Parovanie trandov pre UNI15

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 17 Feb 2020, 19:59

Čaute, dostali sa mi do rúk 2 pary KD333 a 336 a ešte vhodné toroidy pre UNI15, súčiastky mám všetky hneď zo zásob, tak som si povedal prečo to neskusiť postaviť. Ale zamýšlam sa nad tým či treba párovať tranzistory do toho koncáku (h21E) kedže tych KD mám len 2 páry tak nieje moc s čoho vyberať, tak preto sa pýtam či ja naozaj dôležité párovať tranzistory pre tento koncový stupeň?
Ešte chcem dodať že dúfam že som to mohol zaradiť do Audiotechniky, ak nie tak sa predom ospravedlňujem.
A ešte chcem povedať jednu vec, pre tých ktory nevedia čo je UNI 15, tak tu je schema http://elektronic.cekuj.net/index.php/s ... -230v.html
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 17 Feb 2020, 20:27

Tu asi nemá zmysel párovať. Čo by sa dal do jedného konca tie z väčším zosilnením a do druhému tie s menším? :)
Párovanie je dôležité pri väčšom počte párov koncových tranzistorov a páruje sa len jedna polarita.
NPN s NPN a potom PNP s PNP, aby sa rovnomerne rozložil výkon. Pri nových z jednej šíny, od "normálneho" výrobcu, to ani nemá moc zmyseľ, rozdiel je pod 10%.
Iba by som skontroloval, či majú katalógové zosilenenie pri danom prúde.
Ak by bolo príliš nízke, preťažil by sa budič, prerazil by a odišli by oba konce aj budiče, zrejme skôr ako by zareagovali poistky.
Over si aj zosilenenie ostatných trandov, predsa sa už jedná o staršie kúsky s nejakou históriou :)
Zosík nemá nadprúdovku, tak pozor na skrat na výstupe.
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 17 Feb 2020, 20:41

ďakujem za pomoc, takže sa nemusím stresovať že nemám sparované trandy?
Idem ešte pozrieť to zosilnenie či to sedí z katálogovým zapojením, ale mám malú otázku, už som skúšal merať h21E, ale moc to nešlo (pomocou 4.5V baterky) takže som si zapojil + pol baterky na ampermeter a stadial na C trandu, potom E na - pol baterky, a na bázu som hodil 390R odpor voči + zdroja, problém nastal že na kolektore som vždy nameral len 39mA, skúsil som aj iné trandy, robim dačo zle?
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 17 Feb 2020, 20:55

Také zapojenie platí pre NPN tranzistor. Ak nieje bat. vybitá, mal by si tam mať asi 0,5A...pri 390R je prúd do báze cca 10mA. Pri zosilnení 50 je to 0,5A. Si si istý, že to nieje 3k9 alebo slabá baterka?
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 17 Feb 2020, 20:58

Odpor je na 100% 390R, ale je možné že baterka môže byť vybitá keďže nieje úplne nová, ale keď so ju odmeral Voltmetrom tak som nameral cca 4.3V
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 17 Feb 2020, 21:09

Nájdi odpor 10 až 22R aspoň 2w , zaťaž ním batériu a V-metrom kontroluj či poklesne napätie.
Prípadne zaťaž batériu rovno testom tranzistora a nemeraj prúd, ale kontroluj V-metrom pokles napätia na batérii.

Ale asi by si si mal najskôr postaviť laboratórny zdroj. Aj keď neviem, či v tvojom veku už môžeš pracovať so sieťovým napätím :lol:
No do zosíka sa už púšťaš :finga:
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 17 Feb 2020, 21:18

Okej zajtra vyskúšam a dám vedieť.
Lab. zdroj už mám G400, poslal mi ho Nalimko, ale ešte musím dokončiť skrinku na neho... A nechcem sa chváliť ani nič také, ale zas čo-to som už postaval, napríklad Transiwatt 120, alebo jeden jednoduchý zos ktorý som hodil aj tuná na SE... Takže čo sa týka sieťového napätia tak som opatrný a stále sa učím, ale už zas niesom taký blbý že by som zas nejako babral sieťové napätie či už rukami alebo inými vodivimi vecami, väčšinou keď robím zo sieťovým napätím, tak aj viackrát odkontrolujem či nieje nejaký nejaký skrat alebo niečo podobné. Takže nenechaj sa prosim odradiť mojím vekom, niekedy aj rozmýšľam či bol dobrý nápad ho vôbec zahrnúť do info o mne tu na SE
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 06:31

Vzhladom na to, že ti nefunguje jednoduché udelátko, zisti príčinu, zrejme ti to dá malú skúsenosť ;)
Pre tie KFY stačí zmerať zosilnenie na multimetry.
V podstate aj pre tie KD, ale aspoň budeš mať istotu, že vyšším prúdom príliš nepadá.
Ono je to otrava premerať aj odpory a pod., ale ak sa ti do zapojenia dostane nefunkčná súčiastka, alebo načatý tranzistor o "zábavú" je postarané.
A nevadí, kludne sa pochvál :D je tu aj ten TW 120?
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Feb 2020, 07:31

Zistím, dnes sa tomu budem venovať. Bohužiaľ môj multimeter nepodporuje meranie zosilnenia tranzistorov. Ale mám tzv tranzistorovy tester tak ten to pri tých menších trandoch odmera, ale radšej si to chcem aj tam overiť.
A áno TW120 som sem daval, síce nie kompletný ale aspoň vnútro: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... &start=900
Dakedy môžem pofotiť aj komplet
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 07:46

To si pamätám :)
Tak za chvíľu už postavíš svoje prvé DPA ;) Ja som to svoje dal o stránku pred tebou.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa StefanST » 18 Feb 2020, 12:30

Meranie beta tranzistorov pomocou multimetra alebo testera súčiastok prebieha pri nízkom prúde, zvyčajne 1mA.
Ty potrebuješ merať tranzistor pri prevádzkovom prúde v tvojej aplikácii, t.j. prúde rádu 1A.
Aj katalógové údaje pre KD333 sú pri prúde 0,5A.

Najjednoduchšie bude pripojiť tranzistor na vhodný zdroj napätia a merať prúd kolektorom. Zároveň pripojiť bázu tranzistora cez vhodný rezistor pustiť do bázy požadovaný prúd, meraný druhým multimetrom. Ak zapojíš do série s rezistorom potenciometer (najlepšie drôtový), môžeš prúd nastaviť na požadovanú hodnotu. Ak ho nemáš, zapojíš len rezistor s nejakou blízko hodnotou. Pre orientačné meranie je jedno, či je meranie pri prúde 1A alebo napr. 1,33A.
Ak nemáš vhodný zdroj, použi napájač 6V alebo 12V s dostatočným prúdom.
Keďže aj tak nemáš z čoho vyberať, stačí ti orientačné meranie. Naviac, u jednoduchých zosilňovačov sa ráta s tým, že spätná väzba vyrovná rozdiely.
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Feb 2020, 16:26

No zistil som že baterka je vybitá. Ale mám nápad, doma mám atx zdroj z pc, ten dáva na 5V až 30A čo si myslím že je viac než dosť. Takže mohol by som ho použiť? A ešte otázka pre StefanST že napísal si tam citujem "Najjednoduchšie bude pripojiť tranzistor na vhodný zdroj napätia a merať prúd kolektorom. Zároveň pripojiť bázu tranzistora cez vhodný rezistor pustiť do bázy požadovaný prúd, meraný druhým multimetrom. Ak zapojíš do série s rezistorom potenciometer (najlepšie drôtový), môžeš prúd nastaviť na požadovanú hodnotu" chcem vedieť že aká by mala byť hodnota toho rezistora do báze?
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa jenda23 » 18 Feb 2020, 17:07

To záleží na napětí a zesílení tranzitoru, prostě to dej přes potenciometr a nebo regulovatelným zdrojem napájej bázi dejme tomu přes odpor 510ohm.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Feb 2020, 17:14

Okej, mám tu poruke momentálne drôtové potenciometre-
Tesla TP195 4k7/N
Tesla TP195 10k/N
Ktorý tam bude vhodnejší?
0

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 17:47

To je cermentový. 4K7 ale aj on má trochu privysoký odpor ideálne by bolo 250 alebo 500R, preto možno bude treba trochu vyššie napätie pre reguláciu aspoň 15V, nech to nieje príliš citlivé v krajnej polohe, na kolektor postačí 5V. Meraj rýchlo, nech ti poťák nezhorí.

Alebo lepšie, z niečoho vyber trimer 220-680R, starší tesla ten veľký, alebo cermntový-keramický.
Na tú chvíľu to vydrží pri 5V. Niečo takéto:
Obrázok


Vidíš, zase by sa ti hodil ten lab. zdroj :) Najlepšie dvojitý.
A niekedy sa ku tomu môže hodiť aj malý pomocný zdroj s LM317, kľudne bez nadprúdovky, s malým trafkom 15-24V/5-20VA, aký bude k dispozícii. Ku tomu VA-merčík z Aliexpresu (1,5€) a do malej krabičky za pár drobných šikovné udelátko :)
0
Naposledy upravil/-a F-r-a-n-t-i-s-e-k v 18 Feb 2020, 17:48, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa jenda23 » 18 Feb 2020, 17:48

asi ten 10k, ty to máš darlingtony to jsem přehlédl, podle katalogo mají mít hfe víc jak 750, takže to bude asi ještě málo ten odpor.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 17:51

Nie, nie sú ;) Darlingtony sú KD366/7.
0
Naposledy upravil/-a F-r-a-n-t-i-s-e-k v 18 Feb 2020, 17:56, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa jenda23 » 18 Feb 2020, 17:52

ach jo proč čtu KD366 :rolleyes: :rolleyes:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
F-r-a-n-t-i-s-e-k
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 427
Dátum registrácie: 16 Sep 2019, 20:43
Bydlisko: Šurany
Vek: 42

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa F-r-a-n-t-i-s-e-k » 18 Feb 2020, 18:17

ThreatMythic odkiaľ máš tie trandy? Ak to nieje nejaký prebraný šrot, čo neviem či aj tieto malé kúsky niekto prehraboval, tak budú trandy buď dobré alebo zlé. Ak budú dobré, na 98,64% bude zosilnenie v poriadku a koncáčik pobeží ako má.
Na tvojom mieste, zhladom na cenu použitých tranzistorov a slabým vybavením, by som nestrácal asi čas premeriavaním a rovno to ubastlil.
S tým 30A zdrojom ti ešte aj hrozí, že to KD nejakým náhodným skratom, alebo omylom pri zapojení odpáliš.
0

ThreatMythic
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 13 Feb 2019, 20:10
Bydlisko: Banská Štiavnica
Vek: 18

Re: Parovanie trandov pre UNI15

Príspevok od používateľa ThreatMythic » 18 Feb 2020, 18:30

Mám ten keramický trimer 220R/N môžem použiť?
Tranzistory mi dávnejšie zaslal aj s inými súčiastkami tuna Milos66 s SE

-- Spojený príspevok 18 Feb 2020, 20:14 --

Tak čo mám premerať tie tranzistory, alebo radšej to nechať tak?
A všetky tie "menšie trandy" ako KF a KFY vklude môžem odmerať na tranzistorovom testeru
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok