PC má na Skriňa-Zem malé napätie ! Čo to môže byť ??

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
dorko20
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 10 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt.Mikulas
Vek: 36

PC má na Skriňa-Zem malé napätie ! Čo to môže byť ??

Príspevok od používateľa dorko20 » 03 Jún 2008, 14:41

Čaute majstri, stala sa mi taká vec, že včera prišiel za mnou brat a povedal mi, že ho kopol PC. Najskôr som si myslel, že on bol staticky nabitý a keď sa dotkol skrine, tak sa vybil. Ale potom som to skusil ja a tiež ma koplo. Finta je v tom, že keď sa chytíte PC a ničoho iného, tak nekopne, ale keď sa chytíte jednou rukou PC a druhou radiatora, tak Vás to kopne. Nameral som tam 0,5V . Viem že to neni veľa, ale keď sa chytíte tak je to cítiť. (nesmejte sa :) )
Radiator je predsa ako uzemnenie, tak vidim chybu v PC. Zo zdroja je zem(ochranný vodič) vedený na krit zdroja a ten je spojený so všetkými kovovými časťami skrine, tak ja vidim chybu niekde tam. Čo Vy na to?
Prosím Vás, je to normálne alebo čudné?? PC mi ide bez problémov.
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 03 Jún 2008, 14:51

z ohmovho zakona velmi dobre vies, ze vyplyva, ze 0,5 V nikdy citin nemozes. Mozno v case ked ta koplo tam bol oviac, ale nulapat nikdy nepocitis...
A cos atyka toho problemu...Staci aby mal dakto daco zapojene na tom istom okruhu a vezie sa to s celym rozvodom.. Ja som kvoli tomu nemohol na PC naladit kabloivku ..Stale tam boli pparazitnr napatia az skoro 20V
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 03 Jún 2008, 15:01

Skús si prepísknuť zemniaci kolík na zásuvke a radiátor. Možno máš problém v elektroinštalácii a máš zle pripojený PE vodič. Na funčnosti spotrebičov to nespoznáš ale prejaví sa to tak že spotrebiče triedy I začínajú záhadne kopať.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 03 Jún 2008, 15:33

mozu to sposobovat Y kondy na vstupnom filtry. Ak mas lacny zdroj neni sa comu divit, bude zrejme viest zbytkový prud s faze na konstru. Na toto su dobre prudove chranice. Radsej nech dany pristorj nefunguje, akoby mal fungovat s fazou na kostre.

m6r3k

Príspevok od používateľa m6r3k » 03 Jún 2008, 15:39

mozno trepnem prkotinu ale ak mas stare rozvody tak tam na 99% mas nulak = zem(1 a ten isty drot ) ale na radiatore mas zem a stoho nulaku prebija mne tak svieti Ledka v izbe

Split

Príspevok od používateľa Split » 03 Jún 2008, 16:16

no ja som poznal jednoeho typka a ten mal jedneho casu na skrini aj plnych 230..pomohla len vymena zdroja...ono ak si niekedy rozoberal zdroj tak mal by si spodok plosaka mat oddeleny foliou...mozno ze sa nejak znici alebo je nekvalitna neviem ale skus vymenit zdroj...ale ak by si tam aj mal nejake napatie od zdroja tak by ti to malo vypnut pocitac..aspon ja som minule omylom sprvil skrat +5V na skrinu a v momente mi vyplo pocitac...akoby zazrakom komponenty to prezili

Používateľov profilový obrázok
Kado
Power user
Power user
Príspevky: 1625
Dátum registrácie: 02 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: PB
Vek: 40

Príspevok od používateľa Kado » 03 Jún 2008, 16:19

Myslis, ze stare rozvody (siet TN-C) neboli dostatocne spolahlive a bezpecne?? Ak ho "kope" pri dotyku skrinky PC, tak bud ma zly zdroj alebo napajaci kabel alebo ma chybu v elektroinstalacii. Ak ma hlinikove rozvody, tak je zrejme chyba v nich...
0

Používateľov profilový obrázok
dorko20
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 10 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt.Mikulas
Vek: 36

Príspevok od používateľa dorko20 » 03 Jún 2008, 16:29

JJ, ved aj ja sa čudujem, že mi PC fakčí. Inak s tým 0.5V to bolo tak, že viem síce, že také malé napätie neucítim, ale ono ako keby sa indukovalo. Môže to byť aj chyba meráku, ale keď som tam merák držal dlhšie, napätie sa neustálilo, ale stále stúpalo. A keď sa chytím, tak to dosť pošteklí :)
Inak m6r3k dobre odhadol, mám ešte starú elektro-inštaláciu, kde mám zemniaci vodič a ochranný vodič spojený v jedno.
Inak k tomu prúdovému chrániču. Ten potrebuje samostatný ochranný vodič. Dalej stojí kolo 1000,-sk a nič by som s tým nevyriešil. Keby som sa hral na PC v kúpelni pri umyvadle, tak by som si ho dal :D
Skúsim ešte pozrieť či mi neprebýja v el. obvode, skusim to prepískať. Ale tak Váš záver je, že to normálne nie je, aspoň to :)
Normálne sa hanbím, že o niečom takom pochybujem, ale stretol som sa už s kadejakými "nevysvetlitelnými" javmi a radšej sa spýtam.
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 03 Jún 2008, 16:42

Kado, on skor myslel, ze sa ti naindukuje do PEN vodica napatie voci Radiatoru, nakolko TN-C malokedy byva zemnene v jednom bode, a kruti sa to kade tade po stenach domu. Ja mam rozdiel potencialo aj 20V zalezi kde to meriam.
k tym chranicom: nie je to uplne pravda, ze ho treba pouzit len vtedy ak sa sa jedna o mokre prostredie. By si sa divil, kolkym ludom uz zachranili zivot.
Podla novej normy, sa musia prerabky domov robit podla TN-C-S, s tym ze nova cast bude mat vlastnu rozv. skrinu s prud. chranicmi, inak podla TN-S

Používateľov profilový obrázok
blade6591
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 170
Dátum registrácie: 11 Mar 2008, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa blade6591 » 03 Jún 2008, 17:07

neviem ci si to nejak poriesil, ale skus povolit skutky co drzia MB... Mne to tiez tak raz skatovalo..plosak sa opieral zo zadnej stany na skrinku..(pri CPU je to take vyvysene..) :)
0

Používateľov profilový obrázok
zawin
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2640
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 00:00
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa zawin » 03 Jún 2008, 17:09

Inac niektory vyuzivali tento potencial "nulaku" oproti radiatoru, ja osobne to nemam ako odskusat ale zevraj je to dost tvrde napatie a co je najvacsia sranda, takto to nerozkruti hodiny.
0
Sú dve veci, ktoré sú nekonečné - vesmír a ľudská hlúposť. Ale s vesmírom som si ešte nie celkom istý. /Einstein/

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 03 Jún 2008, 19:52

To že je to TN-C ešte nevysvetluje to že na neživej časti zariadenia má dotikové napätie. V činžiakoch to bol obrovský problém lebo bol problém na nejakom 12 poschodí prizemniť nulovú svorku v rozvádzači. Prúdový chránič sa dá použiť aj v TN-C teda presnejšie za použitia tranformácie na TN-C-S. Možno by ti pomohlo zakúpiť plastovú skriňu na PC. V tvorjom prípade môžeš iba skontrolovať dotiahnutie svoriek a ak je to možné tak prizemniť PEN vodič najlepšie v rozvádzači.

S odberon energie z nuláka proti potenciálu zeme je pravda. Hodiny to netočí. Ale stále je to považové ako čierny odber el. energie.
0

Používateľov profilový obrázok
Hurvo
Svetelektro FOTOGRAF
Svetelektro FOTOGRAF
Príspevky: 351
Dátum registrácie: 13 Dec 2006, 00:00
Bydlisko: Všadeprítomný

Príspevok od používateľa Hurvo » 03 Jún 2008, 20:39

Skús podoťahovať svorky ako písal datam. Si si istý že to robí PC? Ak máš vo vedlajšej zásuvke zapojený spotrebič ( a je to na tom istom okruhu) može to robiť aj ten. Pre istotu odpoj iné zariadenia a skús. Ale bude to asi tými kondíkmi ako písal joži.
0

Používateľov profilový obrázok
HMilos
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 404
Dátum registrácie: 05 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Bzince pod Javorinou
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa HMilos » 03 Jún 2008, 21:28

0,5V ? vykašlať sa na to :D
ja mam medzi kostrou videa a zemou 60V
0

joži

Príspevok od používateľa joži » 03 Jún 2008, 21:51

to je tymi skurvenymi spinanima zdrojama a Y kondama vo filtri, u DVD/VHS playerov s tymi zdrojmi ni vynimocne

Používateľov profilový obrázok
iwo1222
Svetelektro LUCKER
Svetelektro LUCKER
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 23 Júl 2007, 00:00
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa iwo1222 » 03 Jún 2008, 21:59

na mna nemate ja ked vypnem pc vypinacom na zdroji, vypne sa babke vo vedlajsej izbe televizor :P
0
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

VW Golf mk2 37kW - moje nove vozitko

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 03 Jún 2008, 22:05

ja neviem jak to je u mna lebo mam PC daleko od radiatora ale aj u kamarata to robi lebo on ma PC skrinu takmer pri radiatory a ked som tak sedel na radiatore a som sa oprel o kasňu tiež ma to tak koplo.
skuste aj vy druhy možno to tiež kopne ale jedine čo ma teraz napada je tie radiatory nafarbič aspon na 2xžeby boli zaizolovane lebo ono to kope len tam kde nieje farba
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
dorko20
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 10 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: Lipt.Mikulas
Vek: 36

Príspevok od používateľa dorko20 » 04 Jún 2008, 12:15

No tak dakujem za rady chalani, pomohli ste mi. Budem to brať ako "normálnu" vec a uvidím, či to nevyužijem v môj prospech :), keďže hodiny to neroztočí. Taká LED lampa by sa hodila :)
Ešte raz vďaka.
0

Používateľov profilový obrázok
bobor1992
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2761
Dátum registrácie: 17 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Zvolen
Vek: 31

Príspevok od používateľa bobor1992 » 04 Jún 2008, 14:38

iwo1222 napísal:na mna nemate ja ked vypnem pc vypinacom na zdroji, vypne sa babke vo vedlajsej izbe televizor :P
A to ako? :D
Inak my čo sme bývali v starom baráku tak tam sa diali dosť čudné veci čo sa týka elektriky, mohli za to hliníkové rozvody samozrejme.Prvý príznak, tesne po prisťahovaní som na narodky dostal multimeter. Hneď som sa s ním začal zabávať a po pichnutí do zástrčky ukazoval cez 250V. No taká vec, keď sme v kuchyni zapli nejaký spotrebič, zmenil sa jas svetla ale neznížil sa ako keď zapneš motor že stiahne ale po celú dobu ako fičala napríklad mikrovlnka, tak žiarovka svietila asi o štvrtinu väčším jasom. Asi o mesiac nám vyhorela hifi veža ktorú sme mali v kuchyni. Až na to celkom v pohode. Už asi mesiac predtým ako sme sa mi odsťahovať sa zrazu nechcel zapnúť televízor, teda kontolka svietila ale akonáhle som ho zapol a zvýšil sa odber tak sa hneď aj vypol, sranda že keď som zapol svetlo na hajzli, televízor sa rozbehol. No, a v ten istý deň večer som hral na PC a zrazu tma a ticho, len myš svietila, čiže na USB bol stále napätie. A nebolo to nabitím kondov, lebo by sa do 10 sekúnd vybili. Tak sme s ocom zobrali skúšačku a v zástčkách svietila! Merák ukázal že v nich bolo napätie okolo 120V, avšak v kuchyni bolo cez 400. A na kostre bola fáza o čom som sa presvedčili nepríjemným dotykom mikrovlnky. Na druhý deň prišiel elektrikár a už pohľad po odmontovaní tej dosky s poistkami povedal svoje...škoda že som nemal vtedy foťák
0
Väčšina ľudí z PC a Elektro fór zjavne potrebuje počítač, na ktorom cez deň konštruuje vesmírne lode v AutoCADe a zároveň pri tom hrá Crysis a potom celú noc renderuje 3D scény pre chystané pokračovanie Shreka a popri tom ešte strihá Full HD video.

Používateľov profilový obrázok
tomass92
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 15 Jún 2007, 00:00
Bydlisko: sarisske michalany
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa tomass92 » 04 Jún 2008, 14:51

bobor nechapem preco by zato mohli tie hliniky. prosim vysvetlite to niekto ak to fakt bola pricina. celkom zaujimave :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok