo výstupe som pekne počul ako pracuje CPU, Disky a iné). Technicky vzaté, porovnáva sa základné onboard riešenie (bohužiaľ to bude vždy úroveň low-endu) s iným interným dnes tiež už low-endom. Ani jedno nie je nejaký zázrak, čiže ako som písal vyššie treba vybrať podľa základných parametrov to lepšie. Ostatok nemá zmysel v tomto segmente riešiť ...

Ja mám tiež internú PCIE kartu, akurát to je STX II od asusu. Napájanie berie priamo zo zdroja podobne ako napr. moderné GPU. Zvukovo to je úplne iný svet voči onboard čipom s ktorými so sa stretol, lepšie ako CD/DVD prehrávače ktoré som mal, lepšie ako niektoré honosne sa tváriace prenosné prehrávače ... Samozrejme existujú aj lepšie, toto je karta ktorá ma dnes už 6rokov. Tým chcem len povedať, že dá sa to spraviť obstojne aj pri internom riešení.

edit// len rýchlo som zalovil na internete. Našiel som že špecifikácia toho realtek kodeku hovorí že ALC 1200 má 108 dB SNR. ALC 1220 vraj 120 dB SNR čomu osobne neverím (DAC to môže mať, ale realita celkového výstupu bude iná). Ja mám skúsenosť s ALC 887 a tam skutočne bolo počuť všetky ruchy z PC.
Čiže zjednodušene vo finále SNR 108 vs 109 papierových ... hovorí to len o ruchoch, nie zvuku (ten v tejto cene tak či onak nebude nič moc, proste mainstream, na hry a filmy ...) ... každopádne to bude úrovňou prakticky to isté.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 08 Jan 2020, 14:53

Vdaka tak teda ked je to zhruba na rovnakej úrovni tak ju tam dávať nebudem a budem môct zobrať lacnejšiu dosku čo nemá tolko pci slotov.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 08 Jan 2020, 15:37

Keď už niečo strkať do slotov, tak nech je to skutočne výrazne lepšie, ako to, čo je na doske.
Aj keď som si istý, že polovica "zvukovkárov" by v slepom teste nerozoznala ani Tascam alebo RME od shitu na základovke. :lol:
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Juroo » 08 Jan 2020, 16:43

@TheLastUnicorn s tou poslednou vetou celkom súhlasím :wink: ...
A keby len nerozoznalo, dokonca som sa stretol s tým, že človek čo sa o tieto veci vôbec nezaujíma sa páčil viac zvuk low-endu ... pretože na ňom nevedome úspešne skryl problémy zlých nahrávok a naopak nevynikli výhody lepších nahrávok, tak že rozdiel nechápal / nepočul. Na lepšej zostave práve vynikli problémy oných zlých nahrávok a už bolo zle, a ja za hulváta čo zle radí :lol: ... až po čase pochopil
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa medved » 08 Jan 2020, 17:14

Osobne by som niečo také neriešil a ani sa tým nezapodieval... kedysi dávno som mal v PCI zvukovku, potom už len, čo ponúkla doska. Aktuálne, čo mám dosku, údajne má dosť dobrú zvukovku, ale ta čo ja viem ? .. buď som hudobne hluchý, alebo tam nejaký veľký rozdiel nie je :D .. pri fakt zlých reprákoch rozdiel počujem až tak hluchý nie som, ale pokiaľ je to niečo normálne bežné tak pohoda.

Nezabúdaj, že karta do PCI si vezme pre seba PCIe linky aj grafike, ak ich nemáš nazvyš podľa typu matičnej a či máš Intel/AMD. To len tak na okraj.
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Juroo » 08 Jan 2020, 17:48

@medved, s tým PCI som si nie celkom istý ... samozrejme záleží od CPU a od radiča. Ale pochybujem že by dnes niekto spravil krok dozadu. Pozri si blokový diagram staršej Z97 pre Intel. PCIe zbernica na GPU je priamo prepojená z CPU (prikladám v prílohe). Potom je druhá samostatná PCIe zbernica (pre periférie ako sietova karta a ostatné voľné sloty) ktorá už je cez radič zdielaná, no tam tu rýchlosť s pár výnimkami nepotrebuješ / nevyužiješ. Takýto diagram, a ak nie ten tak minimálne popis PCIe zbernice nájdeš v každom užívateľskom manuály (čiže sa to dá pozrieť skorej ako dosku kúpiš).

Otázka dedikovanej zvukovej karty je o preferenciách. To je úplne na inú debatu, sem by som to neťahal. Zbytočne sa to tu zahlce ... to je ako napr. laikovi vysvetľovať výhody drahej zrkadlovky (obrazne), keď to je preňho zbytočne drahé a výhody nikdy nevyužije. Tým že ich nevyužije tak ich ani nikdy neuvidí, nepochopí a neocení. Aby si ocenil kvality dobrej karty / prevodníku musel by si mať dobrý hlavne ostatný reťazec. A to mimo fanúšika má málokto :wink:
Prílohy
Diagram.png
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Jan 2020, 17:56

Ja by som si dovolil upozorniť na rozdiel medzi rozhraniami PCI a PCIe, nakoľko zjavne tieto skratky používate ako rovnocenné.

PCI je starý typ rozhrania, dnes sa už nepoužíva. Ak má zvuková karta skutočne PCI, odložil by som ju medzi starožitnosti.

PCIe je nový typ, používa sa posledných pár rokov na väčšinu prídavných kariet vrátane grafických. Ak má zvuková karta PCIe, môže byť výhodné ju použiť. Samozrejme karta si vezme svoj počet PCIe liniek, ktoré potom môžu (=nemusia) chýbať grafickej karte - to už by trebalo skontrolovať podľa typu matičnej dosky a použitého slotu).

Medzi PCIe gen2 a gen3 je kompatibilita, použije sa rýchlosť staršieho rozhrania. Medzi PCI a PCIe je kompatibilita prakticky nulová.
0

Používateľov profilový obrázok
Juroo
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 698
Dátum registrácie: 24 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava/Prievidza
Vek: 34

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Juroo » 08 Jan 2020, 18:05

@maskrtnik01, dobrá pripomienka, až teraz som si to všimol. Myslel som že zadávateľ otázky na toto nezabudol. Staré PCI sa už nejaký ten rok nerobí. Viem že to miešame, no PCI a PCIe majú iný slot ! Neviem či je aj iný počet pinov, ale zárezy na doske sú na iných miestach !

Týmto je to pre zadávateľa definitívne :wink: , spomínaná karta je pre staré PCI. V nových doskách ho nenájde.
0
SOMETHING WILL NEVER CHANGE !!
Takto to vyzerá keď sa Stavbár montuje do elektra ...

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 08 Jan 2020, 18:50

V prvom rade PCI je paralelná, zvlášť adresné a dátové bity, a k tomu ešte signály ohľadom prerušení, dma atď.
PCIe je sériová, adresné a dátové bity idú po jedných lane. A takisto irq, dma atď. sa rieši cez lane.

Takže akýkoľvek prevodník by musel robiť kompletný preklad medzi týmito rozhraniami, v žiadnom prípade nestačí prehodiť pinout spojmi, ani pridať zopár odporov/kondenzátorov.
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa medved » 08 Jan 2020, 21:17

Ahaa vďaka za pripomienku a vysvetlenie. V tomto prípade som myslel aktuálny PCIe a v mojej prípade matičnej dosky Z370 AORUS Gaming K3 s CPU i7-8700K už fakt nemám zvyšné PCIe linky, čokoľvek by som tam dal, vezmem grafike a keďže tam mám RTX2080S, tak fakt polovicu liniek jej vziať nechcem, to by som už pocítil. A prečo nemám ďalšie PCIe linky ? No lebo Intel :D .. AMD má dostatok stále aj pri lacných doskách... pri Intel si treba priplatiť pre vyššiu triedu dosiek.. preto ta pripomienka k tomu. A ta moja stará zvukovka, asi fakt bola ešte PCI a nie PCIe.. to už bolo dávno, neviem teraz.
Otázka dedikovanej zvukovej karty je o preferenciách. To je úplne na inú debatu, sem by som to neťahal. Zbytočne sa to tu zahlce ... to je ako napr. laikovi vysvetľovať výhody drahej zrkadlovky (obrazne), keď to je preňho zbytočne drahé a výhody nikdy nevyužije. Tým že ich nevyužije tak ich ani nikdy neuvidí, nepochopí a neocení. Aby si ocenil kvality dobrej karty / prevodníku musel by si mať dobrý hlavne ostatný reťazec. A to mimo fanúšika má málokto :wink:
jop presne tak, súhlas.. a na mojich repro to počuť ani nebudem a ani nie som taký "fanúšik" .. možno by som len potreboval počuť tu správnu hudbu na správnych repro a vhodnom zosiku :lol:

-- Spojený príspevok 08 Jan 2020, 21:21 --

Juroo: no áno, ako je na diagrame.. x16 PCIe liniek pre grafiku, ale mainstream CPU intelácke majú len x16 linky pre ňu a konec :D ďalšie idú pre chipset, kde sa to delí ďalej.. u Intel si treba dať bacha... AMD to už je o niečom inom, čo sa týka počtu PCIe liniek.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Základná doska vs zvuková karta

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 09 Jan 2020, 10:20

Tak to som si naozaj nevšimol myslel som si že to je kompatibilne. Aj tak vďaka za zhodnotenie tých zvukoviek.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok