Rusenie v autoradiu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Feb 2020, 22:38

Cavte,

mam taky problem, ze som kupil Mazdu6 so vstavanym autoradiom (original Mazda autoradio). Ma AUX vstup zo zadu, cez konektor. Predosly majitel tam mal natiahnuty taky kabel ze na jednom konci je konektor ktory pasuje priamo do AUX vstupu radia (zo zadu) a na druhej strane je audio 3.5mm jack. Vyzer ako keby to bol original 3.5mm jack <-> AUX kabel pre autoradia. Ked ten jack dam do telefonu, a radio prepnem do AUX modu, tak v reprakoch hra to co ide v telefone. Cize to cele funguje ako ma.

Ale je tam brutalne rusenie ak je telefon na lacnej (do 5€) USB nabijacke v zapalovaci. Skusal som rozne ine lacne neznackove zapalovacove nabijacky. Robia to vsetky. Cez powerbank z LIDL to nerobi.

Prosim, vypocujte si nahravku (priloha dole), ze co tam pocut. Hlasitost reprakov som dal na maximum aby ste to poculi. To tukanie co tam pocut to som tukal do displeja, lebo po par sekundach ak sa s telefonom nic nerobi a neide tam ziadna hudba, tak sa audiovystup prepne do modu ako keby jack bol vytiahnuty z telefonu a vnika rusenie z prijmu signalov v audiokabli. Aby som tomu "prepnutiu" zabranil, tak som tukal asi v sekundovych intervaloch prstom na ikonky na displeji aby bolo ticho.

Audio jack 3.5mm v telefone a powerbank nabija telefon
0-15sek - klucik zapnuty-radio zapnute, motor vypnuty
15-25sek - motor nastartovany
25-43sek - vynutie motora, aj radia, vytiahnutie powerbanku z telefonu, zasunutie nabijacky do zapalovaca,
43-56sek - zapnutie radia, motor este neide, uz pocut spinany zdroj nabijacky do zapalovaca
56sek-1:16min - nastartovany motor, brutalita, rusenie jak svina. Horor. Mozem sledovat otacky motora uchom :D
1:16-1:20min - vynuty motor, nabijacka stale v telefone
1:20- 1:29 - vytiahnuta nabijacka z telefonu
1:29-1:32 - vytiahnuty audio jack z telefonu

V poslednych sekundach (1:29-1:32) tam pocut akokeby zrychleny tikot hodiniek. To je tiez neake naindukovane rusenie v audio kabli. Ak spojim L a R kanal s GND na 3.5mm jack-u tak je tiho ako v hrobe. Len velmi jemnulinky sum pocut z reprakov, co je vlastne sum zosilovaca.

Mate niekto prosim riesenie ak ototo odstranit, aby som nemusel so sebou do auta tahat stale powerbank, ale mohol telefon napajat priamo z nabijacky do zapalovaca?

Prikladam nahravku v prilohe. Musel som to zozipovat a z rarovat, lebo mi system nedovolil nahrat subor typu *.m4a. Klasicky sound recorder v samsung telefone.

Dakujem vopred za rady.
Prílohy
Voice 083.rar
(1.4 MiB) 51 stiahnutí
Voice 083.zip
(1.4 MiB) 38 stiahnutí
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Feb 2020, 23:10

Celý ten jav je typický prípad zemnej slučky... jediné čo ti pomôže je galvanické oddelenie vstupu autorádia - najjednoduchšie takýmto niečím.
gal.jpg
alebo lacnejším
gaal.png
Alebo objednaj a ubastli
gaaal.png
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Feb 2020, 23:41

:applause: :applause: :applause: :applause: :applause:

Keby som mal cas, tak by som to zbastlil, ale kedze nemam, tak to kupim.

Diki moc za radu. Dam potom vediet ci to pomohlo (ak nezabudnem).
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa romiadam » 02 Mar 2020, 20:00

Kupil som tu krabicku co mi odporucil mr.dred. Ide to s tym paradne. Uz je ticho. :applause:

Dakujem za radu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 02 Mar 2020, 20:16

:agree:
Rado sa stalo 8)
Sú to odskúšané veci....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Merak » 02 Mar 2020, 20:45

Skús na jednej strane toho audio kábla odpojiť signálovú zem, teda tienenie.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Mar 2020, 21:51

Presne ako píše Merak, stačí to len odpojiť na jednej strane a malo by to pomôcť rovnako. Ale ak už je to vyriešené tým trafom tak je to bezpredmetné.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Mar 2020, 01:18

Už vidím, ako bude nieto rozoberať /rozrezávať "zaliate" konektory Jack,alebo RCA káblov (a ešte to tak aj používať), aby to bez tej GND na jednej strane mohol pripojiť... ale tiež je to riešenie
... Rozpojením signálovej GND sa ale asi niečo zmení...
- aký to bude mať vplyv na vstupnú impedanciu ? ... nebude z toho prijímač AM, brumu či iných rušivých signálov vo vnútri faradajovej klietky, čo v podstate bežný automobil je...?
- nebude to mať vplyv na freq.charakteristiku prenosu ? (aj keď to NF trafko tiež nie nemusí byť žiadna výhra - záleží od vlastností)
- nebude to ešte horšie ?
VHODNÝM - dobrým oddelovacím trafkom sa tieto "nepríjemnosti" vylúčia hneď " z prvej".... funguje to dobre...to je môj názor.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa romiadam » 03 Mar 2020, 01:44

Už vidím, ako bude nieto rozoberať /rozrezávať "zaliate" konektory Jack
To co strkam do telefonu je zaliaty konektor.

No na druhej strane toho audio kabla to ide do radia cez konektor, kde by sa pin GND dal vytiahnut z konektora. Cize asi by sa to dalo, len by som musel opat vyberat to nieo co je medzi prednymi sedadlami (neviem ako sa tomu hovori). No ale ked uz som tuto vecicku kupil a odstranilo to problem tak uz nebudem spekulovat.

Diki za pomoc.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Majo1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Máj 2020, 21:12

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Majo1206 » 13 Máj 2020, 21:21

Ahoj vsetci.mam problem a potrebujem radu.mam aktiv.repro ibiza cube 1512 a v reproduktoroch je pocut ako keby ozvenu alebo rezonovanie.subwofer nema ciste basy ale je tam taka elektronicka ozvena.namam paru ako to nazvat a uz vobec neviem cim to je a ako to odstranit.ak mozte poradte.dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 13 Máj 2020, 21:35

Milý Majo1206 ´... vzhľadom na to, že máš tie čísla rovnaké s dátumom môjho narodenia... 8)
Vopchal si príspevok do úplne inej témy. Najprv som si myslel, že ide o reprák v aute Seat Ibiza :rolleyes: ale nech...

Skontroluj si prepojovacie káble medzi basákom (zosilňovačom) a mixom - vyzerá to na urvaný GND
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Majo1206
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 13 Máj 2020, 21:12

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Majo1206 » 14 Máj 2020, 12:11

Ahoj.prepac ze otravujem.ja moc po tychto forach neviem chodit ale uz neviem co s tym. Takze datum narodenia mame rovnaky..super.
Skusal som rozne bable,pripojit cd prehravac z mixom aj bez mixu,aj z telefonu to hra rovnako.su tam dva zosiky uplne rovnake plosaky.jeden na bas,druhy na dve vrchne bedne.ked som pustil kazdy samostatne tak to hralo pekne.spolu uz nie.je to tazko takto vysvetlovat.ale dakujem ze si sa vobec ozval
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Máj 2020, 10:47

Zemná slučka?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Máj 2020, 11:13

Pokiaľ to robí aj vtedy, keď je telefón pripojený priamo káblom k zosilňovaču a nie je pripojený na nabíjačku, tak zemná slučka nemá ako vzniknúť.
Neprerábal / neopravoval si náhodou káble k "satelitom"? Až si na niektorom vymenil plus a mínus medzi sebov, dôjde k otočeniu fáze signálu a vzniká efekt, ako by to hralo z jaskyne....
Ďaľšia možnosť by mohla byť chyba v sinchronizácii kmitočtu zosilňovačov....Déčkové zosilňovače v jednom zariadení sa asi kvôli tomu synchronizujú, aby nevznikali interferencie.... To ale nemám naštudované. Možno je to inak.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Máj 2020, 11:18

Slučka by nevznikla ani s nabíjačkou, lebo adaptéry ku mobilom nie sú uzemnené v zásuvke.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Máj 2020, 11:30

Dá sa na to spoľahnúť ?
Ja by som tomu veril len vtedy, ak by to bol zdroj / nabíjačka s klasickým transformátorom :twisted:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa Edgar » 15 Máj 2020, 11:56

No ak majú dvojkolíkovú vidlicu tak neviem ako by si to uzemnil :D A vnútro impulzného zdroja asi nemusím popisovať, že je galvanicky oddelené vysokofrekvenčným trafom.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5639
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Rusenie v autoradiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 15 Máj 2020, 12:08

Malo by to tak byť... :agree:
Už som videl keď zhorel adaptér - nabíjačka, lebo výstup nechtiac ukostrili na PE.
Bola určite bezpečná :mrgreen:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok