Digitálny audio potenciometer

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

flesko84
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Nov 2013, 23:32

Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa flesko84 » 22 Apr 2020, 08:55

Zdravím chcem sa opýtať kde by som vedel kúpiť digitálny audio potenciometer na ovládanie zvuku? Mám receiver Onkyo HT R390. Je tam vadný volume potenciometer.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2020, 08:58

A jak víš že je vadný? A označení IO?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

flesko84
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Nov 2013, 23:32

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa flesko84 » 22 Apr 2020, 09:33

keď pridávam hlasitosť tak napríklad pri hodnote 30 klesne skokovo o 10 alebo viac nižšie. diaľkovým ovládačom všetko funguje plynule aj pri zvyšovaní a aj pri znižovaní hlasitosti. podla mňa je vadný potenciometer.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa dan21 » 22 Apr 2020, 09:37

Podla mna tam nie je potenciometer ale encoder a nejaky digitalny potenciometer (chip), alebo to priamo riadi nejaky MCU.
Vzdy to robi pri hlasitosti 30 alebo je to nahodne ?
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2020, 09:55

Když to funguje přes dálkáč nemůže být vadný potenciometr, signálová cesta je pořád stejná.... nepředpokládám že by tam byl motoricky ovládanej potenciometr.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Hop377
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 606
Dátum registrácie: 13 Dec 2010, 00:00
Vek: 11

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa Hop377 » 22 Apr 2020, 10:05

Vymen encoder a bude vsetko OK.
0

flesko84
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Nov 2013, 23:32

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa flesko84 » 22 Apr 2020, 10:23

jenda23 napísal:Když to funguje přes dálkáč nemůže být vadný potenciometr, signálová cesta je pořád stejná.... nepředpokládám že by tam byl motoricky ovládanej potenciometr.
motoricky ovládaný nieje. je tam kolečko ktoré môžeš točiť do nekonečna do ľavej aj pravej strany. dočítal som sa že keď je to takto tak to je digitálny potenciometer. s ovládačom funguje všetko bez problémov

-- Spojený príspevok 22 Apr 2020, 09:24 --
Hop377 napísal:Vymen encoder a bude vsetko OK.
ako vieš že to môže byť enkóder. prečo potom diaľkovým ovladačom všetko funguje. diaľkový ovládač neposiela signál cez ten enkóder?

-- Spojený príspevok 22 Apr 2020, 09:27 --
dan21 napísal:Podla mna tam nie je potenciometer ale encoder a nejaky digitalny potenciometer (chip), alebo to priamo riadi nejaky MCU.
Vzdy to robi pri hlasitosti 30 alebo je to nahodne ?
je to náhodne ako to robí niekedy to spraví aj z 15 na 0 alebo keď pridávam. s ovládačom všetko funguje plynule a bez problémov
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Apr 2020, 10:27

diaľkový ovládač neposiela signál cez ten enkóder?
nie
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Apr 2020, 10:36

N-kodér je v podstate "spínač", ktorý tým že ho otáčaš posiela sadu impulzov "hore" a "dolu". Procesor si rozoznáva postupnosť týchto impulzov a podľa toho "pridáva" / "uberá" v tomto prípade hlasitosť.
Keď tie impulzy stratia nejakú časť informácie, procesor to nevie správne vyhodnotiť a vráti údaj na nejakú prednastavenú hodnotu. V tvojom prípade stiahne hlasitosť.

Je určite zrada v ňom... ak máš odvahu, môžeš ho skúsiť rozobrať a vyčistiť .. pokaziť viac nemáš čo :lol: ale jednoduchšia a spoľahlivejšia je výmena.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Apr 2020, 10:39

99,9% enkoder, zkus si prolistovat nějaký menu jestli to má a je ovládaný koderem...

problém spíš bejvá v zašpiněných kontaktech enkoderu a generuje serii náhodných pulzů při přepínání a pokud je obsluha koderu v mikrokontroleru korektní (náležitě rychlá) tak si myslí že došlo k rychlému otočení...

zkus ho vyndast a prostříknout kontoxem nebo všemocným WéDéčkem, většinou dojde k nápravě, není to řešení, ale zjistíš jestli ho objednat novej...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

flesko84
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 28 Nov 2013, 23:32

Re: Digitálny audio potenciometer

Príspevok od používateľa flesko84 » 22 Apr 2020, 11:24

mr.dred napísal:N-kodér je v podstate "spínač", ktorý tým že ho otáčaš posiela sadu impulzov "hore" a "dolu". Procesor si rozoznáva postupnosť týchto impulzov a podľa toho "pridáva" / "uberá" v tomto prípade hlasitosť.
Keď tie impulzy stratia nejakú časť informácie, procesor to nevie správne vyhodnotiť a vráti údaj na nejakú prednastavenú hodnotu. V tvojom prípade stiahne hlasitosť.

Je určite zrada v ňom... ak máš odvahu, môžeš ho skúsiť rozobrať a vyčistiť .. pokaziť viac nemáš čo :lol: ale jednoduchšia a spoľahlivejšia je výmena.
Ďakujem. Velmi jasná odpoveď. Teraz so už pochopil princíp fungovania. Ja som bol v tom že ten enkóder je klasický potenciometer a že doážeš na ňom odmerať odporov v závislosti od toho do ktorej strany s ním točíš. Preto som nevedel namerať žiaden odpor. Teraz už chápem že vlastne on dáva iba impulzy. ja to mám už rozobraté a odpájkované s DPS. je to výrobca ALPS. Našiel som nejaké v ponuke na stránke tme.eu Ďakujem

-- Spojený príspevok 22 Apr 2020, 10:25 --
jenda23 napísal:99,9% enkoder, zkus si prolistovat nějaký menu jestli to má a je ovládaný koderem...

problém spíš bejvá v zašpiněných kontaktech enkoderu a generuje serii náhodných pulzů při přepínání a pokud je obsluha koderu v mikrokontroleru korektní (náležitě rychlá) tak si myslí že došlo k rychlému otočení...

zkus ho vyndast a prostříknout kontoxem nebo všemocným WéDéčkem, většinou dojde k nápravě, není to řešení, ale zjistíš jestli ho objednat novej...
Ďakujem. Velmi jasná odpoveď. Teraz so už pochopil princíp fungovania. Ja som bol v tom že ten enkóder je klasický potenciometer a že doážeš na ňom odmerať odporov v závislosti od toho do ktorej strany s ním točíš. Preto som nevedel namerať žiaden odpor. Teraz už chápem že vlastne on dáva iba impulzy. ja to mám už rozobraté a odpájkované s DPS. je to výrobca ALPS. Našiel som nejaké v ponuke na stránke tme.eu Ďakujem
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok