Výhybka + voľba repro.

Neviete si rady so zosilovačom a pod.?

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Výhybka + voľba repro.

Príspevok od používateľa Michal_HC » 05 Júl 2009, 11:11

Zdravím, chcem sa pustiť do stavby reproduktorov, a zostal som teraz pri návrhu výhybky, asi pred tromi týždňami som si nainštaloval LspCAD, pozrel som si nejaké výhybky a dospel som k tomuto výsledku. Chcel by som použiť: ARN 226 07/8, 2X ARN 188 07/8 a AR RT-25S60-803. čo hovorite na takúto výhybku a kombináciu reproduktrov. Ďakujem
PS: je to moja prvá výhybka tak to berte s rezervou :)
Prílohy
vyhybka
vyhybka
0
Naposledy upravil/-a Michal_HC v 15 Júl 2009, 19:38, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 05 Júl 2009, 12:38

Nerad jsem kritický zvlášť když vím že si nad tím strávil nějaký ten čas a dal sis s tím práci. Také vidím že si pochopil že simulace je velmi důležitá a nedílná součást návrhu reproduktorových soustav. Přesto ti ale musím říci že tady je všechno špatně. Základem dobrého návrhu je totiž vybrat správně reproduktory které k sobě dobře pasují na základě mnoha parametrů jak měřitelných (cílové určení reproduktoru, citlivost, poměr velikosti, charakteristika atd) tak i subjektivních jako je to zda se jednotlivé reproduktory svým projevem k sobě hodí (např. materiál membrány), estatické hledisko nevyjímaje ale to není podstatné pro správný technický návrh. A to je právě to co si tady udělal špatně. Máš tady typy a počty reproduktorů které nevyhovují pro zamýšlenou třípásmovou konstrukci. Musíš něco změnit. Pokud to chceš udělat jako dvoupásmovou d'Apollito konstrukci na čelní stěně bedny a třebas na bok dáš basák tak nech ty dvě ARN188 a k tomu dej nějakou nízko dělitelnou výšku (například Monacor DT-300) a basák musíš zvolit něco podstatně silnějšího než ARN226 protože ten tam bude jinak na prd. A nebo obráceně - chceš klasickoutřípásmovou bednu tak pak tam dej dvě ARN226 a místo dvou ARN188 tam dej jednu třebas ARX130-20 a k tomu pak už máš větší výběr výšek - například Tonsil GTC11 nebo možná i ten Monacor DT-99 by šel napasovat. Ber to jen jako takové vodítko protože nevím co od toho přesně čekáš. To bychom museli probrat podrobněji.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 05 Júl 2009, 13:39

dik, ja primem objektivnu kritiku, a k veci: chcel by som to spravit ako konstrukciu d'Apollito, a tymi 188 vpredu, a 226 by bola z boku ako si hovoril, 226 by som mal len na predlbenie basov, preto som 188 nerobil cisto ako stredove, cize basy ba zahrali aj tie, len som este narazil na vacsi problem a to je ten ze neviem ci je dobra fazova charakteristika, proste sa v tom este nevyznam
0

wwlado

Príspevok od používateľa wwlado » 05 Júl 2009, 15:19

No moj nazor je, ze vyhibku je dobe skusat a upravovat.. Aspon tak som to riesil ja. co sa tyka vyskovich reproduktorov, urcite by som sa nedal na piezaky, ale klasicke membranove GDVT (Poland) / HT (RTO) 60. Co sa tyka Piezo reproduktorov. Existuje na neho jedna finta. Ak mu namotas spravnu cievku (paralelne). Tak ho rozkmitas na tu frekvenciu aku chces. V praxi to znamena, ze ak mas pesnicku ktora je nahrana v slabsiej kvalite, tak sa ti ten vyskacik rozmita na jeho rezonancnu frekvenciu a "cinga" ti to, ako z CD kvality. No nieje to ten pravy zvuk. (Tak som to niekedy simuloval na diskotekach) :)
Basove reproduktory sa casto napajaju priamo. Podla tohoci to chces do bytu, alebo na "tlak" ozvucit nejaku miesnost. Reproduktory, ktore maju gumenu membranu hraju vo velkej miesnosti slabo. Na druhej strane maju krajssi zvuk. Najme im musis navrhnut bednu tak, aby sa tam citil ako doma. :) Dodrzat pozadovanu litraz. Moje domace WR 250P (RTO 75W / 120W peek) si ziadali 100 litre.
A najme nedavat ozvucnicu len tak zo srandy. Ozvucnica ma jednu dvolezitu ulohu. Jej uloha spociva v tom, ze rusi rezonancnu frekvenciu Basoveho reproduktora. V principe rezonancna frekvencia Basoveho reproduktora (mojho) je 39Hz. ak sa reproduktor dostane na tu frekvenciu, velmi sa rozkmita a rozrezonuje celu bednu. Z frekvencie si vypocitas jeho vlnovu dlzku. l=1/f v tej vzialenosti by mala byt ozvucnica. (alebo ten prechod az na druhu stranu membrany) tym padom sa pri tej frekvenci to vlnenie rusi.

Používateľov profilový obrázok
platon.rado
Power user
Power user
Príspevky: 4785
Dátum registrácie: 20 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Brusno okr.Banská Bystrica
Vek: 47
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa platon.rado » 05 Júl 2009, 15:43

daj sa do toho,bude to hrať úplne super už teraz ich počujem,sprav 2,5 pásma ak som dobre čítal že chceš použiť 2x188,1x226 a výškový http://www.bsacoustic.sk/index.php?page=6&itm=1208 D'Appolito zapojenie??
0

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 05 Júl 2009, 16:08

jasne tak to chcem urobit, len ide o to ze som si neni isty vyhybkou, hlavne fázovou charakteristikou
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 05 Júl 2009, 22:58

Michale vesele ignoruj blbosti zde napsané některými uživateli a zkus se na to kouknout logicky. Jakou aktivní plochu mají dvě ARN188 (mimochodem dej tam raději něco jiného - novou ARN180 a nebo alespoň ARN188-07, ARN150 je též vhodný a budeš mít lepší středy) a jakou aktivní plochu má jedna ARN226. Ještě bych to bral se zavřením obou očí kdybys tam nacpal nějaký basový specál od jiné schopnější firmy ale to je cenově trochu jinde. proto ti říkám dej tam 12" repro, třebas ARN312 když chceš to TVMko a aby bedna nebyla hovadsky velká dej na ty středobasy ARN150. Všechny ty repra od 150 do 226 mají pořád stejný pohon tak logicky ta stopadina bude svižnější a středy lepší. Také to vyjde ve výsledku levněji protože ušetřené peníze můžeš přidat na účet toho 12" reproše. Další výhodou je že k těm ARN150 si můžeš dovolit menší a levnější výškáč který jako bonus pojede lépe nahoře než ten Monacor DT-300. Můžeš tam dát třebas levný DT-99 který je v takové kombinaci i opakovaně vyzkoušený s uspokojivými výsledky. Reproduktory Monacor jsou snadno dostupné v ČR i na Slovensku a dají se vybrat typy za velmi slušné ceny a které hravě přehrajou výšky TVM. O nějakých piezech nemluvě. Ty se hodí leda tak na odhánění hlodavců (a lidí se zdravým sluchem).

A ještě jedna malá ale o to podstatnější věc. Žádná bedna nebude hrát dobře když zkoušíš simulovat výhybku z datasheetových grafů. Ty jsou pouze orientační. Je třeba tu bednu postavit, změřit jí měřícím mikrofonem a teprve pak odsimulovat. Jinak nasimuluješ nesmysly a budeš nad tím zbytečně ztrácet čas. Lidí s měřící aparatůrou není zas tak málo takže nebude až takový problém někoho kontaktovat a domluvit se s ním na měření za nějaké všimné.

Jestli máš fázi dobře nebo špatně nevim protože na tom mmalém to není vidět a když si to rozkliknu na ten velký tak ten se mi nikdy nenačte celý. vždy se to zasekne někde ve 2/3. Zkoušel jsem to asi 5x.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 06 Júl 2009, 17:57

no ja som tam chcel dat 188 07, a po tvojom dohovore som sa rozhodol pre ten vyskac monacor DT-300, len neviem presne aky woofer zvolit za rozumnu cenu, posielam ti aj tu fazovu charakterstiku
Prílohy
fazchar.JPG
0

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 07 Júl 2009, 11:24

este jedna otazka aky je rozdiel medzi: arn 226 07 a http://www.monacor.sk/catalogue-product ... SubKtg=520
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 10 Júl 2009, 02:50

Odpověď je prostá - rozdíl není žádný. Monacor sám žádné reproduktory nevyrábí pokud je mi známo, jedná se spíš o obchodní firmu. Zato si vybírá od mnoha různých výrobců na světě reproduktory které vyhovují jejich obchodnímu záměru a prodávají je pod vlastním označením a samozřejmě s patřičnou přirážkou. Stejně je tomu s reproduktorem na odkazu.

Michale fázi máš blbě, vždyť ti na sebe vůbec nenavazuje. Přes víkend se k tomu zřejmě nedostanu ale jestli budeš chtít tak ti zkusím nějakou vzorovou charku najít příští týden.

Zůstáváš tedy u ARN188-07 + DT-300? Pokud ano tak práci s odladěním ti ušetří ton že na stejném projektu se již pracuje na Audiowebu. Zase pokud to jen obšlehneš nic se nenaučíš tak je to na tobě. Můžeš si to pak zkontrolovat. A nebo obšlehnout to jakoby dvoupásmo a dopasovat k tomu basovou část. Fakt nechceš zkusit ty ARN150? K těm bys mohl dát svižnější vejšku jak jsem už psal.

S tím basákem to bude dost záležet na rozpočtu. Kolik si schopný uvolnit čistě jen na ten basák? Počítej buď s 12" a nebo drahým 10" aby to bylo co k čemu.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 10 Júl 2009, 09:51

Dakujem ze vsetky odpovede, velmi si mi poradil, urcite pockam na ten projekt z audiovebu a potom sa este rozhodnem ako to spravim.

A preco nechcem ARN 150 no podla mna maju strasne nizku citlivost tak to je hlavny faktor, aj ked viem ze stredy by boli lepsie a mohol by som zvolit lepsi vyskac. Jedine som este rozmyslal ze namiesto tych 188 by som dal taketo nieco http://www.monacor.sk/catalogue-product ... SubKtg=512 s vyskacom DT-99, asi tie stredy su neni moc kvalitne ale maju dost vysoku citlivost a su za dobru cenu.

No a ten basak je pre mna najvacsi problem, lebo ja chcem za najmenej penazi najviac muziky, a ked som hladal na roznych strankach tak som nenasiel taky v mojej cenovej kategorii :), asi je to na ukor kvality ale asi zostavam pri 226 07, na audiovebu je jeden fakt ze dobry projekt s nimy a uzivatel je spokojny je to projekt: http://www.audioweb.cz/vase-bily3.htm

Vies je to moj prvy projekt, a nechcem do toho investovat prilis vela penazi mozno o par rokov.
0

Michal_HC
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: Hlohovec

Príspevok od používateľa Michal_HC » 15 Júl 2009, 19:46

zase uplynul nejaky ten cas a mam dalsiu predstavu o vobe reproduktorov, ako uz som predtym spominal je dolezita cena preto ako basak volim 226 07 atredovy od monacoru SPH-102KEP http://www.monacor.sk/catalogue-product ... SubKtg=516 a vyskovy opat od monacoru DT-99 http://www.monacor.sk/catalogue-product ... SubKtg=514, trochu sa ale obavam nizsieho vykonu SPH-102KEP, co hovorite na tuto kombinaciu[/u]
0

Používateľov profilový obrázok
blade6591
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 11 Mar 2008, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa blade6591 » 15 Júl 2009, 20:02

SPH-102KEP, preboha, taký luxus k 226, ach..
0

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 22 Júl 2009, 18:19

SPH-102KEP je jistě výborný reprák (i já s ním mám dva projektyi v plánu) ale jednak je to k těm 226 dost těžký luxus, jednak je moc malý a nehodí se pro koncepci basák na boku. Když už koukáš v podobných cenových hladinách tak do klasické sloupové koncepce raději SPH-135KEP. Akorát si pak říkám jestli to má smysl protože pak máš levnej basák, levnou vejšku a nejlepší na celém tom (a nejdražším) budou ty středy. Jako ne že by to technicky k sobě nešlo - půjde to bez problému, jen kvalitativně to bude nevyrovnané. To si buď komplerně připlať a dej i jiné výšky a basy aby to kvalitativně odpovídalo a nebob raději postav to klasické dvoupásmo s monacorem SPH-170C co jsem tu už asi jednou linkoval. On je ten reprák sice menší než 226 ale zvukově je někde úplně jinde. A je na něj odladěnej projekt http://audioweb.cz/vase-dawsoo2.htm

Jestli chceš tak se mi ozvi na ICQ 65488408 dneska někdy po desíté večer a proberem to. Bude to asi rychlejší než to tu řešit dalších několik týdnů.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Koronczi Peter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 29 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: SLOVAKIA RS
Vek: 54

Re: Výhybka + voľba repro.

Príspevok od používateľa Koronczi Peter » 29 Júl 2009, 10:28

ne ne ne..... ARN 188 žiadnom pripade... ked chceš kvalitu ne kvantitu...!!! Daj tam 2 x SPH 170 1 x DT 254 lebo DT 300 Budeš potrebovať velký objem ale žiadný iný reproduktor netreba..!!! D"Apollito...!!! Výškáč zapustiť a stredobass pustiť na výškáč... zvuk.. excelent... porovnatelne repro hodnote 60.000 sk... ozvučnicu nepreflaknuť... len MDF min 19 mm :!: :!: :!: :roll: :!: :!: :!:
Prílohy
Hig End Seas
Hig End Seas
0
HI-Fi Auto Hi-Fi High-End

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 29 Júl 2009, 19:11

Vše záleží jen na finančních možnostech majitele/stavitele. Jinak já mám raději třípásma (holt si potrpím na středy a aby byly středy u 2p opravdu vynikající musí být dosti malé a to zas nese nedostatek basů atd atd.). Dvoupásma jsoupromě ekonomická kompromisní řešení. zase na druhou stranu raději pusu oslouchat špičkové dvoupásmo než blbě udělané třípásmo. tak si tu počkáme až nám tady stavitel napíše jaká je maximální částka kterou hodlá proinvestovat a nedal by vyšší ani s nožem na krku a podle toho bych se zařídil. A čekám na tom ICQ.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Koronczi Peter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 29 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: SLOVAKIA RS
Vek: 54

Príspevok od používateľa Koronczi Peter » 30 Júl 2009, 11:28

Thales napísal:Vše záleží jen na finančních možnostech majitele/stavitele. Jinak já mám raději třípásma (holt si potrpím na středy a aby byly středy u 2p opravdu vynikající musí být dosti malé a to zas nese nedostatek basů atd atd.). Dvoupásma jsoupromě ekonomická kompromisní řešení. zase na druhou stranu raději pusu oslouchat špičkové dvoupásmo než blbě udělané třípásmo. tak si tu počkáme až nám tady stavitel napíše jaká je maximální částka kterou hodlá proinvestovat a nedal by vyšší ani s nožem na krku a podle toho bych se zařídil. A čekám na tom ICQ.
tak tak... 2 pásmo ok... 3 pásmo ťažko sa dá spraviť pod 20.000 sk 6 x repro = min 12.000 sk +++ crossover.... ja už pár spravil... cca 300 ks chceš mať stredy aj basy a ešte aj výkon.??? tak =D"Apollito= Tweter - Seas MidBas - 11R65117R-01 HD
0
HI-Fi Auto Hi-Fi High-End

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 31 Júl 2009, 03:49

Seas je zcela jistě prima značka reproduktorů ale otázka je jestli jsou taé finančně dostupné původnímu tazateli. Za prvé si nehodil odkaz na reroduktory které máš na mysli, za druhé si nehodil odkaz na odladěný projket s nimi a v nesposlední řadě mi tu chybí cenová relace. Pan janura coby distributor reproduktorů Seas pro ČR nemá na webu ceníky veřejně dostupné a já jsem mu nepsal takže nevím jaké jsou aktuální relace. A že by se mi to teď chtělo zrovna dohledávat se říci nedá. Raději počkám na vyjádření původního tazatele ohledně finanční otázky.

Mimochodem ano - kvalitní třípásmo na měničích vyjde určitě na těch 12000Kč za pár ale dá se postavit i třípásmo založené na TVM které vyjde mnohem levněji a přesto nepříliš náročného zájemce (drtivá většina zdejšího osazenstva) dokáže oslovit. Zde je příklad takovéhoto projektu http://home.zcu.cz/~mirulu/Sloupy/sloupy.htm
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Používateľov profilový obrázok
Koronczi Peter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 31
Dátum registrácie: 29 Júl 2009, 00:00
Bydlisko: SLOVAKIA RS
Vek: 54

Príspevok od používateľa Koronczi Peter » 31 Júl 2009, 16:44

Thales napísal:Seas je zcela jistě prima značka reproduktorů ale otázka je jestli jsou taé finančně dostupné původnímu tazateli. Za prvé si nehodil odkaz na reroduktory které máš na mysli, za druhé si nehodil odkaz na odladěný projket s nimi a v nesposlední řadě mi tu chybí cenová relace. Pan janura coby distributor reproduktorů Seas pro ČR nemá na webu ceníky veřejně dostupné a já jsem mu nepsal takže nevím jaké jsou aktuální relace. A že by se mi to teď chtělo zrovna dohledávat se říci nedá. Raději počkám na vyjádření původního tazatele ohledně finanční otázky.

Mimochodem ano - kvalitní třípásmo na měničích vyjde určitě na těch 12000Kč za pár ale dá se postavit i třípásmo založené na TVM které vyjde mnohem levněji a přesto nepříliš náročného zájemce (drtivá většina zdejšího osazenstva) dokáže oslovit. Zde je příklad takovéhoto projektu http://home.zcu.cz/~mirulu/Sloupy/sloupy.htm
ano.. Seas neni lacne... ale za kvalitu treba platiť... ked lacne tak Monacor ...!!! SPH 170 + DT a bude lacne a bude aj kvalitne... neviem ked už TESLA ..ja uznavam len ARN 5618 ARN 6618 a určite nie lakovanu membranu !!! možno estetický su dobre ale zvukovo podpriemerne.... aj pre nenáročneho... aj lacno sa dá spraviť kvalitné sustavy.. :!: :idea: :!:
0
HI-Fi Auto Hi-Fi High-End

Používateľov profilový obrázok
Thales
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 13834
Dátum registrácie: 07 Okt 2008, 00:00
Bydlisko: White Hill, Prague
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Thales » 31 Júl 2009, 18:24

O tom Monacoru už jsem psal - stačí si to přečíst pořádně výše. Dokonce jsem linkoval konkrétní projekt. Jen nabízím víc alternativ.
Jinak k TVM - ani já nemám rád ty lakované membrány. Jak esteticky tak zvukově ale ve třípásmu to na basech nehraje podstatnou roli. Ano je pravda že TVM jsou většinou kvalitativně podprůměrné (ne všechny) ale jsou za dobrou cenu a jsou orčitě lepší než nějaké nonamy z hadexu, tipy a podobných kšeftů a když se z nich něco postaví při dodržení patřičných zásad tak je výsledek určitě lepší než běžná pseudoodmácí kina, PC šroty a podobné sajrajty. Začátečník se na tom něco naučí, jistě udělá nějaké ty chybky a při stavbě něčeho lepšího se jich vyvaruje. Ber to jako tréning s nějakým rozumným výsledkem který majiteli jistě něco přinese.
0
Zapamatuj si:
- To že něco funguje neznamená že je to tak správně a už vůbec ne bezpečně.
- Je třeba se učit od těch co opravdu umí a ne od těch co si jen myslí že to umí

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok