využitie 486 laptopu

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Schwarz15
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 25 Jan 2015, 08:34
Bydlisko: Banská Bystrica
Vek: 24

využitie 486 laptopu

Príspevok od používateľa Schwarz15 » 23 Máj 2015, 08:37

Dobrý deň,chcem sa spýtať načo by sa dneska dal využiť starý laptop so 486 a windows 95 alebo nejakým Linuxom.Strašne ma totiž láka si zohnať nejaký starý 486 laptop len tak na hranie a experimenty.Pokial bude mať aj 3.5 palcovú disketovú mechaniku,tým lepšie.

Máte niekdo typ čo by sa s tým všetko dalo urobiť???

Ďakujem za rady
0

Používateľov profilový obrázok
dxr
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3968
Dátum registrácie: 05 Aug 2013, 20:21
Bydlisko: V strede nicoho
Kontaktovať používateľa:

Re: využitie 486 laptopu

Príspevok od používateľa dxr » 23 Máj 2015, 08:43

Disketovku co ja viem to sa len kazi skor LS120 alebo IOMEGA ZIPdrive 100MB mechaniku (mam nevyuzitu na LPT)
Retro hry, DOS, Mozes skusit DSL linux a TinyCore to bezalo velmi dobre na P75/32-64mb ram.
Osobne si myslim ze je asi lepsie zohnat nejaky ARM s DOSboxom a WINE ked ta to omrzi ma to lepsie vyuzitie.
Ja som predal osobne taky retro book na vingtage fore lebo mi to lezalo v skrini a zaberalo drahy priestor :)

Inak je to dobre na programovanie ATMELu lebo existuje maly toolchain pre linux a priamy pristup na LPT :P
Na take laborovanie programovacie cvicenia a dokazovanie ze to dokazes prakticke neviem lebo spotreba
a jednoucelovy PC... mozno pokladna :D aby ked pride kontrola povies ze stary PC havaroval :D

K tym disketovkam ak nechces robit DJ-ja tak hladat nieco co ma aspon ethernet/PCMCIA slot a moznost pripojit
bud USB/ETH/externy disk aby si vedel prehazdovat data ono skompcit instalacky z diskiet je zabita hodina
tahat to cez seriovy/lpt kabel tiez trva dost dlho ale zase tam clovek nemusi sediet a cakat.
PCMCIA sietovky ktore su 16bitovy bus a nie CARDBUS sa dost zle zhanaju.

K rychlostiam ja som skusal WATCP/DOS to bolo okolo 150kilobajt/sek a zaseklo sa to pri dlhom prenose :-D
LPT Laplink ten ak bol dobry kabel kratky lepsie zapojenie a 2 rychle porty/cpu tak to valilo 50kB/s seriak menej.
najlepsie sa mi robilo s IoMegou nahazdal som tam 100mb RAR veci rozbalil priamo znej trvalo to ale pri disku
kde som mal tak 80mb volneho miesta to bolo lahsie ako preniest rozbalit vymazat alebo nebodaj rozbalovat
a prepinat okno a mazat predosly .part.rar aby som to dokazal vobec rozbalit. Nedavno bol na Aukre
Pentium nejaky OmniBook to skor ako 486tka takze to zvaz :)

Ale ked by si mal 486/586 mozes skusit TurboCNC a G-code a frezovat :-D kedze mato3k to nedokazal ani bootnut :D
mam spraveny CD ISO kde to bootne FreeDOS a T-CNC z ramdisku. To mi pripomenulo ze by to malo vedet pripojit
CD mechaniku idealne nejaky CD-RW format aby si nenicil kvanta CDciek :) DVD to vedet urcite nebude vedet
0
Mahátma Ghándí: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“
čo viac dodať som taký a možeš to skúsiť vyhrať aj tak to vzdáš.. Obrázok
Arduino is popular becouse allow complex task with minimum investment

TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1371
Dátum registrácie: 22 Jan 2012, 19:24
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom
Vek: 43

Re: využitie 486 laptopu

Príspevok od používateľa TomasNM » 13 Jún 2015, 01:20

Tiez mam par kusov Pentium2(stare Siemens PG pre S5) a neviem co s nimi. Vyhodit to je skoda. Su to prenosne PC,skoro ako notebooky.
0

Napísať odpoveď