Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Procesory, grafické karty, matičné dosky, pevné disky,...

Moderátori: psichac, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
juraj_hero
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Júl 2015, 17:38
Bydlisko: Lučenec
Vek: 26

Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa juraj_hero » 18 Mar 2016, 18:56

Zdravim, dnes som zistil, že na tejto grafike https://www.alza.sk/sapphire-hd-7870-oc ... .htm#popis sa netočí jeden ventilátor. Netočí sa ani v BIOSe, takže to nebude chyba ovládaču. Ak nastavím manualne (uz vo windowse) otacky na 80% zázračne sa roztočí, a keď ich znovu znížim, tak zhasne.
Ventilátor som odpojil, vyčistil od prachu, skontroloval, či nie je chyba v kontakte, a všetko bolo OK. Tak nevie mi niekto poradiť, že kde môže byť chyba? Zaujímavé je ešte to, že je to ventilátor, ku ktorému vedú 4 kábliky, k tomu druhému (čo sa točí) vedú iba 3. Ten 4. káblik je pravdepodobne na zistenie otáčok, a v programe mi ukazuje stále tie isté otáčky aj pri zmene rýchlosti na 80%.
Dá sa ten ventilátor nejako rozobrať?
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa speed » 18 Mar 2016, 19:18

Na meranie a ovládanie ventilátora sa používajú 3 vodiče. Napájanie +, napájanie - a tretí je signál z ventilátora. Ten sa potom prepočítava na otáčky. Popis pre 4 vodičový : http://www.pavouk.org/hw/fan/fan4wire.html . Si si istý, že ten druhý sa točil predtým aj sám? Nespúšťa sa len pri nejakej max. záťaži? Neaktualizoval si bios prípadne soft?
0

Používateľov profilový obrázok
juraj_hero
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Júl 2015, 17:38
Bydlisko: Lučenec
Vek: 26

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa juraj_hero » 18 Mar 2016, 19:37

No, on sa točil predtým, v lete. Ja som si to všimol iba dnes že sa netočí. Ale začne sa točiť iba keď v Catalyste nastavím manuálne otáčky na 80%, ak ich potom znížim, tak sa prestane točiť. Otáčky mi ukazuje keď sa točí. A obidve ventilátory majú spoločné vodiče, a ten jeden ide v pohode tak ako má.
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa speed » 18 Mar 2016, 20:23

Skús ten pc zohriať. Možno sa roztočí aj ten druhý :)
0

Používateľov profilový obrázok
juraj_hero
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Júl 2015, 17:38
Bydlisko: Lučenec
Vek: 26

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa juraj_hero » 18 Mar 2016, 20:54

To je zbytočné, ja by som potreboval aby to šlapalo na 100% :wink: Rozmýšlal som, že ho rozoberiem nejak takto http://www.overclock.net/t/1421591/sick ... my-lessons
Mimochodom dá sa niekde nájsť schéma toho plošáka na tom motore? Na čo sú tam tie integráče atď. ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa misocko » 18 Mar 2016, 21:07

ked tu kartu poriadne zatazis nezacne sa tocit?
ako myslis ze to potrebujes na 100%? - chces aby sa tocil naplno furt? ak ano tak mu daj napajanie priamo z privodu 12V.
ake obvody ocakavas v motore? budu tam dva fety a jeden hall , kde vidis integrace?
0

Používateľov profilový obrázok
juraj_hero
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Júl 2015, 17:38
Bydlisko: Lučenec
Vek: 26

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa juraj_hero » 18 Mar 2016, 21:59

Teraz sa napriklad toci, ked som ju zahrial, lenze ono je to tak nepravidelne ze raz ide a raz nie aj ked je zahriata.
Zaujimalo by ma co vlastne reguluje auomaticke otacky. Je to v tej karte nejako naprogrmaovana zavislost rychlosti ventilatora od teploty karty? Alebo to riadi nejaky driver na PC?
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa speed » 18 Mar 2016, 22:25

Zohriatá ako zohriatá. Koľko stupňov ma aká časť. Kľudne ten ventilátor čo sa točí môže byť na grafickom čipe a druhý ktorý sa točí len sem tam môže byť na inom, ktorý sa toľko nehreje a aby zbytočne nevytváral hluk, tak sa vypína. Pokiaľ sa ti kvôli tomu neresetuje PC by som to ani neriešil. Toto môže byť kľudne správna funkčnosť toho ventilátora.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa misocko » 18 Mar 2016, 23:10

otacky si riadi procak na grafike v zavislosti od nejakych teplot a tiez od toho co ma v programe. vzhladom na to ze oba ventilatory chladia ten isty hot pipe chladic, by som typoval ze ten druhy , ktory nebezi furt , sa zapne az ked ten prvy nestiha (koli hluku)
nemozme vsak vylucit poruchu, ked ty sam neviem ako by to malo fungovat
ako som vsak uz pisal, ak chces aby bezal furt, napoj ho na 12V stalych
0

Používateľov profilový obrázok
juraj_hero
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 17 Júl 2015, 17:38
Bydlisko: Lučenec
Vek: 26

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa juraj_hero » 19 Mar 2016, 13:24

Dnes som ho odpajkoval, a dal som tam 12V. Ak ho napojim takto, tak ide v pohode. Skusal som ho regulovat, cez dalsi pin na tom ventilatore, tym ze som menil napätie DC. Ale to nefungovalo, a asi ani nebude lebo tam treba PWM signál ak sa nemýlim.
Zistil som, že tam je 18 V PWM Fan Motor Driver : http://www.micro-bridge.com/data/Eutech ... .A.B.C.pdf
Zapojenie:Obrázok
A tam sa píše, že je to schopné vypnúť napájanie motora, v prípade že je manuálne zastavený (napr. rukou) a potom ho znovu zapnúť. A má to ešte aj iné funkcie, ktoré tiež manipulujú s otáčkami. Tak ak to riadi takýto čip, tak nie je vylúčené, že chyba je v ňom. Alebo niekde v periférii sú nejaké kondenzátory dodrbané, ktoré určujú napríklad pomalý štart ventilaátora atď.
0

Dado1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 29 Mar 2017, 13:44

Re: Nefunkčný ventilátor na grafike HD7870

Príspevok od používateľa Dado1 » 29 Mar 2017, 13:58

Mam presne ten istý problém..na 7870 OC a zistil som že je to na 100% vada ventilátora v nízkych otáčkach.. Nakolko som komplet chladič prehodil na podobnú grafickú kartu plne funkčnú typ: R9 270 . Má rovnaké napájanie ventilátorov 12V a 0,35AMP rozdiel je akurát vo velkosti vrtuliek 75mm na 85 mm. no problém to nebol nakolko som vymenil celý chladič aj s ventilátormi.. Napodiv na plne funkčnej R9 270 sa presne ako na 7870 neroztočil daný 1 ventilátor a chladič z R9 270 som namontoval na 7870 OC a napodiv sa oba ventilátory točili v nízkych i vysokých otáčkach. To jest pre všetkých ktorý majú podobný problém a dohady či je v chyba v grafickej v raiveroch a pod. a či si reguluje ventilátory a zapína podla záťaže teploty su MARNÉ. Jednoznačne je to chyba ventilátora. Nič iné. :pain:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok