Externý zdroj pre grafickú kartu s PEG

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

AmideZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 13:07
Bydlisko: Chynorany
Vek: 36

Externý zdroj pre grafickú kartu s PEG

Príspevok od používateľa AmideZ » 08 Dec 2015, 16:36

Čaute Borci,

Nikde som tu nevidel podobnú tému no musím sa priznať že extra rigorózne hľadanie som nerobil.

Ide o to že mám otázku a keďže je to otázka tak očakávam odpoveď. Teda hejty si nechajte pre seba a pokiaľ naozaj máte čo povedať k téme ale otázka vás rozrušila tak narátajte aspoň do 10 poniektorí viac, podľa toho ako veľmi ste cholerickí a odpovedzte prosím.

Je možné výkonnú grafickú kartu, ktorá má 2x6 pin PEG konektor pripojiť z externého PSU bez toho aby som sa bál že sa v nej niečo poškodí?

Ide o to že si nie som istý či interný zdroj 500W bude dostatočne silný aby korigoval výkyvy spôsobené záťažou AMD R9 380 4G + procesora AMD Athlon X4 860K Black Kaveri. Potom je tam už len operačná pamäť dva moduly a jeden SATA 3.0 HDD.

Problém vidím v tom, že ak jeden zdroj bude korigovať na 12.153V a druhý na 12.281V tak by ten druhý mohol byť extra zaťažený keby sa ich vetvy paralelne spojili. Toto môže nastať keďže hodnoty sú v tolerancii 11.4 až 12.6V. Samozrejme ich zeme (GND) by som prepojil kvôli tomu že chcem aby oba paralelne obdržali PWR_ON signál simultánne. Stále si uvedomujem že môže nastať prípad že by sa externý zdroj spustil neskôr keďže štart má toleranciu 100 - 500 ms a teda by doska nemusela načítať GPU pretože by ešte nebolo napájané. To by som možno vyriešil neskôr pomocou relé ak by to spôsobovalo problém.

Ale otázka je či je elektrický PEG okruh v karte izolovaný/separovaný/oddelený/nezávislý od PCI-e na doske čo sa týka kladnej/pozitívnej vetvy +12V?
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 08 Dec 2015, 16:46, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Doplnenie interpunkcie v názve
Absence of evidence is not evidence of absence!

AmideZ
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 19 Feb 2015, 13:07
Bydlisko: Chynorany
Vek: 36

Re: Externý zdroj pre grafickú kartu s PEG

Príspevok od používateľa AmideZ » 14 Dec 2015, 14:16

Čaute Všetci,

Teda nenašiel sa nik kto by mi odpovedal teda som musel urobiť test a odpovedať si sám. Píšem sem moje zistenia lebo verím že niekomu s tým možno pomôžem a ak nie tak zomriem na redundanciu.

Grafickú kartu som vložil do dosky a premeral vodivosť PEG voči zemi a a taktiež vodivosť voči +12V vetve na zdroji (ten som samozrejme tiež do dosky pripojil). Zistil som že zem je prepojená ale kladná vetva nie takže som usúdil že je to izolovaný okruh. No stále som sa bál či po pripojení napätia sa neotvoria nejaké polovodičové komponenty a neprepoja kladnú vetvu.

Po zapnutí som zmeral napätie na každom zdroji zvlášť a ich napätia sa dosť líšili. Keby sa vetvy spojili tak by boli napätia rovnaké teda som si potvrdil že okruhy skutočné sú a zostávajú izolované. Ba čo viac sú izolované aj PEGy medzi sebou teda teoreticky by mohla GK byť napájaná tromi zdrojmi.

Synchrónne spúšťanie zdrojov som vyriešil bez relé iba som PWR_ON a PWR_OK konektor oboch zdrojov prepojil teda oba dostali naraz impulz na spustenie a až keď sa oba spustili a stabilizovali napätie tak poslali signál +5V do dosky že môže bezpečne nabútovať. Keby jeden zlyhal tak signál sa nepošle a systém sa nespustí.
0
Absence of evidence is not evidence of absence!

xpert
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 28 Dec 2014, 01:24
Bydlisko: okres NZ

Re: Externý zdroj pre grafickú kartu s PEG

Príspevok od používateľa xpert » 14 Dec 2015, 22:04

je neslusne odpovedat si na vlastnu otazku :D
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok