Rasberry Pi a iné SoC miniPC

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Rasberry Pi a iné SoC miniPC

Príspevok od používateľa vama » 03 Aug 2011, 09:41

//povodny nazov : revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi
edit 9.5.2015 psichac

Uz davnejsie kolovali informacie ohladom tohto PC, ale az teraz sa zacal vyrabat v alfa verzi. Ked som sa prvykrat nan pozrel tak som si
povedal, ze dalsia blbost, ze to ani nie je PC, obstupom casu som ale zmenil uplne nazor.
Mohol by sa pouzivat ako domaci FTP/WEB server, print server a na vela dalsich funkcii ohladom siete. Dalej by som v nom videl buducnot ako maly PC pre riadiace ucely (napr. v priemysle, robotike, ...) namiesto MCU jednotiek, pretoze rozmerovo a cenovo je to dostupne riesenie a oproti MCU je ovela vykonejsi najma v aritmetickych operaciach.

Kedze tento PC ma velmi dobre vlastnosti- male rozmery, extremne mala spotreba a nizka cena, ak sa im ho podari uviest na trh, tak mohol by sposobit velku revoluciu IT priemysle, co si vy o tom myslite?

Obrázok
Domovska stranka: http://www.raspberrypi.org/?p=28
recenzia: http://www.dsl.sk/article.php?article=11252
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 03 Aug 2011, 10:27

Ja si myslim, ze ziadna revolucia sa nekona. Malych ARMovych alebo x86 dosiek, na ktorych beha linux je plno. Napriklad BifferBoard, mam to doma, pekna hracka, alebo moduly od www.digiembedded.com - aj to mam na stole, velkostou je to o nieco vacsie ako RJ45 tieneny konektor.
Nahrada MCU tymito modulmi - to su take mokre sny neznalych kravatakov vo vedeni firiem alebo nezorientovanych studentov, ktori este nikdy v zivote nevideli ako navrh zariadeni s MCU vyzera, kde vsade sa MCU pouzivaju a ake parametre su podstatne (napriklad spolahlivost, spotreba, udrziavatelnost do budcnosti). Moze to nahradit nejake mini itx boardy (ocakavam ze to ma nizsiu spotrebu) ale nejake masovejsie nahradzanie MCU v ich aplikaciach je iluzia.

Mimochodom, v praci mame meraky, v ktorych je nejaky embedded PC s nejakym linuxom. Ide ma drbnut, ked zapnem merak a musim pockat minutu alebo dve kym nabootuje a este k tomu je ten merak o par stoviek USD drahsi, lebo je tam PC. A stalo sa aj to, ze sa merak sekol/zrutil (tipujem vyvoj SW outsorcovany do Indie).
Pouzitie PC v tychto merakoch ma dva aspekty - sice je to drahsie, ale zas na druhu stranu je to menej pouzitelne. Parada :?
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 03 Aug 2011, 11:38

No dobre uz su mozno tie dosky kde bezi Linux, ale aka je ich cena (ci podobna)? A druha vec, bezi ten Linux pod grafickym prostredim nejake KDE alebo GNOME?

Co sa tyka tej nahradi MCU, som to inak myslel. Samozrejme, ze MCU nenahradia 100%, ale skor som to myslel pouzitie tychto aplikacii napr. v robotike, priemysle a podobne.
Napr. v tej robotike kde treba narocne spracovavat obraz z kamery, myslim si, ze je toto uplne vhodne riesenie. Sucastnej dobe sa to zvacsa robi tak, ze sa tam da NB, ale to trosku blbe riesenie.
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 03 Aug 2011, 12:06

jaromir napísal:Pouzitie PC v tychto merakoch ma dva aspekty - sice je to drahsie, ale zas na druhu stranu je to menej pouzitelne. Parada :?
A je ich cimdalej tym viac a bude len horsie.
BTW: Na druhu stranu ak si nezazil merak s win95 tak bud rad a dufaj ze to tak zostane ;)
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 03 Aug 2011, 12:29

Washu a aky to bol merak, cisto iba zo zvedavosti?

Ja som videl osciloskopy (v hodnote cca 20 000€) a mali OS - Windows XP embedded. Neviem ake to bolo spolahlive a ake rychle, hlavne pri starte, ale tiez som bol z toho troskuj v soku - v osciloskope WIN :?
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 03 Aug 2011, 13:21

vama napísal:Washu a aky to bol merak, cisto iba zo zvedavosti?

Ja som videl osciloskopy (v hodnote cca 20 000€) a mali OS - Windows XP embedded. Neviem ake to bolo spolahlive a ake rychle, hlavne pri starte, ale tiez som bol z toho troskuj v soku - v osciloskope WIN :?
Islo o mixed signal osciloskop, starsi model. Zial cislo si nepamatam. A inak dnesne HiEnd osciloskopy bezia na XPckach.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Príspevok od používateľa jaromir » 03 Aug 2011, 13:23

vama napísal:No dobre uz su mozno tie dosky kde bezi Linux, ale aka je ich cena (ci podobna)? A druha vec, bezi ten Linux pod grafickym prostredim nejake KDE alebo GNOME?
KDE alebo GNOME je zalezitost dvoch veci:
1, Grafickeho vystupu (tzn. musis mat nejaky graicky adapter a zariadenie schopne zobrazovat vystup z neho)
2, Suroveho vykonu CPU a pamate.
Taky bifferboard nema ani jednu z tychto zalezitosti, lebo to ma nejake 150MHz x86 CPU a 32MB RAM, ziadna grafika. Ak by to aj malo grafiku, tak si neviem predstavit aky graficky Linux by tam bezal, snad mozno DSL.
A je to vobec potrebne? V embedded systemoch, alebo pre nejaky fileserver, printserver nepotrebujes grafiku, mozno akurat tak nejaky 2x16 znakovy informacny displej.
vama napísal: Co sa tyka tej nahradi MCU, som to inak myslel. Samozrejme, ze MCU nenahradia 100%, ale skor som to myslel pouzitie tychto aplikacii napr. v robotike, priemysle a podobne.
Napr. v tej robotike kde treba narocne spracovavat obraz z kamery, myslim si, ze je toto uplne vhodne riesenie. Sucastnej dobe sa to zvacsa robi tak, ze sa tam da NB, ale to trosku blbe riesenie.
NB je fakt blbe riesenie, tamten board s Linuxom je o trochu menej blbe riesenie. Na spracovanie velkch objemov dat, videa a takychto srandiciek su tu predsa vykonne DSP-cka (aj bez OS, samozrejme), pripadne este ich kombinacia s FPGA. Bez nezelanych efektov OS, vratane RTOS.

Bohuzial dnes sa na skolach uci to, ze ked treba nieco pocitat, tak to nejde bez pocitaca, Linuxu alebo nedajboze Windowsu. Namiesto toho, aby sa pouzivala hlava sa pouzivaju svaly a preto mame dnes plny zadok robotov, ktori so sebou vlacia NB alebo ine PC kompatibilne formaty strojov. To, ze OS do toho intrizicky vnasa svoje vedlajsie efekty, sa riesi tym, ze sa tam da este vykonnejsi procesor a viac pamate (riesenie v style - "prehrieva sa to? dame vacsi chladic...").

A o priemysle mi ani nehovor.
To, ze meraky bootuju a chcu aktualizacie, to som uz spominal.
Mali sme tu jeden pomerne velky system, v hodnote (v prepocte) cca 40.000EUR, vnutri bol PC, Windows, bezal na tom LabView (grrrrrr!!!), k tomu cez GPIB nejake meracie pristroje, okrem ineho osciloskop 2x120Mhz na meranie javov v oblasti kHz (pretoze iny nemali poruke) a funkcny generator 0-20Mhz na generovanie sinusovky 1-4kHz (lebo asi sa v skole neucili ovladat iny prostroj). Tuto zlataninu neplatila nasa firma, dostali sme to s nejakymi dalsimi technologiami, ale ked som prisiel do firmy, na mna casto padala potreba ten debilny kram udrziavat. Chodili sem aj technici z Nemecka, ako na klavir a vzdy nieco opravili, potom sa to posralo. Uptime pristroja bol jeden den az jeden tyzden.
Je mi uplne u zadku, co sposobovalo chybu. Ten prostroj bol navrhnuty zbytocne komplikovane a bolo vela veci, ktore sa mozu pokazit. Cim viac ich tam je (vratane SW), tym viac sa ich moze pokazit. V priemysle to vadi velmi, v spotrebnej elektronike asi nie. A nevadi asi ani to, ze DVD prehravac zaviera dvierka a loaduje DVDcko pol minuty, pocas ktorej prehravac nereaguje na dielkovy ovladac, snahu o vytiahnutie DVD ani vypnutie - asi v pouzitom OS nemali podporu pre loadovanie a vysuvanie DVD, holt nic sa neda robit. Mozno po update OS. Alebo to, ze prepinanie kanalov na satelitnom/TV prijimaci trva 2 sekundy (wtf?).

Moralne ponaucenie je to, ze by sa nemalo setrit na nespravnom mieste. Konkretne na vzdelani ludi, ktori maju robit zodpovednu pracu.

Samozrejme vama, nie je to tvoja vina, ty si len nadseny z toho, ze vidis pekny a funkcny kus HW, to ti schvalujem - ale nenechaj si k tomu nakecat vsetko, co sa ti k tomu snazia nakecat kravataci, ktori nevedia co predavaju, hlavne ked predavaju.
Ako fileserver, printeserver alebo nenarocny desktop si ten geret viem predstavit. U desktopu sa ale trochu straca vyhoda rozmerov - mozno by sa to dalo zabudovat do klavesnice - nieco ako ZX Spectrum a podobne.
0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 03 Aug 2011, 13:42

Ano mas pravdu.
Co sa tyka tej grafiky, tak ju tam vobec netreba ked sa jedna iba o riadiace uceli, ved ani MCU nema graficku jednotku .. Problem ale nastava tam, ze pokial ten Linux nebudem mat tu grafiku, tak skoro nikdo to neobsluzi (leda tak specialne vyskoleny ludia vo firmach) a pokial to nikdo nebude vediet obsluzit, tak radsej tam da PC/ NB a je problem "vyrieseny" namiesto toho aby 2mesiace studoval ako sa to dane jadro obsluzuje/ programuje.
Malo by sa to skolstvo zmenit, ved my sme sa na SS ucili 1 cely rok na elektronike o TTL obvodoch (citace, klopne obvody, multiplexory, oscilatory, ...), potom dalsi rok sme sa sa ucili na vypoctovej technike programovanie MCU 8051 v ASM a to sme sa ani nedostali po prerusenia, UART, alfanumericky LCD, ... Cize dva roky sme sa v podstate ucili o nejakych 30 rocnych veciach...

Takze co sa tyka toho PC PI, beriem spat v priemysle by to bolo nevyuzitelne, ale ako som ja spomenul aj ty v sietovych aplikaciach by to mozno malo prevrat. Ved z kazdeho TV by sa dala spravym multimedialna stanica s pristupom na internet cca za 30€ (bez TV). Alebo ako maly domaci "server" mohli by sa vzdielat subory v ramci LAN, dalej ako lacny printserver by sa to dalo pouzit na "kazdu" tlaciaren a vela, vela inych veci.
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
kubo150
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Bydlisko: Pri Bytči
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kubo150 » 03 Aug 2011, 14:00

Ja by som videl použitie a náhradu hlavne za tie také všeliaké multimedialne zariadenia, ako prehrávače, píše sa, že to má výstup HDMI, takže napr prehrávanie videí z USB pamätí, alebo nejaký multimedialny prehrávač. Potom možno ako nejaký domáci miniserver alebo rútrík, 2x sieťovka a musí zvládať pridelovať rýchlosti podľa nejakých kriterií, poprípade download serverík....
0
Som ten ktorý to vykoná.
Moje slovo:
Neverím na náhody,
Náhoda je len jedným, alebo skupinou ľudí nepochopená realita

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Príspevok od používateľa vama » 03 Aug 2011, 14:03

to kubo150:
Presne, tak v tychto veciach by to mozno malo uspech.
Aj ked neviem ci zrovna aj pre to video to bude dostatocne vykonne, pisu sice

Kód: Vybrať všetko

1080p30 H.264 high-profile decode
, no uvidime.
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Washu » 03 Aug 2011, 14:18

jaromir: z duse mi hovoris ;)
Pricinu vidim v tom ze je jednoduchsie strcit tam PCcko ktore nakodi aj cvicena opica (naozaj dobry programatory PC prepacia) ako vyvynut vlastny HW ktory je sice 1000x spolahlivejsi a zerie 100x menej energie. Ale to chce cas a odbornikov ktorych nieje tolko ako programatorov PC. Vysledok?
Este vacsi dopyt po programatoroch este menej dobrych hardweristov a tak stale dokola.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa HMilos » 25 Sep 2011, 21:48

no co aspon jukeboxu by to znizilo vahu a spotrebu :D
0

eriko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2285
Dátum registrácie: 07 Nov 2008, 00:00

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa eriko » 28 Dec 2011, 11:50

0

Používateľov profilový obrázok
vama
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1545
Dátum registrácie: 26 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 31

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa vama » 28 Dec 2011, 12:16

Tiez si myslim, ze nakoniec z toho asi nieco bude.
Aktualny stav mozete sledovat na: http://www.raspberrypi.org/
0
"Digitálna technika pozostáva len z 0 a 1, ktoré sú v správny čas na správnom mieste." M. Valášek

Používateľov profilový obrázok
Ond3x
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: 10 Mar 2010, 00:00
Vek: 32

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa Ond3x » 28 Dec 2011, 12:56

Podle mě výhledově super věc. Do informačních a reklamních tabulí by to mohlo být ideální.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Dec 2011, 08:05

Tiez som na to pokukoval, dobra vec aj napr. na automatizovanie domacnosti, sledovanie teploty, alarm k tomu malicku dotykovku, gsm modul a vybavene :)
S tym PC: jedna firma si kupila tlaciaren za vyse 1 mil este vtedy SK. Obrovska masina, na tlacenie velkych davok listov, letakov atd.
Na klientovi sa musela doinstalovavat vo win podpora pre Unixovu tlac. Najvacsia sranda, v tej tlaciarni bol PC a obycajne Win xp. A nedokazala davkovo tlacit viac ako 5 000 stran, to len 20 minut spracovavala, a nakoniec hlaska, ze dosla virtualna pamat. Reset, dalsia polhodinka kym startol a potom sa tlacilo len 2 000 stran naraz, pre istotu. Pritom by stacilo iba sledovat pamat, a ked dochadza, tak jednoducho odmietat dalsiu tlac.

Mna vytaca, ked vidim na niektorych zariadeniach, ako to bolo doslova odflaknute, ovladanie nelogicke.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa Robio » 11 Jan 2012, 03:47

Ja sa čudujem že sa vy čudujete...
Však vo vačku nosím 9mm placku, ktorá vie v pohode prehrať fullHD video (čo sestrin 4 ročný dvojjadrák NTB nedokáže (nez sekania)) a niekto tu ukáže "mini PC" s výstupmi a rozhraniami aké su pri PC bežné a je z toho búúm.
(však dnes si s mobilom prepojím BT joystick, zapnem výstup na TV a mám to ako Playstation 2.

Ja sa divím prečo už niesu všade v obchodoch monitory hrúbky 200stranovej knihy, ktoré majú v sebe všetko potrebné na mrkvové okná a nestoja 100€.

Miniaturizácia je v plnom prúde, zachvílu budeme mať len klávesnicu a v nej všetko potrebné vrátane "rolety" s nejakého ohybného displeja, ktoré jednoducho vysunieš a pracuješ.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jan 2012, 06:29

Robio napísal:Miniaturizácia je v plnom prúde, zachvílu budeme mať len klávesnicu a v nej všetko potrebné vrátane "rolety" s nejakého ohybného displeja, ktoré jednoducho vysunieš a pracuješ.
to uz tu bolo. 8-bitaky. Vsetko v klavesnici :D ale suhlasim. Vyvoj ide neskutocne dopredu, ked len porovnam napr. gsm moduly, mam nejaky kusky zpred 4 rokov a teraz. To je pomaly polovicna velkost, mensia spotreba, a dokaze toho ovela viac.

PC v lcd monitore ma tusim apple. Dokonca cinania bezne predavaju mobil, ktory je vo velkosti beznych hodiniek, a ma dotykovy display.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

neznamy

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa neznamy » 11 Jan 2012, 09:17

už nech na to spravia nejaký OS aj pre neprogramátorov (mňa) a bude to super :) by som si to kúpil na internet na IM

čítam že je na to Debian , ArchLinux a Fedora , pokiaľ aj s grafickým prostredím tak kde je problém. Len čo s aplikáciami ?

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: revolucia v IT priemysle? - Raspberry Pi

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 11 Jan 2012, 09:27

Co sa tyka OS, tak ano, testovali to s Linuxmi, ja som videl clanok s Ubuntu a graf. rozhranim Unity.
Applikacie, no tam bude trocha problem, kedze to bezi na ARM-e, ale keby tam portovali Android, tak maju vyhrane, veci co chodia na tablete/mobile by bez velkych zmien mohli chodit aj tam.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Napísať odpoveď