mys nechce skrolovat

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa martin286 » 10 Máj 2015, 22:36

viete mi niekto povedat ze cim to moze byt, v mysi mam skrolovacie koliesko riesene na baze fotodiody. nie potenciometra. no a mne to prestalo skrolovat smerom dole. resp.nereagovalo to tak ako ked som skroloval hore. tak som ju rozobral, vycistil, a ze v nej bolo bordelu ( uz ma 7-8rokov urcite,logitech) a ked som ju zlozil uz tak blbo ide aj hore aj dole :rolleyes: co s tym moze byt??
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa sentido » 20 Máj 2015, 17:28

v niektorych myskach kde nemas "potenciometer" ako si to ty nespravne nazval, pretoze to nieje vyslovene "potenciometer" :) je to vyriesene "fotocestou" ako sam pises

funguje to tak, ze su tam dve infradiody alebo dve cervene svietiace diody (resp. postacuje i jedna) a dva nejakej snimace ako fotosenzory... ak dostava elektronika na doske v mysi signal najprv z vrchneho fotosenzora a potom z dolneho fotosenzora, jedna sa o rolovanie jednym smerom a ked naopak, tak logicky sa jedna o roll opacnym smerom... jednoducho pokial prichadza na vstup procesora 1,0 ; 1,0 ; 1,0 tak sa jedna o rolovanie nahor povedzme a ak prichadza do mikroprocesora v myske opacny signal cize 0,1 ; 0,1 ; 0,1 ; atd. tak sa jedna o rolovanie koleckom smerom nadol...

takze znovu rozobrat a skontrolovat ci sa neupchala alebo nepokryvila svietiaca dioda alebo niektora fotobunka (fotosenzor, fotodioda, fototranzistor, alebo Boh vie co to tam je pouzite na meranie fotopulzov v tej tvojej konkretnej mysi, hehe)
0
Naposledy upravil/-a sentido v 20 Máj 2015, 17:36, upravené celkom 2 krát.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Máj 2015, 17:31

Ja som nemal potenciometer ani na guličkovej myške.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa martin63 » 20 Máj 2015, 19:33

no ja som ešte mechanický encoder nevidel nikde. Iba na báze fotodiódy.
0

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa martin286 » 20 Máj 2015, 20:44

vymenil som asi xy mysi vsade boli potenciometre, tu mam na prvej fotodiou... potom odfotim, je cista, a nejde. paradox je, ze skrolovala len hore, a ked som ju vycistil uz nejde ani hore :thanks:
0

martin63
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1738
Dátum registrácie: 11 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: Námestovo
Vek: 34

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa martin63 » 20 Máj 2015, 22:09

skús cez foťák, či svieti alebo nie
0

Používateľov profilový obrázok
psichac
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5097
Dátum registrácie: 27 Okt 2009, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa psichac » 21 Máj 2015, 06:34

ten "potenciometer" je skor rotacny enkoder ked uz...
ja co som sa stretol pri optickej detekcii (preferujem) tak jedna IR dioda a jeden snimac, pricom na kolecku ta prerusovana draha je blizsie k snimacu.
Prílohy
image.jpg
image.jpg
0
zaujimáš sa o DVB-T alebo DXing všeobecne? klikni sem a dozvieš sa viac
-->FTP server<--||diskusia k FTP serveru||zase tie tvoje komentare...
Inak som Rado ;)


Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 16:58

...vycisti fotodiodu snimaca. Snimac musi rozlist smer otacania, predtym ti isel jeden smer teraz ani jeden, je predpoklad ze bordel z kolecka na nalepil na fotodiodu (pripadne infra LED)
Pred casom so cistil svoju historicku Logitech cordless mys a bordelu na kolecku bolo neurekom...
Prílohy
IMG_0923.JPG
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Máj 2015, 17:19

psichac napísal:ten "potenciometer" je skor rotacny enkoder ked uz...
Presne tak a má ho každá myš. Aj staré, aj nové. Potenciometer tam nemohol byť, u digitálu by bol beztak na prd, zbytočne by musel byť A/D prevodník v myši, obmedzené otáčanie a pod.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
cs001
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1685
Dátum registrácie: 28 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Michalovce

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa cs001 » 21 Máj 2015, 17:56

...potenciometer tam urcite nebol, enkoder mozno len pripominal potenciometer, nakolko musi mat aspon 4 nozicky. Pripadne este mechanicky enkoder, ale to je malo pravdepodobne. Niekolko mechanickych enkoderov mam, ale su z inych zariadeni (nie mysi) rok vyroby odhadujem 1980 (podla veku zariadenia)
Este ma napadlo, ze mechanizmus po vycisteni nebol spravne zlozeny , aj take chyby sa stavaju. Preto nefunguje.
0
Technics, Pioneer, Tannoy, Lenco, Sony, Beyerdynamic, Khadas,Topping, Vivanco, Samsung, Dell, Minolta, OKI, Canon, Keithley, Fluke, Labs, Futaba, Citroen, Opel...

martin286
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 371
Dátum registrácie: 04 Sep 2014, 20:17
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa martin286 » 21 Máj 2015, 18:01

rozlozil a zlozil som to uz vela razy a vsetko vzdy zapadlo,nic som tam nedaval nasilu,tak myslim ze je to zlozene ok. a ja som nemyslel ze tam bol potenciometer, ked neviem vyjadrit presny nazov niecoho co nepoznam tak poviem nejaky najblizsi :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
sentido
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 18 Aug 2013, 12:34
Vek: 43

Re: mys nechce skrolovat

Príspevok od používateľa sentido » 18 Jún 2015, 19:31

no co martin ? pokrocil si nejak ? :-) alebo si uz staru mysku zahodil ? preco vobec chces davat do kopy taku staru mys ? :-)

jedine co ti zostava, vypajkovat von "fotodiodu" a ak si si isty, ze je to fotodioda, zmerat ju ci funguje... potom ju nahradit nejakymi spojenymi dvoma fotodiodkami novsieho typu... je to ale prplanie... a asi povodnu fotodiodu uz nezohnas (dvojitu)... alebo je to fototranzistor - len to by asi nedavalo spravnu logiku doslova :-) skus nejakym ostrym svetlom presvietit dovnutra "fotodiody" na myske, co sa schovava pod ciernym sklickom... ako su orientovane fotodiody (ak su to fakt dve fotodiodky v rade za sebou) a potom to dajak nahradit kupnymi novymi... co ine ti zostava ? nic ine... :-P
0

Napísať odpoveď