Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa shaft » 25 Máj 2020, 11:07

Zdravím,

chystám sa prerobiť staré rádio Tesla Máj na širokopásmový bluetooth reproduktor. Použitý zosilňovač bude LM3886. Do pôvodného obalu rádia chcem vyrobiť novú ozvučnicu so širokopásmovým meničom.
Chcem sa poradiť ohľadom výberu meniča a ozvučnice. Pôvodne som pozeral Monacor SP-200X. Chcem však niečo s lepšou zvukovou kvalitou napr. Fostex FE-166 alebo Fostex FE-206. Maximálna cena meniča ktorú som ochotný dať je cca 130€. Maximálne rozmery ozvučnice sú 500 x 400 x 300 mm (d x š x h). Väčšina hornových alebo bassreflexových ozvučníc má však obdĺžnikový tvar uložený na výšku a v mojom prípade je to skôr obdĺžnik uložený na šírku. Neviete o nejakých overených konštrukciách ktoré by sa dali použiť ? Ďakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa Jirka84 » 25 Máj 2020, 12:15

Mám chápat , že chceš na reprák za cca 130€ (3680Kč) pouštět AM rozsah, kde je šum i zkreslení "milion" ?
Nebo chceš jen "zprznit" historický Máj? - :lol:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa mr.dred » 25 Máj 2020, 12:43

Škoda že tým " Májom " nemyslel radšej aktuálny mesiac - ten je už trnavákom sprznený až až. To by už hádam ani nevadilo :mrgreen:

V časoch mojej školopovinnosti bolo také rádio v potravinovom sklade jedálne môjho terajšieho a jediného zamestnávateľa.... napriek tomu, že tam mama robila skladníčku sa mi ho nepodarilo získať (a ukradnúť ??? mala ho na karte, to by bolo na mrežu). Po prevrate ho šrotovacia komisia rozbila na dvore, nemalo ani škrabanec :crying: :crying:

... myslime si radšej, že z toho rádia má len skrinku....teda skriňu :lol:

Keď už ... tak aspoň poriadne :twisted:
Prílohy
máj.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 25 Máj 2020, 15:15

Fakt šíro za 130€? Do tamtoho? :) Za 130€ tam zložím slušné dvojpásmo aj s výhybkou...otázka ale znie k čomu? Dal bych tam cez redukčnú dosku ARE5808 a nazdar. Prípadne bych hľadal širokopásmo s vyšším Qts (väčšie ako 1) a nízkou FS, aby to v tej polootvorenej ozvučnici aj niečo zabasovalo , keď už. V tomto prípade by zlou voľbou nemusel byť ani lepší koaxiál do auta.
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa shaft » 25 Máj 2020, 15:46

Tak ešte raz. Elektronika z rádia je už preč takže žiadny AM rozsah sa nekoná. Zosilňovač bude LM 3886 a do vnútra radia chcem dať komplet novú ozvučnicu. To radio chcem využiť iba ako “obal” reproduktora ktorý chcem vyrobiť. A chcem poradiť len z výberom vhodného meniča a ozvucnice ktorá by sa zmestila do daných rozmerov. Takže komentáre o sprznení historického kusu atď si nechajte pre seba.
0

Používateľov profilový obrázok
Wili
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1699
Dátum registrácie: 13 Sep 2010, 00:00
Bydlisko: Praha - CR
Vek: 34

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa Wili » 25 Máj 2020, 15:58

velke sirokopasma dost smeruju, najkvalitnejsie by to bolo ako 2-pasmo, a to sa do tej ceny vojdes aj s vyhybkou, okrem toho rozmer ktory popisujes ma dost velky objem, ak by si tam aj dal 20cm sirokac tak by si to musel osefovat aj tak bafflestep korekciou aby to nebucalo. Z vyssej cenovej kategorie a vo vacsom rozmere bud fostex ktory si zvazoval alebo alternativa od visatonu B200

https://www.visaton.de/de/produkte/chas ... -200-6-ohm

pripadne ak dvojpasmo tak nieco taketo:

https://www.visaton.de/en/products/2-wa ... ers/alto-i

to by bolo zvukovo najlepsie, nesmerovalo by to a hralo by to dost hlboko. Akurat ten DT94 by som vymenil ze nieco ine, mozno G20 alebo SC10N a upravil vyhybku/citlivost pre vyskac cez boxsim...

Nedavno som staval cosi podobne, mozno si videl, tu:

zosilnovac-pre-maly-aktivny-reprobox-t5 ... ml#p746605

ja som tam zohnal nejaky tang-band za polovicnu cenu z bazaru a tym som velmi usetril, na to aka mala bednicka to je to hra neskutocne dobre :rolleyes:
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa shaft » 26 Máj 2020, 07:04

Teoreticky by to mohlo byť aj dvojpásmo. Najprv som chcel jeden širokopásmový menič aby som nemusel navrhovať a odladzovať výhybku. Pozeral som to dvojpásmo od visatonu čo si poslal a odrádza ma citlivosť toho W 170 S meniča len 86 dB. Reproduktor bude v otvorenom altánku tak som chcel aby to malo aspoň 90 dB. Začnem hľadať teda aj nejaké dvojpasmové konštrukcie.

Inak ten tvoj projekt čo si robil je super. LM3886 buď skúsim toto https://m.banggood.com/HiFi-LM3886-TF-M ... mds=search alebo tam dám to tvoje zapojenie. Bluetooth modul asi tiež použijem ten tvoj keď ho máš už overený. Akurát ešte budem musieť pohľadať nejaký FM modul.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Máj 2020, 08:37

Ak od toho budeš chcieť aj basy, tak citlivosť celej sústavy bude daná v prvom rade objemom ozvučnice. Ak si niekto myslí, že dosiahne citlivosti 90dB/2,83V/1m v 15L bedničke s f3=40Hz, tak to ho veľmi rýchlo vyvediem z omylu. :) Buď to v tom malom objeme bude citlivé, ale basy sa od toho nebudú dať očakávať, alebo to teda aj pôjde nízko, ale na úkor citlivosti.
Projektov pre použiteľné 2-pásma je na nete vcelku dosť.
Ak by som tam dával vlastnú ozvučnicu a s rozpočtom na menič 130€, ja osobne by som šiel do tohoto:
https://www.bsacoustic.sk/sirokopasmove ... i/55c15cp/
Pochopiteľne, musela by sa k tomu naladiť výhybka (viem s ňou pomôcť). Nejaké basové orgie by sa samozrejme čakať nedali, reálne by to zahralo niekde od 65Hz, ale ten Visaton WS17E by v tých pár litroch asi tiež viac parády nespravil. A zase bodový zdroj zvuku je bodový zdroj zvuku. Objemovo tomu stačia 4L bassreflex, takže by sa to malo v pohode vojsť aj do toho Mája (otázkou teda je, aké rozmery búdky sú reálne vstavateľné do rádia, aj keď ono samotné je relatívne veľké - asi 55x44x33cm).
Prílohy
sim.PNG
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa shaft » 26 Máj 2020, 11:44

Maximálny objem ozvučnice vstavitelnej do rádia je cca 50 l. Tak ten objem by som chcel čo najlepšie využiť.
0

mirec135
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2007, 00:00

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa mirec135 » 26 Máj 2020, 13:02

Len taká úvaha....keď sa do toho už bude dávať toľko času a námahy (aj peňazí)...
Aby tento projekt s reproduktorom SICA bol „univerzálnejší“ a zasiahol viac užívateľov, dávam na zváženie, či nepoužiť, ako debničky už hotové Tesla búdky, pôvodne dvojpásmové s dorobením nového čela. Tých je na „trhu“ a medzi ľuďmi habadej a učíte viac, ako majiteľov konkrétneho radia Mája. Len neviem, či napr. Tesla ARS... alebo 1PF.. sa do tohto rádia potom aj zmestí.
0

Používateľov profilový obrázok
oravan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2993
Dátum registrácie: 13 Sep 2014, 01:43
Bydlisko: Martin
Vek: 59

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa oravan » 26 Máj 2020, 13:16

shaft napísal:Tak ešte raz. Elektronika z rádia je už preč takže žiadny AM rozsah sa nekoná. Zosilňovač bude LM 3886 a do vnútra radia chcem dať komplet novú ozvučnicu. To radio chcem využiť iba ako “obal” reproduktora ktorý chcem vyrobiť. A chcem poradiť len z výberom vhodného meniča a ozvucnice ktorá by sa zmestila do daných rozmerov. Takže komentáre o sprznení historického kusu atď si nechajte pre seba.
Do sral si celé rádio no čo povedať a ideš do toho napchať moderné handry rob ako uznáš za vhodné .
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Máj 2020, 14:40

50L je už tak na trojpásmo s 10", aj keď silne pochybujem, že by si tam narval bedňu z 19mm mdf s vnútorným objemom 50L. Každopádne by som tam teda odporučil 2-3 pásmo. Ideálne s výškou vo zvukovode, kde bude už tá výhoda, že to nebude také citlivé na difrakcie od skrinky toho rádia (rantle, výstupky atd.) Napr. kombináciu stredobasu Monacor SPH-210 a kompresného drivera Sica CD78.26 vo zvukovode Q07020A. Existuje na to aj odladená výhybka. Bude to hrať rozhodne lepšie, než predražené 8" širokopásmo. A bude to za tých cca 130€ aj s výhybkou.

mirec135: Odladené ARS a 1PF s basákom ARN 56XX už existujú ako v pôvodnej verzii s výškačom ARV161, tak v modifikovanej verzii s výškou Dayton ND25FW-4. Rovnako je k dispozícii aj takto odladené 3-pásmo 1PF06708. Na toto fórum to ale nikto nestrká, lebo tu keď človek napíše pravdu ohľadne reproduktorov, sústav a šírenia zvuku, tak sa to miestnym nepáči. Takže projekty mám na Repromanii, ktorá je ako web zameraná predovšetkým na túto koncovú časť reťazca. Ak by niekto predsa len chcel ladiť aj nejaké ďalšie teslácke búdky, tak stačí, keď mi dopraví bedničku, kde bude od každého meniča vyvedený kábel. Zmeriam, odsimulujem. :)

oravan: Kedysi som dal provokačne na youtube video, kde som rozmlátil kladivom myslím B90-ku magič. Vtedy ma tam všetci zvozili pod čiernu zem, čo som aj očakával a náramne som sa bavil. Mašina bola v podstate nepoužiteľné torzo, z ktorého som vybral všetko, čo sa dalo použiť a na úkor vraku som zachránil ďalšie tri kusy z tejto nepodarenej rady. Písali mi, aký som strašný k..., že koľkým ľuďom by ešte ten mgf urobil radosť. Keď som im napísal, že mám tri pekné a plne funkčné zrepasované kusy a darujem ich, zrazu bolo ticho. Snáď po troch mesiacoch si po jeden kus niekto prišiel. Takže ani v tomto prípade by som si na Tvojom mieste zbytočne nedvíhal tlak. Možno aj tento Máj bolo už len prázdne torzo. Treba vždy rozlišovať, čo je perspektívny veterán a čo už len hromada šrotu. :)
0

mirec135
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 14 Sep 2007, 00:00

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa mirec135 » 26 Máj 2020, 15:41

Tak ja som to myslel tak...........drevo z 1PF/ARS + nové čelo + Sica 55C15CP..........aby sa ušetrila mechanická práca
0

shaft
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 19 Mar 2013, 17:49
Bydlisko: Trnava
Vek: 28

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa shaft » 26 Máj 2020, 17:04

TheLastUnicorn konečne to tu niekto napísal lebo mal som pocit, že každý kto sa tu pokúsi prerobiť starú Teslu tak je automaticky na tomto fóre ukameňovaný. Tie rádiá Tesla Máj mám dve, jedno v pôvodnom originálnom stave a to čo sa chystám použiť na tento projekt bolo polorozpadnuté torzo ktoré som našiel na skládke. Tak ho chcem využiť ako pekný obal na bluetooth reproduktor (pravdepodobne aj s FM modulom). Nepovažoval som za podstatné to tu rozpisovať, keďže chcem poradiť hlavne s výberom vhodných meničov a ozvučnice do daného objemu a nie s tým koľkí dôchodcovia ho niekedy dostali ako svadobný dar aké majú naňho krásne spomienky...

Inak k tomu Monacoru SPH-210 si myslel tento projekt ? http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =61&t=6990 Idem si prečítať to vlákno.
0

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1767
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa jezevec » 26 Máj 2020, 17:23

Osobně nechápu všechny moralisty co zde kritizují někoho, že si dovolí se svým vlastním rádiem dělat něco jiného, než je jejich názor.
Jestli si někdo staré rádio zrenovuje nebo jej vykuchá je jen jeho věc a nikomu jinému do toho nic není.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa hpeter » 26 Máj 2020, 17:31

TheLastUnicorn napísal: Prípadne bych hľadal širokopásmo s vyšším Qts (väčšie ako 1) a nízkou FS, aby to v tej polootvorenej ozvučnici aj niečo zabasovalo , keď už. V tomto prípade by zlou voľbou nemusel byť ani lepší koaxiál do auta.
priklanam sa k tomuto. on asi nechce robit mega hifi, len nejaka budka so zvukom.
0

Používateľov profilový obrázok
TheLastUnicorn
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 502
Dátum registrácie: 27 Jún 2014, 02:29

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa TheLastUnicorn » 26 Máj 2020, 17:59

shaft: áno, je to UCD280

mirec135: Ak máš chuť, prečo nie. Kľudne tú bedničku spáchaj a privez na meranie. Mne to ale príde trochu drahé riešenie a objem ARS9204, 1PF06733 a podobných je pre ten koaxiál od Sicy príliš veľký. Strop pre ňu je tak 5L. Aj keď to sa samozrejme dá riešiť vlepením polystyrénu atď. A samozrejme vždy lepší predimenzovaný ako poddimenzovaný objem.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Širokopásmový reproduktor v retro rádiu

Príspevok od používateľa 5ko » 26 Máj 2020, 18:50

Poučený reakciami ,by si určite ako prvé do príspevku napísal :
,,to čo sa chystám použiť na tento projekt bolo polorozpadnuté torzo ktoré som našiel na skládke,, a bol by klud. :wink: :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok